Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytwarzanie pieniędzy za pomocą komputera - wirtualne tokeny

28 Paź 2013 13:07 13083 79
 • #1 28 Paź 2013 13:07
  2326652
  Usunięty  
 • #2 28 Paź 2013 14:26
  c4r0
  Poziom 36  

  Zobacz hasła Bitcoin oraz proceder który nazywa się bitcoin mining. Takie "serwery" (mining rig) możesz obejrzeć tutaj: http://bitcoinexaminer.org/20-insane-bitcoin-mining-rigs/
  Najprostsze to po prostu komputer, wykorzystujesz moc obliczeniową procesora. Lepsze wykorzystują do obliczeń procesor karty graficznej (lub kilku). Dalej masz już specjalne konstrukcje na FPGA, które są jeszcze szybsze, lub nawet ASIC. Generalnie chodzi chyba o to, że bitcoin to rodzaj wirtualnej waluty, transakcje opierają sie na rozproszonej sieci, coś jak p2p. Co jakiś czas "dodrukowuje" się bitcoinów (inflacja) i te nowe trafiają do losowych użytkowników, ale im więcej mocy obliczeniowej udostępniasz sieci bitcoinowej, tym większa jest szansa że to tobie się nowa partia trafi. Dlatego ludzie składają te wielkie serwery. Potem bitcoiny można zamienić na normalne pieniądze, jak w kantorze. Nie znam się na tym ale po prostu sam niedawno o tym usłyszałem i trochę poczytałem. Może nie mam do końca racji z tym co napisałem wyżej - jeśli tak to niech mnie ktoś poprawi. O ile się zorientowałem to kiedyś można było jakiegoś kokosa zbić tą metodą ale od pewnego czasu już nie za bardzo.

  http://www.joeydevilla.com/2013/04/15/how-to-...oins-for-fun-and-probably-very-little-profit/

 • #3 28 Paź 2013 14:37
  dorota_80
  Poziom 9  

  pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
  Reszta w goole.
  A patent na serwer i zarabianie, Znany.

 • #4 28 Paź 2013 15:36
  c4r0
  Poziom 36  

  Komu znany temu znany. Ja też dopiero kilka tygodni temu usłyszałem o tym po raz pierwszy.

 • #5 28 Paź 2013 17:02
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Obecnie to pakowanie się na minę.

  Bitcoiny są obecnie przewartościowane, a ich "kopanie" jest mało wydajne.
  Wystarczy, że ich wartość się zachwieje wg praw rynku i zostaniesz z niczym.
  Szum powstaje, bo ich generowanie jest coraz trudniejsze, pochłania coraz więcej czasu i potrzeba zwyczajnie "górników" do kopania. Jak wszędzie - potrzebny robol, który będzie harował za małą kasę.

  Lepiej się zajmijcie zwyczajnym biznesem i zarabiajcie zwykłe pieniądze.

 • #6 30 Paź 2013 22:59
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  Z tym przewartościowaniem bitcoina nie byłbym zupełnie pewien. Wartość tej kryptowaluty,. z resztą jak każdej, opiera się na zaufaniu a ufać bitcoinowi zaczyna coraz więcej firm. Ostatnio wspierać bitcoina zaczęła największa chińska wyszukiwarka.

  Oczywiście kurs BTC się waha ale mimo wszystko idzie systematycznie w górę. Na obecny czas jest to już ponad 600 zł. Sam się zastanawiam, czy nie zainwestować w to na rok bo nawet pomimo spadków, daje całkiem pokaźną stopę zwrotu, w zasadzie wyższą niż cokolwiek. Z kupnem BTC nie ma problemu.

