Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KD503 - Poszukuje schematu do wzmacniacza

Rafal_JSN 28 Paź 2013 18:35 7086 52
  • #1 28 Paź 2013 18:35
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Witam, szukam sprawdzonego, pewnego schematu pod wzmacniacz monofoniczny na 4 tanzystorach KD503.
    Znalazłem jeden ale jest niestety nie wyraźny. Rozglądałem się za schematami Eltrona 100 czy WS-503 ale Eltron jest końcówką typowo estradową więc nie ma co oczekiwać dobrego brzmienia a WS-503 pracuje tylko na dwóch KD503 lub też 2N3055.
    Jeśli istniała by taka możliwość to prosiłbym o informacje na temat elementów obwodu i ich wartości, dopuszczalne parametry zasilania, i czy wzmacniacz pracuje od 4Ω, czy jest w stanie od 2Ω, również mile widziany był by schamat PCB.
    Dziękuję i pozdrawiam.

0 29
  • #3 29 Paź 2013 07:36
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Rafal_JSN napisał:
    Witam, szukam sprawdzonego, pewnego schematu pod wzmacniacz monofoniczny na 4 tanzystorach KD503.
    Znalazłem jeden ale jest niestety nie wyraźny.

Ten wzmacniacz jest oparty na schemacie przykładowym któregoś z producentów tranzystorów 2N3055 - sądząc po podwójnych tranzystorach w stopniu wyjściowym to jest wersja 120W. Ten sam schemat uzupełniony o zabezpieczenie termiczne był opublikowany kiedyś w Młodym Techniku:
    http://www.mt.com.pl/archiwum/78-Nw-06-Wzmacniacze_duzej_mocy.pdf
    Znajdziesz tam również sugestię odnośnie PCB.
    Uwaga - tabela IV zawiera błędy - ktoś zapomniał o tym że kondensatory filtrujące podnoszą napięcie.

0
  • #4 29 Paź 2013 17:56
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Dziękuje panowie, a czy jest znaczenie, że np mam kilka tranzystorów KD503, ale pod napisem modelu jest np. Axxxx. Czy te symbole mają wpływ na pracę tranzystorów czy lepiej jakby były identyczne?

A dla przykładu, stosując 2 KD503 na kanał, dając trochę wyższe napięcie zasilania uzyskam moc podobną jak w przypadku 4 KD503?

0
  • #5 29 Paź 2013 19:44
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    Dziękuje panowie, a czy jest znaczenie, że np mam kilka tranzystorów KD503, ale pod napisem modelu jest np. Axxxx.

Kod partii producenta.

Rafal_JSN napisał:
    Czy te symbole mają wpływ na pracę tranzystorów czy lepiej jakby były identyczne?

Jeśli masz 4 tranzystory z tej samej partii to je zastosuj, jeśli nie masz to też nie będzie większego problemu.

Rafal_JSN napisał:
    A dla przykładu, stosując 2 KD503 na kanał, dając trochę wyższe napięcie zasilania uzyskam moc podobną jak w przypadku 4 KD503?

To jest troszkę inaczej - maksymalna moc wyjściowa jest funkcją napięcia zasilania i impedancji obciążenia. Funkcją mocy wyjściowej jest moc strat (w przybliżeniu te moce są równe), czyli we wzmacniaczu dającym do głośnika moc 120W drugie 120W wydzieli się w tranzystorach końcowych. Dalej rozważając - wydzielenie 60W w jednym tranzystorze wydaje się mało możliwe (chyba że radiator zanurzony w wodzie z lodem...), więc stąd 4 tranzystory w końcówce.

0
  • #6 30 Paź 2013 19:51
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

A żeby osiągnąć moc ok 70-80W dla jednego kanału wystarczą 2 tranzystory KD, tak aby nie pełnił funkcji grzejnika?
    Chciałbym zbudować wzmacniacz na tych tranzystorach osiągając całkiem dobrą jakość dźwięku, niekoniecznie przy dużej mocy, wystarczy nawet 60W dla 8Ω. Trafo jakim będzie zasilany to TST 450VA 2x40V, 2x6A.

0
  • #7 30 Paź 2013 19:57
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    A żeby osiągnąć moc ok 70-80W dla jednego kanału wystarczą 2 tranzystory KD

Z biedą wystarczą, ale ja bym sugerował nie projektować wzmacniaczy o mocy powyżej 60W na parze KD503.

