Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie drukarką 3D, wykonanie elektroniki w domowych warunkach

mateuszkx80 23 Paź 2013 23:00 8931 6
  • #1 23 Paź 2013 23:00
    mateuszkx80
    Poziom 9  

Witam.

Buduję drukarkę 3D na konkurs, organizowany w naszej szkole, jest to konkurs techniczny na urządzenie mechatroniczne.

Problem teraz pojawił się z elektroniką. Załozenie konkursowe jest takie ze sterowanie elektronika musi zostac wykonana samodzielnie (chodzi o pcb i zlutowanie). I właśnie mam problem ze znalezieniem odpowiedniej elektroniki, która można wykonac w domowych warunkach. Najpowszechniejsze sterownie czyli sanguinololu jest dosć cięzkie do wykonania, problemy z płytką dwustronną.

Możecie polecić mi jakąś elektronikę, którą uda się mi w domowych warunkach złożyć??
    Prosze o pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 24 Paź 2013 20:54
    bogdan_p
    Poziom 39  

Wybrałeś dość ambitny i kosztowny projekt jak na pracę konkursową w szkole, nie napisałeś nic o ewentualnych zmianach projektu . Jeżeli bazujesz na sanguinololu to skoro nie chcesz kupować gotowej płytki ( najtańsze i najprostsze rozwiązanie ) to zleć jej wykonanie firmie bez solder maski , opisu elementów , cynowania będzie wyglądać jak amatorska lub samodzielnie zaprojektować jednostronną . Płyta główna to jeszcze nie taki problem a co zrobisz z sterownikami na A4988 odsyłam do http://www.cnc.info.pl/9300-servo-inverter-lenze-vt40718.htm?view=next . Natomiast w przypadku kiedy chcesz zbudować sterownik 4-osiowy to można skorzystać z typowych rozwiązań stosowanych w sterownikach CNC , tylko pod znakiem zapytania pozostaje sposób sterowania oraz interpretacja G-kode . Proponuje dokładnie sobie to przemyśleć pozostając przy sanguinololu prościej i taniej wyjdzie kupić sterownik niż budować go od podstaw samodzielnie lub zmienić projekt na ploter / frezarkę korzystając z gotowych projektów i programów do ich obsługi np. http://pminmo.com/ Nie wiem jakim dysponujesz zapleczem techniczno - mechanicznym oraz umiejętnościami nawet przy max wkładzie własnym i tak większość elementów konstrukcji mechanicznej musisz kupić , podobnie z elektroniką oraz podgrzewanym stołem i głowicą co wiąże się z odpowiednimi kosztami .

0
  • #3 25 Paź 2013 18:42
    mateuszkx80
    Poziom 9  

Zaplecze mechaniczno-techniczne posiadam dość spore, także z tym problemu nie ma. Ploter cnc też odpada, bo zrobiłem już taki projekt 2 lata temu, w ramach tego właśnie konkursu.
    Także jakies tam doświadczenie dostało:) Jednak ta elektronika, do plotera, było to proste, bez procesorów, duza liczba shematów itd.
    A jak się ma sterownik gen 7?? dobre to jest rozwiązanie??

0
  • #4 25 Paź 2013 20:39
    bogdan_p
    Poziom 39  

Nie budowałem nigdy drukarki 3D , dlatego nie powiem Ci które z rozwiązań układowych jest lepsze . Przeglądając kilka rozwiązań w różnych wersjach łatwo zauważyć że sercem całego układu jest program zawarty w mikrokontrolerze odpowiedzialny za interpretacje poleceń , reszta to typowe sterowniki silnika krokowego step / dir plus sterowanie elementami grzejnymi drukarki . Co do Generation 7 Electronics rozumiem że chodzi Ci o to że pcb jest jednostronne , możliwe do wykonania w domowych warunkach . Jednak jest małe ale tylko wersja 1.5 ma konwerter komunikacyjny USB , pozostałe wymagają dołączania układu zewnętrznego . Kolejna sprawa to sam sterownik silnika krokowego , możesz kupić gotowe dedykowane lub zaprojektować samodzielnie w oparciu np. o L298 na koniec pozostaje programator aby zaprogramować uC . Reasumując jest to uproszczona wersja sanguinololu pod wzgledem sprzętowym programowo będą realizować to samo .

0
  • #5 25 Paź 2013 21:34
    mateuszkx80
    Poziom 9  

A program zeby wgrac do procka jest ogolnie dostepny?? Sterownik silnika krokowego, musi byc jakoś specjalnie dobrany do danej plyty głownej??

0
  • #6 25 Paź 2013 22:35
    bogdan_p
    Poziom 39  

Niestety programu ani pcb nie widziałem aby był ogólnie dostępny , wszystko trzeba kupić .
    Wszystkie płyty RAMPS, Sanguinololu, Gen7 są przystosowane do dedykowanych sterowników Pololu z A4988 lub A4983 na podstawie wyprowadzeń bez problemy będziesz wiedział na których pinach są sygnały sterujące , zasilanie , wyjście do silnika . Na ich podstawie można dostosować sterowanie dla innego sterownika , pozostaje kwestia czy inny sterownik zmieścisz na pcb tak aby pasowały pod gold piny płyty głównej . Przyglądając się cenom na Allegro naprawdę nie wiem czy ma sens budowy sterownika samodzielnie , ponadto jak nie masz zbyt dużego doświadczenia w elektronice to nawet zakup pcb , zaprogramowanego procesora może sprawić duże problemy przy samodzielnym montażu i uruchamianiu układu . Myślę że przeglądałeś to forum http://reprapforum.pl/ które polecam wszystkim który planują budowę drukarki 3D . Osobiście radzę Ci zastanowić się nad kupnem sterownika niż jego samodzielną budową , koszty praktycznie będą porównywalne z samodzielnym wykonaniem a prawidłowe działanie pod dużym znakiem zapytania .

Prosimy o pilnowanie pisowni. Regulamin forum 3.1.13

1
  • #7 19 Kwi 2014 12:44
    skawikk
    Poziom 9  

Hej,

Widzę, że post dawno opublikowany ale:

Dla tego typu projektów najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie Sanginololu. Dwustronna, jednowarstwowa płytka PCB na przewlekanych elementach. Do tego drivery dokupione, lub zastąpione jakimiś dedykowanymi do CNC.

Co do oprogramowania do PCB i gcode to nie zgodzę się: Link

Pozdrawiam,
    M.

1