 • #7 30 Paź 2013 23:34
  2326652
  Usunięty  
 • #8 31 Paź 2013 11:22
  Tommy82
  Poziom 39  

  marek-zarzycki
  Nie o zaufanie chodzi a o zapotrzebowanie rynku. Nie muszę ufać ukraińskiej hrywnie żeby nią płacić na Ukrainie muszę mieć taką potrzebę. Bitcoin realizuje potrzebę anonimowości zastępując papierowe studolarówki przekazywane w zwitkach z reki do ręki w ciemnych ulicach.

  http://bitcoin.pl/176-silkroad-zamkniete

  Zapotrzebowanie troszkę spadło

 • #9 31 Paź 2013 17:39
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Zaufanie w walucie jest wszystkim. Z wyjątkiem towaru wymiennego lub pieniądza kruszcowego, każda waluta jest oparta na zaufaniu do jej wystawcy, że ma pokrycie na wartość wystawianej waluty. Na Ukrainie płacisz Hrywną, bo biorący ją wierzy, że będzie mógł za nią kupić coś innego, co gwarantuje mu rząd Ukrainy.

  Bitcoiny nie są anonimowe. Są dopisane do konkretnego portfela, a ustalenie jego właściciela nie jest niemożliwe.

  Jak na razie, Bitcoiny opierają się tylko na zaufaniu, że są walutą bezpieczną przed inflacją i manipulacjami. Problem w tym, że wykupywanie bitcoinów, jest już manipulacją. Ktoś wstrzymuje przepływ waluty, żeby podbić jej cenę (mało pieniądza na rynku). W końcu hurtownik sprzeda walutę, rynek zostanie bitcoinami zalany i ich wartość padnie na pysk. Bo nie mają żadnego zabezpieczenia, ani pokrycia w rzeczywistej wartości.

  Dziś robi się szum, jaka to super waluta, ile można na niej zarobić itd.
  Typowe zagrywki w celu wzbudzenia zainteresowania, podniesienia ceny i ściągnięcia mnóstwa środków płatniczych o realnej wartości, w zamian za kawałek kodu komputerowego. A nawet gorzej - w zamian za zmienną, na cudzym serwerze.

  Obecnie cena jest masakrycznie wysoka. Nie chcę być złym prorokiem, ale coś czuję, że ta wycieczka zbliża się do szczytu. I krawędzi głębokiej przepaści.

  Niestety, nawet wirtualne pieniądze, podlegają ekonomii.
  Pytanie brzmi, kto ma dziś najwięcej Bitcoinów? On/oni zarobi. Reszta - straci.

 • #10 31 Paź 2013 21:13
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  Moim zdaniem BTC dopiero się rozwija i jest próbą stworzenia waluty dla internetu a być może waluty jako takiej w ogóle, opartej na komputerach.

  Co do jej realnej wartości, to tutaj sprawa jest trochę złożona, bo w ogóle biorąc pod uwagę "świat wirtualny" nie ma jako takiego dobra na którym można polegać - tu wszystko jest bitami, bardzo ulotnymi w dodatku - wyobraźmy sobie jakiś duży konflikt zbrojny i cały internet leci, bo infrastruktura przesyłu danych (informacji) idę o zakład, jest na jednym z pierwszych strategicznych miejsc do zniszczenia.

  Wracając do BTC to jego wartość może polegać na masowości jego stosowania. Jeśli stanie się powszechnym elektronicznym substytutem tradycyjnej waluty, to tym samym nabierze wartości realnej. Mnie przekonuje w tej walucie to, że rządy państw, np. Niemiec czy USA interesują się tą walutą na poziomie legislacyjnym a to już może o czymś świadczyć na przyszłość.

  Ale to wszystko na teraz tylko spekulacje. Gdybym wiedział, że BTC się rozwinie i za 10 lat będzie powszechnym środkiem płatniczym w internecie, nie zawahałbym się teraz kupić BTC za kilka tysięcy, co być może bardzo by się opłaciło.

 • #11 01 Lis 2013 04:04
  bethe
  Poziom 7  

  Nie ma na teraz oplacalnej opcji na tzw. "kopanie" ang. "mining".
  Tu przykladowe straty jakie ponosi sie np "kopiac" przy uzyciu radeona HD7950:
  http://mining.thegenesisblock.com/a/3dbc323426
  Zalozenia to koszt karty ~$300, i pradu $0.15 na miesiac.
  Straty na czerwono w dolarach, jak widac z miesiaca na miesiac rosna.
  Latwo sprawdzic ze kupno jakiegokolwiek "ASICA" (dedykowany sprzet za gruba kase) tez sie nie oplaci.
  Na kopaniu mozna bylo zarobic pokazna kase tak mniej wiecej do tej wiosny.

