Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie uziemienia po to aby gniazdka/kabe się nie paliły ?

27 Paź 2013 17:40 1281 6
  • Poziom 21  
    Witam!!
    Mieszkam w starym domu z starą instalacją elektryczna(tanie aluminiowe druty jednożyłowe) i bez uziemienia w gniazdku.
    W domu co jakiś czas pali(topi) nam się gniazdko(pewnie dlatego że podłączamy grzałki olejowe po 2kW i kuchenka itp.).

No i mój tata kompletnie nieobeznany w tych sprawach usłyszał coś że jak podciągnie uziemienie(bolec w gniazdku) to nic się nie będzie paliło.

Według mnie to trochę nie tego bo przecież uziemienie jest poto żeby prąd nas nie kopną.
    Da to coś?
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    To nic nie da. Trzeba wymienić przewody.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam, uziemienie służy do ochrony przeciw porażeniowej a gniazdka palą się najprawdopodobniej od zbyt dużego obciążenia podłączonego do gniazdka, sam kolega dodał , że ma instalację aluminiową. Niestety aluminium a tym bardziej stare aluminium przenosi mniejsze obciążenia niż instalacja miedziana. Proponowałbym żeby instalację obejrzał elektryk gdyż może dojść do jeszcze bardziej przykrych w konsekwencjach okoliczności. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Instalacja aluminiowa kwalifikuje się do wymiany.
    Miałem przypadek jak przewód aluminiowy rozsypał mi się w ręce.
  • Poziom 21  
    OK, dziękuje za odpowiedzi i nie pozostaje mi nic innego jak danie sobie spokój z uziemieniem i zamknięciem tematu
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    misterbociek napisał:
    Według mnie to trochę nie tego bo przecież uziemienie jest poto żeby prąd nas nie kopną

Do tego uziemienie nie służy. To przewód ochronny, w starej instalacji tzw. zerowy i zerujący do styku ochronnego ( kołek ochronny w gniazdku 1-f ) służy do ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu odbiornika elektrycznego.
    U kolegi jest zapewne stara instalacja aluminiowa z zerowaniem ochronnym, dziś przemianowana na TN-C.
    Uziemienie, owszem jest potrzebne ale nie pojedynczego gniazda tylko szyny wyrównawczej budynku do której podłączony jest przewód wyrównawczy do głównego przewodu PEN.
    Taka czynność, jaką proponuje tata nic nie da, to tylko pozory i usłyszane gdzieś dyrdymały od majsterkowicza.
    Należy przejrzeć instalację, sprawdzić przekroje przewodów i dostosować obciążenie do tych przekrojów oraz wartości zabezpieczeń ( pewnie jeszcze są w skrzynce watowane bezpieczniki bo wywalały pod obciążeniem ). Coś mi się tak zdaje, skoro topią się gniazda o obciążalności 16A to są źle dobrane zabezpieczenia ( za duże ) albo watowane "korki" jak to by powiedział tata.