Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] - Wybór zestawu startowego

Defice 28 Paź 2013 17:07 1344 7
 • #1 28 Paź 2013 17:07
  Defice
  Poziom 25  

  Witam, jak w temacie potrzebuje propozycji zestawu startowego.

  Z góry odpowiem na początkowe zarzuty, przeczytałem kilka pokrewnych tematów jednak żaden z nich nie odpowie na moje pytania, a starych tematów nie będę ruszać.

  Niestety nie znam się zbytnio na dziedzinie mikrokontrolerów, więc przed zakupami chciałbym się doradzić. Potrzebuję zrobić urządzonko, sterowane za pośrednictwem PC (RS232 lub Ethernet). Urządzenie służyło będzie do poruszania silnikiem krokowym
  myślałem o czymś takim (link usunięty) Do układu podłączyć chciałem jeszcze klawiaturkę (3x4 bądź 4x4) oraz wyświetlacz tekstowy.

  Komunikacja ma odbywać się w obu kierunkach, chciałbym by dane z klawiatury (numer PIN) wysłane były do PC, obrobione przez aplikacje po czym reakcja przekazana była do uC.

  Na zajęciach korzystaliśmy do niemal bliźniaczych operacji zestawy edukacyjne Atmela, ale te konkretne to koszt ok 200zł, zdecydowanie niepotrzebne bo nie wykorzystam nawet połowy możliwości sprzętu.

  Na allegro znaleźć można oczywiście zestawy startowe za 100-150zł, ale czy muszę wydawać aż tyle? Sądzę, że gdzieś można dostać nieco mniej rozbudowane zestawy za mniejszą cenę. Oczywiście, jeśli to wymaga wielu działań w zakresie własnym (kupowanie wielu podzespołów osobno, lutowanie ich czy wytrawianie płytek) to proszę dać mi znać ;)

  Reasumując, potrzebuję kupić zestaw startowy, tak aby zaprogramować uC, połączyć ze sobą w/w elementy i działać na nich w miarę ze spokojną głową. Nie zamierzam w przyszłości zajmować się projektowaniem tego typu urządzeń, sprawa jednorazowa, więc za bardzo w annały wiedzy zagłębiać się nie muszę.

  Prosiłbym o jakieś rady ewentualnie linki do zestawów spełniających podane przeze mnie wymagania. Na sam koniec chciałbym zapewnić kolegów, że nie jestem leniem szukającym gotowca by powpinać wtyczki i mieć problem z głowy, nie chcę po prostu wydać niepotrzebnie pieniędzy, by po godzinach pracy dość do wniosku, że kupiłem zupełnie niepotrzebny sprzęt. Zapewniam, że chcąc nie chcąc trochę się pomęczę na nowym dla siebie gruncie, a finalnym efektem postaram się podzielić :)

  Pozdrawiam, Piotr

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  zumek

  0 7
 • #3 29 Paź 2013 15:50
  Defice
  Poziom 25  

  Dzięki za odpowiedź, blog już wcześniej przeglądałem. Widzę, że materiały są świetnie opracowane i z pewnością w przyszłości będę korzystać z niego, zwłaszcza że wszystko opisane wyczerpująco i ciekawie. Chyba jednak przekaz mojej wiadomości się nie przebił, a mianowicie czy zestaw wskazany przez autora podoła? A jeśli zestaw jest wystarczający, to czy można gdzieś zamówić całość przy jednym zamówieniu oczywiście nie przedzierając się przez 300 kategorii i 1000 produktów by nie dostać oczopląsu?

  A skoro mam już tu eksperta zapytam o zestawy z allegro tak zachwalane przez sprzedających, jest sens zakupić taki zestaw za 100zł?

  0
 • Pomocny post
  #4 29 Paź 2013 16:12
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Defice napisał:
  Chyba jednak przekaz mojej wiadomości się nie przebił, ...

  To trochę też moja wina, bo po łebkach przeczytałem pierwszy post :oops:

  Defice napisał:
  ... czy zestaw wskazany przez autora podoła?

  Wprawdzie podałeś mniej więcej co chcesz do zestawu podłączyć, jednakże by jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, powinieneś zrobić bilans pinów. Czyli do której funkcjonalności ile pinów i jakich konkretnie potrzebujesz. W ten sposób będziesz miał jakiś punkt odniesienia do podjęcia decyzji.

  Co do Allegro, to są tam także całkiem dobrzy dostawcy. Na Ebay także ich sporo znajdziesz i nawet całkiem tanio, ale terminy dostawy znacznie dłuższe.

  0
 • #5 29 Paź 2013 16:26
  Defice
  Poziom 25  

  No dobra, jest już jakiś konkret w zasadzie można działać dalej. Bilans pinów zrobię i się nim zapewne podzielę, tylko jak się za to wziąć? Pewnie nie obejdzie się bez znalezienia sobie przykładowych elementów potrzebnych do realizacji projektu.

  Tak więc biorę się do szukania i pokażę co poskładałem, może rozmowa wpadnie na właściwe tory, gdy będziemy już rozmawiać o konkretnych elementach.

  Tak więc szukam.

  0
 • #6 29 Paź 2013 18:21
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Defice napisał:
  Bilans pinów zrobię i się nim zapewne podzielę, tylko jak się za to wziąć? Pewnie nie obejdzie się bez znalezienia sobie przykładowych elementów potrzebnych do realizacji projektu.

