Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra PW 9013 Uszkodzone końcówki mocy

24 Paź 2013 17:11 4674 32
  • Poziom 14  
    Witam. Dostałem do naprawy wzmacniacz z uszkodzonymi końcówkami mocy. Wymieniłem tranzystory i rezystory emiterowe. Wzmacniacz uruchamiam na samych tranzystorach sterujących lecz nie startuje, nie załącza mi końcówek mocy. Nie mam już pojęcia gdzie szukać. Czy pomógł by mi ktoś w zdiagnozowaniu usterki ?
    Pozdrawiam Michał
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    PW9013 ma prostą budowę, po prostu nie ma co nie działać. Sprawdź rezystory emiterowe i bezpieczniki końcówki mocy.
  • Poziom 14  
    Tranzystory jak i rezystory emiterowe są nowe sprawdzone przed wmontowaniem. A bezpieczniki są sprawne.
  • Poziom 27  
    Jakie są objawy tego niedziałania? Włącza się podświetlenie czy coś sygnalizujące pracę? Sprawdź koniecznie bezpieczniki, bo przy uszkodzeniu końcówki mogły się przepalić. Ustawiałeś nowy prąd spoczynkowy?
  • Poziom 14  
    Objawem jest niezałączający się przekaźnik od końcówek mocy. Sprawdzałem napięcie zasilania przedwzmacniacza oraz na kondensatorze filtrującym to były w normie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Sam dorabiałeś opóźnione załączanie? Jak widzę w schemacie opóźnionego załączania nie ma. Jeżeli tak, to omiń opóźnione załączanie i sprawdź czy gra. Jeżeli tak, to regulacja prądów spoczynkowych i będziemy myśleć co z tym opóźnionym załączaniem. Dodaj jeszcze schemat opóźnionego załączania kolumn.
  • Poziom 14  
    Znaczy w tym wzmacniaczu jest oryginalnie montowany przekaźnik, nie wiem jak go ominąć.
  • Poziom 27  
    Co to za przekaźnik? Nie widze go na żadnym schemacie, a sprawdzam już 3 źródło. Podaj jego oznaczenia.
  • Poziom 14  
    Dodatkowo potencjometry montażowe były rozregulowane, ktoś je poprzekręcał w jedną stronę. Obecnie wszystkie ustawiłem na 1/2.
  • Poziom 27  
    Pozatym, jeżeli był montowany oryginalnie to pewnie jest już wysłużony i może nie zwierać.

Dodano po 3 [minuty]:

Koniecznie ustaw prądy spoczynkowe. Chyba wiesz jak to zrobić? Potencjometry nie były rozregulowane tylko był ustawiony nimi prąd spoczynkowy. Prąd spoczynkowy powinien wynosić 20-25mA. Posiadając oscyloskop możesz jeszcze dokładniej go ustawić.
  • Poziom 14  
    Przełącznik znajduje się obok kondensatora filtrującego. Czy mógłbym go w jakoś zewrzeć bez obaw o uszkodzenie końcówek mocy?

Dodano po 2 [minuty]:

Niestety oscyloskopu nie posiadam, i nie dam rady wyregulować prądów spoczynkowych ponieważ nie załącza mi się ten przekaźnik i nie dochodzi do nich napięcie.
  • Spec od sprzętu Unitra
    DJ_Dexinter napisał:

Co to za przekaźnik? Nie widze go na żadnym schemacie, a sprawdzam już 3 źródło. Podaj jego oznaczenia.
    Jak nie widzisz? Może nie znasz symbolu przekaźnika :D Przecież w tym modelu od zawsze był...

mildtonek418 napisał:
    Przełącznik
    Przekaźnik jak już.
    mildtonek418 napisał:
    Czy mógłbym go w jakoś zewrzeć bez obaw
    Nie możesz go zwierać. Po coś on tam jest chyba. Skoro się nie włącza to trzeba usunąć tę dolegliwość i ma się włączać.

No i po co ci oscyloskop?
  • Poziom 14  
    Sprawdziłem płytkę kilka razy i nie widzie żadnych zwarć, a tranzystory są sprawne (uruchamiam na samych sterujących) i nadal nie ma żadnej reakcji.
  • Spec od sprzętu Unitra
    mildtonek418 napisał:
    nie załącza mi się ten przekaźnik i nie dochodzi do nich napięcie.
    Jakie napięcie nie do chodzi i gdzie? Zresztą nie ważne...
    mildtonek418 napisał:

Sprawdziłem płytkę kilka razy i nie widzie żadnych zwarć
    Musisz się trochę jeszcze poduczyć.
  • Poziom 14  
    Użytkowniku Marian1981.2 jestem dopiero na pierwszym roku w szkole elektronicznej. Mam nadzieję że z minimalną wiedzą jaka posiadam oraz moim zapałem i pomocą ludzi z forum uda się naprawić ten wzmacniacz.
    Tylko nie wiem od czego zacząć poszukiwania usterki. Trzeba mnie nakierować i poprowadzić.
  • Poziom 27  
    Pomiędzy R157 i R158 zmierz napięcie. Jeżeli będzie stałe to problem dalej tkwi w uszkodzonej końcowce mocy. Przekaźnik nie będzie się załączał właśnie z powodu prądu stałego na tychże rezystorach.