  Teraz to totalna kaszana, ale idiotow kupujacych np KNC Jupitery za $5000+ narazie nie brakuje :D

 • #12 04 Lis 2013 12:27
  2330806
  Usunięty  
 • #13 04 Lis 2013 16:40
  Madrik
  Moderator Robotyka

  A nie jest to raczej wysyp nowej wersji piramid? ;)
  Jedna przestaje być opłacalna (czyt. za mało frajerów wkłada środki), wymyśla się drugą. De facto - wartość walut niematerialnych nie ma ŻADNEGO zabezpieczenia, poza deklaracją jej pomysłodawcy, że będzie ona wymienialna (także na środki materialne) i nienaruszalna.

  Wkładamy 8000zł, zarabiamy 1500 miesięcznie. Wniosek - zwrot inwestycji za minimum pół roku. Doliczając koszty utrzymania - 7 miesięcy. Ale w ciągu 7 miesięcy, waluta wirtualna może stracić opłacalność. Szczególnie, jak ma się konkurencję. I... inwestycja idzie w diabły. Bo nie ma gwarancji, że waluta się utrzyma przez te 7 miesięcy na opłacalnym poziomie. Czas może się wydłużyć, zarabiamy coraz mniej, kombinujemy jak utrzymać zwrot inwestycji, inwestujemy w nowe maszyny, by zarabiać więcej i szybciej - Czas zwrotu się wydłuża.... i wydłuża i wydłuża.
  W końcu, zostajemy z ogromnym serwerem wyspecjalizowanym w liczeniu pewnych danych i pustym kontem.

  Ja, wypuszczając wirtualną walutę zainwestowałbym jednocześnie w akcje producentów energii i sprzętu komputerowego. ;)

  Mnie by leciał zysk, a frajerzy kupowali by karty, napędzali sprzedaż i pobierali ogromne ilości energii elektrycznej. Jako przekręt szczytowy - zachować sobie pewną ilość waluty (która przecież nic mnie nie kosztuje), poczekać aż cena jej wzrośnie, wtedy walnąć wszystko na rynek, za realną kasę. Waluta się wali, bo traci wartość, a ja wymyślam kolejną... Albo dwie, żeby zarabiać więcej. :)

  Ale może ja tylko taki złośliwy jestem, a tam siedzą filantropii, którzy marzą o lepszym świecie... :twisted:

  Ale nie zastanawialiście się, czemu nagle mamy wysyp wirtualnych walut, jak się okazało, że jedna zyskuje na wartości? ;)
  Czyli numer działa, warto powtórzyć...

  Jak się zastanowić, to cała ta sprawa z bitcoinami, przypomina obietnice znanych parabanków. Cud zyski, super bezpieczna inwestycja, wystarczy włożyć kasę...

  Ludzie przestali wierzyć w super lokaty i oprocentowania - Gwarancji zabrakło.

  To mamy teraz wirtualne waluty, super bezpieczne na milionie serwerów, super zyski, tylko kasę trzeba włożyć...

  Jako pesymistyczny realista uważam, że już kombinują jak zarabiać gdy się te pomysły rypną.

  A rypną na pewno, bo ludzie wolą wierzyć w coś, co mogą dotknąć. Stąd i w waluty wirtualne nie uwierzą. Przecież wystarczy, ze jakiś domorosły haker znajdzie sposób dobicia kilku zer do puli i waluta jest nic nie warta.

 • #14 04 Lis 2013 21:41
  Tommy82
  Poziom 39  

  Co do sprzętu etc na na każdej gorączce złota zarabia cześć kopiących i wszyscy sprzedający łopaty.
  Lepszy wróbel w garści ale ludzie i tak gonią gołębie.
  Dlaczego "łopata" która jest kawałkiem drzewa i blach nagle jest warta więcej? Bo stoi za nią obietnica zysku która powoduje popyt. To jak z totolotkiem to podatek od marzeń, kupujący "łopaty" go u sprzedawcy łopat płacą on jest jak kasyno zawsze wygrywa. Sprzedawca łopat dostaje żywą gotówkę inwestowaną na poczet przyszłych zysków. Mniej niż jak by trafił na żyłę złota ale jednocześnie zysk ma pewniejszy. Dlaczego sprzedawcy to sprzedają a nie kopią?
  Bo mały handelek jest zawsze lepszy nią duży szpadelek.

