Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radio lampowe Grundig 2070 - lekkie buczenie, trzaski przy włączaniu

24 Paź 2013 20:18 2670 5
  • Poziom 7  
    Nabyłem radio lampowe Grundig 2070 Hi-Fi. Radio jest w idealnym wizualnym stanie ale gorzej z jego stanem technicznym. Na zimno pierwszy rozruch słychać z wnętrza trzaskanie które ustaje. Ponadto radio lekko buczy niezależnie od poziomu głośności. Czasami po przełączeniu na TA (chyba gramofon) bardzo buczy a przełączenie na UKW z powrotem wyzwala także głośne buczenie. Pomaga wyłączenie od sieci i po chwili ponowne włączenie. Ponadto na UKW dźwięk jest czasami lekko przesterowany nie do końca czysty. Mam pytanie czy da się coś z tymi usterkami zrobić czy to taki urok starego radia lampowego. Czy jest ktoś z okolic Piotrkowa Trybunalskiego lub Łodzi kto mógłby "rzucić na to okiem" i ewentualnie podjąć się naprawy.
  • Poziom 24  
    Sprawdź kondensator/kondensatory w zasilaczu anodowego. Mogły stracić pojemność.
  • Poziom 10  
    Najlepiej wymienić na nowe wszystkie elektrolity(zasilacza,katodowe) i kondensatory sprzęgające.
    Miałem przypadek podobny z Grundigiem 2066 na UKF,przyczyną był kondensator połączony równolegle do żarzenia ECC85.
  • Poziom 32  
    studisat napisał:
    Sprawdź czy elektrolit w zasilaczu ma kontakt z masą. W Grundigach jest on wsadzany w otwory, a wystające blaszki po prostu zaginane. Korozja aluminium oraz korozja materiału chassis może dać takie objawy.

Zdecydowanie tak. Trzaski które słychać po włączeniu - to iskry przeskakujące między obudową kodensatora a chassis (uwaga, w tej sytuacji dotknięcie obudowy kondensatora i chassis grozić może porażeniam). Podobnie i przydźwięk świadczy o złym kontakcie obuidowy (ujelmnego bieguna) kondensatora z masą. Przydźwięk zanika gdy kolejna iskra spowoduje zgrzanie się obudowy do chassis, chociaż to kontakt bardzo nietrwały. Należy oczyścić miejsca styku, i silnie je docisnąć, a być moze wymiana kondensatorów okaże się zbędna.
  • Poziom 7  
    Radio jest już naprawione przez fachowca. Wymiana kondensatorów i regulacja załatwiła sprawę.

Moderowany przez Futrzaczek:

Rozwiązano, zamykam.