Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile kW w klubie? Nagłośnienie imprezy.

19 Mar 2005 01:26 6218 42
  • Poziom 20  
    Witam
    zastanawia mnie ilosc potrzebnych kilowatow do naglosnienia imprezy w klubie o powierzchni ok 400 m^2 (ok 3500 m^3)
    parkiet w tym klubie zajmuje cos kolo 80 % powierzchni
    z tego co przyuwazylem byly tam 4 tuby na 18 calowych glosnikach i pare satelitek
    jaka moze byc szacunkowa moc takiego zestawu
    tzn ile mocy jest wymagane zeby naglosnic takie pomieszczenie ... ??

dzieki za odpowiedzi i pozdrawim
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Pamiętaj o tym że może wszystkiego nie przyuważyłeś. Zazwyczaj satelity rozmieszczone są po rogach i jeżeli są to duże satelity 2+1 to moc jednej może sięgać nawet 1KW .Co do tub na 18'' no to nie trudno sie domyślić ze głośnik o takiej średnicy może oferować od 400 do nawet 1000W. Teraz prosta matma 4x1KW + 4 x 0,6KW. Czyli szacunkowo wychodzi ok 6,5KW.Jeżeli przyjmiesz ze tuby mają 1KW no to do 8KW. Jakbyś poszukał końcówek mocy i byś znał ich symbole to napewno dokładniej można by było określić moc jaka gra w tym klubie.A zresztą to bez znaczenia .Byłem ostatnio na baletach gdzie stało 2x600 W i zagrało lepiej od nie jednego 2x1000W . Sekret nie kryje sie w mocy chociaż jak jej brakuje to też nie dobrze. Jak jest moc i efektywność to jest pięknie.
    A jaki to klub, może znam???
  • Computer Controls
  • Poziom 20  
    hehe no nie bede tu reklamowal ....
    troche mnie zle zrozumiales bo nie chodzi mi o to ile tam moze byc watow bo ja wiem ze mozna wsadzic nawet 40 kW i tez bedzie gralo ...
    chodzi o to ile to jest minimum dla takiego pomieszczenia
    ile wat jest niezbedne zeby zrobic impreze w takiej sali....
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Myśle że 5Kw bedzie takim minimum to tego pomieszczenia.
  • Poziom 20  
    a tak z innej bajki ile jest na takim srednio duzym koncercie kogos znanego i liczacego sie w szowbiznesie?
  • Poziom 23  
    około 10-40kW na strone ale są i mniejsze koncerty.

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.pl
  • Poziom 14  
    Na Przystanku Woodstock było podobno 200KW.
  • Poziom 23  
    na mniejszej imprezie nie wyskoczysz przecież z nagłośnieniem 200kW po co taka moc ?? sprawnosć zestawów też sie liczy :D a zakładu energetycznego nie lubie :P:P:P

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
  • Pomocny post
    Spec od akustyki
    Na sale 3500W minimum potrzbne a ok 2kW przy kolumnach o efektywnosci 100-102dB ale to bardzo oszczedne i okrojone zalorzenie (tyle mniej wiecej wystracza do uzyskania ok 110dB natezenia ale nie bedzie zapasu i komforty grania) a pasuje (albo nawet musi byc) miec zapas jakies 2-3razy na mocy czyli 5kW jak pisali koledzy.
    A na dawniejszych koncertach inwazji mocy (na tych megakoncertach) bylo 300kW :D. chociarz na pol-aukstycznym martyny j. w tarnowie na rynku bylo tylko 2x800W. zalezy jaka impreza tyle mocy potrzeba wiadomo.
  • Poziom 20  
    czyli ogolnie na taka sale 10 kW to nie jest przesada ??

oj cos mi sie wydaje ze nie bede sie zaglebial w tajemnice wstrady i pozostane przy skromnych pomieszczeniach mieszkalnych :P
  • Poziom 29  
    Nie wiem ile dokładnie kW było na imprezie skoków Zakopane 2004, stała tam taka 'ściana' z głosników ;) kopa to to miało takiego że jak stałem blisko to zbierało mnie na wymioty 8O
  • Poziom 35  
    to trżod uszu zależy i gustu jedni przy 2x800 już bedą na ból narzekać ia innym 10kw nie styknie :D

pozatym od kolumn ile i jak ustawione generalnie takie są wyliczenia praktycznie to w moim mieśćie są 4 kluby z potańcówkami i żaden nie przekracza chyba 1,5kw jeden xx ma chyba 2x300 na bas subbas 2x15'' br 2 sztuki i 2x150 na 2xelestra 15''+10''+driver i handboxy 15''+ driver