0
  • #8 30 Paź 2013 20:04
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

A mógbyś zaproponować jakiś dobry projekt wzmacniacza o dobrej jakości dźwięku na 2 tranzystorach? Aby tylko nie J-35 ;)
    Wynikła niestety kiepska sytuacja bo miałem dostać jeszcze dwie pary KD503, gdyż mam 4szt. ale zostały one zalane.

0
  • #9 30 Paź 2013 20:57
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    A mógbyś zaproponować jakiś dobry projekt wzmacniacza o dobrej jakości dźwięku na 2 tranzystorach?

A ten z mojego linka ci nie wystarczy? Realizujesz wersję 60W.

Rafal_JSN napisał:
    Aby tylko nie J-35

A co jest złego w J-35?

Rafal_JSN napisał:
    Wynikła niestety kiepska sytuacja bo miałem dostać jeszcze dwie pary KD503, gdyż mam 4szt. ale zostały one zalane.

Zalane? To wysuszyć... ;)

0
  • #10 31 Paź 2013 15:31
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

Co do J-35 słyszałem wiele negatywnych opinii.
    A co do KD503 to nawet jeśli bym wysuszył to wątpie że uda się je uratować, chociaż bałbym się ich zastosować...

0
  • #11 31 Paź 2013 17:22
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    Co do J-35 słyszałem wiele negatywnych opinii.

Tak, zapewne napisanych przez ludzi którzy albo mieli dwie lewe ręce albo trafili na badziewnie skompletowany zestaw (niewłaściwe wartosci elementów).

Rafal_JSN napisał:
    A co do KD503 to nawet jeśli bym wysuszył to wątpie że uda się je uratować, chociaż bałbym się ich zastosować...

Są skorodowane?

0
  • #12 31 Paź 2013 21:04
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

jdubowski napisał:
    Są skorodowane?

Prawdopodobnie tak i coś w środku brzęczy w jednym.

A co do J-35 to zastanawiałem się nad nim ze względu na popularność i łatwy dostęp do PCB.

0
  • #13 01 Lis 2013 21:35
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

jdubowski napisał:
    Rafal_JSN napisał:
    A mógbyś zaproponować jakiś dobry projekt wzmacniacza o dobrej jakości dźwięku na 2 tranzystorach?

A ten z mojego linka ci nie wystarczy? Realizujesz wersję 60W.

Analizowałem układ i znalazłem diody BAY55 i BZ11C8, których praktycznie nie ma w notach katalogowych, jedyne co znalazłem że zamiennikiem BAY55 może być 1N4154. Co można wstawić zamiast BZ11C8?

0
  • #14 01 Lis 2013 21:58
    oko3g
    Poziom 17  

Ja bym Ci polecił J-35, robiłem tydzień temu i działał od pierwszego podłączenia, nawet przy wyższym napięciu zasilania bo 43V. Ten wzór pcb dostępny w sieci jest poprawny, sprawdziłem go i zrobiłem na nim wzmacniacz, jak widać działa. Wszystkie elementy do niego są łatwo dostępne i tanie. Wszystkie tranzystory w obudowach TO92 u mnie to BC 560 lub BC 550 lub BC547 w zależności od ich funkcji. Sterujące BD139 i 140, wytrzymują napięcie zasilania bez problemu i się nie grzeją, zenerka to byle jaka na 12V, dałem taką 0,5W. Reszta taka jak z opisu, zerknij na schemat to będziesz wiedział o których elementach pisałem. Nic tylko robić, a i z Twoimi KD-kami na pewno będzie się dobrze sprawował.

0
  • #16 02 Lis 2013 10:41
    oko3g
    Poziom 17  

Nie trudno zauważyć też że jest to bardzo stara konstrukcja, J-35 jest na pewno o wiele nowszy.

0
  • #17 02 Lis 2013 13:21
    jdubowski

oko3g napisał:
    Nie trudno zauważyć też że jest to bardzo stara konstrukcja, J-35 jest na pewno o wiele nowszy.

