Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik kierunkowy do ultradźwięków

kortyleski 24 Paź 2013 22:18 4575 16
  • #1 24 Paź 2013 22:18
    kortyleski
    Poziom 40  

Witam
    Co potrzebuję?

Głośnik który w odległości około 5 metrów od niego wytworzy dźwięk przynajmniej 110 dB a lepiej było by więcej.... Ważny jest zakres częstotliwości - 15 - 40 kHz. Czego szukać? czy jakieś tubowe piezo czy też dynamiczne? Może driwery z estrady przetworzą te częstotliwości, tylko że spadnie efektywność to trza bedzie mocy wsadzić i tu kłopot bo który "sopran" ma zapas? Najważniejsze jest by dźwięk był na tyle głośny by prawie spowodować ból u stworzenia co to usłyszy i by częstotliwość była powyżej percepcji człowieka.

0 16
  • #2 25 Paź 2013 10:17
    Herethic
    Poziom 28  

Ludzkie ucho słyszy ponoć 20Hz-20kHz. Proponuję zerknąć np.tutaj:

http://sklepinsekt.pl/odstraszacz-szkodnikow-i-insektow.html

A na kreta niestety najlepszy sposób to wiadro - łopata- i do lasu ze skurczybykiem. :lol:

0
  • #3 25 Paź 2013 11:31
    tadkli9743
    Poziom 19  

Herethic jeżeli chcesz pomóc to podaj link i nie dołuj pytającego, bo w zależności od literatury ludzkie ucho może odbierać dźwięki od 16 Hz do 16kHz lub od 20 do 20 kHz a kolega kortyleski pyta o głośniki.
    Hałasem ultradźwiękowym przyjęto nazywać hałas, w którego widmie występują składowe o wysokich częstotliwościach słyszalnych i niskich ultradźwiękowych - od 10 do 40 kHz.
    Podzrawiam

http://www.ciop.pl/6542.html

0
  • #4 25 Paź 2013 11:53
    kortyleski
    Poziom 40  

Herethic napisał:
    A na kreta niestety najlepszy sposób to wiadro - łopata- i do lasu ze skurczybykiem

To wiem ale nie o kreta chodzi. Rozpleniły mi się nadmiernie bezpańskie koty a moja babcia sobie " miejsce w niebie kupuje " dokarmiając bydlaki. Łopata w grę nie wchodzi, tłumaczenie babci też nie. Trzeba więc bydlakom tak życie obrzydzić by same lokalizację zmieniły. Wiem już że kot słyszy do 60 kHz tak więc myślę że przedział 25-30 kHz powinien wystarczyć, do tego ustrojstwo skierowane w miejsce gdzie najchętniej dziady wysiadują i załączane czujką ruchu. Chodzi tylko o jak największe ciśnienie dźwięku

0
  • #5 25 Paź 2013 12:32
    Herethic
    Poziom 28  

Na koty świetny i sprawdzony sposób to olejki zapachowe. Oczywiście nie minibuteleczka za 5 zeta, tylko normalna ilość.
    Kot zaznacza swoje terytorium moczem. Jeśli czuje silny inny zapach omija je.

Kiedyś w Ciech-u były komponenty zapachowe po kilkadziesiąt zeta za kg. Starczał na około 2 miechy,
    po kotach nie było nawet wspomnienia.

Poszukaj komponentów zapachowych do proszków do prania i chemii gospodarczej.
    Nie wiem, czy każdy zapach zadziała, ale raczej tak. Przynajmniej działało to w piwnicy.
    Wystaw w kilku małych naczyniach tam, gdzie masz te koty. Powinno pomóc.

Pozdro.

0
  • #6 25 Paź 2013 14:18
    kortyleski
    Poziom 40  

Herethic czytałeś temat? I opis? Jak ja niby do tych Twoich olejków mam generator podłączyć?

0
  • #8 26 Paź 2013 12:25
    kortyleski
    Poziom 40  

Po kotach poznam :d a zrodlo? Generator i solidny wzmacniacz. Nawet zwykle tda 7294 ptzy 30 khz te 20 wat odda a to juz jest poziom estrady

0
  • #9 26 Paź 2013 18:39
    Eminence
    Poziom 17  

Eminence KSN-1142 P do 40k chyba ciagnie

0
  • #10 03 Lis 2013 21:55
    web69
    Poziom 26  

2 sprawy: koty mają gdzieś ultradźwięki po prostu ich nie słyszą (mój olewał generator o mocy 5W i spał nawet koło głośnika), druga sprawa, ludzie nie słyszą ultradźwięków, ale bardzo reagują na nie: ból głowy, wyraźne zmęczenie... Zrób generator i próbuj, sam zobaczysz...

0
  • #11 03 Lis 2013 22:18
    KaW
    Poziom 33  

Koty lubią "walerianowe krople"'.Można je zanęcać tymi kropelkami miłości .

0
  • #12 09 Lip 2015 17:21
    kortyleski
    Poziom 40  

Necic to ich nie chcę, same przylaza. Próby z gdwt wydłużonym z jakiegoś altusa dały mizerny efekt, łeb odwracal ale nawet tyłka z trawnika nie podniósł... Za to wiatrówka załadowana pieprzem ziarnistym daje wymierne efekty

0
  • #13 09 Lip 2015 20:58
    DjMapet
    Poziom 42  

kortyleski napisał:
    wiatrówka załadowana pieprzem ziarnistym daje wymierne efekty

Przykro mi to czytać, bo lubię koty. Wystarczyło by tylko zastosować odpowiednie preparaty.
    Gdyby nie koty (zwłaszcza dzikie), to zeżarły by nas gryzonie.

Pozdrawiam.

0
  • #14 09 Lip 2015 21:05
    kortyleski
    Poziom 40  

Ja tez lubię koty. Ale nie 14 pod domem. I to dzikusy się nawet pogłaskać nie dają...

0
  • #15 09 Lip 2015 21:28
    DjMapet
    Poziom 42  

Nie dają, bo to wolne stworzenia :-)
    Wystarczy nie dokarmiać i ew. jeden, dwa razy zastosować jakiś preparat odstraszający i znajdą sobie inne terytorium.
    No chyba ze obecne, obfituje w zwierzynę łowną :-).
    Kot ma nieodparty instynkt łowcy, więc nawet najedzony, nie omieszka zapolować.

Pozdrawiam.

0
  • #16 23 Sie 2015 11:28
    piramidon
    Poziom 10  

Problem kotów- zalotników do brytyjki(u mnie czasowo-w lipcu) mojego urlopującego się dziecka rozwiązałem "zdalnie" przy pomocy słabej wiatrówki i śrutu z płaskim łbem . Strzał poprzeć klaskaniem w dłonie. Potem wystarczyło klaskać i koty uciekały gdzie pieprz rośnie!
    Strzelać należy odpowiedzialnie - w owłosione zadki! By nie skrzywdzić!
    Takie uderzenie to tylko siniak(wiem, wnuk strzelił mi w łydkę)[/u]

0
  • #17 23 Sie 2015 15:41
    kortyleski
    Poziom 40  

Jak wspominałem nie strzelam srutem tylko pieprzem. Delikatniejszy. Ale trochę się pozmieniało. Mam miejsce pod tarasem, jakieś 3x4 metry. Tam jest sucho więc przychodzą się załatwić. Wykorzystam generator na 555 jakieś 30 kHz i wzmacniacz z 15 w. Do tego czujka ruchu. Jako głośnik wstępnie syrenka dynamiczna od autoalarm. Zobaczymy efekty...

0