Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie paczki i końcówkę wybrać?

25 Paź 2013 00:19 2715 19
  • Poziom 8  
    Witam, jestem lajkiem w tym temacie.Z klasą postanowiliśmy zrobić prezent dla szkoły i kupić nagłośnienie na dyskoteki, ponieważ po ostatniej dyskotece nasz przestarzały sprzęt spalił się. Postanowiłem wziąć znalezienie sprzętu w swoje ręce, ponieważ trochę się interesowałem nagłośnieniem a nie chce żebyśmy się wykosztowali i kupili chińszczyznę która będzie grała nie wiadomo jak. Na paczki mamy 2000zł,a na końcówkę 1000zł.Sprzęt chcielibyśmy no bo z używanym nie wiadomo jak jest, ma grać na korytarzu około 35m długi 10m szeroki, 2,5m wysoki.

Na oku mam dwie paczki Stx-a pa-1000-fr4 http://allegro.pl/kolumny-stx-pa-1000-4-fr-made-in-poland-i3625609070.html Jeśli ktoś posiada takie kolumny prosiłbym o opinie :) tylko tutaj jest problem ponieważ zastanawiam sie czy do tych kolumn wybrać końcówkę po czytaniu opinii związanych z starszym modelem tych paczek doszedłem do wniosku ze można by było zainwestować w końcówkę tej samej firmy a mianowicie Stx pa-800 http://stx.pl/stx-pa-800.html. do czego by było trzeba dokupić jakiś mixer. Myślę, że pasowała by idealnie do paczek ponieważ moc końcówki jest nieco mniejsza niż paczek, co zapobiegłoby jakiemu kolwiek narażeniu przed spalenie ich. Także myślałem nad powermixerem ponieważ tutaj mamy "wzmacniacz" i mixer w jednej cenie. Wiem, że będzie brakować tutaj basu ale myślę ze na dyskoteki na około 40-50 osób wystarczy.

Rozmyślałem także nad zestawem LDM http://allegro.pl/ldm-sxm-408rx-pvp-315k-4-kompletne-naglosnienie-i3646819217.html jednak, czytając opinie w innych tematach głośniki "odstają" od marki LDM ponieważ są słabo wykonane i mają lipną jakość dźwięku.

Opcjonalnie, 2x Stx pa-400-4-LR http://stx.pl/pa-400-4-lr.html jako doły + stx pa-400-4-fr http://stx.pl/pa-400-4-fr-757.html jako nadstawki + 2x końcówka stx pa-400 + crossover http://allegro.pl/behringer-cx2310-crossover-limiter-zwrotnica-fv-gw-i3638431338.html . Co o takim zestawieniu sądzicie ?

Wiem że budżet jest mały ale też nie będziemy kupować sprzętu za nie wiadomo ile pieniędzy, przy takiej kwocie nie każdy chce się złożyć a co mowa o większej ilości. Prosiłbym o wyrażanie swoich opinii, porady czy wybrać te,stx+końcówkę stx+mixer, czy też ten zestaw LDM+powermixer lub może macie własne opinie.

PS. Co do końcówki nie musi być to STX, może też to być inna końcówka która by pasowała do tych głośników a zarazem nie przekroczyła funduszów.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Myślę, że pasowała by idealnie do paczek ponieważ moc końcówki jest nieco mniejsza niż paczek, co zapobiegłoby jakiemu kolwiek narażeniu przed spalenie ich

Nic bardziej mylnego kolego, zaleca się stosowanie mocniejszych wzmacniaczy niż moc znamionowa kolumn, aby nie doprowadzić do ich przesterowania, a w efekcie uszkodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    tomeks1992 napisał:
    zaleca się stosowanie mocniejszych wzmacniaczy niż moc znamionowa kolumn

Na estradzie, ale w szkole bym nie radził... A co jeśli tą mocniejszą przesterują? To już kaplica... Wybrałbym trochę słabszą końcówkę z dobrym limiterem mocy.

PA-1000 są bardzo głośne, ale basu z nich nie ma za wiele... Podkręcaniem go możesz "zmęczyć" głośniki...
    Do zestawu 2+2 na doły możesz wziąć PA-800, bo niewiele droższa, a mocy kapkę więcej.
  • Poziom 8  
    czytałem na forum ze moc końcówki powinna być mniej więcej 3/4 mocy nominalnej kolumn, czyli jeśli te dolne paczki mają 300W. więc końcówka powinna mieć około 225W. Więc nie wiem po co do tych dołów PA-800. Łatwo można spalić kolumny jeśli ktoś nie będzie patrzył na potencjometry.

No a te PA-1000-4-FR z PA-800 nie były by lepszym rozwiązaniem, i czy bass az tak jest potrzebny przy Disco Polo ?
    Może zamiast tego PA-800 dać T.AMP E 800?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Cytat:
    czytałem na forum ze moc końcówki powinna być mniej więcej 3/4 mocy nominalnej kolumn, czyli jeśli te dolne paczki mają 300W. więc końcówka powinna mieć około 225W. Więc nie wiem po co do tych dołów PA-800.

