Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnia z rozłącznikami bezpiecznikowymi, dwa obwody pod jeden?

28 Oct 2013 20:57 1311 2
 • Level 22  
  Witam,

  Pytanie, mam skrzynkę rozdzielczą, siedzą w niej 3 rozłączniki bezpiecznikowe RBK 00, pytanie, czy do jednego rozłącznika można podłączyć dwa obwody? Ponieważ brakuje w tej skrzynce miejsca, zastanawiam się czy będzie prawidłowym podłączenie studni i garażu pod jeden rozłącznik (oczywiście poza tym, są dalsze zabezpieczenia w postaci bezpieczników w studni i w garażu)

  Pozdrawiam,
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Vein wrote:
  czy do jednego rozłącznika można podłączyć dwa obwody?

  Można, o ile będzie właściwie dobrany bezpiecznik do przekroju przewodu, czyli YDYżo 3x2,5 mm2 to 16A. I dalej zabezpieczenia tych dwóch obwodów też pewnie 16A. I gdzie tu selektywność zabezpieczeń ?
  Nie lepiej od rozłącznika bezpiecznikowego ułożyć przewód o większym przekroju np. 6mm2 i w garażu wykonać tablicę bezpiecznikową z rozdziałem na obwody w garażu i pompę w studni. Tu już można zachować selektywność pomiędzy bezpiecznikami.
 • Level 22  
  Niestety garaż jest opcją tymczasową (blaszak), a potrzebuję teraz zasilania trójfazowego w garażu. Skrzynka jest umieszczona niedaleko studni (i zarazem hydroforni, 2 metry), garaż znajduje się 20 metrów od skrzynki, więc prowadzenie zasilania do garażu i z powrotem do studni trochę średnim jest pomysłem

  Dziękuję za poradę.