Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem - Jaką topologię zastosować?

kitupl 28 Paź 2013 17:26 2412 6
  • #1 28 Paź 2013 17:26
    kitupl
    Poziom 2  

Witam,

mam problem. Na zajęcia w szkole mamy wykonać projekt sieci komputerowej dla biura podróży.

Opis "projektu" brzmi następująco:

Cytat:
    Biuro zajmuje lokal z 4 pokojami. Jeden pokój znajduje się z przodu lokalu, posiada dużą witrynę z widokiem na pasaż handlowy. Ma to być miejsce do przyjmowania klientów. Wyposażone w 4 stanowiska obsługi klienta. Z tyłu lokalu znajduje się średni pokój do pracy menadżera biura i właściciela. Wyposażenie to dwa stanowiska do pracy. Pozostałe pomieszczenia to pokój socjalny z toaletą i małą kuchenką oraz magazynek.

Klient nie posiada sprzętu komputerowego ani sieciowego. Do lokalu doprowadzone jest podłączenie do sieci LAN obiektu z przydzielonym jednym publicznym adresem IP 200.100.100.28/24, ROUTER 200.100.100.1. Gniazdo RJ45 znajduje się w magazynku z dużym zapasem kabla. W budynku nie można instalować sprzętu bezprzewodowego opartego o technologie WIFI. Sieć elektryczna będzie zaprojektowana i wykonana przez inną firmę.

Naszkicuj pomieszczenie i rozmieszczenie urządzeń. Narysuj schemat logiczny sieci w postaci drzewka i dobierz sprzęt sieciowy sporządzając kosztorys ofertowy bez kosztów montażu i instalacji, sam sprzęt.

Pamiętaj o stanowiskach pracy wyposażonych w komputer. Zaproponuj sprzęt biurowy. Dla obniżenia rachunków telefonicznych zaproponuj rozwiązanie VOIP oprócz standardowej linii telefonicznej.

Starannie dobierz wyposażenie szafy krosowniczej zaprojektowanej jako "cross conection". Dobierz sprzęt w rozmiarze standardowym 19 cali. Dla sprzętu nie wymiarowego powinny być zastosowane odpowiednie półki. Rozmiar szafek podawany jest w wielokrotnościach 1U (jedno standardowe urządzenie, np. 4U to switch, router i dwa patchpanele)

Przygotowałem schemat pomieszczenia i rozmieszczenia urządzeń oraz kabla. Mam problem przy stworzeniu topologii logicznej tejże sieci.

Otóż powiem w skrócie. Internet zewnątrz łączy się z Routerem. Następnie jednym kablem idzie do Switch'a. Następnie każdy port ze Switch'a wędruję kablem do każdego portu w Patch Panelu. Potem następuję krossowanie i kable wędrują z 1 do 2 Patch Panelu (również z każdego do każdego portu). Następnie z tego wędruję do 6 stanowisk komputerowych.

Ogólnie te 6 stanowisk podzielone jest na 2 pokoje (2 dla szefów oraz 4 dla obsługi klienta).

Każdy komputer w pracowni szefa ma własny telefon VoIP oraz wspólną, jedną drukarkę. To samo tyczy się pokoju Obsługi Klienta, gdzie ponownie każdy komputer ma osobny telefon VoIP oraz wspólną drukarkę (drugą).

Zatem stanowiska wyglądają następująco:

Stanowisko 1 (pokój szefa) - komputer, własny VoIP, wspólna drukarka (drukarka nr 1)
    Stanowisko 2 (pokój szefa) -komputer, własny VoIP, wspólna drukarka (drukarka nr 1)

Stanowisko 3 (pokój obsługi) -komputer, własny VoIP, wspólna drukarka (drukarka nr 2)
    Stanowisko 4 (pokój obsługi) -komputer, własny VoIP, wspólna drukarka (drukarka nr 2)
    Stanowisko 5 (pokój obsługi) -komputer, własny VoIP, wspólna drukarka (drukarka nr 2)
    Stanowisko 6 (pokój obsługi) -komputer, własny VoIP, wspólna drukarka (drukarka nr 2)

Macie może pomysł na przedstawienie tej sieci w topologii logicznej? Naprawdę myślę od tygodnia, czytam i... nie mam pojęcia.