Nie jest do końca tak jak mówisz. W niektórych przypadkach do basu zalecana jest moc wzmacniacza bliska mocy programowej głosnika. Mocny wzmacniacz poprawnie wysteruje głośnik (nie uszkodzi go od razu... w koncu słuchamy muzyki nie "sygnałów testowych :D " za słaby wzmacniacz zniszczy głosnik zniekształceniami.

Wracając do tematu.
    Proponuje zestaw 2+2. Zawsze nadstawki mozna zabrać na przemówienia lub apele, a na dyskoteki czy większe akademie dostawiać doły. Jest to mobilniejsze i bardziej elastyczne.
  • Poziom 8  
    Tak też dzisiaj ustaliłem, tylko pytanie co do tych końcówek, mogą one być czy szukać czegoś innego. myślałem nad t.amp e400 na nadstawki i t.amp e800(wydaje sie lepsza firma i taniej wyjdzie niż te STX pa-400 i pa-800) na doły + crossover + mixer na oku mam behringer eurorack ub802 phantom( może jakieś opinie na jego temat). I jakich kabli bym potrzebował do połączenia tego zestawu 2+2.
    No i co do paczek może posiada ktos kto by moglwyrazić swoją opinie ?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    Seria E jest "delikatniejszą" serią koncówek t.amp. Myśle że E400 poradzi sobie od biedy z tymi nadstawkami (martwi mnie tylko pasywne chłodzenie tej koncówki, no ale skoro producent tak wymyślił- jeśli się mylę prosze poprawić :) ) E800 średnio nadaje się do basów jednak w przypadku PA400-4lr mamy spory zapas mocy.
    Crossover polecam CX2310

Co do kabli, potrzebujesz:
    4 kable speakon-speakon do podłączenia kolumn z koncówkami.
    4 kable xlr-xlr do podłączenia koncówek z crossoverem.
    2 kable JACK- xlr do podłączenia mixera z crossowerem.
  • Poziom 8  
    Do 18 listopada muszę podjąć decyzję , jeśli pójdzie po mojej myśli to będziemy mieli dokładnie 3740zł na wszystko. Co do kolumn, na razie jest wersja Stx Pa-400 fr i Pa-400-lr
    które będą nas kosztować 1352,50zł z przesyłką, kable jakie znalazłem około 260zł z przesyłką, crossover 400zł z przesyłką, mixer 259zł z przesyłką. Co nam daje sumę 2271,5zł. Więc zostaje nam na końcówki 1468,5zł. Czy decydować się na końcówki też tej firmy czyli STX PA-800 za które zapłacilibyśmy 1336zł. zostało by 132zł za które by było można kupić dystanse . Co sądzicie o takim zestawieniu. Sorki, że tak dokładnie liczyłem ale chce mieć pewność ze wystarczy pieniążków. Może zmienili byście coś tutaj abym się wyrobił w tej cenie, możne inne końcówki ?
  • Poziom 14  
    Kolego na Twoim miejscu przeznaczył bym 200zł więcej na basy i zamiast dwóch sztuk STX PA-400-4-LR kupiłbym jedną STX PA-1000-8-LR bo basu na pewno z tego więcej będzie. I dodatkowo zamiast 2 sztuk STX PA-800 to jedną STX PA-1800 która ma już wbudowany filtr dolnoprzepustowy do subwoofera a tym samym odpada Ci zakup crossovera a na warunki szkolne spokojnie wystarczy. Tak w podsumowaniu zostanie Ci z tej wymiany jeszcze dodatkowo 200zł:)

