Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca inżynierska - pytanie.

26 Paź 2013 18:41 2298 10
  • Poziom 2  
    Witam. Aktualnie studiuję Automatykę i Robotykę i mam pytanko związane z moją pracą dyplomową. Otóż, temat brzmi "Cyfrowy pomiar i regulacja położenia silnika prądu stałego". Mam wykonać układ oparty o silnik DC + sterownik PLC i enkoder. Promotor powiedział że regulacja połozenia ma być bardzo precyzyjna i wizja jest taka, że mam zadawać z ekranu dotykowego ilość obrotu(np. 5 w lewo) i wał silnika ma wykonac taki ruch.Silnik nie będzie niczym obciązony. Pomiar położenia oczywiście dzięki enkoderowi inkrementalnemu. Niedawno byłem na szkoleniu związanym ze sterownikami PLC i dowiedziałem się że temat moj jest praktycznie niewykonalny. Okazało się że precyzyjna regulacja silnika DC jest bardzo trudna w zrealizowaniu jej praktycznie. Zasugerowano mi tam abym zmienił silnik na krokowy lub synchroniczny - niestety nie wiem czy promotor sie na to zgodzi. Dlatego proszę kogoś doświadczonego o pomoc, czy rzeczywiście tak trudno sterować silnikami prądu stałego i jak to wygladałoby w praktyce? Teoria niestety za dużo nie mówi na ten temat. Z góry dzięki za odp:)
  • Poziom 28  
    No silnik DC do precyzyjnego obracania o dany kąt od razu odpada z miejsca, jeszcze jakby to miało być mało dokładne to może by i jeszcze uszło, ale wątpię. Tak więc jeśli zależy na bardzo dokładnej precyzji to zostają silniki krokowe.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tylko sterowanie silnikiem krokowym, to raczej taki banał, że na prace inżynierską się nie nadaje...
    Samo zagadnienie rzucone przez promotora jest faktycznie dość utopijne. Spróbuj dowiedzieć się czegoś więcej, przecież powinien ci służyć radą i konsultacjami. Wyjaśnij swoje wątpliwości i dowiedz się, jaka dokładność jest wymagana.
    Może trzeba zastosować hamowanie silnika ileś procent przed osiągnięciem położenia docelowego. Zainteresuj się też starymi drukarkami atramentowymi, bo np w hp za posuw i położenie karetki odpowiadał właśnie prosty silnik dc sterowany na podstawie odczytu położenia z taśmy.
  • Poziom 27  
    paweł.w napisał:
    [...]czy rzeczywiście tak trudno sterować silnikami prądu stałego i jak to wygladałoby w praktyce?
    Poczytaj: http://www.uhu-servo.de/.
    mi14chal napisał:
    No silnik DC do precyzyjnego obracania o dany kąt od razu odpada z miejsca
    Z enkoderem na osi? Przecież tak działają serwomechanizmy!
    Serwomechanizm, to układ wyposażony w przekładnie, często wielostopniowe, co zwiększa precyzję sterowania. A tutaj nie ma o tym słowa.
    Przekładnie bardzo dużo ułatwiają - zwiększają precyzję, dają szansę na samohamowność, zwiększają moment na wyjściu (jeśli konieczne)... Sprzężenie zwrotne, to chyba oczywistość ;)
  • Poziom 2  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Z tego co przeczytałem to jednak da się to zrobić, nie bedzie to łatwe no ale wcale nie miało być. Jutro idę porozmawiać z prowadzącym o szczegołach. Panowie, jaki enkoder inkrementalny polecalibyście do tego projektu? W sterowniku mam specjalne wejścia o częstotliwości 50KHz. Parametry silnika DC: 24V, 2850RPM, 1.5A. Na co mam zwrócić uwagę przy doborze enkodera i może znacie jakieś dobre źródło gdzie mógłbym taki zakupić? Bo z tego co narazie przegladalem to ceny nie sa za niskie. Poniżej załączam link do karty katalogowej modułu obsługi enkodera i silnika

http://www.br-automation.com/downloads_br_pro.../BRP44400000000000000121965/X20MM2436-ENG.pdf
  • Poziom 27  
    Wejście licznikowe nie odczyta kierunku obrotów. PLC może mieć wejście sygnałów enkodera, albo będziesz musiał dobudować układ rozróżniający kierunek.
    Enkodery są tym droższe im więcej dają impulsów na jeden obrót: http://www.enkodery.com/
    Jeśli masz zliczać "(np. 5 w lewo)", a nie ułamki obrotu, to sprawa się upraszcza i wystarczą dwa transoptory szczelinowe i kawałek tektury na tarczę ze szczelinami, a właściwie jedną szczeliną.
  • Poziom 25  
    Do testów możesz na początku użyć enkodera z myszki kulkowej. Tylko wpierw będziesz musiał podbić napięcia wychodzące z enkodera do 24V.
    Robiłem odczyt dwóch enkoderów na przerwaniach w PLC Mitsubishi FX3U i spokojnie chodziło to na licznikach. (1024 impulsy na obrót)
    Tylko poszedłem na łatwiznę i odczytywałem tylko zbocza narastające sygnału "A". Sygnał "B" używany był jedynie do rozpoznania kierunku.