Pamietaj, że to naprawdę prosty sprzęt, a nie serwerownia.

Przekaźnik może nie załączać z bardzo prostych przyczyn:
    1. Na wyjściu końcówki mocy jest napięcie stałe
    2. Uszkodzony jest sam przekaźnik
    3. Uszkodzony jest układ sterujący pracą przekaźnika

Podaj symbol przekaźnika jaki tam siedzi.
  • Poziom 14  
    Dzisiaj już pomiarów nie dam rady zrobić, jestem poza domem. Dokonam ich jutro oraz podam model przekaźnika. Z tego co pamiętam na wyjściu nie było żadnego napięcia.
  • Poziom 27  
    Na wyjściu nie będzie NIC, przekaźnik nie załącza sygnału wyjściowego, gdyż na wyjsciu końcówki (nie wzmacniacza) jest napięcie stałe (moze ono uszkodzić głośniki) a nie zmienne.

Schemat blokowy wzmacniacza:
    wejście-->przedwzmacniacz-->końcówka mocy-->układ opóźnionego załączania-->wyjście wzmacniacza

EDIT:Znalazłem przekaźnik. Aby go załączyć musisz połączyć zworą. Nie podłączaj pod żadnym pozorem głośników. Na zdjęciu zaznaczyłem miejsca gdzie wstawić zwory. Po wstawieniu zwór mierzysz napięcie na wyjściach wzmacniacza (tam gdzie podłączasz kolumny). Jeżeli bedzie tam napięcie stałe to problem tkwi w końcówce mocy.
    Unitra PW 9013 Uszkodzone końcówki mocy
    Po zmierzeniu napiecia na wyjściach podaj nam co zauważyłeś.
  • Spec od sprzętu Unitra
    DJ_Dexinter napisał:
    Podaj symbol przekaźnika jaki tam siedzi.

A po co symbol ci jest potrzebny?
    mildtonek418 napisał:
    Tylko nie wiem od czego zacząć poszukiwania usterki
    Od czytania tematów na temat tego wzmacniacza których jest na forum setki.
  • Poziom 27  
    Chcę zobaczyć w gdzie wyprowadzona jest cewka, a gdzie same styki. Zwierając styki mechanicznie (np zworą) możemy zmierzyć napięcie na wyjściu, co będzie wprost idealne dla naszego Kolegi, który dopiero zaczyna bawić się z elektroniką. Jeżeli na wyjściu wzmacniacza pojawi się napięcie stałe to będzie można definitywnie stwierdzić, że uszkodzona jest końcówka mocy. Jeżeli wszystko będzie działało poprawnie to będzie trzeba sprawdzić sam przekaźnik jak i układ jego włączania i wyłączania. Koniecznie należy sprawdzić diodę podłączoną do cewki (jest ona podłaczona do cewki przekaźnika równolegle)
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ty tam koledze nie motaj z jakimś zwieraniem i diodami w cewce. Tutaj trzeba konkretnych pomiarów i logicznego myślenia. Myślę, że na temat tego wzmacniacz i pochodnych na forum jest już wszystko.
  • Poziom 14  
    Rozumie że podczas połączenia przekaźnika zworą dobrym rozwiązaniem jest wstawienie żarówki na uzwojenie pierwotne transformatora w celu ocalenia elementów końcówki mocy.
  • Poziom 27  
    Jak najbardziej jest to wymagane. Oczywiście napięcie mierzysz na wyjściu wzmacniacza, potencjometr głośności mniej więcej - połowa, żadnego podłączonego głośnika, żadnego sygnału wejściowego.
  • Poziom 14  
    Dobrze, jutro jak wrócę do domu zabiorę się za niego.
  • Poziom 20  
    mildtonek418 napisał:
    wstawienie żarówki na uzwojenie pierwotne transformatora w celu ocalenia elementów końcówki mocy.

Najlepiej zamiast bezpieczników.
    Ja zawsze prze uruchomieniem daje żarówki na + i - zasilania układu
  • Poziom 14  
    Zrobiłem tak jak radził DJ_Dexinter. Po uruchomieniu na wyjściu nie było napięcia stałego i nic się nie nagrzało lecz po ok 15s poszedł dym z rezystorów R156 i R 255 i wyłączyłem wzmacniacz.
  • Poziom 27  
    Oj kolego, coś źle zrobiłeś. Wykonaj pomiary w punktach pomiarowych i podaj wyniki. Punktyu pomiarowe są dostępne na schemacie.
  • Poziom 14  
    Nie wiem czy mogę to tak mierzyć ale włączałem wzmacniacz na ułamek sekundy i cały czas z R 156 i R 255 idzie dym.
    I nie wiem czy mogę mierzyć napięcia, a oto kilka pomiarów:
    R 156 -21,4V
    R 155 31V
  • Poziom 27  
    To odlutuj to co przylutowałeś do przekaźnika. Wtedy pomierz.
  • Poziom 14  
    A oto napięcia po odłączeniu tych przewodów:
    R 156 39,5V
    R 155 39,5V
    R 257 25V
    R 258 20V
    R 157 0V
    R 158 0V
    R 256 12V
    R 255 38,5V (spalony )