Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux - air-o-steam "Preh" na wyświetlaczu

LisiuPMI 24 Oct 2013 11:02 10578 29
 • #1
  LisiuPMI
  Level 13  
  Witam.
  Mam problem z piecem gazowym electroluxa, komorę grzeje bez problemu, kiedy ma zapalić wytwornicę na wyświetlaczu zapala się napis "PrEH".
  Czy ktoś wie co oznacza ten napis? Wygooglowałem że jest to "rozgrzewanie bojlera", co to oznacza?
 • #3
  LisiuPMI
  Level 13  
  Witam. Mam kolejną sztukę takiego pieca i kolejny dylemat.
  Podczas uruchomienia programów z zaparowaniem pojawia sie komunikat "Etb". W serwisówce oznacza to "Tripping out of boiler limiter".
  Co za błąd oznacza to "fizycznie", nie rozumiem tego zwrotu a wszelkie translatory wyświetlają bzdury
 • #4
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  w tłumaczeniu "kali kupić kali zjeść" to: ETB : Wyzwolenie z ogranicznikiem kotła (wyłączenie spowodowane ograniczeniem bojlera)
  np.przyczyny przekroczenia temperatury bojlera. Pytanie czy graniczną ustawia się w tym piecu programowo, czy posiada czujnik z wyłącznikiem ograniczającym ta graniczną.(zwykle przycisk na termostacie), ale przyczyn tego zjawiska może być wiele. Kamień kotłowy, niesprawny termostat graniczny, złe parametry jeśli sterowany programowo.
  Może też odnosić się do poziomu wody w bojerze, zbyt mała ilośc lub zbyt długie podgrzewanie.
  Załączam service manual, dokonaj resetu programowego, jest opisany.
  Jak "wygogluję" schemat ideowy, będę mógł więcej.
 • #5
  LisiuPMI
  Level 13  
  Dzięki, jutro sprawdzę czy faktycznie termik nie jest rozłączony.
  Swoją drogą wie ktoś gdzie poza serwisem można by zakupić przewód/taśmę łączącą przednią płytę z drugą wewnętrzną?
 • #6
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  taśma to już element elektroniki. Można samemu dopasować do złącza, asortyment sklepów AVT i innych jest bogaty, kwestia dopasowania.Szukaj w sklepach internetowych.
 • #7
  LisiuPMI
  Level 13  
  Błąd usunięty- faktycznie problem leżał po stronie termika bojlera- sam termik jest ok, przerwany był jeden z przewodów idących od termika to płyty elektronicznej

  Do do taśmy połączeniowej- zamieszczam zdjęcie wtyczki. Czy ktoś mógł by mi pomóc znaleźć taki przewód(16 pin)? W sumie potrzebował bym 4 sztuki.
 • #8
  LisiuPMI
  Level 13  
  Witam. Mam problem z kolejnym piecem tej serii Electroluxa.
  Piec gazowy, zapala palniki, pracuje ok 30-40 sekund i wyrzuca błędy:
  "burn bodo" przy pracy na konwekcji
  "burn CAdo" przy pracy na programie parowania

  Podmieniałem już z drugiego sprawnego pieca automaty zaplające, czujki "termopary', zawory gazowe, obie płyty elektroniczne i zero efektu.
  Piec zapala palnik, pracuje wzorowo ale tylko przez ok 30-40 sekund.