Bardzo bardzo bardzo będę wdzięczny za pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 28 Paź 2013 17:43
    smario11
    Poziom 31  

Prosta sprawa. Kazde stanowisko ma dwa gniazda RJ-45. W miejscach gdzie maja byc drukarki robisz tez po 2 gniazda podwojne. Nikt nie zabrania podlaczyc jedno gniazdo zamiast dwoch a lepiej miec wiecej szczegolnie ze ramki sa przygotowane na dwa gniazda i albo trzeba zaslepiac albo zarabiac gniazdem zeby dziury nie bylo

6 stanowisk masz 12 kabli + 2 na drukarki czyli 14 gniazd.

Rozmieszczenie szafy od gory:
    1U Patch panel 24 porty
    2U pusto
    3U pusto
    4U montujesz CRS125-24G-1S-RM - robi za router i switch

Miedzy 3U i 4U wkladasz bramke VOIP na dwa numery telefonu. Jesli ktos przy stanowisku bedzie potrzebowac telefon to po prostu podlaczasz z bramki voip do patchpanela i jest telefon.
    Wtyki RJ-11 konektuja sie prawidlowo w gniazdach RJ-45.
    Tam gdzie potrzeba internet to z patchpanela do CRS wkladasz.

Jesli nie ma schematu to w magazynku robisz szafe wiszaca 4U a pokoje robisz tak zeby pasowalo Tobie.
    Temu co dal zadanie to mozesz zwrocic uwage ze router owszem moze miec publicze IP 200.100.100.28 ale lokalne juz 200.100.100.1 nie bo jest to IP publiczne.
    Teoretycznie mozna siec lokalna oprzec o publiczne IP bo nic to nie przeszkadza ale 200.100.100.28/24 i 200.100.100.1 jest w tej samej podsieci wiec router nie przeroutuje :)

0
  • #3 28 Paź 2013 18:04
    kitupl
    Poziom 2  

O kurde. Dziękuję Ci BARDZO za tak rozwiniętą odpowiedź, którą oczekiwałem.

Mam jednak kolejne pytanie. Jak to się ma z topologią logiczną? Mam zrobić do tego schemat, że internet dochodzi do (w tym przypadku jak piszesz) CRS125-24G-12-RM, następnie z tego do Patch Panela i do... czego dalej? Niestety ciężko mi to pojąć.

Chodzi mi o coś takiego: https://obrazki.elektroda.pl/8346627000_1292484533.jpg

Jesteś w stanie to zrobić w Paincie? Byle jak, po prostu żebym zrozumiał jak to się ma odnośnie tego. Nie do końca tego rozumiem.

Jeszcze raz dziękuję Ci za pomoc. Jestem nowy na forum, ale zdążyłem zauważyć, że występuję tutaj system punktów. W jaki sposób mogę Ci przekazać za tą pomoc? :)

0
  • Pomocny post
    #4 28 Paź 2013 19:49
    smario11
    Poziom 31  

Nie bede robic schematu bo w zasadzie jest prosty.
    W jednym punkcie czyli najlepiej w magazynku bo rozumiem ze tam jest zakonczony kabel z internetem montujesz szafe rack wiszaca 4U.
    Od tego miejsca ciagniesz po dwie skretki na kazde stanowisko. Czy to bedzie kute i w sciane czy korytko to juz obojetne
    Przy kazdym stanowisku dwia gniazda sieciowe - jedno na komputer drugie na telefon.

0
  • #5 28 Paź 2013 21:01
    kitupl
    Poziom 2  

Tak, to rozumiem. Tylko pytanie jak to ma być połączone w szafie rack. Tylko tego nie jestem w stanie zrozumieć.

Montuję CRS125-24G-1S-RM. Od tego idzie ile kabli do Patch Panelu? W ogóle ile ten CRS125-24G-1S-RM ma gniazd? Jak to ma być podłączone z Patch Panelem?

Druga sprawa to czy warto to połączyć z drugim Patch Panelem w celu crossowania? Czy po prostu wystarczy jeden i wtyczka RJ-11?

Trzecia i ostatnia rozumiem to tak:

Kabel od internetu ze stanowiska numer 1 idzie do Patch Panelu (port 1)
    Kabel od telefonu ze stanowiska numer 1 idzie do Patch Panelu (port 2)
    Kabel od internetu ze stanowiska numer 2 idzie do Patch Panelu (port 3)
    Kabel od telefonu ze stanowiska numer 2 idzie do Patch Panelu (port 4)
    [...]
    Kabel od drukarki ze stanowisk 1-4 idzie do Patch Panelu (port 9)

itd.? Dobrze to rozumiem?

