Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosmiczne rachunki za prąd

fornakter 27 Paź 2013 20:18 2568 10
  • #1 27 Paź 2013 20:18
    fornakter
    Poziom 9  

Witam.
    Mamy taki problem, że przyszedł do nas rachunek na zaskakującą sumę 800zł po opłaceniu prognoz. Sprawdziłem na klatce licznik, mamy ten nowszy(?) z lampką/diodą, która pokazuje "szybkość" zuzywania prądu. Po wyłączeniu bezpieczników, odeczkaniu paru minut, dioda szalała około 2-3 razy na sekunde, u sąsiadów raz na 2-3 sekundy.

Mieszkanie wynajmuje, pisałem do właściciela mieszkania, że jest problem z licznikiem i żeby zgłosił do dostawcy, żeby sprawdzili licznik i ewentualnie może by wyszło czy ktoś nie jest podłączony pod nas. Poinformował mnie, że jedyne co może zrobić to dać licznik do ekspertyzy, koszt - 800zł.

Odnoszę wrażenie, że robi ze mnie debila, albo Energa z niego. Co mi radzicie, żeby nie być tym debilem? :)

0 10
  • #2 27 Paź 2013 20:39
    kosmos99
    Poziom 34  

Wygląda na to, ze jest ktoś do niego oprócz Ciebie podłączony. Albo jest uszkodzona izolacja przewodu pomiędzy licznikiem, a bezpiecznikami.

0
  • #3 27 Paź 2013 20:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

fornakter napisał:
    Co mi radzicie, żeby nie być tym debilem? :)

Znaleźć kumatego elektryka.

W relacjach dostawca - właściciel - lokator jest już wystarczająco dużo powodów do konfliktu. Dołóż ewentualnie sąsiada, lub zwyczajny upływ z instalacji zalicznikowej (niczym wody z nieszczelnej rury) a pula możliwości zwiększa bardzo szybko.

0
  • #4 27 Paź 2013 20:43
    spinacz
    Poziom 38  

Jeśli to licznik 12EA5RN/1 to bywały egzemplarze że licznik sam nabijał zużycie mimo odłączonego odpływu z licznika. Dostawca powinien wymienić licznik bezwzględnie i zrobić korektę faktur za prąd.

0
  • #5 27 Paź 2013 20:46
    gogi20
    Poziom 24  

Lepiej, żeby najpierw obejrzał to elektryk czy faktycznie nie ma żadnych "dziwnych połączeń" za licznikiem. Jeżeli energetyka zabierze licznik to faktycznie trzeba będzie zapłacić, jeśli okaże się, że licznik jest dobry. Oczywiście nic nie trzeba będzie płacić jak będzie zepsuty. Kiedyś sprawdzałem instalację i na ile potrafiłem licznik w jakimś sklepie (dostali 2500zł za 2 miesiące) i wychodziło na to, że wszystko jest OK i za tyle energii pobrali. Ktoś podpowiedział właścicielowi, że jak chce oddać licznik na sprawdzenie to, żeby napisał, że składa reklamację na usługi a nie, że chce sprawdzenia licznika i wtedy nawet jak licznik będzie dobry to nic nie zapłaci. Faktycznie tak było, że licznik (okazał się dobry) przyszedł z powrotem i nic nie płacił. Nie mam pojęcia tylko co on tam napisał do energetyki - czyli na co dokładnie składał tą reklamację.

1
  • #6 27 Paź 2013 20:47
    zbich70
    Specjalista elektryk

spinacz napisał:
    bywały egzemplarze że licznik sam nabijał zużycie

Ale to najpierw trzeba ustalić. I być pewnym wadliwego działania licznika zanim odda się go do ekspertyzy.

1
  • #7 27 Paź 2013 20:50
    finek
    Poziom 10  

Całkiem możliwe że poprzedni lokator (najemca) wspomagał licznik magnesem chcąc zaoszczędzić na rachunkach. Skutkiem czego jest namagnesowanie tarczy licznika co powoduje szybsze obroty tarczy i nabijanie dodatkowych kilowatogodzin. Proponuję zlecić kontrolę licznika przez zakład energetyczny.

Moderowany przez Akrzy74:

Masz duże szanse na nagrodę w dorocznym konkursie pt "Bzdura roku" .
    Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

0
  • #8 27 Paź 2013 20:51
    spinacz
    Poziom 38  

finek napisał:
    Całkiem możliwe że poprzedni lokator (najemca) wspomagał licznik magnesem chcąc zaoszczędzić na rachunkach. Skutkiem czego jest namagnesowanie tarczy licznika co powoduje szybsze obroty tarczy i nabijanie dodatkowych kilowatogodzin. Proponuję zlecić kontrolę licznika przez zakład energetyczny.

Co Ty wypisujesz jak tam jest licznik statyczny - elektroniczny. Czy Ty w ogóle wiesz jak działa i z czego zbudowany jest licznik indukcyjny ?? Jak chcesz namagnesować aluminiową tarcze ?? Magnes przykładany do licznika indukcyjnego uszkadza jego magnes wewnętrzny który wytwarza pole hamujące.

0
  • #9 27 Paź 2013 20:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

finek napisał:
    Skutkiem czego jest namagnesowanie tarczy licznika

Wątpię, że w tym temacie chodzi o licznik indukcyjny. Kolega finek odpisuje choć tematu nie czyta... albo chce zabłysnąć, niczym dioda na liczniku :twisted:

0
  • #10 28 Paź 2013 15:22
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Zadzwoń do dostawcy z zapytaniem o koszt ekspertyzy, na południu w TAURONIE ~400zł.

Jeżeli się nie znasz to nie zrobisz samemu sprawdzenia licznika, liczenie impulsów przy stałej 10000/1kWh to niedobry pomysł.

Najprościej jest odpisywać przez kilka dni stan licznika, analizować zużycie na podstawie absolutnie wszystkich urządzeń elektrycznych które masz i używasz w domu. Jak to nie pomoże to kumaty elektryk.

0
  • #11 07 Sty 2014 23:58
    Daszuta
    Poziom 13  

Możesz też wyłączyć wszystkie bezpieczniki u siebie i sprawdzić odczyt licznika np. po jednym dniu,albo też jeśli wybywasz na dłużej z mieszkania i jest taka możliwość wyłączyć zabezpieczenie przedlicznikowe,jeśli jest na korytarzu to czasem po twoim powrocie może być załączone ewentualnie nielegalny pobór już zlikwidowany

0