  Co do ilości walut będzie ich coraz więcej bo są duże zasoby kopiące które są proste w zutylizowaniu. Ktoś mający łopatę będzie kopał.
  Ale tu kluczowa jest strona popytowa.

  I tak doszliśmy do poprzedniej odpowiedzi Madrika na mój post. To nie wiara czyni walutę a potrzeba.Zaufanie walucie jest niczym, nie ma zaufania do waluty jest tylko potrzeba (konieczność) posiadania uniwersalnego substytutu towarów i usług. Ludzie nie muszą wierzyć w walutę oni jej po prostu w dzisiejszym czasie potrzebują jak wody bo waluty zmonopolizowały obrót handlowy nie mają wyjścia i moze to być nawet Escudo Republiki Zielonego Przylądka. To ze ludzie nie wierzą w walutę wynika wprost z prawa Kopernika. Nikt nie gromadzi oszczędności w papierze dla tego pieniądz gorszy cyrkuluje a lepszy jest chowany w skarpecie. Tylko ze jak ktoś inwestuje w skarpetę to nie chowa tam papierów tylko krugerrandy. Tylko głupek pakuje w skarpetę papier. Wiec gdzie tu wiara w walutę, tylko głupek wierzy. Ludzie inwestują w coś co ma wartość a nie w trzymanie pieniędzy, tak własne ta wiara wygląda.

  Niektórzy twierdza ze to "Umowa" tylko co ciekawe zemną sie nikt nie umawiał. Ciekawe kto sie umawiał z obywatelami USA na dodruk dolara czyli psucie waluty, kraje anglosaskie takie zabawy tradycyjnie śmiercią karały. Zresztą sam Izaak Newton znany bardziej sie tym zajmował jako nadzorca mennicy. Choć znay jest bardzij z prawa powszechnego ciązenia a mniej z wyznaczania wieku wszechświata w oparciu o biblie czy (co jest pewna sprzecznością z późniejszą fuchą) poszukiwanie kamienia filozoficznego . Niemniej jednak jak by dobrze poszukać to by się znalazł jakiś precedens pozwalający helikopterowego Bernankego na jakiejś latarni powiesić. To troszku dupiata umowa jeśli ktoś chce zrzucać z helikoptera pieniądze na które ktoś inny musi pracować. Być może niektórzy nawet dalej wieżą ze trzymając w ręce jednego dolara trzymają jednego dolara.
  Jak się Roosevelt "umawiał" się ze społeczeństwem (New Deal) to Złoto zaczął w ramach tej umowy rekwirować (skupować po sztywnym kursie) a potem zmienił kurs okradając obywateli z wartości świeżo rozdanego papieru.

  W hrywne to nawet żebrak na Ukrainie nie wierzy ale weźmie.

  A bitcoiny pozwalają zawrzeć anonimowa transakcje od strony transferu środków. Wiec realizują potrzebę anonimowości. Ale popyt zgłaszany przez tą potrzebę jest ograniczony.
  bitcoinyto pewna umowa w której strony mają chociaż swobodę jej zawierania. W przypadku pieniadzą papierowego równie dobrze można by powiedzieć ze bandyta w parku zawarł z nami umowę darowizny na portfel i telefon. One opierają się też na potrzebie środka płatniczego który jest niemonitorowany. Po prostu czarny rynek na którym coś kosztuje więcej niz w legalnym obiegu lub jest tak wcale niedostępne generuje duże zapotrzebowanie na birtcoiny. A ich kurs opiera sie na tym ze jest ich w danym momencie mniej niż potrzeba bo podaż jest z góry ograniczona jak małe fiaty w PRL.