  Jakieś sugestie?
 • #9
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Miałem takie coś. Walczyłem ze 3 miesiące, ale się udało. Diagnoza moja jest taka, że nie następuje pełny reset automatu na zaworze gazu
  Po zresetowaniu na stanowisku wszystko zasuwało jak należy. Możesz też spróbować resetu trzymając przycisk długo, aż zacznie pracować. Sprawdź też ciśnienia gazu na palnikach, jak i sam palnik. Może nazbierało się syfu na siatce palnika.
  A gdzie ten piec? Mój stoi we Fromborku.
 • #10
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  burn CAUP: Lockout of cavity burner (gas oven) (the upper one in the 20 grid ovens)
  burn CAdo: Lockout of lower cavity burner (gas oven) in 20 1/1 and 2/1 ovens
  burn boUP: Lockout of boiler burner (gas oven) (the upper one in 20 2/1 ovens)
  burn bodo: Lockout of lower boiler burner (gas oven)
 • #11
  LisiuPMI
  Level 13  
  Instrukcję już mam więc znam i kody błędów, jednak potrzebuję pomocy z bardziej "fizycznej" strony problemu.
  Podmieniałem już kompletne zawory gazowe, automaty zapalające, turbiny gazowe, czujniki płomienia, obie płyty elektroniczne, założyłem też większe dysze gazowe na próbę i zero efektu
  Przycisku samego resetu w tym piecu nie ma. Resetuje się go przyciskiem "start", wystarczy go przydusić i elektronika sama resetuje automat zapalający.
  Przy okazji czy posiada ktoś rozpiskę wielkości "dysz"( metalowe podkładki na wyjściu zaworu gazowego) na odpowiednie gazy?
 • #12
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  [quote="LisiuPMIPrzycisku samego resetu w tym piecu nie ma. Resetuje się go przyciskiem "start", wystarczy go przydusić i elektronika sama resetuje automat zapalający.[/quote]
  Właśnie o tym pisałem. Ważne, aby go długo trzymać.
  Na jaki gaz potrzebujesz te kryzy? Mam to chyba, ale później odnajdę.
 • #13
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  skoro podmieniałeś tyle elementów sprawnych i nic z tego nie wynikło, sprawdź czy zawór główny gazu nie jest przypadkiem przymknięty. (zbyt małe ciśnienie gazu)
  Sprawa druga, to, czy próby dokonujesz na tym samym rodzaju gazu ( ziemnym czy z butli) ma to znaczenie odnośnie rodzaju gazu i zastosowanych dysz.
  sprawa trzecia, regulacja mieszanki( gaz-powietrze ) też zależna od stosowanych dysz.
  Jeśli to ustalimy, sprawdzisz, to będziemy szukać dalej.
 • #14
  LisiuPMI
  Level 13  
  O zaworze już pomyślałem( a właściwie reduktorze- piece testuje na gazie butlowym) i cisnienie jest poprawne- kilka innych piece działa na tym reduktorze bez problemów. Reduktor ma przepływ 8kg/h więc także i jego przepustowość jest w zupełności wystarczająca.
  Wszystkie testy są wykonywane na gazie butlowym- nie mam dostępu do gazu ziemnego.
  Mieszanka gaz/powietrze najprawdopodobniej nie jest poprawna bo piece są przystosowane do gazu ziemnego ale ma to wpływ jedynie na czystość spalin. Mam jeszcze dwa takie piece i oba działają na gazie lpg będąc przystosowanymi do gazu ziemnego.
  Kończą mi się pomysły co mogło by dolegać temu urządzeniu

  Dodano po 1 [minuty]:

  mirrzo wrote:
  LisiuPMI wrote:
  Przycisku samego resetu w tym piecu nie ma. Resetuje się go przyciskiem "start", wystarczy go przydusić i elektronika sama resetuje automat zapalający.

  Właśnie o tym pisałem. Ważne, aby go długo trzymać.
  Na jaki gaz potrzebujesz te kryzy? Mam to chyba, ale później odnajdę.


