Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo R400 - Bateria jest a wg oprogramowania jej nie ma

26 Paź 2013 19:12 1428 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    Od wczoraj mam problemy z baterią. Dotąd trzymała ponad 2h, Power Manager pokazywał niewielkie jej zużycie.

Pomimo, że bateria jest podłączona gaśnie kontrolka z baterią na obudowie a Power Manager wyświetla "No battery is installed". Ale mogę odłączyć zasilacz i laptop działa dalej na tej "nieistniejącej" baterii.

Jak uruchamiam laptopa na bateriach to pojawia się ekran powitalny Lenovo i za chwilę komunikat w stylu "critical battery power..." i laptop się wyłącza. Na zasilaczu laptop się włącza i potem mogę odłączyć zasilacz.

Co więcej czasami (ale rzadko i na krótko) wszystko wraca do normy (zaświeca się kontrolka baterii, power manager podaje informacje o baterii).

Miałem możliwość w pracy na chwilę podłączyć baterie z innego laptopa i wszystko było ok.

Co może być powodem takiego zachowania?

pozdrawiam
    Andrzej
  • Spec od komputerów
    kozyr2011 napisał:

Miałem możliwość w pracy na chwilę podłączyć baterie z innego laptopa i wszystko było ok.

Co może być powodem takiego zachowania?

pozdrawiam
    Andrzej

Problemy z elektroniką baterii.
  • Poziom 2  
    Czy to jest "naprawialne" ?
  • Spec od komputerów
    kozyr2011 napisał:
    Czy to jest "naprawialne" ?

Teoretycznie tak.
  • Poziom 2  
    Witam,

Miałem nadzieję, że to problem typowy i jest jakieś dobrze znane rozwiązanie.

Na razie znalazłem opis "testu baterii" lenovo.

Na ogniwach (piny 1-7) jest teraz 11.17V (ostatni raz jak pojawiły się na moment dane baterii, to pokazywało że zostało jakieś 17% naładowania). Czyli zgodnie z opisem ogniwa wyglądają na sprawne.

Za to między pinami 5 i 7 jest koło 270-300kΩ. Według opisu powinno być 4-30kΩ - czyli zgaduję, że to jakiś termistor.

Jeśli dobrze myślę, to jest szansa taniej i samodzielnej naprawy np. poprzez wymianę termistora.

Czy jest gdzieś dostępny jakiś opis/podpowiedzi które mi pomogą przy próbie naprawy?
  • Poziom 2  
    Otworzyłem Battery Pack.

Jest tam jakiś termistor na jednym ogniwie. Miał ponad 4kΩ, ale nie nie wygląda by miał bezpośrednie połączenie z pinem 5.

Ponieważ i tak baterry pack nie działał, to między piny 5 i 7 wlutowałem rezystor 10k.

Po podłączeniu BATERIE DZIAŁAJĄ :D
    Działa też pomiar temperatury - więc moja teoria o tym, że między 5-7 był termistor raczej upadła.
    Załączam raport z Power Managera.

Jedyna niepokojąca różnica w działaniu jest taka, że w czasie ładowania dioda baterii co jakieś 3 sekundy przygasa na moment. Po odłączeniu zasilania dioda baterii świeci ciągle jak powinna.

Czy ktoś wie, co ja zastąpiłem tym rezystorem?
    Czy mogę tak zostawić i używać ten battery pack?
    Czy lepiej jednak wymienić choć mam "battery in good condition" bo czymś ryzykuję?

pozdrawiam
    Andrzej

Poprawka, w czasie pisania tego postu dioda przestała migać - jak doszedłem do 85% naładowania. Teraz, to już nie ma żadnych oznak, że coś z bateriami jest nie tak.