Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PS50P5X Samsung - Uszkodzony górny Y-drive

27 Paź 2013 19:23 2247 10
 • Poziom 33  
  Model jak w tytule.
  Stwierdziłem uszkodzenie dwóch układów SN755867 na górnym Y-drive. Po wylutowaniu układów, scan górny mierzy OK na rezystancję.

  Niestety klient mieszka 'kawałek' ode mnie i w podróz wziąłem ze sobą jedynie multimetr. Y sus obmierzony bardzo dokładnie, brak zwarć, dwie hybrydy są dobre 'na miernik', wszystkie bezpieczniki całe, tranzystory mosfet i IGBT dobre, wszystkie napięcia dobre, brak upalonych elementów pasywnych, moduł pracuje (brzęczy)

  Po odłączeniu górnego Y-drive 'ciemnia' na dole, nic nie widać. CTRL pracuje (miga jedna dioda, pozostałe się świecą, Z sus pracuje)
  Mam pytanie do forumowiczów, czy jeśli ktos miał doświadczenie z ta plazmą, czy wie, co się dzieje po odłączeniu górnego y-drive w niej, czy jest lekkie światło emitowane przez panel w dolnej połowie czy nic. Dodam, ze Y drive dół jest w pełni funkcjonalny :D

  Kto wymieniał drajwery wie jak czasochłonne jest to zajęcie, więc nie chciałbym jechać tam po ich wymianie tylko po to aby zobaczyć jak znowu się sfajczą :D

  Możliwe, ze w tym modelu jest tak rozwiązane, że CTRL nie włącza części oscylogramu SUSTAIN dopóki nie nastąpi adresacja począwszy od drajwera górnego, ale tego czywiście nie wiemy. Podaje numery modułów:

  Ysus: LJ-41-02317A, LJ92-01046A
  Y drive up LJ-41-02318A, LJ9201047a
  Y drive down LJ-41-02319A, LJ9201048A

  Dziękuje, za podanie odpowiedzi, i wszystkim 'wyspiarzom' wsiego charoszego i miłej zabawy z okazji nadchodzącej 'halloweenki' :D
 • Spec od monitorów
  Poczytaj o plasmach na panelu S50HW-YB03
  Te wszystkie Twoje moduły z nim pracują
  - jest jeszcze CTRL LJ92-01269B (druk PCB LJ41-03054A)
  - oraz PSU LJ44-00108B PS-504-PH

  Dotyczy także modeli Philipsa: 50PF7320A/ 7220A/ 9630A/ 50PF7320/10 chassis LC4.9E LA

  p.s
  SN755870=SN755867 były stosowane w S42AX-YB01 , S42SD-YB05
  Padaja albo od przepięcia (wtedy dziurka na obudowie) lub przegrzania (to 70-8-% uszkodzeń)
  Pomaga założenie radiatorka centralnie na IC lub delikatny wentylator zasilany np. z +5/+9V
  mały szum > duży pozytek> sprawdz jaka tam temperatura wewnatrz tej plasmy?!
  Sprawdz Y (napięcia na scany) i wymień na nim elektrolity.
 • Poziom 33  
  Dzięki za odzew lisek ale mnie chodziło o:
  zbyszekskibinski napisał:

  czy jest lekkie światło emitowane przez panel w dolnej połowie czy nic. Dodam, ze Y drive dół jest w pełni funkcjonalny :D


  lisek napisał:
  Poczytaj o plasmach na panelu S50HW-YB03
  Te wszystkie Twoje moduły z nim pracują

  Na elektrodzie nie ma żadnych informacji dotyczących tej matrycy.
 • Poziom 33  
  Dzieki za przypomnienie więc Mirex, wpisywałem całą frazę, dlatego nie znalazłem. Uff trochę mnie zmartwiłeś tym przypomnieniem z moim starym tematem. Rzezczywiście to były te same moduły, tylko wtedy jeszcze się wymieniało całe płytki, teraz jest to zupełnie nieopłacalne. No to chyba dam sobie spokój z tą naprawą jak telewizora nie mam przy sobie tylko trzy moduły, bo nie wiadomo czy Y sus w takim razie nie uszkodzony jeszcze.
 • Poziom 2  
  Cytat:
  tylko wtedy jeszcze się wymieniało całe płytki, teraz jest to zupełnie nieopłacalne.


  To co Zbysiu, niedługo chyba na Kuroniówkę? Czy jak tam się to u was nazywa? :D
 • Poziom 33  
  jukafus napisał:
  Cytat:
  tylko wtedy jeszcze się wymieniało całe płytki, teraz jest to zupełnie nieopłacalne.


  To co Zbysiu, niedługo chyba na Kuroniówkę? Czy jak tam się to u was nazywa? :D


  Nie, teraz wymieniam wyłącznie elementy. Moduły rzadziej, bo ceny telewizorów spadły, a moduły jak są to ceny kosmiczne :D Ty też się możesz zacząć obawiać, bo w Polszy rynek też pochłonie te tanie, 'wschodnie badziewie' i jak telewizory przestanie się w ogóle opłacać naprawiać, to przejdziesz na bezrobotne tyle, że bez 'kuronia' :D
 • Poziom 2  
  Dobry elektronik (znający chociaż prawo ohma) zawsze sobie poradzi. :D Są inne dziedziny elektroniki. ;)
 • Poziom 33  
  Ale wracając do tematu, to mając ten Y sus na stole, 'przeorałem' już całą płytkę i brak zwarć. Można zakładać, że Y sus uszkodzony, skoro zupełna ciemność, ale dowodów na to nie mam. Psia krew, szkoda, ze człek nie ma schematu do tego. Dopóki nie masz schematu, to Y susy i hybrydy w nich zawarte to jeden wielki: 'black box'
 • Poziom 33  
  Z uwagi na brak stwierdzonej usterki modułu Y sus, postanowiłem zamówić dwa układy drajwerów wierszy tylko. Po wymianie układów udam się na miejsce naprawy i przed podłączeniem buffera, odpalę maszynę z drajwerem dolnym tylko i podłącze oscyloskop. Jeśli pokaże się czysty oscylogram z ośmioma 'subfields' dobrym ramp-up/down, dobrą adresacją w 'skanie' i 'sustain' znaczyło będzie, że plazma pracuje poprawnie, a na oko to można sobie patrzyć w panel do 'usranej smierci'. Nie wiadomo też czy maszyna nie przechodzi w tryb zabezpieczenia po wystatowaniu Y sus, co pomiar też wykaże. Bo jak będzie żle to nie podłączam nowo naprawionych Y-drive.
 • Poziom 33  
  Po wymianie układów usterka dalej występuje.
  Co się zmienia, to jedynie to, że teraz na moment po włączeniu obraz błysnie raz, poźniej zupełna ciemność ale czasami panel impulsowo błyśnie. W momencie błysków widać cztery rzędy linii poziomych z czterema odstępami pomiędzy nimi.

  Ciemność na martrycy na moje oko była złą diagnozą, bo przyrząd wyraźnie pokazuje obecność oscylogramu SUS i odpowiednią jego częstotliwość pracy co skutkuje prawie niewidocznym światłem oraz okazjonalnym wyładowaniem w postaci kropek na PDP. To samo po stronie Z out. Jest SUS out a płytka Z pracuje.
  Natomiast pozostałe częsci krzywej są załamane, np nie widać dobrze ramp up/down oraz scan, ale mój oscyloskop nie jest 'wielki'.
  Z tych pomiarów wynika, ze Y sus jest dobry.
  Podejrzenie więc jest tylko jedno...Podstawić trza 'dwie półówki' i będzie jaśniej :D