Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wieza thomson i niedzialajace plyty

19 Mar 2005 12:36 3609 23
  • Level 10  
    mam wieze thomson i jak chce odtworzyc plyte to na wyswietlaczu pojawia sie komunikat no disc. plyte w ogole sie nie kreci. jak to zrobic? czy podolam sam? nie jest to zbyt trudne. ile wynosi ewlentualny koszt naprawy?
  • TermopastyTermopasty
  • Service technician RTV
    Na początek czyszczenie czytnika
  • TermopastyTermopasty
  • Level 10  
    a jak to zrobic? gdzie jest czytnik itd?
  • Level 30  
    pierwsze pytanie masz kieszen CD otwierana tak do gory czy wysowana? jezeli otwierana do gory to tam masz takie koleczko szklane (soczewka) jezeli masz kieszen CD wysowana to czeka cie rozebranie ww urzadzenia

do czyszczenia to spirytus (czysty) i wacik do czyszczenia uszu. moczysz wacik w spirytusie i lekko przecierasz soczewke
  • Level 10  
    rozebralem ta wieze(wysuwana szyflada ze zmeiniarka na 5 plyt) i widze ze tu nic sie nie kreci. jakis silniczek mogl sie posuc?
  • Level 30  
    ja bym odpiol ten silniczek od plyty (w razie potrzeby odlutowal) zobaczyl na jakie jest napiecie i podal bym mu bezposrednio na kable jezeli sie zakreci tzn ze jes dobry jezeli nie znaczy ze trup
  • Service technician RTV
    Widzę,że nie masz zbytnio pojęcia o naprawach RTV może jednak oddaj do naprawy do serwisu.
  • Level 10  
    a jaki mniej wiecej bedzie koszt naprawy?
  • Level 12  
    A jaki to model wieży?
  • Level 20  
    janusz27 wrote:
    ...do czyszczenia to spirytus (czysty) ...

