Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon AKAI AP-306 Direct Drive Quartz Lock - regulacja obrotów źle działa.

sponaa 25 Oct 2013 12:58 3519 6
Altium Designer Computer Controls
    sponaa
    Level 9  
    Cześć,

Mam pytanie dotyczące gramofonu AKAI AP-306. Jestem jego posiadaczem od kilku lat i dotąd sprawował się bez zarzutów. Regulacja obrotów talerza bez quartz lock sprawiała, że linie stroboskopowe prawie stały w miejscu - po naciśnięciu quartz lock - stały w miejscu "jak wmurowane" :-). Od pewnego momentu kilka razy zdarzyło się, że słuchając płyty na 1-2 sekundy dzwięk całkiem się rozjeżdżał (szybko/wolno) - nim doszedłem do gramofonu wszystko było ok. ROzebrałem go i tylko wkropiłem 1 kroplę oleju silikonowego w ośkę. Niewiele to dało. Teraz przy wciśniętym quartz lock już linie nie stoją w miejscu - falują regularnie tył-przód o jakieś 3-4 mm w okresie 1-2 sekundy. Co bardziej mnie dziwi (wcześniej tego nie sprawdzałem) - gdy zdejmę talerz i włączę silnik - ośka pracuje nierównomiernie - jakby w połowie obrotu kręciła, w połowie nie - przy ciężkim talerzu ten okres "niekręcenia" załatwia bezwładnośc ciężkiego talerza, ale bez talerza to bardzo dziwnie wygląda. Może to jest powodem falowania linii stroboskopowych przy wciśniętym quartz lock? Macie jakieś pomysły czy taka praca ośki przy napędzie direct drive jest poprawna? A jak nie jest - to co może być przyczyną? Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
    Paweł
  • Altium Designer Computer Controls
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mam pomysł taki, że taka praca silnika przy zdjętym talerzu, jest zupełnie poprawna i nie ma związku z brakiem stabilności obrotów.
    Przyczyny braku stabilności mogą być różne. Począwszy od niestabilnych napięć zasilających, a skończywszy na uszkodzeniu układu PLL stabilizującego prędkość obrotową talerza.

GM
  • Altium Designer Computer Controls
    sponaa
    Level 9  
    A więc zakasałem rękawy i rozpocząłem "inwestygację". Aby nie przedłużać podsumuję:

1/ Opisana przeze mnie praca ośki chyba rzeczywiście jest prawidłowa (tak jak mówi Grzegorz) gdy zdjemiemy talerz - system nie ma zwrotnej informacji ze stroboskopu i wyczynia takie rzeczy (chyba podobnie miał inny kolega tutaj -> http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?p=232913

2/ Rozebrałem delikwenta i odkręciłem czarny korek ośki i wykonałem 2 czynności - ciut wytarłem obficie występujący tam olej (sam dolałem poprzednio kropelkę...) oraz CO NAJWAŻNIEJSZE chyba - przykręciłem go z powrotem nie jak przy poprzednim smarowaniu na maxa (dopóki się dało) tylko do momentu aż ośka zaczęła się kręcić (z odkręconym korkiem ośka się nie kręci).

Teraz wydaje mi się że kręcenie "na sucho" talerzem pokazuje, że łatwiej on się kręci (mniejszy opór) - i "pod prądem" talerz na quartz lock stabilnie trzyma obroty :-)

Chyba, że pomogło jeszcze coś innego, a mianowicie:

3/ Potraktowałem wszystkie pot. montażowe WD-40 :-)

Poobserwuję ten gramofon jeszcze trochę, ale jestem dobrej myśli. Posługiwałem się instrukcją do AP-207/AP-307 bo nie dotarłem do instrukcji serwisowej dla AP-306 - może ktoś z Was ma taką instrukcję? Byłbym bardzo wdzięczny.

Koledze Grzegorzowi dziękuję za odpowiedź - mimo, że nie rozwiązała mojego kłopotu to jednak dała do myślenia, że to "półobracanie" się ośki to jednak może być ok - dzięki Grzegorz!

Pozdrawiam,
    Paweł
    Grzegorz Markowski
    sponaa wrote:
    A więc zakasałem rękawy i rozpocząłem "inwestygację". Aby nie przedłużać podsumuję:

1/ Opisana przeze mnie praca ośki chyba rzeczywiście jest prawidłowa (tak jak mówi Grzegorz) gdy zdjemiemy talerz - system nie ma zwrotnej informacji ze stroboskopu i wyczynia takie rzeczy (chyba podobnie miał inny kolega tutaj -> http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?p=232913

Stroboskop, składający się z neonówki i pasków na obrzeżu talerza, nie ma nic wspólnego z pracą silnika napędzającego talerz. Sprzężenie zwrotne w silniku, jest realizowane przez czujniki hallotronowe i uzwojenie tachometryczne umieszczone na płytce drukowanej silnika pod pierścieniowym magnesem stanowiącym wirnik silnika sprzężony z jego osią.
    Te silniki tak właśnie działają po zdjęciu talerza z osi, albowiem są to silniki krokowe o bardzo dużym... kroku.
    ...
    sponaa wrote:

3/ Potraktowałem wszystkie pot. montażowe WD-40 :-)

To wcale nie jest śmieszne. Do czyszczenia i konserwacji potencjometrów nie używa się tego preparatu. Używa się środków chemicznych do tego celu przeznaczonych czyli np. Kontakt PR.
    Proponuję zastosować taki środek w stosunku do potencjometru regulacji prędkości obrotowej i np. Kontakt 60 do przeczyszczenia wszystkich przełączników. Zwłaszcza przełącznika prędkości 33 1/3 - 45obr/min.

GM
    sponaa
    Level 9  
    Grzegorz,

Dzięki za cenne wyjaśnienia. Czasu nie cofnę z tym WD-40 - czy teraz powinienem zastosować ten kontakt PR, czy już "po ptokach"?
    Grzegorz Markowski
    Usuń pozostałości WD-40 izopropanolem lub innym środkiem czyszczącym i zakonserwuj potencjometry Kontaktem PR.

GM
    sponaa
    Level 9  
    Temat rozwiązany (post #3).