Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB Radio przenośne - OSP, PSP, Policja

24 Paź 2013 13:28 17820 9
 • Poziom 2  
  witam :D

  poszukuje przenośne cb radio by móc komunikować się w np. czasie akcji z innymi jednostkami osp w czasie akcji. w sumie to mieliśmy dwa cb radia w jednostce które niestety się zepsuły i pozostało nam tylko radio w samochodzie. dodam też, ze będzie to moje radio prywatne, ale w miarę możliwości będę zabierał je na akcje aby mogła korzystać z niego cała jednostka.

  trochę w necie już szukałem i znalazłem radio Baofeng UV-5R. co o tym myślicie? nie znam się kompletnie na sprzęcie cb i w pewnym chińskim shop-ie jest kilka odmian tego radio np R, RE, RE PLUS itd. czym się właściwie różnią i jak wybrać te najlepsze? jaki ma zasięg? mamy tu teren gdzie znajdują się pola i lasy (co oczywiście ma wpływ na zasięg) ale mogę dokupić antenę jeśli da się wycisnąć np. o 1-2km większy zasięg :D
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 25  
  _strażak_osp_ napisał:
  w sumie to mieliśmy dwa cb radia

  I to można używać do woli.
  _strażak_osp_ napisał:
  Baofeng UV-5R

  Na ten sprzęt i na pasmo które określiłeś, trzeba mieć pozwolenie.
  _strażak_osp_ napisał:
  dodam też, ze będzie to moje radio prywatne

  Nie ma czegoś takiego, jak prywatne radio, obsługujące wymienione służby.
  Powinniście wystąpić do PSP o przyznanie wam urządzeń nasobnych, jeżeli uznają że jest wam takowy niezbędny.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Mam kilku znajomych którzy też dorywczo bawią się w strażaków w OSP i każdy z nich ma własne radio UV-5R. Więc spokojnie po zaprogramowaniu odpowiednich częstotliwości będzie pracować.
 • Poziom 12  
  Tu nie chodzi czy "będzie" ale o to czy wolno. Podejście do przepisów w tym kraju jest jakie jest, w razie W to Ty będziesz się tłumaczył przed prokuratorem. Tak więc programuj i używaj.

  ps: Baofeng UV-5R to nie jest i nigdy nie było i nie będzie CB radio, PSP nie korzysta w swoim systemie łączności z radi CB.
 • Poziom 33  
  Dokładnie - dzisiaj zamiast "normalnego" radiotelefonu użyją Baofenga czy innego Wouxunga, jutro zamiast środka AFFF użyją płynu do naczyń "Ludwik", po jutrze zamiast zestawów R-1 lub R-2 użyją kija i starej szmaty a za tydzień zamiast zestawu rozpieraków hydraulicznych łom i siekierę. Czy na prawdę tak ma wyglądać OSP? Przecież to nie jest zabawa małych chłopców w piaskownicy! Ale jak widać niektórzy to tak traktują.
 • Poziom 2  
  nie sadziłem, ze temat dot.baofenga (jeśli kupie) w osp może wywołać takie oburzenie, mimo to dziekuje wszystkim za uwagi dot. tego 'radia' w osp.

  chciałbym jeszcze zapytać o antenę która dała by większy zasięg na tego ręczniaka. w chińskim shop-ie (409shop) jest kilka antenek, na jakie parametry zwrócić uwagę?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Znam sprawy OSP, a nie PSP choć i tak każdy każego zna to jeszcze raz powiem koledzy mają, biorą na akcje, nawołują się do remizy, czasem latem jakiś wyścig czy tam inne sprawy zabezpieczają wraz z innymi złóżbami i mają swoje radia. Oczywiście legalnie parę maszyn z remizy z lichymi akumulatorami :D . Nikt nic na to nie mówi. Jeszcze jedno, nie dawno kolega przyniósł mi kilkanaście sztuk motoroli legalnie skasowanych z policji bym to zaprogramował do PSP. Dokupili akumulatory, bo stwierdziłem że liche i chodzą na tym, nikt nie pyta o homologację, przetargi itp, ale mają kilaka swoich legalnych maszyn. Tak to koledzy od kuchni wygląda. Zresztą niech mają łączność na czym chcą, aby tylko do pożaru szybko przyjechali i byli zgrani poprzez łączność na akcji, bo nikt nie chce by przez UV-5R dom się komu spalił. Zostawmy lepiej te sprawy w powietrzu. Dogadać się dogadają, bo o to autor tematu pytał.

