Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosmiczne rachunki za prąd

fornakter 27 Oct 2013 20:18 2883 10
 • #1
  fornakter
  Level 9  
  Witam.
  Mamy taki problem, że przyszedł do nas rachunek na zaskakującą sumę 800zł po opłaceniu prognoz. Sprawdziłem na klatce licznik, mamy ten nowszy(?) z lampką/diodą, która pokazuje "szybkość" zuzywania prądu. Po wyłączeniu bezpieczników, odeczkaniu paru minut, dioda szalała około 2-3 razy na sekunde, u sąsiadów raz na 2-3 sekundy.

  Mieszkanie wynajmuje, pisałem do właściciela mieszkania, że jest problem z licznikiem i żeby zgłosił do dostawcy, żeby sprawdzili licznik i ewentualnie może by wyszło czy ktoś nie jest podłączony pod nas. Poinformował mnie, że jedyne co może zrobić to dać licznik do ekspertyzy, koszt - 800zł.

  Odnoszę wrażenie, że robi ze mnie debila, albo Energa z niego. Co mi radzicie, żeby nie być tym debilem? :)
 • #2
  kosmos99
  Level 38  
  Wygląda na to, ze jest ktoś do niego oprócz Ciebie podłączony. Albo jest uszkodzona izolacja przewodu pomiędzy licznikiem, a bezpiecznikami.
 • #3
  zbich70
  Level 43  
  fornakter wrote:
  Co mi radzicie, żeby nie być tym debilem? :)

  Znaleźć kumatego elektryka.

  W relacjach dostawca - właściciel - lokator jest już wystarczająco dużo powodów do konfliktu. Dołóż ewentualnie sąsiada, lub zwyczajny upływ z instalacji zalicznikowej (niczym wody z nieszczelnej rury) a pula możliwości zwiększa bardzo szybko.
 • #4
  spinacz
  Level 41  
  Jeśli to licznik 12EA5RN/1 to bywały egzemplarze że licznik sam nabijał zużycie mimo odłączonego odpływu z licznika. Dostawca powinien wymienić licznik bezwzględnie i zrobić korektę faktur za prąd.
 • #5
  gogi20
  Level 24  
  Lepiej, żeby najpierw obejrzał to elektryk czy faktycznie nie ma żadnych "dziwnych połączeń" za licznikiem. Jeżeli energetyka zabierze licznik to faktycznie trzeba będzie zapłacić, jeśli okaże się, że licznik jest dobry. Oczywiście nic nie trzeba będzie płacić jak będzie zepsuty. Kiedyś sprawdzałem instalację i na ile potrafiłem licznik w jakimś sklepie (dostali 2500zł za 2 miesiące) i wychodziło na to, że wszystko jest OK i za tyle energii pobrali. Ktoś podpowiedział właścicielowi, że jak chce oddać licznik na sprawdzenie to, żeby napisał, że składa reklamację na usługi a nie, że chce sprawdzenia licznika i wtedy nawet jak licznik będzie dobry to nic nie zapłaci. Faktycznie tak było, że licznik (okazał się dobry) przyszedł z powrotem i nic nie płacił. Nie mam pojęcia tylko co on tam napisał do energetyki - czyli na co dokładnie składał tą reklamację.
 • #6
  zbich70
  Level 43  
  spinacz wrote:
  bywały egzemplarze że licznik sam nabijał zużycie

  Ale to najpierw trzeba ustalić. I być pewnym wadliwego działania licznika zanim odda się go do ekspertyzy.
 • #7
  finek
  Level 11  
  Całkiem możliwe że poprzedni lokator (najemca) wspomagał licznik magnesem chcąc zaoszczędzić na rachunkach. Skutkiem czego jest namagnesowanie tarczy licznika co powoduje szybsze obroty tarczy i nabijanie dodatkowych kilowatogodzin. Proponuję zlecić kontrolę licznika przez zakład energetyczny.

  Moderated By Akrzy74:

  Masz duże szanse na nagrodę w dorocznym konkursie pt "Bzdura roku" .
  Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • #8
  spinacz
  Level 41  
  finek wrote:
  Całkiem możliwe że poprzedni lokator (najemca) wspomagał licznik magnesem chcąc zaoszczędzić na rachunkach. Skutkiem czego jest namagnesowanie tarczy licznika co powoduje szybsze obroty tarczy i nabijanie dodatkowych kilowatogodzin. Proponuję zlecić kontrolę licznika przez zakład energetyczny.

  Co Ty wypisujesz jak tam jest licznik statyczny - elektroniczny. Czy Ty w ogóle wiesz jak działa i z czego zbudowany jest licznik indukcyjny ?? Jak chcesz namagnesować aluminiową tarcze ?? Magnes przykładany do licznika indukcyjnego uszkadza jego magnes wewnętrzny który wytwarza pole hamujące.
 • #9
  zbich70
  Level 43  
  finek wrote:
  Skutkiem czego jest namagnesowanie tarczy licznika

  Wątpię, że w tym temacie chodzi o licznik indukcyjny. Kolega finek odpisuje choć tematu nie czyta... albo chce zabłysnąć, niczym dioda na liczniku :twisted:
 • #10
  =Grzegorz=
  Level 23  
  Zadzwoń do dostawcy z zapytaniem o koszt ekspertyzy, na południu w TAURONIE ~400zł.

  Jeżeli się nie znasz to nie zrobisz samemu sprawdzenia licznika, liczenie impulsów przy stałej 10000/1kWh to niedobry pomysł.

  Najprościej jest odpisywać przez kilka dni stan licznika, analizować zużycie na podstawie absolutnie wszystkich urządzeń elektrycznych które masz i używasz w domu. Jak to nie pomoże to kumaty elektryk.
 • #11
  Daszuta
  Level 13  
  Możesz też wyłączyć wszystkie bezpieczniki u siebie i sprawdzić odczyt licznika np. po jednym dniu,albo też jeśli wybywasz na dłużej z mieszkania i jest taka możliwość wyłączyć zabezpieczenie przedlicznikowe,jeśli jest na korytarzu to czasem po twoim powrocie może być załączone ewentualnie nielegalny pobór już zlikwidowany