Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung le32e420 - Problemy z zakłóceniami

Bartek.k.k 27 Paź 2013 11:29 2796 14
  • #1 27 Paź 2013 11:29
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Witam, borykam się z niemiłym problemem. Instalacja u mojej rodziny posiada pewny problem. Strasznie ściąga zakłócenia. Jeżeli ktoś przejedzie drogą motorem to momentalnie znika sygnał. Instalacja jest w całości nowa. Czy są jakieś filtry, aby to wyeliminować? Pozdrawiam Bartosz.

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 27 Paź 2013 12:30
    _cheetah_
    Poziom 37  

Bartek.k.k napisał:
    Strasznie ściąga zakłócenia.
    Ściągać to może pioruny i inne wyładowania... ;)

Zakłócenia to ona po prostu odbiera, na równi z sygnałem telewizyjnym...

Bartek.k.k napisał:
    Czy są jakieś filtry, aby to wyeliminować?
    Realnie - nie.

Bartek.k.k napisał:
    Instalacja jest w całości nowa.
    To trzeba ją od nowa postawić, zwracając uwagę na eliminację zakłóceń.

Napisz coś dokładniej o instalacji antenowej: jaka antena, ze wzmacniaczem czy nie, gdzie zamontowana, gdzie jest droga, typ kabla antenowego, typ odbiornika, wskazania poziomów i jakości sygnałów wszystkich odbieranych mux-ów, itp. Czym więcej szczegółów, tym lepiej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 27 Paź 2013 14:50
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

Antena siatkowa ze wzmacniaczem z zestawu. Zamontowana na dachu, skierowana w kierunku przewodów wysokiego napięcia. Droga jest umiejscowiona równoległe do linii energetycznej, typ przewodu niestety nie wiem, na pewno nie ten z tych najtańszych. Odbiornik tak jak w tytule. Ogólnie, jeżeli nic nie jedzie to wszystko na 100%. Lokalizacja to:

https://www.google.pl/maps?q=51.369841,17.321236&num=1&t=h&z=19&iwloc=near

0
  • #4 27 Paź 2013 16:28
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Bartek.k.k napisał:
    Antena siatkowa ze wzmacniaczem z zestawu.

Proporcjonalnie to w tym dziale większość "naprawianych instalacji" jest w tytułach "mam antenę siatkową ze wzmacniaczem i nie działa". :!:

Cytat:
    Zamontowana na dachu, skierowana w kierunku przewodów wysokiego napięcia. Droga jest umiejscowiona równoległe do linii energetycznej, typ przewodu niestety nie wiem, na pewno nie ten z tych najtańszych.

A My dalej nie wiemy chociażby z jakiego nadajnika odbierasz, długość tego niewiadomego koncentryka i w jakim stanie wiekowym jest antena.
    Regulamin pkt 3.1.15.

Pozdrawiam.

0
  • #5 27 Paź 2013 16:39
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

SP5ANJ napisał:
    Witam.
    Bartek.k.k napisał:

Proporcjonalnie to w tym dziale większość "naprawianych instalacji" jest w tytułach "mam antenę siatkową ze wzmacniaczem i nie działa". :!:

Cytat:
    Zamontowana na dachu, skierowana w kierunku przewodów wysokiego napięcia. Droga jest umiejscowiona równoległe do linii energetycznej, typ przewodu niestety nie wiem, na pewno nie ten z tych najtańszych.

A My dalej nie wiemy chociażby z jakiego nadajnika odbierasz, długość tego niewiadomego koncentryka i w jakim stanie wiekowym jest antena.
    Regulamin pkt 3.1.15[/b].

Pozdrawiam.

Witaj, patrząc na mapę to antenę ustawiłem na Mikstat Kalisz, kabla jest z 15m, a antena jak mówiłem jest nowiutka.

0
  • #6 27 Paź 2013 17:41
    LeDy
    Poziom 43  

SP5ANJ napisał:
    Witam.
    Bartek.k.k napisał:

I proporcjonalnie większość to wina tych co je składali, zakładali, montowali. Jak w większości przypadków źle poskładana antena lub przedobrzony wzmacniacz. Zalecam zasilacz z regulacją.

