Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - Kalendarz w Excelu

mazder335 23 Oct 2013 13:26 13485 11
 • #1
  mazder335
  Level 8  
  Witam,

  wiele razy ten tamat był już poruszany, ale wciąż nie potrafię sobie z tym poradzić, więc zwracam się do Was z prośbą o pomoc.

  Tworzę szablon grafiku dla pracowników w naszej firmie.
  chciał bym aby w wierszu "1" (komórkach od C1 do I1) były dni tygodnia wraz z datą. Problem w tym, że zmienianie i wpisywanie tych dat ręcznie będzie zabierało czas, a także powodowało błędy.
  W jaki sposób w każdej komórce od C1 do I1 po rozwinięciu listy pokaże mi się kalendarz, a po kliknięciu na dzień zapisze mi się ona w komórce. Format daty nie ma większego znaczenia, może być rrrr/mm/dd. Nad datą z kalendarza chciał bym mieć już na stałe wprowadzony dzień tygodnia.
  Bardzo proszę o szczegółową instrukcję na ten temat, gdyż excel nie jest moją mocną stroną. Najlepiej Step By Step.

  Dzięki!!
 • #2
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Dzień dobry,
  Proszę sprecyzować, co to znaczy:
  Quote:
  po rozwinięciu listy pokaże mi się kalendarz
  Jaki to ma być kalendarz? Jaki zakres dat ma obejmować? Najlepiej proszę dać plik z przykładem jak to ma wyglądać.
  Pozdrowienia
 • #3
  mazder335
  Level 8  
  Zaznaczam komórkę, z listy rozwijanej pokazuje mi się kalendarz, klikam na datę i w komórce wyskakuje mi ona w formacie wystarczy dd/mm. Przechodzę do następnej i to samo itd. Taki kalendarz jaki jest w pasku Start Win7 będzie super.
  Dziękuję i pozdrawiam
 • #5
  mazder335
  Level 8  
  jest to jakieś rozwiązanie, dzięki, ale czy na prawdę nie ma opcji żeby pokazał mi się kalendarz? Zaoszczędzi to czasu w przewijaniu tego.
  Pozdrawiam
 • #6
  Aldrin
  Level 22  
  mazder335 wrote:
  Tworzę szablon grafiku dla pracowników w naszej firmie.
  chciał bym aby w wierszu "1" (komórkach od C1 do I1) były dni tygodnia wraz z datą. Problem w tym, że zmienianie i wpisywanie tych dat ręcznie będzie zabierało czas, a także powodowało błędy.
  ...excel nie jest moją mocną stroną. Najlepiej Step By Step.


  Obawiam się, że w całym tym grafiku stworzenie pierwszego wiersza to najmniejszy problem, a już zaczęły się schody. Może wykorzystać jeden z wielu dostępnych na Elektrodzie grafików?

  W ogóle temat wydaje mi się nieprzemyślany:
  - kto miałby wpisywać daty w pierwszym wierszu? Wszyscy zainteresowani? W dowolnej kolejności? Jak komu pasuje? Wypełniane będą ręcznie wszystkie komórki w pierwszym wierszu?
  - jeśli grafik jest na cały miesiąc (lub inny określony okres czasu), to może wystarczy określić datę w PIERWSZEJ kolumnie, a następne kolumny będą mieć następną datę (uwzględniającą weekendy lub nie) wpisywaną automatycznie? Nie może tak być?
  - jeśli grafik jest "na jakiś okres czasu", to kalendarz "do wyboru daty" nie musi obejmować wszystkich miesięcy i lat - wystarczy, że będzie dotyczyć najbliższych 2-3 miesięcy "od dzisiaj". Jeśli grafik byłby typowy, czyli na najbliższy miesiąc to dla PIERWSZEJ komórki można wygenerować 12 dat - pierwsze dni każdego miesiąca na najbliższe 365 dni (wtedy kalendarz już w ogóle będzie mały, a wybierana będzie prawdopodobnie pierwsza, druga lub trzecia pozycja z listy).

  Cały czas jednak mam wrażenie, że "problem" z kalendarzem jest w całym tym grafiku najmniejszym kłopotem. Zwykle grafik w Excelu nie jest tylko ładną tabelką, ale pozwala na podsumowanie ilości wypracowanych godzin, uwzględnia godziny nocne/świąteczne, urlopy/zwolnienia i to właśnie te zagadnienia są głównym źródłem problemów przy obliczeniach. Pierwszy wiersz... po prostu jest. Wpisuje się datę w pierwszą kolumnę i po sprawie.

  Quote:
  komórkach od C1 do I1

  Grafik na 7 dni? Ustalany co tydzień na następny tydzień?
  Może trzeba napisać coś więcej?
 • #7
  mazder335
  Level 8  
  OK. Co to za różnica jaki to ma sens, kto to będzie wpisywał, na ile ma być dni i czyj jest problem ze zliczaniem godzin itp. Zazdroszczę też wiedzy na temat ewidencji czasu pracy kolegi.
  Poprosiłem Was o radę i pomoc w kwesti klikam na komórkę, pokazuje się kalendarz, wybieram datę a ona mi się pokazuje w formacie jakimś tam w komórce. Tyle. Da się czy nie?
 • #9
  mazder335
  Level 8  
  Prawie jak :)
  dostałem wytyczne jak to ma wyglądać i niestety muszę tak zrobić. Jest w tym jakiś większy cel.
  dziękuję za pomoc!
 • #11
  mazder335
  Level 8  
  o to to to to :) tadkli dziękuję Ci bardzo :)
 • #12
  tadkli9743
  Level 24  
  Na przyszŁość nie ograniczaj się do forum elektrody tylko wpisz co potrzebujesz w wyszukiwarkę na yotube tam są całe wykłady w excelu.
  Cieszę się, że mogłem pomóc.
  Pozdrawiam