Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kryza, przejściowka, adapter między średnicą wentylatorów

lis6502 28 Paź 2013 20:29 2883 13
  • #1 28 Paź 2013 20:29
    lis6502
    Poziom 16  

Niezadowolony z wydajności chłodzenia swojego komputera postanowiłem coś zrobić z moją maszyną. 24/7 chodzi w stresie (uczestniczę w kilku projektach BOINC) i cel jaki zamierzam osiągnąć to max 40°C na procesorze, choć im niżej tym lepiej. Osoby z opinią '60°C na CPU i 80°C na GPU w stresie to normalna sprawa i nie ma co kombinować' proszę o nieudzielanie się w temacie z poradami 'nie szukaj problemów, jest dobrze', ewentualną polemikę proszę na PW ;)

Nasz 'gorący pacjent' to AMD Phenom x4 9500 w płycie Gigabyte UD-MA770, resztę bebechów pomijam bo nie o nich temat.

Pierwszą rzeczą która miała mi umożliwić osiągnięcie celu była wymiana Arctic Cooling'a na coś o większym parametrze CFM. Tak też zrobiłem kupując takie chińskie 'suszarki'- praca na pełnym napięciu to istny łomot, do tego temperatura wcale tak fantastycznie nie leci w dół jak możnaby się spodziewać. Różnica między Arcticiem a chińczykiem to ok 2stopnie w czasie pracy. Przyznaję, że po wyłączeniu obciążenia temperatura szybciej spada w przypadku chińczyka; pomyślałem że po prostu radiator nie wyrabia z odbieraniem takich ilości ciepła (stockowe AMDowskie aluminiowe chłodzenie). Jednak nim pójdę w koszty kupna radiatora z miedzianym rdzeniem bądź 100%Cu, chiciałem zastosować jeszcze jeden myk. Mam 120mm chińczyka i 120mm Arctica F12 i chcę sprawdzić jak ich CFM przekłada się na rozpraszanie ciepła z radiatora. Radiator jest przystosowany do wentylatorów 92mm i tu wpadłem na pomysł stworzenia kryzy, z jednej strony 92mm boku do przykręcenia do radiatora, z drugiej 120mm do zamontowania wentylatora.
    Kombinuję nad graniastosłupem ściętym, zastanawia mnie tylko zależność wysokości h do wydajności. Jeżeli zmontuję 'lejek' o wysokości metra to czy inaczej będzie wyglądał przepływ powietrza jak w wpadku leja o wysokości 10cm? Kryza, przejściowka, adapter między średnicą wentylatorów

Co w wypadku zastosowania dwóch wentylatorów?
    Kryza, przejściowka, adapter między średnicą wentylatorów

0 13
  • Pomocny post
    #2 28 Paź 2013 20:50
    lekto
    Poziom 35  

Nie jestem pewien czy tak się stanie w tym przypadku, ale ściskasz powietrze co może spowodować, że jego temperatura wzrośnie.
    Będzie Ci ciężko zejść z temperaturą tak nisko, u mnie na i5-3470 przy obciążeniu 30% jest w tym momencie 38*C przy otwartej obudowie i radiatorze z CNPS10X.
    Jeśli lubisz eksperymentować to spróbuj zastosować moduł Peltiera.

0
  • #3 29 Paź 2013 07:34
    lis6502
    Poziom 16  

Srogi ten Zalman :)
    Ciekawe spostrzeżenie o ściskaniu powietrza, o tym nie pomyślałem. Ogniwo Peltiera? Zniechęca mnie wikipedyjne 50% sprawności i 30A przy 12V dla ~270W urządzenia. Narazie jeszcze pokombinuję z konwencjonalnymi rozwiązaniami, stosując do nich szczyptę swojego pomysłu ;)

lekto napisał:
    Będzie Ci ciężko zejść z temperaturą tak nisko
    Hehe, lubię sobie stawiać ambitne cele:)

0
  • Pomocny post
    #4 29 Paź 2013 18:05
    rzymo
    Poziom 30  

lis6502 napisał:
    cel jaki zamierzam osiągnąć to max 40°C na procesorze (...)
    Nasz 'gorący pacjent' to AMD Phenom x4 9500 w płycie Gigabyte UD-MA770,

40* w stresie na Phenomie - woda?

Cytat:
    pomyślałem że po prostu radiator nie wyrabia z odbieraniem takich ilości ciepła (stockowe AMDowskie aluminiowe chłodzenie).

Bardzo dobrze myślisz - potrzebujesz chłodzenia z rurkami cieplnymi.