  Ps.
  Do autora tematu. To nie jest CB tylko pasmo 2 metry, a dokładnie "fojermany" czyli stażacy pracują w paśmie od 148 do prawie 150MHz. CB to pasmo 11 czyli około 27MHz. Widzisz że daleko mu do 2m. To tak w woli informacji i wytłumaczenia. Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  ...
  ckor78 na forum Radioscanner.pl napisał:

  Otrzymałem oficjalną odpowiedź od bryg. Grzegorza Janika, naczelnika Wydziału Informatyki i Łączności KW PSP Warszawa.

  ----------------------------------------

  Szanowny Panie,

  W odpowiedzi na emaila z dnia 26 czerwca br. Wydział Informatyki i Łączności KW PSP w Warszawie informuje, że użytkowanie w OSP prywatnego sprzętu łączności (należącego do ochotnika, a nie danej jednostki) jest zabronione.
  Radiotelefony nasobne pracujące w sieciach łączności PSP powinny spełniać następujące warunki:

  - parametry techniczno-funkcjonalne, zgodne z załącznikiem nr 3 do Instrukcji w sprawie organizacji łączności w sieciach łączności UKF Państwowej Straży Pożarnej (dokument wewnętrzny, wyciąg dotyczący ww. parametrów dla radiotelefonów nasobnych w załączeniu). Zmiana parametrów funkcjonalno-użytkowych sprzętu łączności, adekwatnie do potrzeb, przy
  zachowaniu parametrów technicznych, środowiskowych i klimatycznych wymaga akceptacji Komendanta Wojewódzkiego PSP;

  - sprzęt łączności powinien być wyspecyfikowany w dokumentacji ewidencyjnej danej jednostki / podmiotu współdziałającego (z podaniem m.in. nazwy producenta, oznaczenia typu, numerów seryjnych, zaprogramowanej obsady kanałowej, nazwy użytkownika).

  Jednocześnie informujemy, że abonenci sieci radiowych muszą posiadać upoważnienia do pracy w sieciach łączności PSP (uprawnienia do obsługi urządzeń radiowych ). Powyższe musi być poprzedzone ukończeniem szkolenia, które powinno być cyklicznie powtarzane raz na 5 lat. Osoby, które przeszły przeszkolenie fakt ten potwierdzają własnoręcznym podpisem.

  W przypadku posiadania informacji o nieprzestrzeganiu powyższych warunków pracy w sieciach łączności PSP przez członków OSP bardzo proszę o niezwłoczne powiadomienie o powyższym fakcie właściwego komendanta powiatowego PSP .

  Z poważaniem,

  bryg. Grzegorz Janik

  Naczelnik Wydziału Informatyki i Łączności

  KW PSP w Warszawie
  -------------------------------------------------------
 • Poziom 14  
  CB radio nie odbiera częstotliwości policji, straży itp. CB pracuje na częstotliwościach 26-28 MHz a nie na takich na których pracują służby mundurowe.

  Moderowany przez c2h5oh:

  Kolego, masz ewidentne kłopoty z czytaniem. To już kolejny post w którym powtarzasz to co wcześniej w tym temacie inni napisali.
  Staraj się zrozumieć to co czytasz bo w ten sposób szybko zapracujesz na ostrzeżenie.