Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Wysoka temperatura płyty głównej

28 Paź 2013 22:15 1632 6
  • Poziom 9  
    Nie znam się zbyt dobrze na hardware. Nie wiem czego dotyczą temperatury, TEMPIN0, TEMPIN1, TEMPIN2 ale martwi mnie wysoka max temperatura TEMPIN1.
    Używam stacjonarnego komputera, procesor Athlon II x4 640 3GHz, 4,0 GB RAM, grafika GT 620 1GB, system Win 7 64-bit.
    Temperatura taką zanotowałem przed chwilą przy otwartych tylko kilku stronach internetowych i 2 arkuszach excela.
    Praktycznie żadnego wyświetlania super grafiki, głównie praca na tekstach. Skąd więc tak wysoka temperatura? :(

PC - Wysoka temperatura płyty głównej

Wentylator procesora niedawno wymieniałem, ponieważ oryginalny AMD (jeszcze na gwarancji) coś mi brzęczał.
    Płyta główna też jeszcze na gwarancji. Mam nadzieję, że ktoś mi doradzi co mam zrobić w tej sytuacji.
  • Texa Poland
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    To jest wartość maksymalna, w tym momencie masz 45.
  • Texa Poland
  • Poziom 43  
    80 stopni to nie tragedia. Poza tym skąd pewność że to wskaźnik od płyty ? Z drugiej strony jeśli masz mobo Gigabyte to mostki mogą się nagrzewać do takich temperatur - standard.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Uruchom jakąś wymagającą grę i zamieść screena z HWiNFO z zakładki "sensors" po 10 minutach grania.
  • Poziom 9  
    mati211p napisał:
    To jest wartość maksymalna, w tym momencie masz 45.

Zdaję sobie sprawę, że to wartość maksymalna ale cały czas pracowałem tylko z tekstem więc skąd ta temperatura, nawet chwilowa?

wariato napisał:
    80 stopni to nie tragedia. Poza tym skąd pewność że to wskaźnik od płyty ? Z drugiej strony jeśli masz mobo Gigabyte to mostki mogą się nagrzewać do takich temperatur - standard.

Na wstępie zaznaczałem, że nie znam się na hardware i nie wiem co oznaczają te skróty TEMPIN. Może przy okazji jakiś specjalista je opisze, do jakiego elementu każdy z nich dotyczy.

RADU23 napisał:
    Uruchom jakąś wymagającą grę i zamieść screena z HWiNFO z zakładki "sensors" po 10 minutach grania.

Masz rację, dzisiaj już zbyt późno ale jutro to zrobię. Sprawdzę na grze Diablo 3 i podam wynik po 10 minutach gry.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Lukas49 napisał:
    wariato napisał:

Na wstępie zaznaczałem, że nie znam się na hardware i nie wiem co oznaczają te skróty TEMPIN. Może przy okazji jakiś specjalista je opisze, do jakiego elementu każdy z nich dotyczy.

TempIN to odpowiedniki najczęściej:
    TMPIN1 - procesor
    TMPIN2 - Chipset
    itd

80stC to chwilowa temparatura, może to być peak (pik) a ogólnie możesz mieć w stresie zupełnie inne wartości.

Zainstaluj OCCT i zapuść test choćby 10 minutowy z SpeedFan w tle i daj zrzut z wykresów temperatur. Okaże się wtedy, czy to norma, czy tylko dziwactwo czujnika.
  • Poziom 9  
    Przetestowałem komputer programem OCCT przez 18 minut, duży zestaw danych. Obserwowałem jednocześnie na SpeedFan temperatury, żadna z nich nie przekroczyła 68­°C.
    Po półgodzinnej grze w Diablo 3 program CPUID HWMonitor wykazał mi maks. temp. TEMPIN1 59°C. Pozostałe były jeszcze niższe.
    Czyli można chyba uznać, że jest wszystko OK. Informacja o maks. TEMPIN1 = 81°C była widocznie jakimś jednorazowa, być może jakieś zakłócenie pracy czujnika.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wyjaśnienia mojego problemu.
    Zwłaszcza swiercm który podał mi ciekawy program diagnostyczny OCCT, którego wcześniej w ogóle nie znałem a także opisał znaczenie skrótów temperatur.
    Dlatego on otrzymał moje podziękowanie za najbardziej wartościową odpowiedź.