  marek-zarzycki
  BTc jako waluta oparta na komputerach ma fundamenty dość liche.
  Jeśli będzie stosowany masowo to problemem jest jego ograniczenie ilościowe.
  BTC stawia wyzwanie monopolowi emisji pieniądza i to jest problem BTC bo z tym monopoliści będa walczyć bo to podważa monopol banku emisyjnego jak pisałem wyżej według mnie nie ma wiary w piniadz jest tylko potrzeba jak btc będzie działał stanie sie substytutem pieniądza papierowego. Ale wtedy przez anonimowość stanie sie środkiem płatniczym szarej strefy i jako taki bedzie zwalczany. Jak bedzie lepszym to ludzie bedą w btc oszczędzać i zniknie z rynku bo jest go z góry ograniczona ilość jesli będzie go duzo ludzi używać tez bedzie go brakowało .
  Nie wiadomo czy ktoś nie zaleje bitcoinami które zbierał rynku.

  Bitcoin ma jednak pewna ciekawa własność to jest "pieniądz deflacyjny" jak kruszcowy tylko ze aktualnie koło deflacji kręcimy sie i bez tego. I w przypadku papierowego pieniądza oznacza to ze jest źle. Pieniądz deflacyjny to odwrócenie tej sytuacji.

  Co do samego BTC ma tę zaletę ze w szarej strefie 1 btc to jeden btc a nie BTC - vat.
  Ale mam wrażenie ze kto na BTC miał zarobić to zarobił.

 • #15 05 Lis 2013 20:24
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  Ale wtedy przez anonimowość stanie sie środkiem płatniczym szarej strefy

  Już nim jest. Wystarczy wejść na blockchain aby zobaczyć jakimi kwotami tam się operuje w godzinę.

  bo jest go z góry ograniczona ilość jesli będzie go duzo ludzi używać tez bedzie go brakowało

  No ale to raczej przemawia za wyższą ceną, bo jeśli na jakieś dobro jest zapotrzebowanie a jest go ograniczona ilość, to jego cena rośnie.

  Nie wiadomo czy ktoś nie zaleje bitcoinami które zbierał rynku.

  Jest takie prawdopodobieństwo, i teraz byłoby to zagranie wbrew rynkowi. Jest to prawdopodobne przy krachu BTC a na to na razie się nie zanosi. Może się to stać w przypadku złamania BTC lub innej katastrofy, np jakiegoś globalnego uszkodzenia sieci itp.

  Co do samego BTC ma tę zaletę ze w szarej strefie 1 btc to jeden btc a nie BTC

  No to jest zaleta warta świeczki. Do tego anonimowy przepływ kapitału bez podatku, łatwość przekazywania dużych kwot, bo w zasadzie nie ważne ile komuś przekazujesz - to tylko kwestia dwóch linijek tekstu tj. adresu i klucza.

  Ja na razie ufam BTC. Nawet po upadku SilkRoad które było znaczną przestrzenią funkcjonowania BTC, jego kurs zachwiał się tylko na chwilę i już odrobił. Co do anonimowości BTC, to sprawa nie jest taka prosta, bo BTC nie jest taki anonimowy. Aby korzystać z niego anonimowo potrzeba odpowiedniej wiedzy i nie są to sprawy na pozór takie proste, trzeba się interesować nie tylko funkcjonowaniem samej waluty BTC, ale również mieć pojęcie o bezpieczeństwie komputerowym.

  Ale mam wrażenie ze kto na BTC miał zarobić to zarobił.

  Kilka miesięcy temu po krachu BTC też tak mówiono. Ten kto wówczas się obkupił w BTC, zarobił dziś kupę forsy na czysto bez podatku.

 • #16 14 Lis 2013 19:22
  Kodi14
  Poziom 23  

  Wy tu się kłócicie tymczasem BTC podrożało przeszło 100% !

 • #17 14 Lis 2013 22:24
  Madrik
  Moderator Robotyka

  A pewnego dnia spadnie o 10 000 000%...

