Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik AM - konstrukcja i właściwości

28 Paź 2013 17:54 1794 15
  • Poziom 15  
    Witam,
    poszukuję schematu sprawdzonego nadajnika AM, do którego zostanie podłączony sygnał z MP3 i będzie możliwy jego odsłuch z odległości min. 10m, przy jego niewielkich wymiarach i małej wielkości anteny. Znalazłem taki, jak w załączniku - czy można liczyć na jego dobrą pracę?
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    rezontor napisał:
    czy można liczyć na jego dobrą pracę?

Teoretycznie tak. Tylko zastanawiam się czy jest sens tracić jakość dźwięku w AM.
    Czym będziesz to odbierał?
  • Poziom 15  
    A jaką długość minimalną powinna mieć antena dołączona do tego odbiornika (rezonator 1MHz)? Zależy mi na jak najmniejszej.

arturavs napisał:
    Teoretycznie tak. Tylko zastanawiam się czy jest sens tracić jakość dźwięku w AM.
    Czym będziesz to odbierał?

Zwykłym odbiornikiem radiowym.
    Nadajnik AM jest prostszy w budowie i łatwo jest zachować stabilną f (stabilizacja kwarcem). Dodatkowo więcej jest wolnych f AM.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Tylko stracisz dużo na jakości. Modulacja FM jest do tego celu dużo lepsza. Lepiej rozejrzeć się za jakimś transmiterem FM z wejściem AUX. Stabilna częstotliwość i sterowanie syntezą.
  • Poziom 15  
    Zbudowałem powyższy nadajnik. Okazuje się, że jest zagłuszany przez inne stacje. Dodatkowo słyszalny jest pisk (brak sygnału na wejściu nadajnika). Czy można zwiększyć jego moc? Czy antena ferrytowa (zamiast obecnego przewodu) polepszy sytuację?

Dodano po 1 [minuty]:

BF996 pracuje zamiast tamtego T.
    Pisk jest spowodowany interferencją z jakąś stacją radiową lub innym sygnałem. Spróbuj zmienić częstotliwość. Tu zastosowany tranzystor ma niewielkie znaczenie. Co do anteny to spróbuj z ferrytową , lub pętlową ( jest w opisie kitu ). Rewelacji bym się jednak nie spodziewał. Ten nadajnik należy traktować jako zabawkę , a nie użyteczne urządzenie.
  • Poziom 15  
    Są może lepsze rozwiązania, przy zachowaniu prostej budowy?

Dodano po 4 [minuty]:

Lub można jakoś poprawić ten nadajnik?

Dodano po 30 [minuty]:

Ważne są małe wymiary nadajnika, więc antena nie może być za długa, max. 1m.
    Może więc lepiej zrobić taki nadajnik - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic788829.html - z modulacją częstotliwości?
  • Poziom 15  
    Mam jeszcze pytanie do nadajnika AM. Jeśli w miejsce cewki L2 wstawię cewkę anteny ferrytowej, to równolegle z anteną mam dołączyć kondensator, tak aby częstotliwość rezonansowa wynosiła 1Mhz (taki jest kwarc, czyli taką f ma nośna)?
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Tak
  • Poziom 15  
    A jakie to będą wartości kondensatora - jak można wyznaczyć c, nie znając indukcyjności tej cewki? Jak podłączę cewkę do wyjścia nadajnika i podam napięcie na cewce które jest do oscyloskopu, to muszę znaleźć pojemność, przy której amplituda będzie największa. Tylko od jakich pojemnosci zacząć szukac?
    1 MHz to nie jest duża częstotliwość. Zacznij od np. 3,3 nF i zmniejszaj.
  • Poziom 15  
    A takie anteny ferrytowe od odbiorników radiowych mają przeważnie jaką częstotliwość (cewka większa)?
    Większa ilość zwojów=niższa częstotliwość , a na skali radia nie pisze? Skoro odbierałeś na odbiorniku AM , to powinieneś mieć tam opisaną częstotliwość.
  • Poziom 15  
    Tzn. nie częstotliwość a indukcyjność - popełniłem błąd w poście.
    To wie chyba tylko projektant tego odbiornika.