Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha P-140 - Keyboard nie dostaje prądu po podpięciu 120V na 230V

francesco919 28 Paź 2013 19:55 2607 22
  • #1 28 Paź 2013 19:55
    francesco919
    Poziom 11  

Witam

Mój kolega ma pianino Yamahy. Przywiózł je ze Stanów, gdzie, jak wiadomo, panuje napięcie 110/120V. Niestety, podpiął zasilacz bezpośrednio do gniazda 230 (przez przejściówkę). Zasilacz zaczął się dymić. Prawdopodobnie po tym przestał działać przycisk Standby (pianino działało normalnie, włączanie i wyłączanie przez wypięcie z gniazdka).

Od paru dni keyboard po podpięciu zasilania nie wykazuje żadnych objawów otrzymywania prądu (nic się nie świeci, brak jakiegokolwiek audio). Testowane na dwóch zasilaczach, więc to nie jest problemem.

Podsyłam schematy w instrukcji serwisowej:

http://elektrotanya.com/yamaha_p-140_sm.pdf/download.html

Pod "document preview": "This file is downloadable free of charge: >>>Get Manual<<<"

Pytanie jest oczywiste: co mogło się spalić? Obstawiam płytkę z zasilaniem DC lub jakiś układ za to odpowiedzialny. Proszę o weryfikację mojego myślenia.

0 22
  • #2 29 Paź 2013 08:31
    arturavs
    Poziom 39  

Na płytce DCIN poszukaj elementu TH101. Powinien mieć przejście ( opór zbliżony do zera ).

0
  • #3 29 Paź 2013 12:20
    francesco919
    Poziom 11  

Dziękuję za podpowiedź. Proszę o wyjaśnienie: ten bezpiecznik jest "resettable". Wnioskuję, że da się go zresetować. Jak?

Przejście tego bezpiecznika oznaczałoby, że jest on sprawny? Tak by logicznie wynikało...

Postaram się sprawdzić ten element jakoś na dniach, chociaż nie ukrywam, że dopiero po Wszystkich Świętych będę miał więcej czasu. Wtedy również dam znać, jaki jest stan tego bezpiecznika.

EDIT: Z tego, co znalazłem, to on sam się powinien zresetować...

0
  • #4 29 Paź 2013 12:39
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

TH101-o szybkim działaniu bezpiecznik- MF-R250-AP-10 2,5A

0
  • #5 29 Paź 2013 12:42
    francesco919
    Poziom 11  

Spytam profilaktycznie: czy gdyby był spalony, to istnieje możliwość dostania go w Polsce, czy trzeba a) zamawiać zza granicy lub b) użyć zamiennika?

0
  • #6 29 Paź 2013 14:58
    aksakal

Предохранители такого типа применяются в импульсных блоках питания DVD-плейеров ,блоках питания компьютеров. Без всякого ущерба этот предохранитель можно заменить простым предохранителем на ток 2,5А .

Dodano po 3 [minuty]:

PS- Bezpieczniki takiego typu stosują się w impulsowych blokach żywienia DVD- odtwarzaczy,blokach żywienia komputerów. Bez żadnej straty ten bezpiecznik można zamienić prostym bezpiecznikiem na prąd 2,5А .

0
  • #7 29 Paź 2013 16:24
    arturavs
    Poziom 39  

aksakal napisał:
    impulsowych blokach żywienia DVD- odtwarzaczy,blokach żywienia komputerów

Kolego , jak zamierzasz wstawiać głupoty z tłumacza Google , to lepiej wcale. Jak nie znasz języka , to nie staraj się na siłę czegoś tłumaczyć.

francesco919 napisał:
    ten bezpiecznik jest "resettable"

Był. Dopóki nie dostał strzała ok. 2x napięcie zasilania. Najpierw pomierz , jak pisałem. Mógł paść nie tylko bezpiecznik.

francesco919 napisał:
    Z tego, co znalazłem, to on sam się powinien zresetować...

Tak . Po usunięciu przyczyny przeciążenia/ zwarcia za nim.
    Do sprawdzenia jeszcze D10.

0
  • #8 29 Paź 2013 17:44
    francesco919
    Poziom 11  

Doceniam, że aksakal podrzucił taką informację. Fakt, że z tłumacza, ale mimo wszystko dziękuję.

Oczywiście dziękuję również Tobie, arturavs, za wszystkie informacje.

Co do D10: masz na myśli to?