Jedno ważne i podstawowe pytanie - czy poziom głośności jest krytyczny, czy ma po prostu nie wyć jak odkurzacz? ;)

0
  • #5 29 Paź 2013 19:09
    lis6502
    Poziom 16  

Wiesz, Phenom Phenomowi nierówny-w tej chwili jadę na 1.2Ghz/rdzeń przy 896mV zasilania- stabilnie i 36°C przy obrotach wentylatora na 1/3. Przy ustawieniach w biosie na автома́т zegar to bodajże 2.6GHz przy 1200mV, nie pamiętam teraz dokładnie, ale kojarzę sześćdziesiąt parę stopni ciepła. Narazie chcę osiągnąć te 40°C na ustawieniach AUTO. Im dalej w sukcesy tym ambitniejsze cele ;)

rzymo napisał:
    czy poziom głośności jest krytyczny

Poziom głośności ma być adekwatny do wydajności. Jeśli coś chodzi jak suszarka to oczekuję od tego sopli lodu ;) i tak samo jak w temacie temperatury- im lepsze wyniki tym więcej kombinowania. Jeśli przykładowo 120mm@1400RPM/20dB da mi taką samą temperaturę jak 92mm@2700RPM/60dB (oczywiście strzelam sobie, dla kontrastu), to logiczne że pójdę w kierunku ciszy:)

Chcę po prostu sprawdzić jak ma się CFM do powierzchni radiatora do materiału radiatora to mocy procesora etc.
    Chłodzenie z heatpipe'ami? Czasem HP to nie jest jedynie transporter ciepła? Zmierzam do tego że rurka na procesorze idąca gdzieś za obudowę na sporej wielkości radiator= spory radiator bezpośrednio na CPU.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Paź 2013 19:32
    rzymo
    Poziom 30  

Cytat:

Chłodzenie z heatpipe'ami? Czasem HP to nie jest jedynie transporter ciepła?

Właśnie o to chodzi. Jak chcesz mieć temperaturę procesora na poziomie 40* to musisz jak najszybciej przejąć od niego ciepło i przetransportować je gdzieś dalej.

Tutaj wentylator o dużym przepływie powierza niewiele pomoże. Zwróć też uwagę na parametr określany jako ciśnienie statyczne (jak łatwo wentylatorowi jest przepchać powietrze przez listki radiatora).

0
  • Pomocny post
    #7 30 Paź 2013 20:18
    rtj71
    Spec od komputerów

http://allegro.pl/adapter-inline-120mm-na-70-80-92mm-przezroczysto-i3603357686.html

Jakoś specjalnie dużej różnicy między 92mm a 120mm nie ma, chyba że porównasz jakiegoś revolteca z noctuą czy noiseblockerem. Robiłeś lapping chłodzenia/procesora? to też zbije temperaturę o kilka stopni.

0
  • #8 31 Paź 2013 14:40
    lis6502
    Poziom 16  

Nawet nie widziałem że ktoś już wymyślił takie adaptery- no i właśnie po to zakładam tematy na elce by nie wynajdywać koła ;) A różnica moim zdaniem jest/ będzie z uwagi na jednakowy przepływ przy mniejszych prędkościach obrotowych.
    Jeszcze nie, aczkolwiek zaopatrzyłem się już w papier 1.8k (drobniejszych u mnie na wiosce brak, a nie wybieram się w chwili obecnej do marketu). Ale biorę pod uwagę tę opcję, ba, nawet zastanawiałem się czy nie zdjąć AMDkowi czapki, tylko mam złe wspomnienia z operowaniem na otwartym mózgu od czasów Durona 700 :)

0
  • Pomocny post
    #9 31 Paź 2013 14:50
    rtj71
    Spec od komputerów

Co do ihsa: trzeba być bardzo ostrożnym, ja na Twoim miejscu na razie pozostałbym przy polerowaniu procesora i chłodzenia, zrób to - sprawdź temperatury, potem można myśleć ;)

0
  • #10 31 Paź 2013 17:29
    lis6502
    Poziom 16  

Podjąłem zatem wyzwanie Actimela ;) Zacznijmy od wyników: około 4° mniej. Jeśli takie wyniki uzyskiwane są przy takim kijowym polerowaniu, to ja chcę iść dalej wgłąb tą ścieżką :D Sprawdzę jeszcze w miarę możliwości jak rozpraszane jest ciepło na automatycznych ustawieniach.
    Chociaż, mogło się akurat tak złożyć że stuację naprostowała świeża pasta, nałożona 'na krzyż'- stara to po prostu była kropka na środku IHS'a w ilości pozwalającej rozlać się jej swobodnie po większości powierzchni po dociśnięciu radiatorem. Dodatkowo przy czyszczeniu zauważyłem, że stara pasta miała konsytencję kruchej gumy.

