Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TLA-210 - prośba o opinię dot. schemat instalacji DVB-T z 2 odbiornikami

portki-87 26 Paź 2013 02:20 3240 9
  • #1 26 Paź 2013 02:20
    portki-87
    Poziom 6  

Witam,

Mam kupioną antenę i przedwzmacniacz TLA-210 (5V).
    Kiedy podłączę instalację (poniżej) bez wzmacniacza TLA-210 i ustawię antenę sygnał waha się w granicach:
    PC siła 20-30%, jakość: 70-100% - czasem zacina się obraz
    TV siła 45%, jakość: 90-100% - obraz zacina się głównie na TVP Info

Bez rozgałęźnika i podłączeniu wzmacniacza bez zasilania - sygnał całkiem zanika.
    Bez rozgałęźnika i przy wzmacniaczu i 5V z USB:
    PC: 0% i 0%
    TV: 79%, 100%

Gdy podłączę wzmacniacz, rozgałęźnik na 2 odbiorniki (zwykły sklepowy rozgałęźnik UHF 4-847 MHz) i 5V:
    PC: 0%, 0%
    TV: 30%, 90-100%

Nie mam możliwości użycia zasilacza do wzmacniacza bo na dachu nie ma gniazdka i nie można podłączyć.
    Podobno to moje rozwiązanie jest możliwe ale wiem dlaczego nie działa.

Proszę o radę jaki kupić rozgałęźnik i czy potrzebuję coś jeszcze do zestawu?

Z góry dziękuję za pomoc.

/PS: przepraszam jeśli moje pytanie jest naiwne ale jestem laikiem w tych sprawach.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie:

Czy potrzebuję kupić 2 separatory napięcia (do PC i TV) tak aby napięcie 5V z USB nie dostało się kablem antenowym do tunera PC oraz TV?

Serdecznie dziękuję.

Nic nie napisałeś o lokalizacji odbiorników TV i o nadajnikach. :!:
    Miasto - Koniec Świata nie znajdziemy w żadnym "globusie" Polski.
    :cry:
    Regulamin pkt 3.1.15.
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html .
    Popraw. [SP5ANJ]

0 9
  • #3 26 Paź 2013 04:20
    portki-87
    Poziom 6  

Serdecznie dziękuję za pomoc.

Wiem, że to wbrew temu co napisałeś ale czy rzeczywiście nie muszę używać separatorów napięcia?

Przecież podaję 5V z portu USB i to napięcie jest przyłożone nie tylko do wzmacniacza (przez rozgałęźnik) ale również do odbiornika.
    Gdzieś wyczytałem, że to nie jest zalecane bo może uszkodzić odbiornik.

No chyba, że czegoś nie rozumiem i mogę się mylić.

Pozdr.

0
  • #4 26 Paź 2013 10:53
    _cheetah_
    Poziom 37  

• Podajesz napięcie z gniazda USB przy odbiorniku TV, co oznacza, że w chwili obecnej używasz tam separatora napięcia. Pytanie - jakiego?
    • Jeśli używałbyś rozgałęźnika SAT albo takiego z przejściem zasilania w jednej gałęzi to układ zasilania jest poprawny, ale oznacza to, że aby wzmacniacz był zasilany MUSI być włączony odbiornik TV.
      Odbiornik wyłączony = brak napięcia zasilającego w gnieździe USB = brak zasilania wzmacniacza = brak odbioru na PC.
    • Aby uzyskać stałe zasilanie wzmacniacza w antenie, czyli stałą możliwość odbioru na PC - trzeba podłączyć zasilanie z zasilacza antenowego do separatora napięcia przy TV.

0
  • #5 26 Paź 2013 11:48
    portki-87
    Poziom 6  

_cheetah_ napisał:

• Podajesz napięcie z gniazda USB przy odbiorniku TV, co oznacza, że w chwili obecnej używasz tam separatora napięcia. Pytanie - jakiego?
    • Jeśli używałbyś rozgałęźnika SAT albo takiego z przejściem zasilania w jednej gałęzi to układ zasilania jest poprawny, ale oznacza to, że aby wzmacniacz był zasilany MUSI być włączony odbiornik TV.
      Odbiornik wyłączony = brak napięcia zasilającego w gnieździe USB = brak zasilania wzmacniacza = brak odbioru na PC.
    • Aby uzyskać stałe zasilanie wzmacniacza w antenie, czyli stałą możliwość odbioru na PC - trzeba podłączyć zasilanie z zasilacza antenowego do separatora napięcia przy TV.

- Nie używam separatora, próbę zrobiłem bez, ale wyczytałem gdzieś, że taki separator jest niezbędny. Jeśli tak to jaki?
    - Chciałbym aby przy włączonym TV - zasilanie z USB szło do wzmacniacza a kiedy mam włączony PC aby zasilanie szło z komputera. Czy takie rozwiązanie się uda?

Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Paź 2013 13:32
    _cheetah_
    Poziom 37  

portki-87 napisał:
    - Nie używam separatora, próbę zrobiłem bez, ale wyczytałem gdzieś, że taki separator jest niezbędny. Jeśli tak to jaki?
    Jest niezbędny.

W zasadzie dowolny, ważne aby był w całkowicie metalowej obudowie (zwłaszcza ten przy PC). Przykładowo: Link

portki-87 napisał:
    - Chciałbym aby przy włączonym TV - zasilanie z USB szło do wzmacniacza a kiedy mam włączony PC aby zasilanie szło z komputera. Czy takie rozwiązanie się uda?
    Tak, stosujesz po separatorze napięcia przy TV i PC oraz rozgałęźnik SAT (z diodami zabezpieczającymi), np: Link

Wtedy, bez znaczenia czy będzie włączony PC czy TV, czy też oba na raz - wzmacniacz będzie zasilany prawidłowo.

Może tylko ewentualnie wystąpić problem z zakłóceniami od PC - zarówno od samego pudła czy kabli, jak i zakłóceń generowanych przez zasilanie. Ale, to już zupełnie inna kwestia.

0
  • #7 30 Paź 2013 00:36
    portki-87
    Poziom 6  

Dziękuję Wam koledzy za pomoc. Jestem bardzo zadowolony z poziomu wiedzy i sympatycznego (z wyrozumieniem) podejścia do takich amatorów jak ja.

Postanowiłem, że pójdę za ciosem i zapytam o zmodyfikowaną o zestaw SAT wersję mojej instalacji, którą planuję wiosną.

Moim ograniczeniem tutaj jest fakt, że nie chcę/nie mogę podłączyć zasilacza na stałe w miejscu gdzie znajduje się zwrotnica i rozdzielacz DVB-T. Chcę aby zasilanie szło wprost z PC lub TV.

Moje pytanie to prośba o wskazanie jaką zwrotnicę i gniazdko powinienem kupić aby instalacja jak na schemacie działała. W ostateczności zamiast gniazdka może być druga zwrotnica działająca w odwrotnie jak ta pierwsza (czyli rozdzielająca sygnał z 1 kabla na 2 kable do komputera PC).

Schemat poniżej w załączniku.

0
  • Pomocny post
    #8 30 Paź 2013 10:47
    _cheetah_
    Poziom 37  

portki-87 napisał:
    Moje pytanie to prośba o wskazanie jaką zwrotnicę i gniazdko powinienem kupić aby instalacja jak na schemacie działała.
    Aleś sobie wymyślił... ;)

Z zasilaniem +5V zrobienie tego na zwrotnicach jest może i możliwe, ale to byłby kompletny Armagedon.

Ja widzę to tak, kilka lepszych, lub gorszych, z mojego punktu widzenia rozwiązań:
    • Najprostsze, najlepsze, najtańsze i najpewniejsze rozwiązanie to puścić równoległy kabel antenowy dla instalacji SAT od punktu rozdziału (rozgałęźnik TV) do PC. Wszystko w torze TV pozostaje tak jak teraz.
    • Trochę gorsze rozwiązanie to puścić równoległy kabel zasilający (+5V) od PC do punktu rozdziału (rozgałęźnik TV) i tam, przed rozgałęźnikiem TV dać separator napięcia.

Wtedy, jako zwrotnicę TV/SAT przy rozgałęźniku SAT można zastosować dowolny typ (np. Link), natomiast jako gniazdo SAT też jakiekolwiek typowe końcowe gniazdo SAT/TV (np. Link)
    • Takie sobie rozwiązanie, głównie z uwagi na koszty. Wymienić wzmacniacz na taki zasilany z napięć 5...12V i wtedy można zastosować zwrotnicę TV/SAT typu Link. Gniazdo TV/SAT - jak wyżej.
      Jedyne ograniczenie jest wtedy takie, że wzmacniacz w antenie TV zasila wtedy dekoder SAT - czyli, w czasie oglądania DVB-T na PC musiałby on być też włączony, żeby wystawiać napięcie na LNB.

