Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung HD103SJ - Zawieszanie systemu - błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3

however 28 Paź 2013 21:05 2145 15
  • #1 28 Paź 2013 21:05
    however
    Poziom 9  

Witam, proszę o fachowy rzut oka na S.M.A.R.T dysku w związku z poniższym.

Ostatnimi dniami system Windows XP SP3 zaczął się zawieszać a w raportach widniał błąd, że nie można uruchomić pliku nvgts. Udało mi się wygooglać, że to problem ze sterownikami do płyty głównej, który w XP pojawia się często, jednak żadne z rozwiązań nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Jako, że od dłuższego czasu płyta z Windows 7 Professional czekała na swój debiut postanowiłem przeinstalować system. Format partycji C i instalacja świeżego systemu przebiegła pomyślnie jednak błąd pojawił się w postaci "Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3." a objawy pozostały takie same czyli zawieszanie systemu, stale świecąca kontrolka pracy dysku i brak reakcji. Czasami można było jeszcze poruszać kursorem ale kliknięcie czegokolwiek powodowało crash klikniętej aplikacji.
    Wczoraj ma płycie głównej zauważyłem jeden lekko napuchnięty kondensator w pobliżu złącz USB (tych dodatkowych na płycie) jednak wyłączenie kontrolera w BIOS nie pomogło. Kable sATA mam dwa - wypróbowałem obydwa podłączając do różnych portów na płycie - bez rezultatu.

W tym momencie zacząłem obawiać się o sam dysk.
    Test MHDD wygląda ok, wszystkie sektory w normie (szare), końcówka dysku (ostatnie 2 minuty skanowania) ma sporo sektorów <50ms ale żadnych błędów czy bad sektorów nie wykryło.
    Na tą chwilę nie uruchamiam tamtego komputera w obawie przed utratą danych. Jutro będę miał nową płytę główną ale boje się o ten dysk. Proszę dajcie znać jak to wygląda w S.M.A.R.T bo ja, mimo że porównywałem wynik do opisów, to nie wiem, które parametry są istotne i w jakim tempie się zmieniają. Dysk jest na gwarancji więc oddam jeśli są ku temu powody.

Specyfikacja:
    Płyta: ASUS M2N4-SLI NVIDIA nForce 500 SLI MCP
    Procesor: Athlon 64 X2 5000+
    HDD: Samsung HD103SJ (mam go od 8 miesięcy)
    RAM: Kingston 2GB, GOODRAM 1GB
    Grafika: GeForce 8600gt
    Zasilanie: OCZ CoreXtream 500W (mam go od 6 miesięcy)

Jutro będę miał płytę główną ASUS P8P67 DELUXE i nową RAM 2x2GB Patriot. Do tego Intel i5 3750k i Gigabyte Radeon R9 280x. Ze starego zostaje zasilacz i właśnie dysk.

Samsung HD103SJ - Zawieszanie systemu - błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3 Samsung HD103SJ - Zawieszanie systemu - błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3 Samsung HD103SJ - Zawieszanie systemu - błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3 Samsung HD103SJ - Zawieszanie systemu - błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3

0 15
  • #2 28 Paź 2013 21:18
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Skan może i być ok ale kabel SATA nie - błędy w C7(wymienić kabel). Dodatkowo nie wiadomo, czy błędu odczytu i zapisu to wina taśmy tylko. Co to za spuchnięty kondensator?

0
  • #3 28 Paź 2013 21:33
    however
    Poziom 9  

Kabel jutro kupię nowy na wszelki wypadek ale żebym miał dwa niesprawne to też dziwne.

mati211p napisał:
    Co to za spuchnięty kondensator?

Ciężko powiedzieć od czego bo nie znam się za bardzo na elektronice a tym bardziej nie wiem za co odpowiada.
    Ma oznaczenia:
    6.3V
    106°C
    6 (k)
    7D

P.s. Napięcia bez obciążenia w normie ale boję się dłubać pod obciążeniem zwłaszcza dysku.

0
  • #4 28 Paź 2013 21:36
    mati211p

however napisał:
    Kabel jutro kupię nowy na wszelki wypadek ale żebym miał dwa niesprawne to też dziwne.

Ciężko stwierdzić dzięki któremu te błędy zostały zarejestrowane. Chodzi o to gdzie znajduje się ten spuchnięty. Sprawdź te w okolicy gniazda procesora.

0
  • #5 28 Paź 2013 21:49
    however
    Poziom 9  

Kondensatory wszystkie dokładnie obejrzałem. Poza tym jednym wszystkie wyglądają zdrowo, dekle płaskie, żadnych wycieków.

Ten napuchnięty jest przy portach USB blisko zielonej LEDy.
    Samsung HD103SJ - Zawieszanie systemu - błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort3

0
  • #6 28 Paź 2013 21:51
    mati211p

Najpierw wymiana taśmy i sprawdzenie. Ten kondensator może mieć jakiś związek z problemem też, dlatego zalecana jest jego wymiana bo jest uszkodzony.

