Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny 3 fazowy - Podłączenie silnika 3 fazowego na 1 faze w trójkąt

luka92 28 Paź 2013 20:21 28584 18
  • #1 28 Paź 2013 20:21
    luka92
    Poziom 8  

Witam
    Mam problem z podłączeniem silnika (wydaje mi się iż jest to 3kw lecz tabliczna znamionowa jest tak zniszczona iż nic nie można odczytać)

Posiadam kompresor WAN-ES z silnikiem elektrycznym (oryginalnie był 3kw stąd moja teoria że to ten silnik) 3 fazowym, chciałbym go podłączyć pod jedną fazę i tutaj zaczyna się problem

Silnik podłączony w gwiazdę na kondensatorach 100uF rusza bez problemu bez obciążenia, lecz gdy chce podłączyć silnik w trójkąt z tymi samymi kondensatorami to nic żadnego dźwięku nawet z siebie silnik nie wydaje nie buczy itp. Na tabliczce podłączeń jest pokazane, iż można podłączyć ten silnik w trójkąt.

Czy istnieje możliwość że z powodu za małego kondensatora silnik nie chce ruszyć i nie wydaje z siebie odgłosów przy podłączeniu w trójkąt?
    Jeśli nie to co może być przyczyną iż silnik nie reaguje?
    Mam zdjęcie silnika lecz z niego ciężko stwierdzić co to za silnik, na pewno pracował z WAN-es.

Byłbym wdzięczny za pomoc

2 18
  • #2 28 Paź 2013 21:39
    stanislaw1954
    Poziom 41  

luka92 napisał:

Silnik podłączony w gwiazdę na kondensatorach 100uF rusza bez problemu bez obciążenia,
    Ale ,z obciążeniem może nie ruszyć bo traci na mocy.

2
  • #3 28 Paź 2013 22:14
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Zrób zdjęcie tabliczki zaciskowej. Wynika z twojej wypowiedzi że to silnik 3 fazowy z kondensatorami na jednej fazie . I jeszcze to może być silnik 230 /400V

1
  • #4 28 Paź 2013 22:57
    luka92
    Poziom 8  

Załączam zdjęcia które posiadam, niestety tabliczka znamionowa jest nie do odczytania więc nie robiłem jej zdjęcia
    Panuje trochę nieład bo podłączane na szybko
    Silnik elektryczny 3 fazowy - Podłączenie silnika 3 fazowego na 1 faze w trójkąt Silnik elektryczny 3 fazowy - Podłączenie silnika 3 fazowego na 1 faze w trójkąt Silnik elektryczny 3 fazowy - Podłączenie silnika 3 fazowego na 1 faze w trójkąt

2
  • #5 28 Paź 2013 23:08
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Tak jak myślałem silnik 3 fazowy nie puszczaj go na Δ zapewne masz nie ustalone końcówki .

3
  • #6 28 Paź 2013 23:11
    luka92
    Poziom 8  

dobra już zrozumiałem o co biega :), w takim razie silnik ten będzie pracował tylko w gwieździe.
    A kondensatorem muszę jakby to ująć zastąpić 3 faze tak?

-1
  • #7 29 Paź 2013 15:25
    kortyleski
    Poziom 41  

Nic nie zrozumiałeś. Rozepnij wszystkie połączenia i miernikiem ustal końcówki. Wtedy zapnij trójkąt

0
  • #8 29 Paź 2013 17:15
    luka92
    Poziom 8  

a jeśli to nie problem to jak je ustalić, ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie informacji o tym jak mam się do tego zabrać

0
  • #9 29 Paź 2013 18:02
    ZidaneNS
    Poziom 11  

Bierzesz np. miernik uniwersalny ustawiasz na omomierz i ustalasz które zaciski to poszczególne uzwojenia.
    Silnik elektryczny 3 fazowy - Podłączenie silnika 3 fazowego na 1 faze w trójkąt

