Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Popsuta kalwiatura od laptopa pomocy !!

Slobodan 19 Mar 2005 12:15 2703 12
 • #1
  Slobodan
  Level 10  
  no wiec sprawa wyglada tk> Mam sobie Laptopa Firym Micron. Prestal mi dzialac klawisz escape . Wiec moj barciszek , postanowil ze wyjmie klaiature i ja wsrodku wyczysci (te folie co sa w srodku) Wyczyscil folie spirytem salicylowym . Skrecilem kalwiature i co ?! nie dziala zaden kalwisz ! no poza 1 2 i 3 :-( , no i nie wiem co mam zrobic ?! jak to naprawic ?? wie ktos ?? a mzoe wie ktos gdzie mzona kupic taka klaiwaturke ?! prosze pomozcie !!
 • #2
  Damian_lisu
  Level 17  
  Wniosek: źle poskłądana klawiatura, rozkręć i składaj z najnajwiększą starannością. Miałem nie raz takie przypadki z zwykłymi klawami i czasami już nie dało się ich normalnie poskładać, zawsze coś niedziałało.

  Pozdrawiam
  Damian
 • #3
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na moje oko coś jest źle poskładane albo braciszek urwał/przerwał ścieżkę na folii. Rozkręcić na części pierwsze, przeglądnąć ścieżki i poskładać pilnując by środkowa folia była odpowiednio ułożona.
 • #4
  Slobodan
  Level 10  
  no tak ale wszytstko jest ulozone jak trzeba niema mozliwosci ulozenia tego inaczej bo tom jest takie wglebienie gdzzie sie to ukalada i folia nie ma prawa drgnac :)
 • #5
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolega kiedyś czyscił klawiaturę i oskładał wszystko niby dobrze. Pasowało na otworki, nic się nie przesuwało... Ale działać nie chciała. Okazało się że pomylił folię górną z dolną i dał kontaktami na zewnątrz. Ot taki czeski błąd.
 • #6
  Slobodan
  Level 10  
  folii nie da sie odwrotnie wlozyc poniewaz nie pasowla by ta tasiemka do wpiecia w laptpku :) wiec to tez niue moja wina :)
 • #7
  TONI_2003
  Moderator
  Witam ... na mój gust jest to wina tego cudownego specyfiku jaki zastosowaliście !
  Oczywiście o ile klawiatura jest dobrze poskładana i tyle w tym temacie panowie .
  Pozdrawiam i myślę że da to wam do myślenia !
 • #8
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Da się. Bo folię nie zostały obrócone tylko zamienione warstwy Górna z kontaktami od spodu powędrowała na dół, a dolna z kontaktami z góry na górę. I tak było: kontakty z góry - folia - folia rozdzielająca - folia - kontakty z dołu. Wyprowadzenia się zgdadzały.
  Choć jeśli u ciebie działają jkaieś trzy klawisze, to staawiałbym nie na niepoprawny montaż ale uszkodzenie ścieżek na folii. tak jak pisze TONI_2003 może być to skutek chemii jaką zstosowaliście. Albo a mocno tarliście ta folię.
 • #9
  Slobodan
  Level 10  
  warstyw nie zostaly zamienione ! wszystko jest jak trzeba bo san skeljony w jednym miejsu i nie da sie ich inaczej ulozyc ! ktos ma jakis pomysl jak to naprawic ? ewnetualnie gdzie kupic taka klawiature ??
 • #10
  Jan Leśniak
  Level 18  
  Jeżeli ścieżki nie sa przerwane - jaki problem sprawdzić miernikiem?-
  to przede wszystkim sprawdz wpięcie taśmy do płyty- może być zle włożona lub zaciśnięta, po drugie - obetnij ok. 2 mm końcówek taśmy klawiatury od strony wpinania do płyty gł.- oczywiście pod katem prostym!- napylona ściezka na folię często w miejscu wpinania jest wytarta, co powoduje, że część klawiszy nie działa.
  Folii klawiatury oczywiście sie nie myje niczym, tylko delikarnie czyści szmatką! W miejscach w których klawisz nie działa nanosi się punkt lakierem przewodzacym / dostepny w sklepach z częsciami elektronicznymi lub Allegro w dziale elektronika/. Uratowałem w ten sposób wiele klawiaturdo laptopów
  Jeżeli ścieżki są przerwane/ najczęściej w miejsci zgięcia taśmy/- ustal
  w któtym miejscu , delikatnie usuń folię, jeżeli przerwy są na taśmie,
  i też można to naprawić lakierem przewodzącym. Po sprawdzeniu, czy wszystkie ścieżki przewodzą, zaizoluj taśmę, np. taśmą klejącą do papieru
  Sprubuj ewentualnie poszukać również klawiatury na Allegr w dziale komptery przenośne>akcesoria>klawiatury, czasem można tam trafić na taką jaka potrzebna. Zycze miłej pracy


  P.S. Nie radzę stosować żadnych żywic, klejów do poprawiania ogrzewania szyb w samochodach, nie zdaje to egzaminu, można bezpowrotnie zniszczyć klawiaturę. Tak jak napisałem, stosuje , po wielu próbach, lakier przewodzący elastyczny / buteleczka kleju kosztuje kilkanascie zł i wystarcza na naprawienie kilkunastu nawet klawiatur/ i jak wyżej napisałem, dostepny na Allegro i w sklepach z częściami elektronicznymielektronicznymi
 • #11
  krzwil
  Level 12  
  Da się to zrobić. Po pierwsze znajdź miejsca w których zostały przetarte lub zmyte ścieżki. Uzupełnić braki można kilkoma specyfikami. Są mazaki korekcyjne do ścieżek którymi się domalowuje brakujący fragment. Małym problemem jest to że są one trudno dostępne. Można użyć lakieru grafitowego lub żywicy przewodzącej do naprawy ogrzewanych szyb w samochodach, ale uzyskasz w ten sposób ścieżki które pękają podczas wyginania folii. Sposobem może być zatopienie w tej żywicy bardzo bardzo cienkiego drutu (taka partyzantka). Raz spotkałem się z dość elastycznym lakierem przewodzącym, ale nie pamiętam marki tego produktu. Jeśli ten laptop jest tego wart, można też poszukać nowej folii lub klawiatury na allegro lub na ebay.
 • #12
  Marcin Cichowicz
  Level 12  
  Naprawiałem kilkakrotnie uszkodzone ścieżki i to z dobrym skutkiem za pomocą farby przewodzącej. Jest to pracochłonne, ale jak się chce to można.
 • #13
  Slobodan
  Level 10  
  czy znalazl by sie jakis chetny co by mi to naprawil za kase rzecz jasna wysle sprzet poczta ... albo jak ktos mieszka w pile badz okolicach to nie ma problemu ....