Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen Berlingo 07 1.6 HDI - Błędy komunikacji VAN

26 Paź 2013 12:28 11721 51
  • Moderator Samochody
    Witam.

Problem powstał podczas normalnej eksploatacji, a mianowicie klient po powrocie z trasy, zgasił auto, potem odpalił i zapaliły się kontrolki obydwóch poduszek.

Proxia zgłasza w Airbag błędy Wewnętrzna usterka kalkulatora ( interfejs VAN ) Nieokreślone 1F40
    Oraz
    Neutralizacja poduszki powietrznej pasażera Nieokreślone 106F

Obydwa błędy są trwałe.

W module BSI widnieje błąd Usterka Komunikacji Na przewodzie DATA z modułem ECU.

Sprawdziłem zasilania BSI i BSM, Airbag Oraz komunikacje na skrętkach VAN czerwony i biały spleciony przewód.

W BSM jest kostka EP1 NOIR i tam na przewodzie białym podglądając oscyloskopem idzie pełne pasmo komunikacji, natomiast na przewodzie czerwonym jest stałe 4V po odpięciu tej kostki na czerwonym wraca komunikacja (pełne pasmo) błędy poduszek kasują się kontrolki gasną, ale palą się bez przerwy światła mijania, po podpięciu światła gasną lecz zapalają się poduszki.

BSM podstawiałem drugi ze sprawnego auta i problem nie ustępuje. Wiązki sprawdzone na zwarcia i uszkodzenia, szczególnie ta pod lewym błotnikiem.

Jakieś porady? Sugestie?
  • Poziom 14  
    Posprawdzaj wszystkie masy zwłaszcza na ECU
  • Moderator Samochody
    Zacząłem od sprawdzania mas i zasilań, wszystko wygląda dobrze, kable nie pogniłe, masy czyste, za dobrze to wszystko wygląda.

Czy ktoś posiada schemat okablowania ECU tego auta?
  • Moderator Samochody
    Pod koniec tygodnia będę miał auto u siebie, podejrzewam uszkodzenie gdzieś w okolicach ECU, o czym świadczy błąd DATAB, co z kolei psuje komunikacje VAN.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Samochody
    Jeśli odepnę BSM poduszki gasną i wszystko jest ok.
  • Poziom 35  
    A jest wtedy (po odpięciu BSM) komunikacja z "poduszkomatem" ?
  • Moderator Samochody
    Tak. Komunikuje się normalnie, odpala, błędy poduszek się kasują. Natomiast świecą na stałe światła mijania i nie ma zmiany na drogowe.
  • Poziom 35  
    " świecą na stałe światła mijania i nie ma zmiany na drogowe. "
    to akurat normalne, modułem wykonawczym jest BSM a odpięty od sterowania nie bedzie wiedział o stanie świateł.
  • Moderator Samochody
    Czyli brak komunikacji DataB z ECU nie ma wpływu na komunikacje VAN?
  • Poziom 27  
    mozliwe - Fioletowy bądź różowy przewód przy BSM we wtyczce bodajże 5 pinowej przerwany gdzies we wiązce oraz podoginaj WE WTYCZCE! konektorki

oraz co do bledów -
    BSI pin D40 -> Airbag pin 30

BSI pin D38 -> Airbag pin 33

i sprawdz czy coś nie "zjadło" przewodow do sensora przy lewym reflektorze i wtyczke/i pod fotelem pasazera
  • Poziom 20  
    Stawiam na BSM! Pomimo, że kładłeś drugi , podłóż jeszcze jeden!
    Z tego co piszesz o pomiarach oscylem to wynika ewidentnie ,że zakłóca właśnie on.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Grzesieknysa a nie pomyslales że może syfic sterownik airbag? Skoro podmienial bsm to ja stawiam na to co wyżej napisałem lub ster airbag
  • Poziom 20  
    dafit906 Ja twierdzę ,że BSM wali w rogi jak byk !!! Odpina złącze od bsma i ma komune na 2 żyłach więc wraca do normy.
    Oczywiście nie twierdzę ,że nie mogę się mylić.
  • Moderator Samochody
    Witam ponownie, więc tak, miałem jedno uszkodzone auto oraz drugie takie samo sprawne, i przełożyłem z nie sprawnego do sprawnego moduł BSM oraz Airbag i było ok, natomiast po przełożeniu ze sprawnego do nie sprawnego tych samych gratów nic się nie zmienia, te same błędy, poduszki palą.

Czyli wygląda na to że albo BSI a kablologia, tak na mój rozum.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    W pierwszym poście sam napisałeś ,że po odpięciu bsm wszystko wraca do normy !

Zrób ewentualnie aktualizację softu BSI.
    Ale na moje to BSM i tyle.
    Miałem kilka przypadków co prawda nie na berlingo a na 807 i zawsze bsm walił w rogi.
  • Moderator Samochody
    Tak zgadza się, ale te niby nie sprawne BSM po włożeniu do innego auta działa, i tak samo z sensorem od poduszek...

Nie za bardzo z tą aktualizacją BSI, może przestać odpalać(immo)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A to niby czemu ma przestać odpalać??
    No chyba ,że nie masz wystarczającej wiedzy jak to zrobić.
  • Poziom 11  
    domex32 Witam czy kolega domex32 dał rade zrobić to auto,bo mam identyczny problem?
  • Moderator Samochody
    Na razie temat zawieszony, wiem tylko tyle za okablowanie mam sprawne na 100 %, czekam na (wyczyszczone) BSI.
  • Poziom 11  
    ja BSI podmieniłem i dalej to samo
  • Moderator Samochody
    Dzisiaj wykluczyłem BSI, drugie sprawne i dalej klops.

BSM w innym aucie działa, Sensor też, przełączniki pod kierownicą, radio, zegary również.

Zostaje ECU lub ABS które po odpięciu niczego nie zmieniają.
  • Poziom 20  
    Zostaw ECU i ABS w spokoju one nie latają po Van-ie.
  • Moderator Samochody
    Skąd błąd DATAB w ECU? Kurcze no jak bsm w innym aucie działa a w tym nie to co jest?
  • Poziom 11  
    ja też wszystko co po VAN odpięte instalacja od BSM do BSI zrobiona nowa i dalej to samo pomysły już się skończyły
  • Poziom 12  
    endriuk9 napisał:
    ja też wszystko co po VAN odpięte instalacja od BSM do BSI zrobiona nowa i dalej to samo pomysły już się skończyły

Ponowie poradziliście sobie z tym problem mam dokładnie ten sam problem. byłbym wdzięczny za pomoc jak rozwiązaliście problem lub co było powodem.