D10 | WG084500 | Diode | RJ43 FORMING

Z moich znalezisk wynika, że jest to dioda Schottky'ego ("Schottky Barrier Diodes"), wygląda jak dioda Zenera. (okrągły walec z paskiem). W którym miejscu na płytce mam tego szukać? Patrzyłem na schemat, ale tam jest jedynie nazwa i symbol tej diody oraz jej wygląd - nie ma schematu podpięcia. Zakładam jednak, że skoro jest to dioda, to gdzieś tuż obok tego bezpiecznika.

Dopiero po niedzieli będę miał możliwość sprawdzenia tego wszystkiego miernikiem. Wtedy też dam dokładnie znać, jaki jest stan tych elementów.

0
  • #9 29 Paź 2013 18:02
    arturavs
    Poziom 39  

francesco919 napisał:
    wygląda jak dioda Zenera. (okrągły walec z paskiem)

To że jest okrągła i ma pasek , wcale nie znaczy że to dioda zenera. 90% diod jest w walcowej obudowie i ma pasek ( a nawet kilka ).

Strona 22 pdf pierwsza płytka , po lewej stronie. Obok złącza DCIN.

francesco919 napisał:
    Patrzyłem na schemat, ale tam jest jedynie nazwa i symbol tej diody oraz jej wygląd - nie ma schematu podpięcia

Jak nie ma?

Przez tą diodę idzie całe zasilanie.

0
  • #10 29 Paź 2013 19:10
    francesco919
    Poziom 11  

Masz rację, mój błąd - szukałem w PDF-ie przy użyciu CTRL+F. Zwracam honor. Patrzyłem ponadto na plytkę DCIN, a nie na AMP.

arturavs napisał:
    wcale nie znaczy że to dioda zenera

Ja nie napisałem, że jest to dioda Zenera - tylko, że wygląda JAK dioda Zenera. Chodziło mi o ogólny kształt.

Dziękuję za te obrazki. Teraz wiem, gdzie jej szukać.

0
  • #11 29 Paź 2013 20:07
    aksakal

Коллега,ARTURAVS! Хочу ответить на ВАШ комментарий на моё сообщение.Во первых он не очень тактичный.Во вторых-когда пишу это сообщение на моём столе лежит импульсный блок питания от DVD плейера на плате которого стоит аналогичный предохранитель.Всё его отличие от простого предохранителя в том,что он самовосстанавливающийся,а функции у них одинаковые. Даю ссылку на сайт,с техническими данными этих предохранителей-http://www.bourns.com/data/global/pdfs/mfr.pdf. Функция диода D10-защита схемы от неправильной полярности напряжения.Его характеристики-RJ43-Schottky Barrier Diode - 30V. Желаю коллеге FRANCESCO919 успехов в решении проблемы!

-1
  • #12 29 Paź 2013 20:28
    francesco919
    Poziom 11  

aksakal napisał:
    Коллега,ARTURAVS! Хочу ответить на ВАШ комментарий на моё сообщение.Во первых он не очень тактичный.Во вторых-когда пишу это сообщение на моём столе лежит импульсный блок питания от DVD плейера на плате которого стоит аналогичный предохранитель.Всё его отличие от простого предохранителя в том,что он самовосстанавливающийся,а функции у них одинаковые. Даю ссылку на сайт,с техническими данными этих предохранителей-http://www.bourns.com/data/global/pdfs/mfr.pdf. Функция диода D10-защита схемы от неправильной полярности напряжения.Его характеристики-RJ43-Schottky Barrier Diode - 30V. Желаю коллеге FRANCESCO919 успехов в решении проблемы!

Bardzo dziękuję za informacje - zastanawia mnie, dlaczego piszesz cyrylicą, a rozumiesz język polski. Translator czy korzenie polskie?

Niemniej jednak - dziękuję za link. Sprawdzę wszystko i postaram się po niedzieli podać wyniki pomiarów.

0
  • #13 29 Paź 2013 20:59
    aksakal

Польский язык понимаю достаточно хорошо,хуже с написанием по-польски,не хочу делать грамматические ошибки. Я родился в ПОЛЬШЕ,жил в УКРАИНЕ.а теперь в УЗБЕКИСТАНЕ.Уже больше 50 лет у меня нет возможности общения с кем-то на польском,поэтому бывают проблемы с взаимопониманием с коллегами по форуму.Большинство коллег это понимают и воспринимают нормально (порой помогают с переводом),а кто-то воспринимает это весьма болезненно. Желаю ВАМ здоровья и удачи.

0
  • #14 29 Paź 2013 22:33
    arturavs
    Poziom 39  

aksakal-> Naprawdę jest mi niezmiernie przykro że tak na Ciebie wjechałem. Jest to , niestety bariera językowa dla mnie. Chciałeś pomóc. Źle zrozumiałem.

