Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E46 328i - jak zamknąć tylne szyby omijając moduł komfortu?

28 Paź 2013 18:56 2670 5
  • Poziom 13  
    Witam,

Parę słów wstępu: mam E46 z 4 szybami sterowanymi elektrycznie. Ponieważ pojawiły się problemy z centralnym zamkiem wymieniłem moduł komfortu. Niestety nie dostałem identycznego i skończyło się na wymianie na taki o nieco zubożonej funkcjonalności - nie ma on sterowania tylnymi szybami, co akurat nie stanowi dla mnie problemu. Eksploatowałem z powodzeniem samochód w takiej konfiguracji przez rok. Aż do dzisiaj.

Podchodzę dziś do samochodu - a tu wszystkie szyby opuszczone! Łącznie z tylnymi, którymi przecież obecny moduł komfortu nie steruje. Jestem w lekkim szoku, ale myślę - może otworzyłem przypadkowo te szyby z pilota. Nie korzystałem do tej pory z tej funkcji pilota, ale sprawdzam - faktycznie, mogę z pilota otwierać i zamykać, ale tylko przednie szyby - tylne jak były otwarte tak są dalej. No i jestem w kropce, bo teraz w żaden sposób tych szyb nie jestem w stanie zamknąć. Na dodatek cała ta przygoda spotkała mnie w Niemczech, a za 2 dni mam wracać do Polski. Na razie zabezpieczyłem te otwarte okna folią, ale muszę jakoś w 2 dni chałupniczo zaradzić problemowi.

Mam tu ograniczony dostęp do narzędzi i mierników. Jedyne co wymyśliłem, to wypięcie kostki elektrycznej tylnych drzwi i zamknięcie tych szyb przez podanie bezpośrednio napięcia kablem z gniazdka zapalniczki na odpowiedni pin.

Mam wobec tego następujące pytania:
    1) Jak wypiąć kostkę tylnych drzwi? Nigdy tego nie robiłem.
    2) Na który pin podać napięcie, żeby zamknąć szybę?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 34  
    Tam przy silniku nie ma żadnej elektroniki 2 piny masa i plus , oczywiście tapicerka do zdjęcia .
  • Poziom 13  
    coperfild napisał:
    Tam przy silniku nie ma żadnej elektroniki 2 piny masa i plus , oczywiście tapicerka do zdjęcia.

Wydaje mi się, że zamiast rozbierać tapicerkę prościej jest odpiąć kostkę i podać napięcie bezpośrednio na piny. Tylko trzeba wiedzieć które. Może ktoś podpowiedzieć?

Czy to jest tak, że w zależności od polaryzacji podanego napięcia szyba się podnosi albo opuszcza?
  • Poziom 34  
    Cytat:
    Czy to jest tak, że w zależności od polaryzacji podanego napięcia szyba się podnosi albo opuszcza?

Tak. Można też przy przelotce na słupku , jak byś podał oznaczenia modułu tego starego było by prościej.

Coś znalazłem ale , musisz sprawdzić czy masz takie kolory.

lewe drzwi
    niebiesko - zielony i czarno - żółty
    prawe drzwi
    niebiesko - czerwony i czarno - żółty
  • Poziom 13  
    coperfild napisał:
    Tak. Można też przy przelotce na słupku , jak byś podał oznaczenia modułu tego starego było by prościej.

Oryginalny moduł miał nr: 61 35 4 533 551
  • Poziom 43  
    forex nie baw sie w fesjsiarza, w drzwiach masz grube przewody te właśnie są od szyb.
    forex3 napisał:
    nie ma on sterowania tylnymi szybami, co akurat nie stanowi dla mnie problemu

Skoro nie stanowi to problemu to jezdzij z otwartymi. Nawet coperfild z kamobodży wie o tym, ze takie komputery sie naprawia albo kupuje NOWE.