0
  • #7 28 Paź 2013 21:55
    however
    Poziom 9  

Czy dobrym rozwiązaniem będzie nowa taśma + nowa płyta z resztą gratów? Czy ryzykować na tej starej z nową taśmą? Czy w jakiś sposób można przetestować to C7 czy po prostu próbować doprowadzić do zwiechy?

0
  • Pomocny post
    #8 28 Paź 2013 21:57
    mati211p

Po wymianie taśmy jeżeli dojdzie do zawieszenia to być może jest to wina płyty. Trzeba też obserwować czy nie będą rosły błędy w 01 i C8 po zmianie kabla SATA. Można też wymienić dodatkowo kondensator i obserwować wtedy bo jak po wymianie kabla SATA dojdzie do zawieszenia to jeszcze wypadałoby albo jego albo płytę wymienić.

0
  • #9 28 Paź 2013 22:00
    however
    Poziom 9  

A jak ogólnie dysk? Czy jakieś parametry są na skraju? Mam go niedługo a naczytałem się, że padają. Czy coś kwalifikuje się (teraz lub w najbliższym czasie) na naprawę gwarancyjną?

Dziękuję bardzo za szybką pomoc.

0
  • #10 28 Paź 2013 22:02
    Grzegorz740
    Poziom 29  

Jeszcze możesz pomierzyć napięcia multimetrem na zasilaczu. Czy napięcia są stabilne.

0
  • #11 28 Paź 2013 22:04
    however
    Poziom 9  

however napisał:
    P.s. Napięcia bez obciążenia w normie ale boję się dłubać pod obciążeniem zwłaszcza dysku.

;-)

0
  • #12 28 Paź 2013 22:12
    mati211p

however napisał:
    however napisał:

;-)

Ale chodzi o napięcia zasilacza a nie dysku :). Co do dysku C8, C7, 01, zobaczymy po wymianie taśmy. Niestety bardziej fatalny jest atrybut 03! co mi nieco wcześniej umknęło jakoś. Baaardzo długi czas rozpędu talerzy dysku, wskazuje na kłopoty z silnikiem napędzającym talerze, wartość przeliczona spada i być może niedługo osiągnąć wartość przekroczenia dopuszczalnej dla atrybutu.
    Możesz też sam sprawdzić na podstawie:
    http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php

0
  • #13 28 Paź 2013 22:23
    however
    Poziom 9  

Mi też chodzi o napięcia zasilacza :D Mierzone bez obciążania bo nie podpinałem dysku. Z racji wymiany sprzętu reszta mogła się spalić :P

mati211p napisał:
    Możesz też sam sprawdzić na podstawie:
    http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php

Przeczytałem już takich opisów "miljon" ale dalej nie wiem, które parametry w jakim stopniu (tempie) się zmieniają. To że jakaś wartość jest w normie albo zbliża się do progu nie wiele mi mówi czy po osiągnięciu tego progu dysk zdechnie czy tylko pogorszą się parametry pracy. No dobra wiem, że jak braknie miejsca na relokacje sektorów to kaplica. Ale reszta to dla mnie zagadka.

0
  • #14 28 Paź 2013 22:28
    mati211p

however napisał:
    Mi też chodzi o napięcia zasilacza :D Mierzone bez obciążania bo nie podpinałem dysku. Z racji wymiany sprzętu reszta mogła się spalić :P

A to dysk ma być obciążeniem? Cały PC jest obciążeniem ;). Uruchom OCCT na 15 minut test power supply i daj wytworzone pliki na forum, zmierzyć możesz w czasie tego sztucznego obciążenia miernikiem napięcia na linii 12V i 5V :).

0
  • #15 28 Paź 2013 22:43
    however
    Poziom 9  

Wiesz bez dysku to sobie wisiało na czarnym ekranie a ja wtedy mierzyłem. Nie odpalałem systemu w obawie o sam dysk. Teraz pomyślałem, że mogłem odpalić Hiren'sBoot i wtedy odpalić jakiś obciążnik procesora. Może jutro bo musiałbym porządny miernik z pracy wziąć.

0
  • #16 04 Lis 2013 13:15
    however
    Poziom 9  

Witam po przerwie. Niestety nie udało mi się zdiagnozować w pełni przyczyn problemu, gdyż po wymianie płyty głównej problem zniknął. Prawdopodobnym powodem była... karta graficzna, która okazała się niesprawna i doprowadzała do zawieszenia systemu co mogło powodować błędy na dysku. Karta odesłana na gwarancję, dysk na razie nie sprzeciwia się i działa chociaż głośno chodzi. Komputer do złożenia oddałem do serwisu i mam wrażenie, że dysk teraz chodzi głośniej (mam na myśli dźwięk odczytu/zapisu). Na wszelki wypadek zainstalowałem CrystalDiskInfo żeby monitorować go na bieżąco.

0