  Zrób co będziesz potrafił i pokaż to nam. Wtedy podpowiemy dalej lub co zmienić :)

  0
 • #7 30 Paź 2013 19:36
  Defice
  Poziom 25  

  Witam. Troszkę w temacie poszukałem i doszedłem do pewnych wniosków, obejrzałem niezwykle trafny tutorial (tak przynajmniej mi się wydaje).

  2h zajęło obejrzenie, ale sporo się wyjaśniło http://www.youtube.com/watch?v=LiQcVSPkT6M

  Tak więc zaplanowałem zarys zakupów:
  - Płytka stykowa 840pól (powinno w zupełności wystarczyć),
  - Procesor Atmega8 (pewnie z 3 się przydadzą bo jakiś spale :D),
  - Wyświetlacz 2x16,
  - Klawiatura 3x4 (7pin r.2.54 pod goldpin),
  - Programator USBaps (potrzebna rekomendacja jakiegoś :) ),
  - Kilka rezystorów 0,125W 220R - 100KR,
  - Listwa goldpinów,
  - Kondensator 100uF, 22pF,
  - Kilka kondensatorów elektrolicznych 16V-50V 2,2uF-470uF,
  - Dławik osiowy 22uH,
  - Może jakiś kwarc? Chociaż jeden,
  - Oczywiście zestaw gotowych przewodów połączeniowych.


  Oczywiście na listę zakupów znacząco wpłynął w/w tutorial. Prowadzący co prawda zachwala produkty własnej firmy, ale w miarę sensownie i chyba celnie wylicza ich zalety, przemawia do mnie jego argumentacja, zwłaszcza że wszystko jest z gatunku idioto-odpornych konstrukcji. Zastanawiam się także nad zakupem przetwornicy, docelowo bazował będę na zewnętrznym zasilaniu mam zasilacz 12v, więc chyba go wykorzystam.

  Na chwilę obecną potrzebuje jakiejś recenzji wybranych elementów, potrzebowałbym jeszcze jakiejś wskazówki dotyczącej komunikacji już gotowego urządzenia za pośrednictwem kabelka RJ-45, chodzi mi o osadzenie gniazda Ethernet na płytce (później pewnie również na PCB).

  Pozdrawiam, Piotr.

  0
 • #8 30 Paź 2013 21:48
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Defice napisał:
  Tak więc zaplanowałem zarys zakupów:
  - Płytka stykowa 840pól (powinno w zupełności wystarczyć), ...

  Miałeś zrobić bilans pinów, ale widzę, że zmieniłeś nastawienie. Zamiast realizować założony projekt, zaczynasz iść w kierunku prawidłowym, czyli najpierw nauka, a później wielkie cele - to dobrze :)

  Defice napisał:
  Prowadzący co prawda zachwala produkty własnej firmy, ale w miarę sensownie i chyba celnie wylicza ich zalety, przemawia do mnie jego argumentacja, zwłaszcza że wszystko jest z gatunku idioto-odpornych konstrukcji.

  Początkujących w tej dziedzinie łatwo omamić pięknymi słówkami skrzętnie ukrywając niekompatybilności ze standardami Atmela oraz ceny + 50-100%. Wystarczy Ci programator za USBasp, za 19zł zakupiony nawet na tak demonizowanym przez w/w Allegro, gdzie jest wiele bardzo dobrych konkurencyjnych cenowo i jakościowo firm do w/w wymienionej, które tak jak w/w traktują Allegro jako kolejny punkt sprzedaży, poza normalnym swoim sklepem.

  Wykazuj więcej odporności na marketingowe zagrania, tym bardziej, że jak już wpadniesz w sidła, a po czasie zorientujesz się, że przepłacasz to już w kieszeni kilkaset złotych będzie mniej :)

  Defice napisał:
  Zastanawiam się także nad zakupem przetwornicy, docelowo bazował będę na zewnętrznym zasilaniu mam zasilacz 12v, więc chyba go wykorzystam.

  Jak już wspomniałem, wpadasz w sidła marketingu i przetwornicę chcesz kupować, nie wiedząc czy w ogóle będzie Ci potrzebna, bo nie masz jeszcze opracowanego schematu swojego docelowego projektu. Nie tędy droga. W ten sposób będziesz wydawał pieniądze na rzeczy, które będą leżały w szufladzie lub co gorsza będziesz budował urządzenie kosmicznie drogie, gdy można je zbudować prościej i taniej.

  Nie planuj zakupów drogich i niepotrzebnych modułów lub elementów, tym bardziej, że:

  Defice napisał:
  Nie zamierzam w przyszłości zajmować się projektowaniem tego typu urządzeń, sprawa jednorazowa, więc za bardzo w annały wiedzy zagłębiać się nie muszę.


  Teraz konkretne pytanie: Co z tych elementów, które wymieniłeś masz zamiar zrobić?
  To podstawa by odpowiedzieć na Twoją prośbę:

  Defice napisał:
  Na chwilę obecną potrzebuje jakiejś recenzji wybranych elementów, ...



  ---

  Defice napisał:
  ... potrzebowałbym jeszcze jakiejś wskazówki dotyczącej komunikacji już gotowego urządzenia za pośrednictwem kabelka RJ-45, chodzi mi o osadzenie gniazda Ethernet na płytce (później pewnie również na PCB).

  Oj, za daleko na początek. Spokojnie najpierw opanuj podstawy :)

  0