Tu bym nie przesadzał - oba te układy to prawie to samo - klasyczny układ wzmacniacza przeciwsobnego zasilanego symetrycznie, różnią się szczegółami, J-35 oparty jest na schamacie opublikowanym zaledwie 4 lata później w czasopismie Funkamateur. Więcej w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2142983.html

0
  • #18 03 Lis 2013 17:32
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

jdubowski napisał:
    Rafal_JSN napisał:
    Analizowałem układ i znalazłem diody BAY55 i BZ11C8

BAY55 to zwykła mała dioda krzemowa w rodzaju 1N4148.
    BZ11C8 to dioda Zenera na 8V.

A co można dać zamiast BZ11C8?

Kolego oko3g porównując J-35 i ten projekt który chce zrealizować, wyraźnie widać że J-35 to typowa tania i prosta konstrukcja, a ja właśnie chce się pobawić z troszkę bardziej skomplikowanymi.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 07 Lis 2013 18:27
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

W tym projekcie z Młodego Technika, w tabelce nie ma podanych kilku wartości rezystorów które są na schemacie. Czy w tym miejscu potrzebna jest zwora czy rezystor?

0
  • #20 07 Lis 2013 19:52
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    W tym projekcie z Młodego Technika, w tabelce nie ma podanych kilku wartości rezystorów które są na schemacie. Czy w tym miejscu potrzebna jest zwora czy rezystor?

Konkretnie - o które rezystory idzie?

0
  • #21 07 Lis 2013 20:00
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

jdubowski napisał:
    Rafal_JSN napisał:

R6,7,11,12,13,14,15,20,21,22,23.

0
  • #22 07 Lis 2013 20:17
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    jdubowski napisał:
    Rafal_JSN napisał:

R6,7,11,12,13,14,15,20,21,22,23.

Jak nie ma jak są - jest "Tabelka I" i tam są wartości tych rezystorów.

BTW - w Tabelce II - wersja 40W jest przewidziana do współpracy z zespołami głośnikowymi o impedancji 8 omów.

0
  • #23 08 Lis 2013 18:37
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

A racja są, mój błąd. Dziękuje.
    W zeszły weekend narysowałem sobie schemat całego wzmacniacza. Czy sensownie mi to wyszło?
    P.S. Prawdopodobnie będzie jeszcze jeden mały transformator zasilający wentylatory do chłodzenia radiatorów. Układ ten wymaga jeszcze przemyślenia i rozplanowania.

KD503 - Poszukuje schematu do wzmacniacza

A ten BZ11C8 to Zener 8V?

0
  • #24 10 Lis 2013 19:43
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

A czy mogę użyć rezystorów 1/4W? Nie uszkodzą się przy napięciu ~2x35, czyli ok 40-45V stałego po wyprostowaniu?

0
  • #25 10 Lis 2013 19:54
    jdubowski

Rafal_JSN napisał:
    W zeszły weekend narysowałem sobie schemat całego wzmacniacza. Czy sensownie mi to wyszło?

Te kondensatory szeregowe w liniach zasilania miedzy mostkiem prostowniczym a kondensatorami filtru zasilacza to co za wynalazek? Działać to nie będzie...
    Trzeba jeszcze pamiętać o połączeniu masy pzedwzmacniacza z masą stopni końcowych.

Rafal_JSN napisał:
    A czy mogę użyć rezystorów 1/4W? Nie uszkodzą się przy napięciu ~2x35, czyli ok 40-45V stałego po wyprostowaniu?

Jeśli idzie o kryteriom napięciowe to sie nie uszkodzą, kwestia wydzielanej mocy to inna sprawa - przecie nie możesz użyc rezystorów 1/4W jako emiterowych przy tranzystorach mocy...

0
  • #26 10 Lis 2013 20:12
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

jdubowski napisał:
    Rafal_JSN napisał:

Te kondensatory szeregowe w liniach zasilania miedzy mostkiem prostowniczym a kondensatorami filtru zasilacza to co za wynalazek? Działać to nie będzie...
    Trzeba jeszcze pamiętać o połączeniu masy pzedwzmacniacza z masą stopni końcowych.

Rafal_JSN napisał:

Jeśli idzie o kryteriom napięciowe to sie nie uszkodzą, kwestia wydzielanej mocy to inna sprawa - przecie nie możesz użyc rezystorów 1/4W jako emiterowych przy tranzystorach mocy...

Tzn. Te kondensatory (ceramiczne pomiędzy mostkiem a kondensatorami filtrującymi) to mój błąd, gdyż źle odczytałem pewien projekt wzmacniacza - poprawione.

