Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laskomex LM4 - bardzo słabo słychać głos z domu

25 Paź 2013 17:58 2859 2
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich,

mam następujący problem, a mianowicie przyszedł czas na wymianę starego domofonu i zakup nowego pasującego do wnętrza ;) i tu zaczęły się schody ..
    Stara słuchawka to absolutnie jakiś no name, na płytce drukowanej symbole AA5,

ze ściany wychodzi 6 przewodów ale do starej słuchawki były podłączone tylko 4.

Wybór nowej słuchawki padł na Laskomex LM-4 przeznaczony do instalacji 4-6 żyłowych.

poprzez porównanie podłączonych elementów w starej słuchawce podłączyłem LM4 w sposób następujący:
    - Niebieska żyła - masa do 4 i sklemowana do 7
    -Czerwona do 1
    - Biała do 2
    -Zielona do 5

po takim podłączeniu miałem dzwonek wywołania, mogłem otwierać drzwi i słyszałem rozmówcę na dole, jednak nie było głosu z domu na dół.

pogooglałem jeszcze trochę i doszedłem do wniosku, że mam instalację czteroprzewodową (3+n) z zaczepem wyzwalanym przez zwarcie mikrofonu do masy, więc sklemowałem jeszcze 5 z 3 i zaczęło być mnie słyszeć na dole ALE bardzo bardzo cicho.
    I teraz pytanie, jak mogę pogłośnić rozmówcę z domu? czy mam coś źle sklemowanego niepotrzebnie .... a może padł tranzystor w słuchawce , tylko jak to najłatwiej sprawdzić?

Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
    Krystian
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Stary unifon to nie jest żaden no name, bo dokładnie na nim jest napisane co to jest.
    W tym unifonie otwieranie realizowane jest przez zwarcie masy do generatora a nie mikrofonu.
    Jesteś pewny, że przy tak ustawionych zworach masz otwieranie elektrozaczepu?

Prawidłowe podłączenie to:
    1 - czerwony
    2-biały
    3-zielony
    4-niebieski
    zwory 1-3 i 4-7
    Do regulacji głośności (wzmocnienia) mikrofonu służy porencjometr P1

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dziękuję Ircys za info o potencjometrze, rzeczywiście podkręciłem i było mnie od razu lepiej słychać (że też sam na to nie wpadłem)
    Swojego podłączenia jestem na bank pewien, teraz wszystko ładnie mi otwiera, dzwoni i "gada" w obie strony :)

temat można zamknąć.