Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

excel - ranking osób w excelu

asia.p 27 Paź 2013 20:34 4812 9
  • #1 27 Paź 2013 20:34
    asia.p
    Poziom 6  

Mam problem w excelu: muszę stworzyć ranking na podstawie danych z tabeli, mam imię i nazwisko osoby i liczbę punktów, które zdobyła, według tego stworzyłam miejsca (one się powtarzają np 4 osoby są na 5 miejscu a potem jest miejsce 9). I teraz wg miejsca wyszukuję imię i nazwisko oraz liczbę punktów (robię to funkcjami indeks i podaj pozycję). Tylko problem pojawia sie gdy są te 4 osoby na 5 miejscu, bo we wszystkich polach imię i nazwisko znajduje mi pierwszą osobę z tym miejscem z listy. Jak to obejść? Nie chcę tego robić VBA tylko właśnie funkcjami indeks i podaj pozycję

0 9
  • #2 27 Paź 2013 21:29
    yogi009
    Poziom 42  
  • #3 27 Paź 2013 21:41
    asia.p
    Poziom 6  

to musi być za pomocą formuł, nie chcę sortowania

0
  • #4 27 Paź 2013 21:49
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Dobry wieczór,
    Jeżeli kilka osób osiągnęło ten sam wynik punktowy, to trzeba określić inne dodatkowe kryterium ich uszeregowania, z braku innych danych można zastosować kryterium alfabetyczne (lub inne którym Pani dysponuje np. data urodzenia). Trzeba określić kolejność osób wg tego dodatkowego kryterium i dodać je z odpowiednio małym mnożnikiem np. 0,01 do kryterium podstawowego. Takie skorygowane pozycje należy ustawić jeszcze raz w pożądanej kolejności np. za pomocą funkcji POZYCJA.
    Przykład w załączniku.

0
  • #5 27 Paź 2013 22:00
    asia.p
    Poziom 6  

pomysł dobry, tylko ja nie chcę mieć żadnych formuł pomocniczych

0
  • #6 27 Paź 2013 22:17
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

A co konkretnie Pani chce uzyskać, bo nie dała Pani załącznika i trudno się domyślać. Te formuły można złożyć w jedną całość, ale musi Pani dokładniej opisać cel lub lepiej dać załącznik.

0
  • #7 27 Paź 2013 22:22
    asia.p
    Poziom 6  

to co napisałam: mam takie dane:

imię i nazwisko liczba punktów [miejsce]-> to tworzę sama, ale te miejsca muszą być zgodne ze stanem faktycznym, czyli jeśli ktoś jest na 5 miejscu i ktoś inny też to musi być dwa razy 5. i teraz obok tworzę nową tabelę:
    miejsce (w kolejnośi rosnącej), imię i nazwisko, punkty
    znaleźć miejsce- żaden problem, punkty też idą indeksem i podaj pozycję, ale imię i nazwisko już nie, bo wyszukuje pierwszą osobę na danym miejscu. Czy teraz jest to bardziej jasne?

0
  • Pomocny post
    #10 28 Paź 2013 00:21
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Dwie propozycje oparte na zaproponowanym wcześniej algorytmie maksymalnie komasujące formuły. Propozycja 1 z pomocniczą kolumną H, którą można ukryć, jeśli przeszkadza wizualnie. Wynik w kolumnie I. Drugi wariant zamiast kolumny H jest formuła nazwana poz, umieszczona w Menedżerze nazw. Tekst formuły w komórce I6 tylko informacyjnie. Wynik w kolumnie K. Formuły w kolumnie K są formułami tablicowymi zatwierdzanymi przez Ctrl+Shift+Enter, każda formuła osobno. Oczywiście po wprowadzeniu jednej można ją skopiować do następnych komórek.

0