Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba/Satellite M40/294 - Laptop nie włącza się, zasilacz piszczy

24 Paź 2013 19:10 3576 16
  • Poziom 10  
    Mam problem z laptopem Toshiba Satellite M4-294. Laptop nie włącza się. Po podłączeniu zasilacza (sprawnego) do wejścia laptopa słychać dziwne popiskiwanie. Dźwięk dochodzi z zasilacza i jest to coś w stylu ,,pik-pik-pik-pik-pik...'' (jakieś 3x na sekunde). Ponieważ zasilacz jest sprawny założyłem, że uszkodzona jest płyta główna (część zasilająca), więc laptop rozebrałem, jednakże na płycie nie dostrzegam żadnych uszkodzeń. W czym może tkwić problem?
  • Spec od komputerów
    Jakie pomiary wykonałeś?
    Oznaczenie płyty?
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem napięcie po podłączeniu zasilania na wejściu, pulsuje w okolicach 1-0,5V więc gdzieś jest zwarcie.
    Model płyty to: V000055620
  • Spec od komputerów
    Inne oznaczenie z laminatu?
  • Poziom 10  
    6050A2028701-MB-A03

Rezystancja pomiędzy + a - jest 90Ω, więc pewnie jakiś element zwiera
  • Spec od komputerów
    Dokładnie, masz zasilacz serwisowy?
    Klucze sprawdzałeś?
  • Poziom 10  
    Nie posiadam zasilacza serwisowego. Mam zasilacz od innego laptopa z wymaganym napięciem 19V i większą mocą.
    Kluczy nie sprawdzałem, ponieważ nie wiem jak je sprawdzić. Jakie parametry mam zbadać?
  • Poziom 31  
    Przynajmniej na obecność zwarć dren-źródło każdego tranzystora mosfet, multimetr na test diody
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem diody i tranzystory- są ok. Czy schematy takich płyt głównych są dostępne?
  • Spec od komputerów
    dawid5255252 napisał:
    Czy schematy takich płyt głównych są dostępne?

Są, tej nie posiadam.
  • Poziom 31  
    A kondensatory? na bank któryś C, R , klucz lub sterownik przetwornicy daje zwarcie, bez zasilacza serwisowego ciężko zlokalizować uszkodzony element wręcz jest to niemożliwe, można taki szkolny zasilacz poskładać w wolnej chwili na układzie LM723 i trafie 24V 90W,
  • Poziom 10  
    Zlokalizowałbym to, tyle że nie posiadam żadnego schematu i nie wiem nawet jakie elementy wchodzą w skład przetwornicy (R1,Q5,C4 itp.), nie znam też jej lokalizacji na płycie głównej (pierwszy raz się do tego zabieram). Przypuszczam, iż są to elementy w pobliżu wejścia zasilania. Czy mógłby ktoś zaznaczyć jakimś kolorem na zdjęciach poniżej usytuowanie przetwornicy? Byłbym niezmiernie wdzięczny

Dół płyty
    Góra płyty
  • Poziom 31  
    Co mam Ci zaznaczyć ,wylutowujesz podejrzany element mierzysz go jeśli jest OK to dalej szukasz zwartego elementu tak wygląda praca bez zasilacza swerwisowego
  • Poziom 10  
    Chodzi mi o możliwy obszar wadliwych elementów, aby zawęzić poszukiwania. No chyba że może być to każdy element na płycie...
  • Spec od komputerów
    dawid5255252 napisał:
    No chyba że może być to każdy element na płycie...

Teoretycznie tak.
  • Spec od monitorów
    Na tej płycie najbardziej zawodny element to RC410MB czyli Ati Radeon xpress 200m
    ( North RC410MB+ South SB450)

* szukaj napięcia zasilania 1,2V ono zasila RC410

Inne zawodne elementy to dwa polowe w ukł. ładowania baterii
    Brak schematu,jakaś dziwna platforma ,powiadaja od Inventec , niby " podobna " do Toshiba M40-313

Co do zasilania popatrz na to, po zassaniu
    Link

Cytat:
    Acer Aspire 3105NWLC ...... INVENTEC SA10EJV

North Bridge: ATI RC410MB
    South Bridge: ATI SB450
    OEM: INVENTEC

Cytat:
    Inventec San Antonio 10E+ 6050A2076601
    North RC410MD
    South SB450
  • Poziom 31  
    Jeśli sprawdziłeś wszystkie klucze i diody i są OK, to teraz zmierz i podaj rezystancje ze wszystkich cewek względem masy