Ja bym jednak proponowal alkohol izopropylowy , gdyz nie pozostawia smug
    po odparowaniu... alkohol niestety matuje soczewke... przez co skraca jej zywotnosc :/
    Pozdrawiam
  • Level 10  
    THOMSON ALTIMA 580
    to model wiezy. ile mniej wiecej koszt naprawy?
  • Level 30  
    jezeli jest to thompson to siedzi w niej pewnie laserek TCM.... na laserze a dokladniej na tym metalowym korpusie bedzie nalepka jezeli jest tam TCM125 to pojdzie za niego laserek TCM 120 tylko ze nie bedzie mial wyjscia optycznego z CD. Laser ogólnie jest drogo poniewaz jest lutowany do plyty i wystepuje jako caly zespól łącznie z elektronika:))
  • Level 10  
    Odp na podobny problem choć przyczyna jest taka sama. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic266138.html .Kiedy pierwszy raz poszedłem do serwisu ze swoją wieżą to przeczyścili soczewki powierzchownie,za tydzień laser znów nie czytał płyt.Wróciłem i zaproponowali mi wymianę głowicy za 150 zł. Nie zdecydowałem się na to tylko kupiłem głowicę na giełdzie za 70 zł .Wymiana za pierwszym razem zajęła mi 30 min.Teraz mam dwie bo tę starą czyszczę tak jak linku i wymieniam raz jedną ,raz drugą.
  • Level 30  
    tylko ze w aiwie wymieniasz sama glowice KSS-213 lub KSS210 a tu jest cała elektronika.razem z laserkiem i zeby ja wyjac trzeba caly mechanizm CD rozebrac:))
  • Level 11  
    nie będe zaczynał nowego tematu bo mam podobny proble. Mam wieże thomson a3500 ze zmieniarką na 5 płyt i wogóle nie widzi płyt. Po rozkręceniu dokładnie widać, jak bada wszystkie kieszenie poczym wyswietla no cd. Silniczek napedzający płyte wogóle nie startuje. Stąd moje pytanie. czy silniczek startuje najpierw, czy majpierw laser wykrywa płyte. Wydaje mi się żeraczej to drugie, bo tak na każdej pozycji na której jest płyta by musiał zakręcić, co by trochę długo trwało, ale może się mylę. Byc moze jest jeszcze jakiś dodatkowy czujnik który wykrywa czy jest płyta na danej pozycji?? Czyszczenie soczewki nic nie daje, ale zastanawiam się czy wogóle ma sens skoro silniczek nie startuje?? CZy warto spróbować podkręcic prąd lasera??
  • Level 30  
    to czy jest plyta to chyba wykrywaja foto czujniki a to ze silniczek nie zakreci to tylko dlatego ze laserek nie zobaczy plytki:)) Po prostu elektronika na dwa sposoby identyfikuje :)) wsadz dwie plytki i bedziesz widzial jezeli laser bada w kazdym polozeniu tzn ze czujnika dodatkowego brak:)) a jak tylko tam gdzie leza to jest:)) A tak z doswiadczenia to masz uwalona elektornike lasera a ona nie wystepuje solo:((
  • Level 11  
    hyba rzeczywiście jest coś nie tak z elektronika lasera, bo laser wogóle nie świeci, próbowałem patrzeć przez aparat cyfrowy, i kartke podkładać, i nic nie widać, istnieje jakaś mozliwość 100% sprawdzenia tego??, bo pewnie nowy laser z całą elektronika troche kosztuje. A wogóle to w którym momencie laser powinien zacząć świecić, jak zmieniarka kręci te płyty do okoła, czy dopiero w momencie jak talerzyk przyciśnie płyte??
  • Level 30  
    laserek powinien zaczac swiecic w momencie gdy talerzyk doscisnie plyte:)) Jezeli chodzi o laserki z serii TCM12.....to koszt jest w zależności od wersji 0d 115 do 450 PLN. W niektórych przypadkach można zrezygnować z optycznego wyjścia cyfrowego i założec tańszy odpowiednik:)) Poszukja naklejki na metalowym korpusie.
  • Level 23  
    Witam. W A3500 jest czujnik obecności płyty (po prawej stronie karuzeli). Przeczyść soczewkę i lustro pod soczewką (mósisz zdjąć czarną osłonę).
  • Level 30  
    nie wiem czy zauwazyles ale mu laserek nie swieci:((
  • Level 11  
    super dzięki wszystkim za podpowiedzi. Już wiem co jest przyczyną, a mianowicie jest nią czujnik obecności płyt. Leser nie próbuje czytac płyty, jeżeli najpierw czujnik jej nie widział. Czujnik ten składa sie z diody nadawczej i odbiorczej. Z tego co udało mi się sprawdzić, obie są dpobr: odbiorcza jest dobra, bo sprawdziłem ją podając impulsy z pilota telewizyjnego, wtedy zarejestrował że na tej pozycji na karuzeli jest płyta, włożyłem płyte na zarejestrowana pozycje i wtedy laser odczytał. Dioda nadawcza z kolai też raczej jest dobra, bo przez aparat cyfrowy wyraźnie widać że nadaje. Wygląda na to że ten czujnik przechylił się chyba i kąt odbicia nadawanego przez diodę nadawczą promienia zmenił się w taki sposób, że nie trafia on do odbiorczej. Po przegięciu czujnika, zaczęło rozpoznawać płytę na dwóch pozycjach, jutro jeszcze poprzeginam ten czujnik na różne strony, moze zacznie rozpoznawać wszystkie pozycje. Boć może cos powoduje osłabienie nadawanego promienia, trochę trudno by było wymienic ten czujnik bo jest rzylutowany od spodu, i chyba by trzeba było wszystko rozebrać, ktoś może się orientuje czy wogóle można kupić taki czujnik, i jak sie najlepiej zzabrać za wymianę??
  • Level 11  
    witam. ja tez mam thomsona i jest tak: czujnik jest ok bo karuzela utawia się tak że płytka jest zawsze nad laserem, ale laser nie świeci (chyba nieświeci, albo ni umiem tego sprawdzić) widać tylko jak soczewka się tam porusza jak już płytka siedzi na miejscu, płyta przy tym wcale się nie rozkręca a na wyświetlaczu po chwili jest no disc,
    czy laser jest do wymiany czy może da się to naprawić w pokoju :-)
    zdjołem czarną obudowe laserka i czyściłem samą soczewqkę z wieżchu, ale do lasera się nie dostałem (tak jak wcześniej powiedziano czyszczenie nie pomoze na brak świecenia laserka) laserek ma oznaczenie -> TCM-125-2D, a moja wieża to thomson VTCD 850

bardzo proszę o pomoc,

aha kręciłem jeszcze ty pr-kiem, ale nic więc ustawiłem go w takiej pozycji jak był wcześniej,

jeszcze raz pomocy:cry:
  • Level 23  
    Wyczyść lustro (znajduje się pod soczewką)
  • Level 11  
    czyyściłem ale nic z tego, strumienia laserka nie widać i płyta se nadal nie kręci, czyściłem alkocholem, starałem sie też dostać tam do laserka czy raczej do jego obudowy 9tamk głębiej po skosie) ale też nic, jest na to jeszcze jakiś sposób??
    wielkie dzięki za każdą radę - pozdro

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

jest juz prawie ok, płłytka się kręci laserek czyta, pokręciłem pr-kiem, wyczysciłem lustro, ale jeszcze czasem przerywa, a najgorzej jest z piratami, da się coś z tym jeszcze zrobić, czasem cd-k nie może znaleźć pierwszego utworu z płytki (chodzi o piraty), na oryginałach też przerywa ale bardzo rzadko,

jeśli ktoś ma jakiś pomysł to bardzo proszę.....
    wielkie dzięki, pozdrawiam