Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 300E - Nie startuje

26 Paź 2013 14:49 14784 44
  • Poziom 27  
    Płyta główna BA-92-10740B. Było wymieniane gniazdo zasilania,po tej wymianie przestał działać.Obecnie na płycie mam tylko 19V z zasilacza (do pierwszego tranzystora) i o,96V na innych elementach tej płyty. Za wymienionym gniazdem jest wgłębienie,chyba po wkrętaku, czy możliwe jest uszkodzenie wewnętrznej ścieżki zasilającej.Może mi ktoś pomóc w tym temacie.
  • PCBwayPCBway
  • Spec od komputerów
    Zdjęcie okolic gniazda wrzuć i kompletne oznaczenie płyty.
  • Poziom 27  
    Samsung 300E - Nie startuje Samsung 300E - Nie startuje Samsung 300E - Nie startuje

Przepraszam że to tak długo trwało, ale musiałem od nowa instalować sterowniki na kompie
    Jakość zdjęć słaba,ale na tę chwilę mam tylko komórkę.
    Typ płyty to BA92-10740B ,dziś na elce ktoś wstawił na sprzedaż podobną do tej BA92-10740A. wersji BA92-10740B nigdzie w internecie nie udało mi się wyszukać. Powyżej gniazda zasilania (powyżej pinu plus zasilania), po lewej stronie znajduje się dość głęboka rysa, wykonana chyba wkrętakiem. Niestety ale obecnie posiadam samą płytę z zasilaczem, i nie mogę jej podłączyć poprzez akumulator aby sprawdzić jej działanie.
  • PCBwayPCBway
  • Spec od komputerów
    Rysa nie ma znaczenia w tym przypadku.
    Bez wykonania pomiarów i diagnostyki płyty ciężko powróżyć.

• Spec od komputerów
    Jak zmierzysz napięcie na G tego pierwszego mosfeta będziesz wiedział dlaczego nie załącza dalej 19V.
    Jeśli dobrze pamiętam napięcie na G jest podawane z dzielnika (2 rezystory i kondensator), a ten mosfet lubi "zdychać".
  • Poziom 27  
    sk1977 napisał:
    Jak zmierzysz napięcie na G tego pierwszego mosfeta będziesz wiedział dlaczego nie załącza dalej 19V.
    Jeśli dobrze pamiętam napięcie na G jest podawane z dzielnika (2 rezystory i kondensator), a ten mosfet lubi "zdychać".

Rzeczywiście, zasugerowałem się informacją że padł po wymianie tego gniazda, i nie za bardzo przyłożyłem się do tej płyty, mój błąd
    Na G mam około 0,9V i zwarcie między G a S,ale może ma tak być.ponieważ przy konkretnym zwarciu nie powinno być nawet tego 0,9 V Na razie go nie ruszam, ponieważ nie wiem co to jest za typ MOSFET-a napisy na obudowie ,góra 7200, dół: BA2L 17,ta "17" troszkę mniejszymi cyframi, katalogi smd nic nie mówią,internet wyrzuca wszystko, tylko nic na temat tego tranzystora, co mógłbym wstawić zamiast niego
    Na zdjęciu jest to górny tranzystor.
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    W zał. fragment schematu Scala2 (niedawno miałem się okazję przekonać, że jeśli chodzi o PQ501 i 502 jest identyczna ze Scala3).
    Jeśli na S masz 19V, a na na G 0,9V (pomiary względem masy) to PQ501 (P-chanel) powinien przewodzić na jego D powinno być też ok. 19V.
  • Spec od komputerów
    Przecież ten klucz ma wybrzuszoną obudowę czy tylko na zdjęciu tak wygląda.
    Potrzebujesz oryginał pisz.
  • Poziom 31  
    Dokładnie wygląda na nieźle wybrzuszonego
  • Poziom 27  
    boro1234567 napisał:
    Przecież ten klucz ma wybrzuszoną obudowę czy tylko na zdjęciu tak wygląda.
    Potrzebujesz oryginał pisz.

Z pewnością skorzystam z oferty. To wybrzuszenie to tylko niezamierzony efekt na zdjęciu.Jest tam mała szara plamka która sugeruje jednak jego spalenie.
    sk1977
    Ta płyta to Scala3-15/17CRV .Dzięki za schemat.Zasilanie z akumulatora, prawie identyczne, z zasilacza natomiast spore zmiany.Na schemacie zasilanie idzie na Q 501 piny 1,2,3,natomiast na tej płycie Q 501 to piny5,6,7,8. Inna konfiguracja zasilania, czy też inna budowa tranzystorów.Napięcie na S Q501 wynosi 0,97V( mierzone w stosunku do masy płyty), wcześniej pisałem że między S a G miernik wskazuje zwarcie, według schematu jest tam rezystor 100k, czyli nie powinno być tego zwarcia. I teraz pozostaje jednak jego wylutowanie i skorzystanie z oferty boro1234567. Tyle że nie lubię niepotrzebnie demontować elementów bez upewnienia się.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zdejmij i przemierz oba klucze.
  • Poziom 27  
    Uszkodzony jest ten drugi.Dzięki za trafną diagnozę.
  • Poziom 16  
    Dzień dobry.
    Identyczny problem. Laptop trafił z uszkodzonym gniazdem. Po wymianie okazało się, że nie startuje, nie ładuje baterii. Zasilanie 19 V idzie na Q 501 (układ 7200 BA2P13) na nóżki 1,2,3,4, z 5,6,7,8, wychodzi 0,95 V (mierzone do masy). Dalej idzie już tylko 0,95 V. Układ ma zwarcie zwarcie między 5 a 6,7,8 . Niestety schematu do tej płyty SCALA3-15/17CRV nie posiadam.