4
  • #11 29 Paź 2013 22:48
    luka92
    Poziom 8  

Czyli jeśli już ustalę te końcówki, to mam tak je połączyć V1 do V2, W1 do W2, U1 do U2 i dopiero wtedy podłączyć przewody z zewnątrz?
    Myślałem iż skoro według schematu w trójkąt podłączone powinno być
    . . .
    | | |
    . . .
    To przestawienie tych blach według schematu da zamierzony efekt
    (na tabliczce zaciskowej są oznaczone te symbole W1/2 U1/2 i V1/2)

Dajmy na to czy takie podłączenie mogłoby być? Po ustaleniu końcówek uzwojeń

Przypominam iż chce podłączyć silnik w trójkąt na jednej fazie, próbowałem już to zrobić przekładając tylko blaszki jak wyżej lecz efekt był taki że silnik ani drgnął, nawet żadnego dźwięku nie wydał z siebie

2
  • #12 30 Paź 2013 07:46
    stanislaw1954
    Poziom 41  

W/g nowej nomenklatury końce uzwojeń w silniku nazywa się : U1-U2, V1-V2, W1-W2.Wstaw to zamiast uvw, xyz, na schemacie i reszta będzie dobrze.

0
  • #13 30 Paź 2013 08:21
    kortyleski
    Poziom 41  

luka92 napisał:
    Przypominam iż chce podłączyć silnik w trójkąt na jednej fazie, próbowałem już to zrobić przekładając tylko blaszki jak wyżej lecz efekt był taki że silnik ani drgnął, nawet żadnego dźwięku nie wydał z siebie

Starczy że ktoś już kiedyś wetkał paluchy w puszkę silnika i poprzestawiał ułożenie końcówek. Sprawny silnik musi choć zabuczeć czy spróbować się obrócić.

0
  • #14 30 Paź 2013 10:52
    stacho60
    Poziom 15  

kortyleski. Tak można przełożyć końce uzwojeń na tabliczce zaciskowej że na gwieżdzie będzie pracował a na trójkącie ani drgnie ani zabuczy,zgadzasz się z tym czy dalej tłumaczyć.Do autora tematu :odkręć mostki i końce uzwojeń przepnij wg. schematu .Jak nie masz miernika to posłuż się baterią 4,5V i żarówką,bo niedługo temat może pójść do kosza,bo prościej nie da sięjuż tego tłumaczyć.

0
  • #15 30 Paź 2013 14:41
    luka92
    Poziom 8  

Dobra już zrozumiałem wolałem się upewnić, a właśnie się zastanawiałem dlaczego jest UVW XYZ zamiast V1, V2, U1, U2, W1, W2 w takim razie dzięki za wytłumaczenie

Miernik posiadam

1
  • #16 01 Lis 2013 11:00
    tomaszk23
    Poziom 16  

dlatego ze to stare oznaczenia wg PN a nowe są PN-E wg standardu ISO-E , żeby połączyć musisz mieć końce uzwojeń ustylizowane do trójkąta jak koledzy piszą i tak jak na rysunku wyżej.
    Jeśli sinik w trójkacie buczy i nie rusza to źle jest połączony i niema pola PN 34-1

0
  • #17 04 Lis 2013 03:06
    luka92
    Poziom 8  

silnik udalo sie polaczyc w trojkat widac ze jest szybszy i ciagnie wiecej pradu przy tym podlaczeniu niz na gwiezdzie lecz ma mniejszy moment rozruchowy. na dodatek okazalo sie iz musze wymienic przewody wychodzace z silnika izolacja zesztywniala i sie pokruszyla. Czy przy jednej fazie lepszym rozwiazaniem bedzie podlaczyc go w gwazde czy trojkat?

0
  • #19 17 Gru 2014 19:03
    mikton61
    Poziom 9  

Według mnie to na schemacie L1iL2 zasilanie a L2 i L3 kondensator.

0