0
  • #7 28 Paź 2013 20:00
    Olek II
    Moderator

Może wrzucę swoje 3 grosze. W tamtym tygodniu byłem u klienta zamontować "telewizję cyfrową". Miałem poniższe anteny tak na wszelki wypadek, ponieważ w naszym terenie ludzie mają stare anteny "analogowe", gdzie w analogu 2 PR. nadawał na 29 kanale. Teraz, jest zmiana częstotliwości i trzeba indywidualnie, podkreślam indywidualnie dobrać antenę do warunków i umiejscowienia posesji klienta w stosunku do widoczności sygnałowej. Wiem, Ameryki tym stwierdzeniem nie odkryłem i nie mam takiego zamiaru. Ale, kombinowałem z antenami poniżej:

Anteny z symetryzatorem, 10 mb przewodu, na końcu miernik Neon plus. Robimy pomiary.
    Nadajnik Sucha Góra /koło Krosna/, lokalizacja miejscowość Siepietnica, cholerna dolina, trasa Jasło Biecz. Szukamy sygnału, jest, 50-55dB/µV, MER 19 - 21 dB/µV, BER, pre-BER wali błędy, kicha. Wymiana symetryzatora na wzmacniacz zasilany z miernika 12V. Sygnał w granicach 58-61 dB/µV, MER 22-24dB/µV, błędy dalej. Anteny obracane nawet na Tarnów, ale duża góra przesłania całkowicie sygnał, nawet z odbicia nic nie było. Co ciekawe, na częstotliwości 466MHz, szpila ponad 85 dB/µV. Podniosłem ręce do góry, rozłożyłem się. Klient nieśmiało przynosi antenę siatkową i mówi by na niej może poszło. No cóż, delikatny uśmiech, ano sprawdzimy. Podłączyłem ze wzmacniaczem i .... Panowie, MER 28-30dB/µV, błędy były, ale nie takie jak na poprzednich antenach, w zasadzie brak. Zaskoczenie moje, chyba sami wiecie jakie było. Antena na Krosno, przewód do chałupy, podpinamy pod TV i .... klient pyta może coś byśmy.....

Najciekawsze jest to, że podałem z telewizora zasilanie wzmacniacza 5V. Obraz z trzech MUX-ów K 29, K 32, K 52, bez zastrzeżeń, oprócz TVP INFO, tu czasem potrafi na moment przyciąć. Nie wiem dlaczego, nie będę szukał, ważne że do domu mnie przywieźli przed północą. /Byłem za bardzo zmęczony pracą i późną porą, by samemu prowadzić/. Piszę to dlatego, że wyroki Boskie są niezbadane. Oczywiście nie chodzi o mój powrót przed północą, lecz zadowolenie klienta.
    Może te anteny siatkowe w ekstremalnych warunkach są lepsze?

Broń Boże, nie reklamuję anten siatkowych, jedynie opisałem problem, z którym się zetknąłem.

Pozdrawiam.

0
  • #8 28 Paź 2013 20:30
    LeDy
    Poziom 43  

Olek II napisał:
    Może wrzucę swoje 3 grosze. W tamtym tygodniu byłem u klienta zamontować "telewizję cyfrową". Miałem poniższe anteny tak na wszelki wypadek, ponieważ w naszym terenie ludzie mają stare anteny "analogowe", gdzie w analogu 2 PR. nadawał na 29 kanale. Teraz, jest zmiana częstotliwości i trzeba indywidualnie, podkreślam indywidualnie dobrać antenę do warunków i umiejscowienia posesji klienta w stosunku do widoczności sygnałowej. Wiem, Ameryki tym stwierdzeniem nie odkryłem i nie mam takiego zamiaru. Ale, kombinowałem z antenami poniżej:

Anteny z symetryzatorem, 10 mb przewodu, na końcu miernik Neon plus. Robimy pomiary.
    Nadajnik Sucha Góra /koło Krosna/, lokalizacja miejscowość Siepietnica, cholerna dolina, trasa Jasło Biecz. Szukamy sygnału, jest, 50-55dB, MER 19 - 21 dB, BER, pre-BER wali błędy, kicha. Wymiana symetryzatora na wzmacniacz zasilany z miernika 12V. Sygnał w granicach 58-61 dB, MER 22-24dB, błędy dalej. Anteny obracane nawet na Tarnów, ale duża góra przesłania całkowicie sygnał, nawet z odbicia nic nie było. Co ciekawe, na częstotliwości 466MHz, szpila ponad 85 dB. Podniosłem ręce do góry, rozłożyłem się. Klient nieśmiało przynosi antenę siatkową i mówi by na niej może poszło. No cóż, delikatny uśmiech, ano sprawdzimy. Podłączyłem ze wzmacniaczem i .... Panowie, MER 28-30dB, błędy były, ale nie takie jak na poprzednich antenach, w zasadzie brak. Zaskoczenie moje, chyba sami wiecie jakie było. Antena na Krosno, przewód do chałupy, podpinamy pod TV i .... klient pyta może coś byśmy.....