• Spec od komputerów
    Korzystaj ze schematu scala 2 - jest podobny jeśli chodzi o ten fragment.
    Jeśli na n.4 Q501 masz 19V to Q501 nie przewodzi. Sprawdź drobnicę (dzielnik i C) - rezystancja pomiędzy n. 1,2,3 i n.4 Q501 powinna wynosić ok. 100kΩ, pomiędzy n.4 Q501 a masą też ok. 100kΩ.
  • Poziom 16  
    Aby lepiej przedstawić sytuację zamieszczę zdjęcie.

• Poziom 16  
    Wylutowałem mosfeta na którym było zwarcie (pierwszy z prawej) po czym zwarłem n.1,2,3 z n.5,6,7,8. Płyta ruszyła. Dziękuję. Co to za mosfet, który robił zwarcie? Odczytać go nie mogę. Czy on jest wymagany aby znajdował się na płycie? Gdzie mogę go dostać?
  • Spec od komputerów
    Potrzebujesz klucz pisz.
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie. z miłą chęcią odkupiłbym z 3 sztuki tranzystora 9402gyt
  • Poziom 16  
    Niestety to nie układ 4435GM. Niestety go zamówiłem ;/ Ten, którego mi brakuje rozmiarami jest mniejszy o połowę.
  • Poziom 27  
    Co jest z tymi płytami,jakaś zaraza?.Trafiła do mnie następna SCALA3 po wymianie gniazda zasilającego, efekt, zwarty drugi klucz .Czy to normalna przypadłość tych płyt.Z tego wynika że przed wymianą gniazda trzeba się zaopatrzyć w 9402GYT, tylko skąd, kto ma do nich dostęp.
  • Spec od komputerów
    karel21 napisał:
    Z tego wynika że przed wymianą gniazda trzeba się zaopatrzyć w 9402GYT, tylko skąd, kto ma do nich dostęp.

Potrzebujesz, pisz.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum, jednak na razie pominę standardowe powitanie bo sprawa jest pilna.

Rok temu wymieniałem w swoim 300E gniazdo zasilacza, do tej pory wszystko było ok aż nagle laptop się 'obraził', ale przejdźmy do konkretów:

Laptop podłączony do ładowarki nie reaguje. Czasem gdy odpowiednio ustawię końcówkę ładowarki w gnieździe coś jednak zaskakuje. Jednak zamiast ładować baterię lub jeśli akurat nie jest ona podłączona świecić się na zielono, dioda miga - przez sekundę jest zielona, później cztery sekundy pauzy i na nowo przez sekundę zielona. Jeśli bateria jest podłączona zapala się zielona, gaśnie, znowu zapala się zielona, która momentalnie robi się pomarańczowa, a później znowu nic, aż do nowego cyklu...

Na chłopski rozum znowu padło gniazdo, jednak po przeczytaniu tego wątku zaczynam podejżewać, że to może być coś jeszcze...

Wiem, że rady na dystans niewiele można zrobić, jednak jestem otwarty na sugestię zwłaszcza, że nie widzi mi się znowu wydawać 150 zł ( zresztą jak dla studenta to suma i tak dosyć spora... ) zwłaszcza, że nowe gniazdo można dorwać już za 10 zł :P
  • Spec od komputerów
    Potrafisz pomierzyć, zdiagnozować?
  • Poziom 2  
    Potrafię to ustrojstwo rozkręcić i wyczyścić. Umiem też co nieco lutować, jednak bardziej zaawansowane techniki to dla mnie czarna magia...

Jednak jeśli dostanę łopatologiczną instrukcję 'co-i-jak-zrobić' powinienem bez większego problemu zebrać sprzęt, rozkręcić i sprawdzić co i jak...
  • Spec od komputerów
    Na początek pomiar czy do płyty dochodzi prawidłowe zasilanie mierzone za gniazdem.
    Jak zachowuje się na samej baterii?
  • Poziom 2  
    Nie mam jak sprawdzić czy działa na baterii... zwłaszcza, że z baterią coraz bardziej mu odbija.

Ostatnio udało mi się tak ustawić kabel że świeciła się zielona dioda ale nie chciał zastartować. Gdy trochę pogrzebałem kablem w gnieździe udało mi się go odpalić (włączyła się niebieska dioda) ale coś się poluzowało i wyłączyły się wszystkie ....

Więc prawdopodobnie szlak trafił gniazdo.
  • Spec od komputerów
    Nie masz czym nawet zmierzyć więc niestety nie pomogę.
  • Użytkownik usunął konto