  Potrzebował bym wartości krys do gazu LPG.
  Dłuższe przytrzymanie przycisku "start/stop" powoduje wyłączenie programu.
 • #15
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Proszę sprawdź jeszcze czy w parametrach funkcję Demo masz wyłączoną. Winna być ustawiona na "0" czyli wyłączona.
  "1" włączona powoduję to pracę wizualną na panelu lecz wszystkie funkcje robocze pieca będą blokowane.
 • #17
  LisiuPMI
  Level 13  
  To jest piec na 6 gn-ów, moc gazowa jest w okolicy 20 kW;)
  120kW mają piece na 40 gn-ów i taki też już uruchamiałem na gazie LPG, wystarczy reduktor o odpowiednio dużym przepływie.
  Na razie zamówiłem dysze do gazu LPG( 12 eur/szt) jak przyjdą zamontuję je i wtedy będę dalej walczył z uruchomieniem pieca.
 • #18
  dedek57
  Industrial equipment specialist
  Pytanie: Jeżeli piec działa 30-40 sec i gaśnie. Odnosi się to do płomienia palnika, tzn. czy widzisz że te palniki się palą, czy tylko piec zadziałał i wstrzymuje po w/wym czasie.
  Dlaczego, gdyż sekwencja odpalania samego pieca może tyle trwać, bez uzyskania odpowiedniego płomienia. Opiszę tę sekwencję:
  Kolejność zapłonu:start
   Płyta główna załącza urządzenie kontrolujące płomień
   Po 1,5 s, urządzenie sterujące uruchamia wentylator mieszanki, który zaczyna działać z prędkością ustaloną parametrem Stxx
   Urządzenie sterujące uruchamia zapłon, poprzez pin 14 na płomień zewnętrzny.Czyli zapalnik generuje iskrę na 2s i po nich,co 2 s aż do wykrycia płomienia.
   Jeśli wykryto ogień i prędkość początkową przepływu gazu zostanie utrzymywana przez około 10 sekund, to po tym czasie wentylator doprowadzi mieszankę gaz/powietrze do prędkości roboczej (pół lub pełnej mocy w zależności od ustawień)
   Jeśli płomień nie zostanie wykryty, to wentylator dalej działa celem oczyszczenia przez 15 s.
  następnie zostanie on wstrzymany na 1 s. Kolejność zapłonu jest powtarzana.
  Jeżeli płomień nie jest wykrywany znów nastąpi 15 s faza oczyszczania (i tak 5 razy).Po tym następuje blokada (wyłączenie)
  WAŻNE!
  W przypadku przejścia na inny rodzaj gazu, prócz dyszy należy zmienić parametry, które kontrolują sygnały PWM i ciśnienie kalibracji. Zgodnie z gazem - tabela kalibracji (kolega przesłał)
  Uwaga: W przypadku zmiany z gazu ziemnego na gaz lub G30 w niektórych modelach, kołnierz wentylatora (rys. 24 w przesłanym wcześniej załączniku) ma być zmieniony;
  Zmiany te dotyczą:
  DOLNY palnik w modelach 10 2/1 E 20 2/1
  KOCIOŁ palnik w modelach 10 1/1, 10 2/1 e 20 1/1

  Pytanie drugie: czy w miejscu docelowym, tam gdzie jest eksploatowany, jest gaz ziemny czy z butli i jaki. W warsztacie dysponujesz z butli. To jest ważne gdyż inwestowanie w dyszę, zmianę kołnierza wentylatora, zmianę parametrów ect. odniesie się do samej naprawy, potem i tak będziesz musiał powrócić do nastaw pierwotnych np: gazu ziemnego jaki jest u klienta.
  Podmienianie na próbę podzespołów z działających w warsztacie pieców bez zmian parametrów i kalibracji też jest pod znakiem zapytania, gdyż może piece z których wykorzystujesz elementy na próbę, działają w eksploatacji też na takim gazie jaki posiadasz.
  Błędy odnoszą się do dolnych palników, w sekwencji następującej będą palniki kotła. Dlatego ważne jest ustalenie tych czynników i naprawiać na gazie jaki jest u klienta, bez ponoszenia dodatkowych kosztów "dostosowawczych".