Najciekawsze jest to, że podałem z telewizora zasilanie wzmacniacza 5V. Obraz z trzech MUX-ów K 29, K 32, K 52, bez zastrzeżeń, oprócz TVP INFO, tu czasem potrafi na moment przyciąć. Nie wiem dlaczego, nie będę szukał, ważne że do domu mnie przywieźli przed północą. /Byłem za bardzo zmęczony pracą i późną porą, by samemu prowadzić/. Piszę to dlatego, że wyroki Boskie są niezbadane. Oczywiście nie chodzi o mój powrót przed północą, lecz zadowolenie klienta.

Broń Boże, nie reklamuję anten siatkowych, jedynie opisałem problem, z którym się zetknąłem.

Pozdrawiam.
    Cieszy mnie dowód na wyższość anten siatkowych nad innymi. To nie wstyd chwalić anteny siatkowe a wstyd je ganić.

0
  • #9 28 Paź 2013 21:56
    Olek II
    Moderator

LeDy napisał:
    Cieszy mnie dowód na wyższość anten siatkowych nad innymi. To nie wstyd chwalić anteny siatkowe a wstyd je ganić.

Nie robię ani jednego, ani drugiego, po prostu opisałem własny przykład z autopsji. Nigdy nie będę twierdził, że anteny siatkowe, mają wyższość nad " świętami.... i tak dalej. Po prostu opisałem przypadek. A, że robię w tym temacie w zasadzie od "Wielkiego Wybuchu", opisałem, może komuś się przyda. Oczywiście stanowczo odcinam się od przyjazdu około północy do domu, panowie same sprawy techniczne. :D

0
  • #10 28 Paź 2013 23:25
    _cheetah_
    Poziom 37  

Bartek.k.k napisał:
    Witaj, patrząc na mapę to antenę ustawiłem na Mikstat Kalisz, kabla jest z 15m, a antena jak mówiłem jest nowiutka.
    Czyli antena jest 'plecami' do drogi, po której jeżdżą pojazdy dające zakłócenia?

Czy zakłócenia są też od jakichś urządzeń z domu lub obejścia?

Olek II napisał:
    W określonych warunkach mogą być skuteczniejsze od Yag i ma to swoje uzasadnienie.

A poza tym, 'siatka' to po prostu jeden z typów anten - żaden wstyd ich używać.

Olek II napisał:
    Anteny z symetryzatorem,(...) Szukamy sygnału, jest, 50-55dB, (...) Wymiana symetryzatora na wzmacniacz zasilany z miernika 12V. Sygnał w granicach 58-61 dB,

Jak to możliwe, że różnica pasywna - aktywna to tylko 6dB na poziomie?

Poziom podawany w dBµV? JEDNOSTKI OBOWIĄZUJĄ (zwłaszcza moda) - chyba by się na to znalazł nawet jakiś punkt regulaminu forum. :D

0
  • #11 29 Paź 2013 20:28
    Bartek.k.k
    Poziom 21  

_cheetah_ napisał:
    Bartek.k.k napisał:
    Czyli antena jest 'plecami' do drogi, po której jeżdżą pojazdy dające zakłócenia?

Czy zakłócenia są też od jakichś urządzeń z domu lub obejścia?

Witaj, antena jest "twarzą" do drogi. Wszelakie urządzenia z domu nie powodują żadnych zakłóceń, jedynie pojazdy z silnikiem mechanicznym np. motor.

0
  • #12 29 Paź 2013 22:04
    LeDy
    Poziom 43  

Bartek.k.k napisał:

Witaj, antena jest "twarzą" do drogi. Wszelakie urządzenia z domu nie powodują żadnych zakłóceń, jedynie pojazdy z silnikiem mechanicznym np. motor.

Jak można to zamienić wzmacniacz na symetryzator a jak nie to zasilacz z regulacją. Przewód ma być o bardzo dobrym współczynniku ekranowania. Oczywiście nie jest to wina typu wzmacniacza, bo każdy łapie zakłócenia nawet jak będzie ekranowany, a wina pojazdów, które zakłócają..

0
  • #13 30 Paź 2013 11:24
    _cheetah_
    Poziom 37  

Taaa, skuterki, motorowerki, motory, samochody - wszystko co jeździ, a ma nieodkłócone układy zapłonowe, sieje wszędzie takie spustoszenia... Dodatowo, sam pojazd wprowadza zakłócenie poziomów fal docierających do anteny, co też może dodatkowo i negatywnie wpływać na odbiór. Czasami jest to niestety trudno zwalczyć do końca i jedyne, co pozostaje to przyzwyczaić się.

W takich przypadkach, z anteną patrzącą na wprost na szosę to zostaje tylko kombinowanie.

