Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara Radmor. Przenoszenie pasma gitarowego. Czy da się przerobić?

feral 18 Mar 2005 23:07 1648 3
  • #1 18 Mar 2005 23:07
    feral
    Poziom 2  

Witam wszystkich forumowiczów,
    niedawno stało się posiadaczem gitary elektrycznej, nie mam jednak kasy na wzmak, mam natomiast troche gratów, których nieużywam m.in.amplituner RADMOR 5102, Altusy 140. Wiem, że wzmacniacze hi-fi przenoszą pełne pasmo (do 20 kHZ, gitarowe do 6 kHZ) i przez to m.in na przesterze "pierdzi".

Czy można jakoś małym nakładem przerobić, żeby przenosił tylko pasmo "gitarowe" ?? może da sie jkiś filtr (?), zwrotnicę(?) między wzmacniaczem a głośnikiem zmontować, która obetnie to pasmo do 6 kHZ?

A może warto podłączyć pod ten wzmacniacz jakiś głośnik typowo gitarowy?

Mam też drugie pytanie: wzmacniacz ten posiada wejście magnetofonowe, uniwersalne, a także wejście GRAMOFONOWE przy którym mam przełącznik "magnet." lub "piezo". Czy to wejście gramofonowe jest "dobre" dla gitary i jak ustawic ten przełącznik? "Piezo" to mi się kojarzy z przetwornikami piezoelektrycznymi... czyli z gitarami .

Jeśli te wejścia raczej nie spełnią swojej roli jako gitarowe, to chyba zostaje przedwzmacniacz? Oglądałem, zestaw do samodzielnego złożenia tzw. kit pack "przedwzmacniacz gitarowo-mikrofonowy" (w niewygórowanej cenie 20 zł ;)) tylko nie wiem, czy będzie on odpowiedni: jego czułość była podana jako 4 mV?

pozdrawiam, z góry dzięki, wszystkim, którzy dobrneli do tego momentu czytajac to i jeszcze większe dla tych, którzy coś poradzą ;)

0 3
  • #2 19 Mar 2005 08:56
    Vault Dweller
    Poziom 29  

A zostaw ty tego Radmora w spokoju! Toż to legenda polskiego hi-fi... Nie przerabiaj w nim nic.

Ze względu na wysoką impedancję wejścia na gramofon piezoelektryczny (czyli np. z wkładką Uf-70) możesz tam podłączyć gitarę. Czułość tego wejścia jest dość niska, gdyż znamionowe napięcia wynoszą tam coś około wolta.

Więc radzę: skleć sobie jakiś wzmacniacz gitarowy, na początek poczytaj na www.mif.pg.gda.pl/homepages.tom i zlutuj na dobry początek coś na EL84 lub ECL86 single-ended.

0
  • #3 19 Mar 2005 09:24
    feral
    Poziom 2  

Wiem, że wzmacniacz lampowy byłby ideałem, choćby 5 W, ale problem funduszy pozostaje (no i umiejetności, żeby to złożyć). Strona się niestety na razie nie ładuje, można tylko wejść na główną :wydziału, spróbuje później.

Obiło mi się, o uszy, że gitary podłączano do gramofomów, w latach 80-tych jak sprzetu tyle nie było w naszym kraju, stąd pomysł z tym wejściem, jak je zobaczyłem.

Sam też googlałem i o to rezultaty:
    rodzaje wejść gramofonowych
    MM - czulość ~2 mV, imedancja wejścia 47 kOm, korekcja RIAA
    MM - czulość ~0,2 mV, imedancja wejścia 47 kOm, korekcja RIAA
    piezo - czulość ~200 mV, impedancja wejścia 1 MOm, brak korekcji RIAA

Czyli na piezo jest wprost idealnie pod gitarę, z której jest w zależności od przetworników od kilkudziesięciu do kilkuset mV. Natomiast wartość rezystancji przetwornika gitarowego są od około 6,5 kOhm do 16 kOhm, a te wejście ma 1Mom.

Dzisiaj wypróbuję .

0
  • #4 19 Mar 2005 15:46
    Billy Corgan
    Poziom 19  

Jak już koniecznie chcesz czyste tony to zrób sobie mini przedwzmacniacz (bufor) na jednym FECie i wpakuj go między gitarę a wzmak. To poprawi ci przenoszenie (doda basów):
    Tu masz schemacik:
    http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/buffer_jfet_sc.gif

A tu masz coś ambitniejszego:
    http://www.bossaboa.dk/preamp.gif
    (zamiast tych FETów możesz dać BF245C.

Jeśli będziesz robił te preampy, to podłączaj najlepiej pod wejście liniowe.

0