Alternatywnie, w desperacji, można by przy PC postawić kolejny rozgałęźnik SAT na którego jednym wyjściu byłby dokręcony separator napięcia zaterminowany dopasowanym obciążeniem, z podpiętym zasilaczem +12V (lepiej +14...15V), a na drugim wyjściu podpięte gniazdo TS/SAT.
      W ten sposób miałbyś stałe zasilanie wzmacniacza w DVB-T albo z zasilacza sieciowego, albo z dekodera SAT. Na dobrą sprawę niepotrzebne byłoby wtedy zasilanie wzmacniacza w antenie TV z telewizora.
    • Zasilanie z +5V z PC można by sobie wyobrażać jakoś podobnie do powyższego punktu, tyle, że ja nie kojarzę zwrotnic TV/SAT z zasilaniem +5V w torze TV. Ale może są, musiałbyś poszukać. I nie bardzo wiem, jak zachowywałby się LNB z zasilanie +5V. Pewnie by po prostu nie działał.
      Ale to już byłby istny Armagedon, czyli hardcore...

portki-87 napisał:
    o zestaw SAT wersję mojej instalacji, którą planuję wiosną.
    Antena Al, co najmniej 80cm, ja bym założył LNB innego producenta, a najlepiej zespół dwu duali w zezie, które można wtedy bardzo precyzyjnie ustawić.

portki-87 napisał:
    Dziękuję Wam koledzy za pomoc. Jestem bardzo zadowolony z poziomu wiedzy i sympatycznego (z wyrozumieniem) podejścia do takich amatorów jak ja.
    He, he miałeś niefart, bo nie trafiłeś na żadnego z Fachowców - wtedy byś się dowiedział, gdzie jest miejsce laika... :D

0
  • #9 30 Paź 2013 11:42
    irekr
    Moderator

A ja zadam pytanie z innej beczki: dlaczego stosujesz antenę ze wzmacniaczem? Czyżby odległość od nadajnika była aż tak wielka? W Polsce jest niewiele miejsc, gdzie jest potrzeba stosowania jakichkolwiek wzmacniaczy. W 99% przypadków wzmacniacze kupowane w naszych sklepach są tylko przyczyną problemów. Do tego najczęściej są przesterowane silnymi sygnałami tak telewizyjnymi jak i - coraz częściej - sygnałami stacji bazowych internetu bezprzewodowego jednego z operatorów, które pracują w pasmie około 460 MHz lub 820 MHz.
    I jeszcze jedno: nigdy nie przepuściłbym zasilania prądem stałym przez jakikolwiek rozgałeźnik, szczególnie gdy jest to rozgałęźnik indukcyjny.
    Zrobisz jak będziesz chciał, Twój czas i Twoje pieniądze, ale może lepiej nie robić sobie kłopotów...?

0
  • #10 01 Lis 2013 01:14
    portki-87
    Poziom 6  

irekr napisał:
    A ja zadam pytanie z innej beczki: dlaczego stosujesz antenę ze wzmacniaczem? Czyżby odległość od nadajnika była aż tak wielka? W Polsce jest niewiele miejsc, gdzie jest potrzeba stosowania jakichkolwiek wzmacniaczy. W 99% przypadków wzmacniacze kupowane w naszych sklepach są tylko przyczyną problemów. Do tego najczęściej są przesterowane silnymi sygnałami tak telewizyjnymi jak i - coraz częściej - sygnałami stacji bazowych internetu bezprzewodowego jednego z operatorów, które pracują w pasmie około 460 MHz lub 820 MHz.
    I jeszcze jedno: nigdy nie przepuściłbym zasilania prądem stałym przez jakikolwiek rozgałeźnik, szczególnie gdy jest to rozgałęźnik indukcyjny.
    Zrobisz jak będziesz chciał, Twój czas i Twoje pieniądze, ale może lepiej nie robić sobie kłopotów...?

Trafne pytanie ale instalacja DVBT już hula (dzięki radom z tego forum). Bez wzmacniacza przy optymalnym ustawieniu anteny poziomy sygnałów sa na poziomie:
    PC:
    siła: 30% (czasem spada do 15)
    jakość: 90-100% - bywa, że haczy się obraz na krótko
    TV:
    siła: 60-70%
    jakość: 100%

Ze wzmacniaczem 5V
    siła: 95% (czasem spada do 90%) - olbrzymia poprawa
    TV:
    siła: 75-78% (niewielka poprawa)

Jeśli chodzi o instalację SAT to jednak zainstaluję osobny kabelek z PC do konwertera. Czyli PC i TV będą na osobnych kablach.

Tylko jedno pytanie do _cheetach_:
    Przepraszam za głupie pytanie ale co oznacza "..zespół dwu duali w zezie.."?
    Czy to jest coś w rodzaju 2xpojedynczy konweter z 2 wyjściami każdy?
    Jeśli tak to jak to spiąć aby poszło 2-ma kablami z dachu do domu?
    Ewentualnie zmienię monoblock opticum na Inverto 0,2dB IDLB-TWNM21-MNOO6-8PP BLACK PRO

Dzięki.

0
  Szukaj w 5mln produktów