Dodano po 51 [minuty]:

Dodatkowo jeśli mógłbym Cię prosić jaką bramkę VoIP polecasz? Nie koniecznie musi być przystosowana pod projekt (tudzież Biura podróży). Chodzi mi tak bardzo ogólnie.

0
  • Pomocny post
    #6 28 Paź 2013 21:19
    smario11
    Poziom 31  

SPA-2102 - bramka ale niestety juz niedostepna praktycznie w handlu

CRS obecnie nie jest dostepny bo czekamy wszyscy na dostawe.
    Ciekawe opcje jakie posiada to 24 porty 1Gbit i 1SFP i do tego Router OS. Znawcy wiedza o co chodzi. Mozliwosci od switcha po "prosty" router.
    Jak kable w patchpanelu polaczysz to tylko Twoja indywidualna sprawa. Warto jakis schemat zachowac i rozrysowac. Dobra szkola to taka zeby wydrukowac i przykleic od wewnetrznej strony drzwiczek bo pamiec ulotna a przyszly zmiennik bedzie mial wszystko na tacy.

Wszedzie gdzie mozna stosuj RJ-45. Do telefonu takze. Od gniazdka wyjdziesz kablem RJ-11 i bedzie ok. Ewentualnie mozesz wyjsc RJ-45 i podlaczyc telefon VOIP np SPA-942/502 etc.
    Patchpanel zakanczasz wedlug norm pod RJ-45. Jedyne zmiany w sensie telefon/internet robisz na kablu od bramki/switcha i zamieniasz odpowiednio piny

0
  • #7 28 Paź 2013 21:43
    kitupl
    Poziom 2  

Dziękuję za nerwy do mnie i pomoc. A więc podsumowanie tego co zrozumiałem (popraw jeśli jestem w błędzie jeśli mogę Cię o to prosić):

Moja szafa wisząca rack (4U, 19") znajduję się jak wiadomo w magazynku. W niej znajdują się elementy takie jak: Bramka VoIP (wybrałem na razie SPA8000-G5, 8 pinowa aby każdy miał osobny telefon tudzież numer), Patch Panel Equip (kat. 6, 24 porty) oraz oczywiście CRS125-24G-1S-RM (wiadomo- 24 pinowy).

Skupmy się teraz na CRS125-24G-1S-RM. Posiada 24 gniazda. Z każdego gniazda ciągnę kabel do mojego Patch Panelu (24 kable wychodzą ze Switcha i prowadzą do każdego gniazda w Patch Panelu).

Okej, teraz skupmy się na Patch Panelu. Zatem teraz (mam 24 porty) prowadzę z Patch Panela 6 kabli od internetu do komputera, 6 kabli od telefonu do bramki VoIP oraz 2 kable do drukarki.

Ostatnią rzeczą jest moja bramka VoIP. Mam w niej 6 kabli (które przywędrowały z Patch Panela) i z niego prowadzę (bramki VoIP) prowadzę ponownie 6 kabli do stanowiska komputerowego?

Strasznie się gubię i nie wiem nawet czy dobrze to opisałem. Zrozumiałeś coś z tego? :)

Dodano po 7 [minuty]:

Mówisz o rozrysowaniu. Właśnie w tym problem, że zapełniłem 4 kartkę A4 (w której staram się rozrysować ułożenie szafy wraz z połączeniami kabla) i nadal jestem w punkcie wyjścia jeśli o to chodzi.

Fajnie to wytłumaczyłeś, jeszcze raz dziękuję, ponieważ wszystko zrozumiałem. Już naprawdę "coś" wiem o tym. Problem w tym, że nauczyciel zadał nam to i liczył chyba na to, że każdy to robi na co dzień. Jednak nikt tego nie rozumie i nikt nie potrafi się z tym uporać. Generalnie tłumaczy, ale nikt z tego nic nie rozumie. Po prostu rzucił nas na głęboką wodę, bo pierwszy raz robię taki projekt. Z drugiej strony podoba mi się to podejście, ponieważ dużooo wyczytałem na ten temat i nauczyłem się chyba więcej, niż nauczyłbym się w tym roku w szkole. :)

0