Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa elektrycznego siłownika wykonującego cykl od pozycji 0-1-0.

26 Paź 2013 21:45 2892 5
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Po raz kolejny stanąłem przed pewnym problemem, którego bez Waszej pomocy chyba nie uda mi się rozwiązać.

Spróbuję opisać to jak najdokładniej:

Dostałem płytkę starego siłownika (zdjęcia obecnie nie posiadam) wymiary płytki 20cm x 10cm. Na rogach dłuższego boku są dwa włączniki posiadające 3 wyprowadzenia (każdy z włączników NO i NC).

Otóż cały problem polega na tym, że siłownik ma startować z dolnej pozycji (czyli z wciśniętego dolnego włącznika). Silnik elektryczny z przekładnią ślimakową podnosi pewien element do góry i gdy przyciska górny włącznik silnik powinien zmienić kierunek obrotów i dojść do pozycji dolnego włącznika tam się zatrzymując.

W skrócie po naciśnięciu swicha siłownik wykonuje pełen cykl z dołu do góry i z góry na dół.

Posiłkując się różnymi tematami na Elektrodzie, znalazłem pewien moim zdaniem przydatny schemat z tematu: Zmiana biegunowości na przekaźniku

Pytanie do Was użytkownicy, czy ten start i powrót da się jakoś zrobić na tyrystorach?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Postaram się załączyć zdjęcia jak to wygląda.
    Wszystko pracuje na 12V DC
    Pozdrawiam wszystkich, Kszczepanex.
  • Relpol
  • Poziom 33  
    Trzeba zaprojektować układ sekwencyjny.... możesz to przedstawić na rysunku? :)
  • Relpol
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie.
    Z gory przepraszam za brak polskich znakow, pisze z tableta bo jestem w delegacji.

Co do zarzutow ktorych tu nie widac chcialbym wyjasnic ze uklad ma byc jak najprostszy. Kazdy element ma byc naprawiony ewentualnie od reki w bardzo krotkim czasie.

Zdjecia zaladuje pewnie w piatek, jak wroce :-)

Glownie chodzi mi o to czy jest mozliwosc wysterowania tych przekaznikow w ten sposob ze przyciskiem otwieram tyrystor, i gdy w gornym punkcie zostaje zwarty przycisk drugi tyrystor zmienia biegunowosc silnika az do dolnego przycisku ktory odcina zasilanie cewki drugiego przekaznika.

Podrawiam wszystkich,

Dzieki za zainteresowanie.
  • Pomocny post

Poziom 15  
    Witam,

Generalnie zgadza się - potrzebujesz układu sekwencyjnego.

Stany:
    1. Jazda w górę
    2. Jazda w dół
    3. Spoczynek na dole

Jeśli dobrze rozumiem, to po naciśnięciu przycisku (wyzwoleniu) siłownik przechodzi do stanu 1, a niego automatycznie do stanu 2 (gdy dojedzie do styku krańcowego górnego) i wraca do stanu 3 (gdy dojedzie do dolnego styku) czekając na kolejne wyzwolenie.

Na załączonym obrazku jest prosty schemat H (elektrobim shematH.jpg), który steruje silnikiem prądu stałego DC (tak my robimy u nas w firmie na siłownikach elektrycznych) w dół lub w górę. W jakim obecnie stanie jest układ (1,2 lub 3) zależy od zależy od tego jak są załączone przekaźniki. Jeśli tylko jeden z nich, to siłownik jedzie w górę lub w dół (zależy który przekaźnik). Jeśli oba włączone lub wyłączone, to siłownik stoi (nie ma różnych potencjałów więc prąd nie płynie).

Teraz proste rozwiązanie nasuwa się samo. Potrzebujesz przekaźników bistabilnych (lub jednego z podwójnymi stykami, aby podłączyć mostek H).

Bistabilne przekaźniki załączają się i pozostają w danym stanie aż na drugiej cewce nie pojawi się napięcie (nawet na chwilę) - mają 2 cewki.

Zatem: przycisk wyzwalania podłączasz pod cewkę 1 tak, aby uruchomił się 1 przekaźnik i stworzył się stan 1 (siłownik jedzie do góry). Górny styk krańcowy podłączasz tak, aby wyłączył pierwszy przekaźnik (chwilowe napięcie na cewkę 2 przekaźnika 1 - wyłączenie) i włączył 2 przekaźnik (napięcie na cewkę 1 przekaźnika 2) - stan 2 - siłownik wraca.
    Dojeżdża do dołu i wciska dolny styk krańcowy, który podłączony jest do cewki 2 przekaźnika 2 (wyłącza przekaźnik 2). Mamy znów stan 3 i tak układ "trzyma", aż ktoś znów nie wyzwoli całego cyklu od nowa (cewką 1 przekaźnika 1).

Rozwiązanie banalne, pamiętaj o diodach zabezpieczających przed przepięciami z indukcyjności silnika (będzie twarda zmiana kierunku na górze - duże przepięcie) oraz indukcyjności cewek przekaźników.

Mam nadzieję, że pomogłem.
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie,

Dzięki kolego Elektrobim.

Dokładnie chodzi mi o coś takiego, dzięki wielkie. Mam już zmontowane wszystko na płytce szybkiego montażu i działa bez zarzutu. to teraz jeszcze małe utrudnienie. Po testach okazało się, że może zajść potrzeba następująca: Siłownik wykonuje cykl w dół, na chwile zanika zasilanie. Po przywróceniu siłownik rusza do góry. A chodzi mi o to żeby tak jakby "pamiętał" że ma dotrzeć do dolnej pozycji.
    Dzięki za wszystkie pomysły.

Pozdrawiam

Zapomniałem tylko dodać, że zrobiłem to przez przekaźniki gdyż przez włączniki nie mógł płynąć tak duży prąd.

• Poziom 15  
    Temat mi uciekł więc odświeżam i przepraszam, ze tak późno (gdyby ktoś jeszcze potrzebował). Odpowiadając na Twoje pytanie, jeśli zastosowałbyś prawdziwe przekaźniki bistabilne, to po wyłączeniu zasilania (spadku napięcia na cewkach) ich styki pozostałyby w pierwotnym stanie i cały układ "pamięta" ostatni kierunek. Także wymień przekaźniki i problem nie będzie istniał.