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    tylko ze ten bass jest 8ohm-wy a nadstawki 4Ohm. czy to nie robi problemu ?
    Do takiego zestawu potrzebował bym kabli :
    3x speakon-zacisk
    2x xlr-jack (jack ma być mono czy stereo)
    i nic więcej ?
    Na zdjęciach wzmacniacza widać ze Sub ma własny Input czy trzeba to jakoś podłączać czy jak to się je ?
  • Poziom 14  
    Nie robi problemu ze bas jest 8 ohm.
    Nie wiem jaki mikser chcesz zastosować i jakie masz tam wyjscia. Ale jeśli tam masz jacki to możesz kupić kapelki jack- jack mono, Jeżeli masz tam XLR to możesz kupić XLR- XLR rozwiąże Ci to przypadek zakupu zlego doboru końcówki XLR (meska czy żeńska). Odnośnie wzmacniacza nie wiem jak on ma realizowane to wejście. Prawdopodobnie może mieć wewnątrz wbudowany sumator L i R i z tego sobie bierze bas skoro ma wbudowaną zwrotnice. Ale nie chce wprowadzać w błąd i lepiej mieć jeden kabelek w rezerwie ktorym połączysz jeden z kanałów z wejściem sub.(pamietaj by kupić inny niż te które Ci pasują do miksera byś mógł skorzystać z wyjscia równoleglego w wzmacniaczu)
  • Poziom 8  
    Po przedyskutowaniu, stwierdzam, że racjonalnym zakupem są kolumny stx pa-1000-fr dlaczego? a no to dlatego, ze szkoła stwierdziła, że nam nie dołoży co daje nam max 3300zł. Za dwie trzeba zapłacić 1916zł. Na kable końcówkę i jakiś tam mixer zostaje 1400zł. Mixer za 259zł z przesyłką. Kable 2x Speakon 5m 50zł. 2x xlr-jack 1,5m 32zł. Co daje 1050zł na końcówkę, co można za taką cenę kupić?
    Wiem, że jestem nie zdecydowany, ale jesli sprzęt miałby być dla mnie to wolałbym uzbierać tych pieniędzy i kupić 2+2 ale to nie moje pieniądze. :)
    Co do końcówki to :
    a)Stx- Pa 800 tutaj bedzie kosztować około 3000zł wszystko (tylko nie wiem czy ta końcówka nie jest za słaba i czegoś przypadkiem ktoś nie uszkodzi )
    b)T.AMP TA 1400 MK X a tu 3500zł..
    może coś jeszcze w miarę seńśnego za te pieniądze ?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Inny czyli jak masz do miksera jacka to do podłączenia suba wybierz kabel XLR jack po to by włożyć we wzmacniaczu w wolne gniazdo np lewego kanału bo wejście jack już będziesz miał zajęte więc wpinasz tam XLR i linkujesz z subem.
  • Poziom 21  
    Przyznam że juz się pogubiłem w tym temacie :D
    Ale... Jeśli mają grać tylko PA-1000-4-FR to jak najbardziej końcówka TA1400.
    PA-800 od STX jest do nich po prostu za słaba i nawet w połowie nie wykorzystasz tych kolumn.

Cytat:
    kup sobie mikser z ustawieniem barwy (kolektor)

KOLEKTOR? o_0
    Cytat:
    moja propozycja to ustawienie 20% basu 35% średnich i 50% wysokich. 50% czyli połowa barwy na mikserze ta podstawowa opcja a bas i średni poniżej połowy wtedy głos masz czysty w wyraźny pozdrawiam

Kolejny super przepis na życie :D
    Tak się składa, że korekcję (nie KOLEKCJE) ustawia się indywidualnie do potrzeb, a na to się składa wiele czynników, np jak rodzaj muzyki, rodzaj pozostałego sprzętu, pomieszczenie- akustyka pomieszczenia, czy po prostu upodobania :D
    Z tymi procentami to też kolega popłynął. Do czego kolega się tak wg odnosił? 50% "suwaka", "pokrętła"? Tak sie składa że niektóre eq mają zakres np od +6db do -6db inne od +12db do -12db, jeszcze inne mają przełącznik zakresu :D
    Porada lekko mówiąc bez sensu.
    Tyle.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Ma ktoś jakieś opinie o tym sprzęcie (pa-1000-4-fr i ta1400) ? proszę o odpowiedź.
  • Poziom 21  
    karol_socik napisał:
    Ma ktoś jakieś opinie o tym sprzęcie (pa-1000-4-fr i ta1400) ? proszę o odpowiedź.

Opinii jest wiele. Jest też przycisk "szukaj"
  • Poziom 8  
    odświeżam temat :) do tych pa 1000 4 fr wziac t.amp 1400 czy 1050?
  • Poziom 21  
    TA1400, chociaż z tego co pamiętam były one mało opłacalne, ponieważ za 100zł więcej mozna było kupić TA2400.
    Reasumując: TA1050 nie wykorzystasz tych kolumn w pełni, TA1400 będzie OK, a jeśli uda się namówić na TA2400- będzie lekki zapas :)
  • Poziom 8  
    No ja rozumiem, że zapas tylko trzeba uważać na potencjonometry, a jeśli po mnie przyjdzie jakiś inny który sie na tym nie zna wszystko da na fulla i po sprzęcie :)
  • Poziom 21  
    karol_socik napisał:
    No ja rozumiem, że zapas tylko trzeba uważać na potencjonometry, a jeśli po mnie przyjdzie jakiś inny który sie na tym nie zna wszystko da na fulla i po sprzęcie :)

Jeśli będzie za słaby wzmacniacz i też będzie "kręcił na full", tak samo może uszkodzić sprzęt.
    Cytat:
    jakiś inny który sie na tym nie zna

Jeśli ktoś się na tym nie zna, to raczej nie powinien się tym zajmować. przez niewłaściwe użytkowanie, można uszkodzić każdy sprzęt.