0
  • #15 29 Paź 2013 22:34
    francesco919
    Poziom 11  

Я розумію. Але я не говорю українською, але я дякую вам за вашу допомогу. Приємного вечора.

Rozumiem. Ja natomiast nie mówię po ukraińsku, ale i tak bardzo dziękuję za pomoc. Miłego wieczoru.

Co do pomiarów - po niedzieli podam wyniki. Na razie dziękuję za podpowiedzi.

0
  • #16 30 Paź 2013 02:59
    aksakal

Коллега,ARTURAVS! У меня даже мысли нет обижаться,хорошо понимаю,что при языковом барьере всегда будут проблемы.Даже люди ,говорящие на одном языке не всегда понимают друг друга. Коллега, FRANCESKO919! Даю ссылку на сайт где опубликована статья про самовосстанавливающиеся (resettable) предохранители. http://www.go-radio.ru/ptc-resettable-fuses.html Теперь относительно измерений.Первое,что нужно сделать-это проверить блок питания(адаптер).Он наиболее часто выходит из строя.Если адаптер исправный-проверить поступление напряжения 12v на блок DCIN,а с него на блок AMPL.В блоке AMPL 12V поступают через диод D10 на эмиттер транзистора TR3 ,а с коллектора TR3 на стабилизаторы +9 и +5v.это будет первый этап проверки.Дальнейшие действия будут зависеть от результатов измерений. Бажаю ВАМ здоровя!

0
  • #17 02 Gru 2013 19:23
    francesco919
    Poziom 11  

Witam ponownie po dłuższej przerwie.

Po wykonaniu pomiarów okazało się, że oba opisywane elementy są w porządku. Uszkodzeniu uległa natomiast ścieżka doprowadzająca zasilanie - zaraz w miejscu wlutowania bolca od gniazda zasilania w płytkę.

Połączyłem zworką dwa najbliższe elementy (te, które powinny być połączone ścieżką) i wszystko gra.

Mam jednak drugie pytanie:

Pianino posiada przycisk MUTE/ON. Niestety, gdy go wciśniemy, to nie da się włączyć dźwięków ponownie (trwałe wyciszenie) - trzeba odpiąć zasilanie i podpiąć je jeszcze raz. Czy bylibyście w stanie podpowiedzieć mi, co musiałbym sprawdzić i ewentualnie wymienić? Obstawiam, że jakieś bramki logiczne mogły się uszkodzić... Keyboard cały czas się świeci, więc to jakiś drobniejszy problem...

Płytka MV zawiera przycisk, jest podłączona do AMP.

Dziękuję za dotychczasową pomoc ;)

0
  • #18 02 Gru 2013 20:47
    arturavs
    Poziom 39  

Sprawdź na płycie AMP tranzystory TR1 , TR2 i TR3.

0
  • #19 02 Gru 2013 21:06
    francesco919
    Poziom 11  

Hmm... OK, ale w jaki sposób sprawdzić zwykłym multimetrem tranzystory? Wiem, że miernik ma specjalne gniazdo do tego celu, ale jeżeli są to SMD, to nie dam rady ich tak sprawdzić...

0
  • #20 02 Gru 2013 22:15
    arturavs
    Poziom 39  

Gniazdo w mierniku nie służy do sprawdzania tranzystorów tylko do pomiaru ich wzmocnienia prądowego ( tzw. hfe , beta ). TR1 i TR2 są smd. Spokojnie da się zwykłą lutownicą wylutować.

0
  • #21 03 Gru 2013 00:08
    francesco919
    Poziom 11  

No właśnie z wylutowaniem będzie problem - nie mam pod ręką takiej lutownicy, żebym był w stanie wylutować to z psychicznym spokojem. Jest jakaś metoda, która nie wymaga wylutowywania ich z układu?

Chyba nie...

http://tranzystory.blogspot.com/2012/02/tranzystor.html

Cytat:
    Tranzystor musi być wcześniej wylutowany przed sprawdzeniem gdyż jego sprawdzenie może być czasem w układach nie możliwe do sprawdzenia po przez inne elementy układów i będzie wykazywało jako uszkodzony element.

0
  • #22 03 Gru 2013 00:39
    arturavs
    Poziom 39  

francesco919 napisał:
    Jest jakaś metoda, która nie wymaga wylutowywania ich z układu?

Stuprocentowej niestety nie....

0
  • #23 03 Gru 2013 14:53
    francesco919
    Poziom 11  

Dziękuję za pomoc, arturavs, ale chyba sobie odpuszczę ten przycisk. Pianino działa, a to jest najważniejsze. Może kiedyś będzie mi się chciało z tym bawić...

Życzę miłego dnia i zamykam wątek ;)

Pozdrawiam francesco919

0