 • #18 14 Lis 2013 23:04
  gogi20
  Poziom 24  

  Dla mnie to jest bardzo dziwne jak ta waluta napędza samą siebie:) W sumie ludzie ją napędzają nie wiedząc jaką wartość w ogóle ma? Ciekawy jestem dwóch sytuacji:
  - Co będzie, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wypuszczone w obieg: kto udostępni ogromną moc obliczeniową do funkcjonowania tego systemu?
  - Co będzie, jeśli żadną metodą nie będzie opłacało się wydobywać tych bitcoinów i ludzie odłączą się od tej "sieci" ?

 • #19 15 Lis 2013 01:52
  2330806
  Usunięty  
 • #20 15 Lis 2013 09:15
  Madrik
  Moderator Robotyka

  O tym mówię. To są podstawy działania piramid finansowych. Aktualnie sprzedaje się wirtualne dane (czyli nic), za realne pieniądze. Wciąga w sieć nowych "kopaczy", zmuszając ich do inwestycji w system. Co nawet przy wysokich cenach waluty nie jest opłacalne z powodu spadku ilości "urobku". Ile to teraz jest? 25 BTC tygodniowo, do podziału na WSZYSTKICH kopiących? Tysiące spragnione zarobków, otrzymują mizerne ochłapy. Cena podbita i sprawia to wrażenie, że jest jeszcze o co się bić.

 • #21 15 Lis 2013 15:36
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  Złoto jest trudniej pozyskiwać niż 200 lat temu a mimo wszystko poszukiwacze wciąż działają.

  Opłacalność kopania BTC zależy od jego kursu. Wyobraźmy sobie sytuację, że 1 BTC będzie po 10 000$ Teoretycznie jest to możliwe i wówczas ludzie będą płacić po prostu setnymi częściami BTC a jego kopanie będzie nadal opłacalne mimo iż pozyskanie BTC będzie coraz trudniejsze. Z resztą wyobraźmy sobie sytuację, że mamy darmowy dostęp do prądu i już inwestycja posiada lepszą stopę zwrotu.

 • #22 15 Lis 2013 16:40
  c4r0
  Poziom 36  

  marek-zarzycki napisał:
  Z resztą wyobraźmy sobie sytuację, że mamy darmowy dostęp do prądu [...]
  Masz na myśli trzymanie koparki w pracy? :P

 • #23 15 Lis 2013 18:43
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  c4r0 napisał:
  Masz na myśli trzymanie koparki w pracy? :P


  Nie :) ale jeśli byłoby to możliwe... ;) Potrafię sobie wyobrazić, że niektórzy mają jakieś miejsca gdzie mogą mieć darmowy dostęp do prądu. Akurat przy koparkach cena za energię elektryczną stanowi pokaźny koszt który trzeba wliczyć w wykopane BTC.

  Z resztą, przy tych skokach kursów nie wiem czy nie opłaca się bardziej kupowanie i sprzedawanie BTC. Jak zauważył tutaj jeden z przedmówców od czasu kiedy zaczęliśmy rozmowę na ten temat, kurs podskoczył już o 100%. No Panowie, cóż powiedzieć :)

 • #24 15 Lis 2013 20:18
  gogi20
  Poziom 24  

  c4r0 napisał:
  marek-zarzycki napisał:
  Z resztą wyobraźmy sobie sytuację, że mamy darmowy dostęp do prądu [...]
  Masz na myśli trzymanie koparki w pracy? :P
  Chyba jeszcze lepsze miejsce to akademik - rozłożenie kosztów koparki na największą liczbę osób:)

 • #25 15 Lis 2013 22:01
  Madrik
  Moderator Robotyka

  marek-zarzycki napisał:
  Złoto jest trudniej pozyskiwać niż 200 lat temu a mimo wszystko poszukiwacze wciąż działają.


  Złoto ma realną wartość użytkową, a poszukiwacze zbierają okruchy z mało wydajnych złóż. Efektywnie na wydobyciu zarabiają ogromne kopalnie, przerabiające tysiące ton złóż złotonośnych na dobę. Na skalę, jaką 200 lat temu, nie można sobie było nawet wyobrazić. Tak więc, będzie opłacalne jeszcze długo. Nie mówiąc o tym, że złoto raz wydobyte istnieje nadal i trzyma swoją wartość.