Pierwszą sprawą jest, co było sygnalizowane już wyżej, podmiana wzmacniacza na symetryzator i bardzo staranne wykonanie wszystkich podłączeń kabla antenowego. Wtyczkę antenową od zasilacza antenowego zamienia się na zwykłą wtyczkę antenową (ale, żeby była całą metalowa w środku).
    Jeśli antena ma direktory - zespoły takich poziomych drabinek sterczących poziomo z 'X'-ów, zawsze warto wypróbować działanie anteny bez nich, bo zwykle one powodują dodatkowe problemy na odbiorach.

Istotną rzeczą jest kabel antenowy o jak największym współczynniku ekranowania - powyżej 95dB. To, że masz nowy kabel antenowy, nie oznacza, że ma on wysoki współczynnik ekranowania.

Dalej, dokonuje się ponownego ustawienia anteny na max jakości odbieranych mux-ów, ale zwracając uwagę również na minimalizację zakłóceń. W Poradniku masz opisane, jak ustawiać antenę: Link

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego typu zakłóceń jest z reguły znalezienie dla anteny innej lokalizacji, tak, aby przynajmniej częściowo osłonić ją od wpływu przejeżdżających pojazdów. Czasami pomaga ustawienie anteny na odbiór z odbić, także wręcz "od tyłu". Trzeba wstępnie pokręcić anteną i sprawdzić, czy nie ma gdzieś jakiegoś odbicia (np. od budynku za domem) i czy nie dałoby się przenieść anteny na ścianę zachodnią.

Kolejną sprawą jest dobranie wzmacniacza. W przypadku takich zakłóceń, nawet jeśli ma się normalnie poprawny odbiór na antenie z symetryzatorem, czasami do pozbycia się zakłóceń lub ich zminimalizowania, trzeba dodać wzmacniacz o niewielkim wzmocnieniu. Wzmacniacz MUSI być w metalowej obudowie - najlepiej wtedy, jeśli nie jest to wzmacniacz montowany w antenie (nie bardzo nadają się do tych celów), a wzmacniacz masztowy lub wręcz wewnętrzny. Ale tu, niestety - są już koszty... które, co najgorsze, nie wiadomo, czy dopomogą w pozbyciu się problemu.

0
  • #14 31 Paź 2013 12:41
    Olek II
    Moderator

_cheetah_ napisał:
    JEDNOSTKI OBOWIĄZUJĄ (zwłaszcza moda)

Przepraszam, ale czytałem z miernika i tak jakoś wyszło. Oczywiście ma być dB/µV.

_cheetah_ napisał:
    chyba by się na to znalazł nawet jakiś punkt regulaminu forum.

Pewnie rozstrzelać od razu. :D
    Poprawiłem. :D

0
  • #15 24 Lut 2014 09:00
    Darek.S
    Poziom 31  

Olek II napisał:

Pozdrawiam.

To i ja swoje trzy grosze dorzucę. Powiem tak lepsze nie są, ale rzeczywiście w pewnych warunkach dają lepsze rezultaty.
    A przypadek taki: antena siatkowa ze wzmacniaczem ( dokładnie SWA1) pracowała sobie w miarę poprawnie na analogu lat kilka. Po wyłączeniu analoga zakupili dekoder Technisat i zaczęły się problemy. Dodam , że niedaleko ( poniżej 1km) centralnie na kierunku nadajnika, jest przekaźnik BTS ( i pewnie LTE). Na wstępie wyrzuciłem wzmacniacz i nastąpiła znaczna poprawa. Ale Mux na kanale 50-tym raz na czas kratkował ( pomiar Neonem wykazywał, że powinno być O.K. - niejednokrotnie przekonałem się jednak, że pomimo w miarę dobrych odczytów z Neona odbiorniki nie zawsze chcą pracować poprawnie - widać Neon jest bardziej selektywny) Wymieniłem antenę na 19-elementową i odbiór znacznie pogorszył się ( pomimo lepszych odczytów z Neona). Inny dekoder ( Wiwa) pracował poprawnie. Zaopatrzyłem się w dwa filtry LTE ( Telkom Telmor) i podpiąłem. Na początku jeden. Jakość z dekodera poprawiła się z 20 na 50%. ale dalej dobrze nie było. Na Neonie tylko trochę poprawił się MER za to o 10dB spadło tło szumowe. Dołożenie kolejnego filtra LTE zaskutkowało 100% jakością w dekoderze. Na Neonie natomiast już żadnej różnicy nie zaobserwowałem.
    Wniosek. Trzeba było zostawić antenę siatkowa z jednym filtrem LTE

0