i natęzenie miarowe jak sie usiądzie przy barze i puści clubbase the soundlovwers to cola w szklankach faluje a wysokich to jest tyle żę ch...idzie dostać :D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Duzo zalezy od samego klubu tzn od akustyki, od ustawienia kolumn, wysokosci na jakiej sa zamontowane. Czasem zeby uzyskac takie samo natezenie w roznych miejscach przy roznym ustawieniu kolumn trzeba moc kilkukrotnie przemnozyc.
  • Poziom 16  
    Na wood stocku to moze tyle bylo na wszystkich scenach w mocy znamionowej kolumn ale w to tez watpie. Na taka sale jak ktos mysli powaznie minimum 10kW efektywnego sprzetu typu odwrotki plus jakies dobbre sredniowysoko...
  • Poziom 14  
    Sprzęt do nagłośnienia Przystanku Woodstock....
    Nagłośnienie główne(aktywne zestawy Meyer Sound).36 subbasów
    42 nadstawki Msl-4(65-18khz) - , dodatkowo na środku pod sceną było umieszczonych dodatkowe 16 subbasów i 6 nadstawek
    Nagłośnienie strefowe
    3 wieże z kolumnami i wzm. 24basy i 24 nadstawki.
    Cgt byłeś na woodstocku że takie bzdury opowiadasz,tak sie składa że ja byłem widziałem i czułem tą moc. Bywam na wielu koncertach i nigdzie w Polsce nie spotkałem się z tak potężnym nagłośnieniem( no jeszcze inwazja mocy(10-lecie) - porównywalne odczucia.
    A na małych scenach nagłośnienie oscylowało w granicach 5 może 10 kW
    Łatwo policzyć że do nagłośnienia głównego użyto 100kolumn aktywnych których moc 1 mogła przekroczyć 1kw i 48 kolumn pasywnych na srefowym nagłośnieniu.
    Myśle że moc 200Kw była możliwa do osiągnięcia....

Dodano po 2 [minuty]:

Bez sumowania wszyskich scen.....
  • Poziom 14  
    Ciężko mówić regułach i zasadach występujących przy nagłaśnianiu. Nie można określić ile potrzeba mocy bez oględzin i pewnych wyliczeń. Każde pomieszczenie ma inną akustykę związaną z wystrojem, materiałami, które pokrywają wszystkie powierzchnie. Bardzo istotny jest również jego kształt ponieważ od tego zależy rozmieszczenie przetworników. Akustyka jest tak nie wdzięczną dziedziną, że nie ma w niej schematów. Jeżeli ktoś nimi się kieruje to jest w błędzie.
    Miałem przyjemność być w tym roku na Beach Party w Sopocie zaraz po Sunris-ie :) i stojąc w odległości około 60-70 metrów od głośników marszczyło mi się od czoło przy uderzeniu niskich częstotliwości(muza techno, czyli cały czas:)). Wszystko odbywało sie na wolnej przestrzeni. To jest dla mnie imponujące, żeby wytworzyć na taką odległość takie ciśnienie, które daje tyle radości.
  • Poziom 14  
    Na Sunrise to akurat tej przestrzeni tak dużo nie było ,ludzi za to za dużo.
    No i jeszcze te ceny 50zł za wstęp,ale nagłośnienie niezłe o ile pamiętam to chyba Pol-Audio.
  • Poziom 16  
    ciekawe pewnie nawet nie wiesz kto robil woodstock a tak sie sklada ze znam ta firme i wiem ile maja naglosnienia meyery na basie to 2x 20 kW w przyblizeniu wiec reszta nie bedzie wieksza jak 2x 20 kW no moze 2x 30lW mowie o podwieszanych. Poza tym te paczki maja niska sprawnosc wiec juz nie zachwalaj tak... nawet producent sie wstydzi i nie podaje
  • Poziom 29  
    Na przystanku woodstock tez bylem i wg mnie lepszy wykop miał sprzęt w zakopanem, ale to tylko moje wlasne odczucia i nie chce mówić gdzie było mniej a gdzie więcej a poza tym byłem w stanie wskazującym a to troche zmienia odczucia :P
  • Poziom 14  
    Z tego co wiem to za nagłośnienie odpowiedzialne było Fotis Sound chyba że w ostatnich latach coś sie pozmieniało.

Dodano po 5 [minuty]:

Cgt z twoich wyliczeń już wyszło 100KW a zapomniałeś jeszcze o zestawach centralnych i strefowym nagłośnieniu.
  • Poziom 35  
    Ale na Woodstocku od dobrych dwóch-trzech lat wiszą Verteki (te "średnie chyba").

--
    Hefi
  • Poziom 14  
    Zgadza sie ale wieszają je od 2002 wcześniej było to co pisałem wyżej.
    cgt niska sprawność to ile wg.Ciebie.
  • Poziom 14  
    To jak jest z tą efektywnością tych subbasów Meyera
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Cgt twierdzi inaczej,ciekaw jestem jego argumentów.
  • Poziom 16  
    Ludzie nie badzcie smieszni. Jak firma jest powazna to podaje sprawnosc tzn efektywnosc. Mowicie o odczuwaniu dzwieku a co przeklada sie na to jak nie poziom mocy dzwieku czyli cisnienia akustycznego na co wplyw ma efektywnosc oraz moc. Niska sprawnosc to dla mnie <96dB paczki meyera sa bardzo nisko zestrojone i sa to paczki B-R wiec nie maja wiecej jak owe 96-98dB
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    A może ktoś wie ile kW było na QLIMAX-sie w Holandi :D
  • Poziom 16  
    Generalnie jak sie nie zna lepiej zaufac komus. Pan polanowski mial racje z tym ze nie sztuka jest miec kupe drogiego sprzetu. Sztuka miec sprzet niedrogi, dobrze brzmiacy i przy tym skuteczny co rownoznaczne z tani. Jezeli ma się gdzies pieniadze to mozna isc ta droga.

PS to ze jakas firma mowi ze to zagra dla 15k ludzi jest bardzo subjektywne, mniej wiecej tak jak opowiesci DJow o basie... jedni mowia ze to wystarczy a drudzy ze klapa, dla tego do opisow czy cos wystarczy lub nie do mnie przemawia skutecznosc zestawu, oczywiscie majac w pierwszej kolejnosci brzmienie.