Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C] - Termometr + Sterowanie Wentylatorem

drakoo320 23 Paź 2013 18:49 3099 10
  • #1 23 Paź 2013 18:49
    drakoo320
    Poziom 12  

Witam
    Mam za zadanie zrobić projekt z wykorzystaniem mikroprocesora. Trochę się naszukałem jakiegokolwiek pomysłu i wypadło na termometr, który rzekomo jest bardzo popularny z dodatkową funkcją sterowania wentylatorem.
    Problem w tym, że nigdy wcześniej nie miałem styku z elektroniką, nie mam również nikogo kto mógł by mi pomóc z tym ruszyć, dlatego zwracam się z pomocą do kolegów z forum.
    Naprzeglądałem się sporej ilości gotowych projektów zamieszczonych tutaj na forum, wygooglowalem kilka kursow/artykułów. Mimo iż wszyscy polecają atmge8 choćby dlatego, że można wyszukać sporą ilość gotowych projektów. Problem w tym, że te gotowe projekty poza opisanymi funkcjami jakie pełnią i wyglądem gotowego projektu dołączonym na zdjęciu w niczym innym mi nie pomagają. Nigdzie nie mogę się doszukać jakiegoś tutorialu krok po kroku, dla kogoś kto ma z tym styczność po raz pierwszy.
    Z tego wszystkiego dowiedziałem się, że potrzebuję m.in. płytkę stykową(830 pól), kable, zasilacz(5v), programator na usb, taśmę do programatora,Atmege8, czujnik temperatury, wentylator(5v), jakiś wyświetlacz. (rezystory itp? nie mam pojęcia). Chciałbym aby kod był w C, pobrałem AtmelStudio.

Ale co dalej? Nie wiem jak to podłączyć z czytaniem schematów także mam problem. Fajnie by było gdyby wraz z wzrostem temp. obroty wentylatora się zmniejszały.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 10
  • Arrow Multisolution Day
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 24 Paź 2013 19:53
    drakoo320
    Poziom 12  

Widzę na allegro jest kilka wersji Atmeg8 między innymi 8A i 8L, wyczytałem że są to po prostu nowsze wersje z poprawionymi ew. błędami tak?
    Szukam teraz programatora do tego mikroprocesora i na allegro spotkałem się z wypisanymi modelami atmegi8 i 8A.

Czy ten model:
    Link będzie współpracował z Link

Pozdrawiam.

Moderowany przez Mirek Z.:

Linki do aukcji usunąłem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php p.3.1.18.

0
  • Pomocny post
    #4 28 Paź 2013 18:33
    Kociejsko
    Poziom 14  

Atmega z literką L to jest wersja LowPower
    Ma niższego max clocka ( 8 MHz a nie 16 MHz ) , niższe napięcie zasilania.
    Operating Voltages. – 2.7V - 5.5V (ATmega8L). – 4.5V - 5.5V (ATmega8).

I pewnie jeszcze kilka szczegułów ( zajrzyj do pdf )

A atmega z literką A to jest zwykła atmega taka jak bez literki tylko że awansowała do Automotive

Którą weźmiesz to na prawde nie ma znaczenia.

0
  • #5 14 Lis 2013 21:03
    drakoo320
    Poziom 12  

Można prosić o jakiś schemat termometru z wykorzystaniem płytki uniwersalnej i wyświetlaczy 7-segmentowych?

0
  • #6 29 Gru 2013 17:14
    drakoo320
    Poziom 12  

Posiadam podwójny wyświetlacz led (LDD055BG-10). Mógłbym prosić o schemat, bądź cokolwiek co pomoże mi z podłączeniem go do atmegi8?

edit:
    znalazłem: Link

Wiem gdzie jest pin1 i reszta pinów, ale w jaki sposob to podłączyć do atmegi? pod które porty?

0
  • Pomocny post
    #7 11 Sty 2014 19:06
    kicajbas
    Poziom 25  

Witam
    Jeśli zlekceważyłeś propozycję kol.dondu to tu jest TERMOMETR.
    Wystarczy tylko zmienić LCD na wyświetlacz 7segm. Jest w tym trochę ironii, ale przeczytaj ten post a zobaczysz że to nie jest tak:" kupię uC, programator, parę drobnicy i zbuduję sobie termometr". Czytając " łatwy " trzeba też zobaczyć KTO pisze. Samo podłączenie znajdziesz wpisując w GOO np.: "termometr na atmega8 wyświetlacz 7" i już masz pełną listę propozycji.
    Pozdr.

0
  • #8 12 Sty 2014 17:43
    drakoo320
    Poziom 12  

Niestety potrzebował bym wsad w jezyku C.

0
  • #9 12 Sty 2014 18:23
    albert.pracz
    Poziom 10  

Tak jak pisał kolega dondu, zajrzyj tam. Pomigaj diodami, uruchom kilka przycisków dopiero potem próbuj czegoś trudniejszego. Pogubiłem się jednak w tym co piszesz, na początku mówiłeś że chcesz się nauczyć, teraz że chcesz gotowca. Nic już nie rozumiem. Polecam jednak od siebie książkę naszego forumowicza, Tomasza Francuza ;)

0
  • #10 12 Sty 2014 18:30
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Gotowca nie dostaniesz. W tym dziale pomagamy tym, którzy się uczą lub mają jakiś problem.
    Jeżeli obawy Alberta są słuszne, to pozostaje Ci skorzystać z działu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=392&offer_tag=ask

Albert pisze o tej książce: Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji

0
  • #11 12 Sty 2014 19:45
    drakoo320
    Poziom 12  

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Testując ten kod, program wykrywa podlaczony termometr, gdy odlacze kabel wyswietla "11"
    Natomiast gdy wszystko jest podlaczone okej, nie miezy temp. wysweitla "-0.0" W czym tkwi problem?

0