  Jak ci się sypnie sieć lub system kryptowaluty, zostaniesz z kilkoma linijkami kodu komputerowego, którego nikt nie będzie chciał i potrzebował.
  Poza tym jest kwestią czasu aż jakiś cwaniak wymyśli sposób na podrobienie takiej waluty. W tym momencie system po prostu runie.

 • #26 15 Lis 2013 23:51
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  Madrik napisał:
  Jak ci się sypnie sieć lub system kryptowaluty, zostaniesz z kilkoma linijkami kodu komputerowego, którego nikt nie będzie chciał i potrzebował.


  Jak najbardziej, z resztą pisałem wcześniej o tym, że bitcoinowi może zagrozić np. konflikt zbrojny w którym infrastruktura sieciowa będzie celem jednym z pierwszych w kolejności. Złoto namacalne i realne można zakopać w ziemi.

  Co do podrobienia waluty to oczywiście też jest to jak najbardziej teoretycznie możliwe. Może już nawet obecnie się dzieje, ale nikt o tym nie wie. Czarnowidztwa na prawdę można się doszukać sporo.

  Ale mimo wszystko mnie się wydaje, że za kilka lat już jak ten BTC upadnie, to ludzie z rozrzewnieniem będą wspominać obecny czas jako prawdziwe eldorado na którym można było w bardzo łatwy sposób zarobić realne krocie. I to się dzieje tu i teraz w tym momencie - wystarczy zobaczyć na cenę BTC kiedy pękła ostatnia bańka a na obecną dzisiejszą cenę.

 • #27 17 Lis 2013 06:02
  bethe
  Poziom 7  

  Madrik napisał:
  marek-zarzycki napisał:
  Złoto jest trudniej pozyskiwać niż 200 lat temu a mimo wszystko poszukiwacze wciąż działają.


  Złoto ma realną wartość użytkową, a poszukiwacze zbierają okruchy z mało wydajnych złóż. Efektywnie na wydobyciu zarabiają ogromne kopalnie, przerabiające tysiące ton złóż złotonośnych na dobę. Na skalę, jaką 200 lat temu, nie można sobie było nawet wyobrazić. Tak więc, będzie opłacalne jeszcze długo. Nie mówiąc o tym, że złoto raz wydobyte istnieje nadal i trzyma swoją wartość.

  Jak ci się sypnie sieć lub system kryptowaluty, zostaniesz z kilkoma linijkami kodu komputerowego, którego nikt nie będzie chciał i potrzebował.
  Poza tym jest kwestią czasu aż jakiś cwaniak wymyśli sposób na podrobienie takiej waluty. W tym momencie system po prostu runie.  Zupelnie nie rozumiem tego negatywizmu?
  Zloto ma wartosc uzytkowa? Jaka? (ktorej nie dalo by sie tanio zastapic czyms innym).
  Wszystko dzisiaj opiera sie na umowie, np kawalek papieru z nadrukiem podobizny
  Jacksona ma pewna wartosc nabywcza, zupelnie umowna , dzisiaj to moze byc tona zboza a jutro tylko kilogram.
  Czym sie rozni umowna wartosc skrawka papieru od pewnego unikalnego ciagu cyfr?
  przecierz te cyfry mozna i drukuje sie na papierze jako tzw:"paper wallets".

 • #28 17 Lis 2013 13:38
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Złoto to metal użytkowy. Zawsze będzie mieć jakąś wartość. Czy jako surowiec przemysłowy, czy kruszec walutowy czy materiał dekoracyjny. Jeżeli zeskrobiesz sobie złoto ze styków w telefonie - możesz je zmienić w pierścionek, a pierścionek w sztabkę, a tę ponownie użyć w celach technicznych. Zawsze będzie to towar reagujący na pobyt i podaż.

  Pieniądz papierowy ma gwaranta - wystawcę, który opiera go nie na jakiejś umowie, ale na realnej wartości zasobów depozytowych kruszcu lub towarów w swojej gospodarce. Inaczej mówiąc - dajesz papier, dostajesz w zamian towar lub kruszec.
  I to dostajesz - płacisz za towar papierkiem, za towar, dostajesz papier.
  Twój papierek mówi, że gdzieś tam w kraju, jest jakiś towar lub usługa odpowiadająca jego wartości.