A co do rezystorów to wiem że powinny byc montażu przewlekłego ale w hurtowniach te wartości co potrzebuję występują tylko 0,25W.
    Chyba że jest coś o czym nie wiem na temat rezystorów bądź też nie doczytałem się tego - jestem początkujący w te kwiatki, więc przepraszam za ewentualne błędy/pomyłki.

0
  • #27 11 Lis 2013 11:35
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Trochę trudno przeczytać oznaczenia rezystorów z twojego schematu, a wartości jeszcze gorzej, szczególnie że nie ma ich przy elemencie, więc nie powiem który to rezystor u ciebie, ale rezystor kolektorowy drugiego stopnia raczej musi być większy niż 1/4W (do policzenia)
    Wspomniane wcześniej rezystory emiterowe - zazwyczaj stosuje się mocy 3-5W.

Cytat:
    A co do rezystorów to wiem że powinny byc montażu przewlekłego ale w hurtowniach te wartości co potrzebuję występują tylko 0,25W.
    Jak sklep jest słabo zaopatrzony, musisz poszukać lepszego.

0
  • #28 11 Lis 2013 12:16
    Rafal_JSN
    Poziom 21  

R11 musi być min. 1W, a R22 i R23 muszą być 5W. Reszta prawdopodobnie dowolna bo na zdjęciu zbudowanego wzmacniacza poza tymi trzeba te rezystory nie są zbyt duże. Dlatego też pytam czy te które nie są oznaczone w projekcie jako rezystory emiterowe jak wspomniałeś mogę zastosować np. 1/4W gdyż, posiadam takich najwięcej.

Tu link do tego projektu http://www.mt.com.pl/archiwum/78-Nw-06-Wzmacniacze_duzej_mocy.pdf
    Realizuję wersję 60W.

Dodano po 8 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    Jak sklep jest słabo zaopatrzony, musisz poszukać lepszego.

Ja zaopatruje się w hurtowni AVT w Warszawie.

0
  • #29 11 Lis 2013 14:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Wszystko poza R11 R22 i R23 może być 1/4W.

Cytat:
    Ja zaopatruje się w hurtowni AVT w Warszawie.
    To że rezystory sprzedają po 10 albo 100 szt nie czyni ze sklepu hurtowni, hurt jest wtedy kiedy krążki rezystorów po 5000szt kupuje się w dużej ilości :), na stronie brak (uzywalnej) wyszukiwarki, elementy mają tylko takie jak idą do kitów, porównaj z firmami takimi jak TME,Farnell,Elfa.

Mam uwagę do tego co napisałeś powyżej:
    Cytat:
    Kolego oko3g porównując J-35 i ten projekt który chce zrealizować, wyraźnie widać że J-35 to typowa tania i prosta konstrukcja, a ja właśnie chce się pobawić z troszkę bardziej skomplikowanymi.

Obie konstrukcje są niskobudżetowe, po pierwsze dla tego że wykorzystują asymetryczny, pseudo komplementarny stopień wyjściowy, ma on gorszą liniowość od układów komplementarnych, w czasach gdy powstał ten układ dobre tranzystory mocy PNP były niedostępne, dzisiaj jedyne uzasadnienie dla stosowania tego układu to możliwość zastosowania ekstremalnie tanich przestarzałych tranzystorów takich jak 2N3055.

Można poprawić liniowość tego układu dodając diodę wg starego pomysłu Peter'a Baxandall'a, ale widać że w takich wzmacniaczach nie miało to znaczenia.

Układ z MT ma tanią polaryzacje stopnia wejściowego z diodą Zenera, tu rozwiązania z Jabla ze źródłem prądowym jest lepsze, oba w stopni drugim wykorzystują bootstrap, w mniej niskobudżetowych rozwiązaniach spotyka się tu źródło prądowe, układ Jabla ma konkretną wadę - tranzystory wyjściowe są zabezpieczone, ale jak zadziała to zabezpieczenie, może spalić drugi stopień - niezabezpieczony. W układzie z MT zastosowano potencjometr P1 do regulacji offsetu, przy współczesnych tranzystorach regulacja ta nie jest konieczna a potencjometr to element zawodny i szumiący.

0
  • #30 11 Lis 2013 18:14
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Nikt wcześniej nie wspomniał- że KD503 nie pracy z trafem 2x40V ze względu na UCEmax 80V

0