Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amator 2 jaki kabel i antena??

pkpintercity 28 Paź 2013 18:18 1692 12
  • #1 28 Paź 2013 18:18
    pkpintercity
    Poziom 13  

witam wszystkich , mam do was pytanko , mam amatora 2 i jest on przestrojony i teraz pytanko normalnie kabel radiowy w amatorze powinien mieć 300ohm , ale teraz takich chyba już nie ma tylko 75ohm i czy mogę dać taki kabel ?? i jak podłączyć w to wejście w amatorze są 3 wejścia , środek to masa a te dwa po bokach to gorąca żyla ?? i drugie pytanko możecie mi polecić jakaś dobra antenę zewnętrzną ?? radiowa bo mam w pokoju sonusa ale zbiera kiepsko i nie wiem co kupic antena bedzie na balkonie lub na dachu 4 pietrowego bloku

0 12
  • #2 28 Paź 2013 18:21
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przewód 300 ohm, to przewód symetryczny. Są/były specjalne symetryzatory antenowe.

Antena typu yagi na określone pasmo. Dipol ma właśnie 300 ohm.

0
  • #3 28 Paź 2013 18:32
    pkpintercity
    Poziom 13  

symetryzator mam myslalem o takiej antence

Dodano po 59 [sekundy]:

[quote="pkpintercity"]symetryzator mam myslalem o takiej antence
    a majac symetryzator musze dalej dac kabel 300ohm czy moge 75??

Moderowany przez ANUBIS:

Linki do aukcji usunięto.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #4 28 Paź 2013 21:02
    bogi
    Poziom 28  

Nim coś kupisz "wyrzuć" za okno kawałek drutu i sprawdź czy pomoże.

0
  • #5 28 Paź 2013 22:15
    pkpintercity
    Poziom 13  

wywaliłem antenę za okno ta co w linku , wszystko pieknie alee, mam za oknem kable z kablówki i czegoś tam co idą do bloku obok one mi zakłócają sygnał , ale jak sie odsunie obok antenę jest ok , druga sprawa niektóre stacje zbierają lepiej jak jest włączony zasilacz do anteny a niektóre jak sie wyłączy , druga sprawa niech ktos mi powie jak powiino byc podlaczone wejscie antenowe do amatora pod te 300ohm w sensie wtyki jak maja być kable podlaczone ?? chodz robilem proby na różne sposoby i roznicy nie ma ale wypadałoby to zrobić wg. sztuki ale guzik jest na necie napisane

Dodano po 5 [minuty]:

pkpintercity napisał:
    wywaliłem antenę za okno ta co w linku , wszystko pieknie alee, mam za oknem kable z kablówki i czegoś tam co idą do bloku obok one mi zakłócają sygnał , ale jak sie odsunie obok antenę jest ok , druga sprawa niektóre stacje zbierają lepiej jak jest włączony zasilacz do anteny a niektóre jak sie wyłączy , druga sprawa niech ktos mi powie jak powiino byc podlaczone wejscie antenowe do amatora pod te 300ohm w sensie wtyki jak maja być kable podlaczone ?? chodz robilem proby na różne sposoby i roznicy nie ma ale wypadałoby to zrobić wg. sztuki ale guzik jest na necie napisane
    myslalem tez nad tym , zalezy mi na bardzo dobrym odbiorze mam mozliwosc wywalenia anteny na dach 4 pietro Link

0
  • #6 28 Paź 2013 22:26
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Masz tam wejście symetryczne 300 ohm. Więc nie możesz sobie podłączać wzmacniacza (już sam wzmacniacz, to najczęściej zło), bo ten ma 75 ohm na wyjściu. Łączysz dipol bezpośrednio z radiem przewodem antenowym płaskim.
    U mnie amator przez lata grał zadowalająco na jakimś rzemieślniczym tworze w postaci anteny w kształcie bardzo płaskiego pudełka tekturowego, w którym wewnątrz była nawinięta jakaś pajęczyna cienkim drutem.

0
  • #7 28 Paź 2013 22:37
    pkpintercity
    Poziom 13  

majac symetryzator , da mi to cos czy kpic jakas antene DIPOL ?? i dac kabel symetryczny czy zalozyc symetryzator i kupic jakiegos bata , bo szukam anten i nie moge nic ciekawego znalesc pomozesz mi kolego , bo juz mi rece opadaja jaka dac ???

0
  • #8 29 Paź 2013 08:10
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

pkpintercity napisał:
    majac symetryzator ,

Zdanie z dużej litery zaczynamy, kolego.

Sugeruję dupol pętlowy w rodzaju http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm i dwa symetryzatory - jeden przy antenie drugi przy odbiorniku.
    Jeśli chcesz charakterystyke dookólną to http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm .

0
  • #9 29 Paź 2013 09:45
    pkpintercity
    Poziom 13  

Dzwoniłem do Dipola i gość mi polecilł antenę 1RUZ PM B i zapiąć kabel 75ohm, jak myślicie dobre to będzie?

0
  • #10 29 Paź 2013 17:49
    ElectroTom
    Poziom 24  

Jestem w posiadaniu podobnej tylko bez bata i jest ok. Jak kolega wyżej pisał musisz przy radioodb. przejść z 75 omów na 300 omów symetryzatorem.

0
  • #11 29 Paź 2013 19:13
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

ElectroTom napisał:
    Jestem w posiadaniu podobnej tylko bez bata i jest ok.

"Bat" ma sens dla odbioru stacji nadających w polaryzacji pionowej (V). Zbadaj na podstawie chocby http://radiopolska.pl/wykaz/polska.php w jakiej polaryzacji nadają stacje które chcesz odbierać.

Edit:
    Pobieżny przegląd tabel wskazuje że w naszej okolicy większość prywatnych nadawców nadaje w polaryzacji V, natomiast tradycyjne nadajniki z Kosztowów mają polaryzację H.

0
  • #12 30 Paź 2013 15:53
    pkpintercity
    Poziom 13  

wiekszosc stacji jest w V Link

0
  • #13 30 Paź 2013 21:56
    ElectroTom
    Poziom 24  

W tym przypadku chyba uzasadnione jest zastosowanie tego bata. Antena powinna być dobra+ oczywiście wspominany symetryzator przy radioodb..

0