  Wcześniej jednak, sprawdziłbym czy pracuje wentylator palnika i jak, czy połączenia elektrody zapalającej a zwłaszcza wykrywającej są poprawne i w jakim stanie. Wiele innych przesyłam w rozszerzonym service. zapoznaj się z rozdziałem APPENDIX D – TROUBLESHOOTING.
 • #19
  Iko70
  Level 10  
  Witam. Mam problem z piecem Juno 5712-2 air-o-steam. Na wyświetlaczu temperatury wyskakuje mi E030. Proszę o jakieś podpowiedzi.
 • #21
  LisiuPMI
  Level 13  
  Witam. Kolejny pacjent z tej samej serii.
  Piec elektryczny, w płycie głównej wypalona dziura, nie do naprawy. Mam zapasową nową płytę do tego samego typu pieca ale w wersji gazowej, po zamontowaniu wszystko działa poprawnie, płyta robi test po włączeniu, można ją zaprogramować, wystartować program ale po kilku sekundach wyrzuca informację o braku płomienia( którego w piecu elektrycznym oczywiście nie będzie).
  Czy płytę taką od pieca gazowego da się zastosować w piecu elektrycznym? Czy w ustaieniach płyty idzie wybrać opcję elekt/gaz?
 • #22
  belmondo
  Level 14  
  Witam. Mam problem z piecem Juno 5712-2 air-o-steam. Na wyświetlaczu temperatury wyskakuje mi E049. Proszę o jakieś podpowiedzi.
 • #23
  Iko70
  Level 10  
  Witam. Poradziłem już sobie z tym problemem. Wystarczyło zresetować procek i to wszystko.
  Być może, że u kolegi Belmondo jest to samo. Najwyraźniej (tak myślę) że to wyświetla numer wiersza na którym stanął proces.
 • #25
  Iko70
  Level 10  
  Odczytaj jego symbol, znajdź notę aplikacyjną w www.alldatasheet.pl i poszukaj pin RESET, następnie przez jakiś rezystor np. 100kom dotknij na ułamek sekundy do pinu VCC.
 • #26
  belmondo
  Level 14  
  Potrebuyu damp epromu 80021.
  Reset ne pomogl.
 • #27
  techgym
  Level 1  
  Juno 5712-3 Mam następujący problem w błędem E030, wymieniłem grzałki (dwie były spalone), odkamieniłem boiler( było ze dwa kilo kamienia), sprawdziłem termik (sprawny), w jaki sposób mogę zresetować elektronikę, bo wygląda to tak, że piec zaraz po włączeniu zasilania (pokrętłem, to stary model 1997r) Od razu jest komunikat o błędzie: E030. Czy móglibyście mi pomóc?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Iko70 wrote:
  Witam. Poradziłem już sobie z tym problemem. Wystarczyło zresetować procek i to wszystko.
  Być może, że u kolegi Belmondo jest to samo. Najwyraźniej (tak myślę) że to wyświetla numer wiersza na którym stanął proces.


  Miałeś piec Juno 5712-3 czy inny? Bo u mnie nie widać napisów jaki to procek NEC 7 i to wszystko i chciałbym wiedzieć jaka jest procedura resetu, bo najwyraźniej program "stoi" na błędzie E030, mimo wymiany grzałek?
 • #28
  TOMEK1878
  Level 11  
  Witam
  Mam na stole aktualnie sterownik od pieca Juno 5712-3 , według user manuala który zamieszczam w załączniku do pobrania ,jest to sterownik w wersji VII.Problem polega na tym ,że na górnym wyświetlaczu LED od temperatury zapala się napis E030 .Koledzy tu na forum sugerują ,że jest to jakiś błąd programowy.
  Jak sobie z tym problemem poradzić,czy jest jakaś procedura resetowania błędów.
  Sposób z resetowaniem procesora poprzez aktywowanie na chwilę pinu 43 RESET ,niestety nie działa .Od samego początku wydawało mi się to mało prawdopodobne by mogło coś pomóc ,ale tonący brzytwy się chwyta :).Problem pojawił się po wymianie grzałek.Być może to tylko zbieg okoliczności a może nie.
  W załączniku jest wsad z pamięci z błędem E030,nota pdf procesora i user manual pieca
  Dodam tylko ,że jeżeli założę czystą(FF) pamięć to na wyświetlaczu pojawia się napis E003

  Proszę o pomoc
 • #29
  arkjoz
  Level 9  
  Witajcie,
  Electrolux Air o Steam 201g 20 półek.
  Palniki dwa pieczenia startują i ładnie pracują natomiast jak włącze parowanie to po 3 sekundach wyskakuje błąd "burn boUP". Błąd odpalenia palnika wytwornicy pary.
  Dziwne jest to, że nawet turbina nie ruszy, nawet zawór się nie otworzy, nawet iskornika nie słychać a od razu wywala taki błąd.
  Płyte główną podmieniałem - ten sam efekt
  Ma ktos pomysł ?
 • #30
  pszczepan
  Level 20  
  Witam,

  Szukam jakiegoś schematu elektrycznego dla air-o-steam. Mam wersje elektryczną z grzałkami i będzie nowe prostsze sterowanie i chcę wykorzystać elementy wykonawcze. Nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś schematu. W żadnym manualu nie ma