  Realna wartość papierka, wynika z iloczynu ilości pieniądza na rynku przez wartość towarów w gospodarce. Stąd - nie można dodrukowywać dowolnej ilości pieniędzy, bo rodzi to inflację i powoduje spadek wartości pieniądza.

  W 1946 roku w czasie hiperinflacji na Węgrzech drukowano banknoty o nominale 100 trylionów forintów. Banknoty były tańsze od papieru na którym je drukowano i ludzie np. tapetowali nimi ściany.
  W 2008 roku Zimbabwe wypuściło banknot o nominale 100 bilionów dolarów Zimbabwe.

  Teraz - co z tych rzeczy stoi za BTC czy inną walutą wirtualną? Czy są odpowiadające im realne zasoby kruszcu lub innego towaru wartościowego?

  Czy ktoś gwarantuje, że mają one pokrycie w wartości towarów czy usług?
  Nie.
  BTC opiera się na ... niczym. Jego wartość jest wyniesiona sztucznie, przez osoby je generujące - osoby, które wyłożyły znaczne zasoby zwykłej gotówki w inwestycję. Jego cena jest wysoka, bo koszty jego uzyskania są wysokie.
  De facto BTC opiera się na zasobie innej waluty.

  Nikt nie stoi jako gwarant jego wartości. Nikt nie odpowiada za jego zachwiania. Nie ma instrumentów finansowych, umożliwiających regulację wartości waluty i ochrony jej przed spekulacją. Wreszcie, jeżeli waluta traci wartość, nie możesz jej przewalutować na odpowiadający jej towar i zamienić na inną walutę. Bo nie ma niczego, co byłoby wartością BTC.

  Nawet pieniądz wirtualny - pomysł sam w sobie dobry - musi mieć jakieś pokrycie w realnej wartości. Nie może "po prostu być".

  Owszem - niektóre osoby powiedzą "BTC - ale to było Eldorado...", Ale 95% pozostałych powie - "Ale się dałem wkopać".

  Przepis na upadek BTC? Sprzedaż dużych zasobów BTC przy wysokiej cenie. Kto tego dokona, zostanie bogaty. Kto nie zdąży, straci w kilka chwil wszystko.

  Bo co przekona posiadaczy BTC, do jej zatrzymania gdy jej kurs zacznie gwałtownie spadać? Nic- sprzedadzą wszystko co mają, po aktualnej cenie, żeby jak najmniej stracić. To zaś doprowadzi do jeszcze większego spadku ceny i kolejnych wyprzedaży.

 • #29 17 Lis 2013 14:48
  PRL
  Poziom 33  

  Ja wytwarzam pieniądze za pomocą komputera... piszę programy.;)

 • #30 17 Lis 2013 21:12
  marek-zarzycki
  Poziom 27  

  Madrik napisał:
  Bo co przekona posiadaczy BTC, do jej zatrzymania gdy jej kurs zacznie gwałtownie spadać? Nic- sprzedadzą wszystko co mają, po aktualnej cenie, żeby jak najmniej stracić. To zaś doprowadzi do jeszcze większego spadku ceny i kolejnych wyprzedaży.


  Takie rzeczy się już działy z BTC a spadki były ogromne. Gdzie jest teraz ta "waluta" i po ile? Przy tych cenach jakie są obecnie i przy odrabianiu strat po spadkach, przestaje to być pomału zabawa a zaczyna się robić biznes.

  Jeśli chodzi o niczym ie pokrytą wirtualizację BTC to w ogóle świat finansów i spekulacji zaczyna stawać na głowie. To wszystko zmierza do ogólnej finansowej cyfryzacji. Weźmy np. taką giełdę nowojorską na której już obecnie 2/3 transakcji to transakcje wysokiej częstotliwości których tak na prawdę nikt nie kontroluje a wygrywa ten, który ma potężniejszy komputer. Oficjalnie się mówi, że za kilka najbliższych lat "tradycyjna" giełda w Nowym Jorku zostanie zamknięta.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME