Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother dcp j315w - nieostry druk, drukuje ale niewyraźnie

ad_is 27 Oct 2013 00:40 27765 16
 • #1
  ad_is
  Level 9  
  Witam,

  z racji tego, że to mój pierwszy temat na forum proszę o wyrozumiałość jeżeli chodzi o formę i konstrukcję tematu. Mam mianowicie problem, zakupiłem brothera dcp j315w w Niemczech. Dokupiłem zamienniki, wydaję mi się że raczej te lepsze, założyłem, czyściłem głowicę programowo oraz przez tzw. "tryb awaryjny" drukarki "tryb mainstance". Drukarka kupiona została jako używana, stąd domyślam się że głowica mogła być zapchana. Po wyczyszczeniu zrobiłem wydruk testowy i okazało się że wszystkie kolory i kwadraciki na wydruku z jakości są i to nawet odzwierciedlają odpowiadające im kolory, natomiast są one nie do końca wyraźne. Niby nic wielkiego ale przy wydruku lub kserze na normalnej jakości już widać że czcionka jest nierówna, poszarpana. Przy większych wydrukach może to być męczące. Prosiłbym o poradę jak można wyczyścić głowicę albo co zrobić w takiej sytuacji.
 • #2
  Dr_wal
  Level 9  
  Spróbuj w ten sposób: Wejdź we "Właściwości drukarki" Brother - "Preferencje drukowania" - "Ustawienia zaawansowane" - "Ustawienia kolorów" i odklikaj zaznaczenie "Druk dwukierunkowy". Mnie pomogło przy DCP-J515W.
 • #3
  hernan_cortes
  Level 21  
  Możliwe, że zabrudzony jest pasek encodera w drukarce.
 • #4
  RafcioXP
  Level 10  
  Proszę przeprowadzić kalibrację głowicy. Powinno to być dostępne jako trzecia opcja w zarządzaniu tuszami (najczęściej jest 1-wydruk testowy, 2-czyszczenie głowicy, 3-kalibracja lub wyrównanie głowicy).
  W Brotherach często należy osobno wprowadzić ustawienia dla normalnej i wysokiej jakości. Szczegółowo jest to omówione w instrukcji i na wydruku kalibracyjnym.
  Dokładny opis jest np. tu:
  http://www.brother.pl/display.cfm/id/212002
  na str. 59, dział "sprawdzanie wyrównania drukowania (ciężko to zaznaczyć i skopiować).
 • #5
  Harmony
  Level 9  
  Witam.
  Podbijam temat niestety :(
  Rozmawiałam z serwisem Brother i wykonałam czyszczenie głowicy wg ich poleceń krok po kroku i druk bez zmian. Dotyczy to tylko czarnego koloru - reszta jest bez zarzutu...
  Czy mam wyrzucić tą drukarkę i kupić coś najtańszego na Alleg. czy można ją reanimować? Dzwoniłam do jednego serwisu i powiedzieli, że mogą przeczyścić głowicę za 80zł a mąż zobaczył drukarkę HP Photosmart 5510 WiFi 3w1 za 159zł.... Doradźcie coś bo drukarka jest mi niezbędna do pracy jakieś 10 razy w miesiącu.
 • #6
  RafcioXP
  Level 10  
  Z Pani opisu i załącznika wnioskuję, że głowica raczej jest drożna.
  Gdyby była możliwość, proszę zeskanować wydruk testu dysz.
  Na tej stronie padły już propozycje radzenia sobie z podobnym problemem.

  Najłatwiej będzie - odznaczyć "ptaszek" w opcji druk dwukierunkowy.
  Jeżeli brudny jest tzw. encoder (czyli pasek, który umożliwia głowicy zorientowanie się w którym miejscu jest względem kartki, gdy przesuwa się w lewo i w prawo), to przy druku jednokierunkowym będzie drukować tylko podczas ruchu np. od prawej do lewej - wydruk powinien być prawidłowy, ale będzie trwał dłużej. Nie wiem czy ta opcja jest dostępna dla każdej jakości oraz podczas kopiowania.

  Gdyby to pomogło, oznaczałoby to, że przyczyną jest rzeczywiście brudny encoder. Można go samemu przeczyścić, widać go po otwarciu klapy. Jest to wąski pasek, jakby z kliszy fotograficznej (nie mylić z innym - białym), szerokości około 0,5 cm. Wystarczy szmatkę lekko zmoczyć wodą, albo lepiej płynem do okien i delikatnie przejechać w jednym kierunku obie strony paska na całej dostępnej długości. Nie za długo i nie za mocno, aby nie rozpuścić "nadruku" na pasku.
  Jeżeli nadal nie będzie poprawy, proszę wykonać kalibrację, według opisu wyżej.
 • #8
  RafcioXP
  Level 10  
  Tak, chodziło mi o wydruk "kolorowy".
  Rzeczywiście, tylko dysze z czarnego wykazują przesunięcie.
  Czy wykonała Pani polecenia zawarte na wydruku kalibracyjnym?