Z góry przepraszam miłościwie moderujących za serwis na którym zamieściłem fotki- obrazki.elektroda.pl pluło timeoutami. Chciałem dodać miniaturki, ale skrypt forum mi nie pozwolił

Szczerze powiem, wizualnie spodziewałem się czegoś więcej. Powierzchnia przed procesem była jakby bardziej lustrzana, no ale miała prążkowania od obrabiarki z któej wyszedł radiator, dodatkowo większe i mniejsze wżery. Możliwe że skuteczność odprowadzania ciepła polega bardziej na gładkiej, jednolitej powierzchni, niż poprzecinanej drobnymi rowkami?
    Co do techniki: papier namoczony pod kranem, strzepnięty nadmiar wody, rozłożony na szybie i heja. Okrężne ruchy, utrzymywanie w miarę równomiernego docisku- jednak nie jest to takie proste gdy całe biurko się buja, będę musiał wstawić jakieś wzmocnienia :P
    Jechałem tak długo póki ziarno nie zeszło i nie zaczął przebijać podkład.

Zauważyłem też, że na krawędzi czapki mam wżery! Skąd to się tam wzięło i czy czemuś szkodzi? W dyfuzję czapka- radiator nie wierzę, nie w tak krótkim czasie:P
    Przyznam, że procesor kupiłem używany, bez słowa na temat jego przeszłości, możliwe że to już było wcześniej a ja po prostu nie zwróciłem uwagi. W koncu chip ma swoje siedem lat.
    Przed Wżer na radiatorze Po
    Wżer na cpu makro Wżer na cpu

0
  • #11 31 Paź 2013 17:45
    rtj71
    Spec od komputerów

Zastosuj jeszcze kilka arkuszy papieru, każdy następny o większej ziarnistości, 'lustro' będzie ciężko uzyskać ale na pewno zbije to jeszcze kilka stopni. Co do pasty, jakiej użyłeś? jak duży był ten krzyż na procesorze?

0
  • #12 01 Lis 2013 17:45
    lis6502
    Poziom 16  

Papiery to dopiero po matki boskiej pieniężnej :P Czytałem, że są papiery i papiery, w sensie to, co można kupić w marketach nadaje się do wygładzania sztachet w płocie, a nie precyzyjnych robótek. Znalazłem jakich marek szukać no i spodziewam się wyższych cen niż dotychczasowych 2pln/arkusz.
    Czego jeszcze potrzebowałbym aby faktycznie móc się przejrzeć w radiatorze? Powiedzmy, dojadę z gramaturą do 3k, i co dalej? W życiu niczego nie polerowałem.
    Pasta to TG-1 Thermaltake'a, przynajmniej to mówi nadruk na tubce, cenowo w zeszłym roku jak kupowałem też wyróżniała się, płaciłem coś koło 40pln/strzykawkę.
    Krzyż, hm, szkoda że nie zrobiłem zdjęcia, pociągnąłem po prostu przekątne kwadratu procesora o grubości wylotu strzykawki.
    Swoją drogą, stresuję dla testów programem linx. Uzyskuję że tak powiem wymierne temperatury. 'Produkcyjnie' korzystam z BOINC'a i co ciekawe, są takie próbki danych które nagrzewają procka jeszcze bardziej od linx'a. Wcześniej, przed szlifowaniem linx rozgrzewał CPU do powiedzmy 58 stopni, teraz dobija do 53-4. BOINC jednak nic sobie z tego nie robi i potrafi wydusić i 66stopni. Jednak daje o sobie dalej znać przekroczenie parametrów radiatora- po wyłączeniu BOINC'a temp z 66 spada w ciągu sekundy do 58, i później już spokojnie do 37.

0
  • Pomocny post
    #13 01 Lis 2013 20:38
    konior966
    Poziom 21  

lis6502 napisał:

Co do techniki: papier namoczony pod kranem, strzepnięty nadmiar wody, rozłożony na szybie i heja. Okrężne ruchy, utrzymywanie w miarę równomiernego docisku- jednak nie jest to takie proste gdy całe biurko się buja, będę musiał wstawić jakieś wzmocnienia :P
    Jechałem tak długo póki ziarno nie zeszło i nie zaczął przebijać podkład.

Broń boże nie koliste ruchy! i zrób coś z tym stołem, ewentualnie przenieś się na podłogę ;).

Link

0
  • #14 01 Lis 2013 22:38
    lis6502
    Poziom 16  

Jeszcze nim obejrzałem, uderzył mnie Zizibum X-Raya:D
    Po obejrzeniu: hm, kupa roboty z tym. Ale efekty wydają się wymierne. Skoro na pasywnym spadło o 4 stopnie, o ile można zyskać na aktywnym chłodzeniu? Sprawdzę.

0