  Wyłączenie druku dwukierunkowego znajduje się raczej zawsze w tym samym miejscu:
  Właściwości drukarki / Ustawienia zaawansowane / Ustawienia kolorów
  (szczegóły na zdjęciu).
  Proszę więc wyłączyć "ptaszek" i wydrukować coś z komputera (nie test dysz z "pokładu maszyny", on nie uwzględnia zmian w komputerze).
  Jeżeli to nie pomoże, wykonać kalibrację, a gdy nadal nie będzie poprawy - wyczyścić encoder i zrobić test dysz (z klawiatury).
 • #10
  RafcioXP
  Level 10  
  Wyłączenie druku dwukierunkowego to pomysł Dr_wal,
  a brudny ecoder poruszył - hernan_cortes.
  Jak widać - praca zespołowa przynosi efekty.
  Wygląda więc na to, że przyczyną rzeczywiście jest brudny pasek i dobrze byłoby go wyczyścić. Chociaż nie rozumiem, dlaczego w kolorze jest OK.
  Proszę encoder "namierzyć" i z pomocą latarki oraz białej kartki sprawdzić w którym miejscu jest brudny.
  Jeżeli np. będzie brudny pasek tylko 1mm, to w tym miejscu czujnik głowicy (karetki) uznaje, że jest puste pole, bez kresek i je pomija, dlatego wydruk jest

  Brudzeniem bym się nie przejmował. Jeżeli faktycznie gdzieś trochę atramentu kapło, to z każdą kartką będzie go coraz mniej. Gdyby się nie poprawiło, proszę pisać.

  Wspomniana wyżej HP 5510 to też bardzo tania w eksploatacji maszyna, i pewnie do zdjęć lepsza (jeżeli ktoś ma takie preferencje), ale bym się nie zamienił. Głowice Brothera są znacznie trwalsze, całe maszyny też, wystarczy tylko używać w miarę sensowne tusze.
 • #11
  Harmony
  Level 9  
  Jeszcze raz dzięki. Już nie brudzi :) Wydrukowałam piękną polisę samochodową dla klientki !!!
  To czyszczenie to pozostawię sąsiadowi jak wyzdrowieje - może nie odmówi ;) My z mężem nie bardzo się znamy.

  Tylko tą zmianę muszę robić za każdym nowym drukowaniem - nie zapisuje się to ustawienie na stałe.
 • #12
  RafcioXP
  Level 10  
  Niektóre programy "pamiętają" ustawienia z ostatniego drukowania, jednak większość programów przed drukowaniem sprawdza ustawienia domyślne drukarki.
  Domyślne, czyli takie jakie przewidział producent lub takie, które ustanowił na stałe użytkownik.
  Można zmienić te "domyślne", tak aby program, na "dzień dobry" drukował w taki sposób jak sobie Pani życzy, np. drukując jednokierunkowo.
  Proszę pozamykać wszystkie programy.
  Następnie odszukać opcję "Urządzenia i drukarki" lub "Drukarki i faksy" lub jeszcze inaczej (zależnie od wersji Windows).
  Kliknąć prawym klawiszem na odpowiedniej drukarce, wybrać właściwości (w Windows XP) lub właściwości drukarki (w Windows 7)
  Następnie wybrać "Preferencje drukowania" lub podobnie.
  Następnie pozmieniać co trzeba i pozamykać.
  Od tej pory każdy program, który "sprawdza" ustawienia domyślne, będzie wiedział jak ma się zachować.
 • #15
  RafcioXP
  Level 10  
  Wyłączenie druku dwukierunkowego nie jest rozwiązaniem przyczyny trudności, ale przynajmniej daje w pełni satysfakcjonujący wydruk... :)
 • #16
  szupi
  Level 11  
  Miałem dokładnie ten sam problem w DCP j125, tak samo drukowała szmaciuga z przesunięciem i też wyłączenie druku dwustronnego sprawiało, że jakość była znośna. Rozwiązanie było banalne - stary tusz czarny. Próbowałem nawet dolać do niego IPA i podrukować, nic to nie dało. Po wymianie na świeży kartridż i przepchaniu starego tuszu z przewodu i głowicy drukarka drukuje idealnie, włączyłem z powrotem druk dwustronny i nadal jest super! Polecam, bo to szybkie rozwiązanie za 3 złote ;)
 • #17
  RafcioXP
  Level 10  
  szupi wrote:
  Po wymianie na świeży kartridż i przepchaniu starego tuszu z przewodu i głowicy drukarka drukuje idealnie, włączyłem z powrotem druk dwustronny i nadal jest super! Polecam, bo to szybkie rozwiązanie za 3 złote
  To gratuluję, wymiana tuszu, to też dobry trop (chociaż często są problemy z wydrukiem i na nowym tuszu). Jeżeli przyczyną trudności nie jest tusz, ani enkoder, ale wyłączenie druku dwustronnego pomaga, to być może przyczyną jest zużycie mechaniczne, luzy, które powodują, iż zmiana kierunku ruchu głowicy (karetki) nie odbywa się "płynnie", ale właśnie z pewną bezwładnością, a więc i z pewnym przesunięciem.