Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik gwiazda/trójkąt silnik 7,5 kW

29 Paź 2013 10:00 4872 9
  • Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam silnik tak jak w temacie 7,5 kW, pracuje przy śrutowniku do zboża. Jest on załączany manualnie przez zwykły przełącznik gwiazda/trójkąt.
    Planuję przerobienie tego przełącznika na rozruch na stycznikach. Posiadam trzy styczniki model CL02A310T, który teoretycznie jest do silnika 7,5 kW lecz taki silnik podczas rozruchu pobiera znacznie większy prąd niż jego znamionowy a w specyfikacji stycznika pisze, że maksymalny prąd roboczy silnika przy AC3 wynosi 18A.
    Czy taki stycznik będzie się nadawał do takiego rozruchu i nie pójdzie z dymem po kilku załączeniach?
    Czy może trzeba będzie zastosować znacznie większy stycznik np 25A?
    Pozdrawiam.

Proszę poprawić tekst, używając znaków interpunkcyjnych!
    [Akrzy]
  • Poziom 33  
    Nie wiem ile razy dziennie załączasz ten śrutownik, ale stycznik spokojnie wytrzyma kilkanaście tysięcy załączeń, zwłaszcza że prądy będą mniejsze niz przy rozruchu bezpośrednim (taki jest uwzględniany przez producenta). Możesz np po 5 latach zamienić miejscami stycznik gwiazdy z tym od trójkąta.
  • Poziom 9  
    Witam

Jeszcze takie pytanie odnośnie tego silnika i przełącznika gwiazda trójkąt tak jak pisałem orginalnie przełącznik ten jest zbudowany na przełączniku ŁK 25A G/T czy aby to nie jest lekka przesada aby przerabiać ten przełącznik manualny na przełącznik na stycznikach który względnie dobrze się sprawuje. Mimo posiadania wszystkich elementów do zbudowania takiego rozrusznika na stycznikach cały czas nurtuje mnie to pytanie czy warto i jakie najważniejsze korzyści będą z takiego rozrusznika. Wymiana na chwilę obecną jest podyktowana tylko tym że przełącznik ŁK jest już trochę powypalany a ja posiadam części do budowy rozrusznika na stycznikach.
  • Moderator Elektrotechnika
    Jeśli powypalany to się opłaca przerobić bo nie znasz dnia kiedy spali się silnik od tego przełącznika .A tak do zabezpieczenia pod styczniki możesz zabudować różne urządzenia .Na przykład zabezpieczenie termiczne M250 i kontroler fazowy firmy F&F typu CZF oraz przełacznik G/D automatyczny firmy F&F typu PCG417
  • Poziom 35  
    DLUGI321 napisał:
    Mimo posiadania wszystkich elementów do zbudowania takiego rozrusznika na stycznikach cały czas nurtuje mnie to pytanie czy warto i jakie najważniejsze korzyści będą z takiego rozrusznika.

Kwestia bezpieczeństwa - w przypadku sterowania stycznikowego, silnik po zaniku napięcia i jego powrocie samoczynnie nie wystartuje (trzeba wcisnąć START).
  • Poziom 14  
    Witam.
    Wyrzucił moją podpowiedź Akrzy.

Podziel prąd silnika na połowę bo taki będzie na występował na jednym styczniku.

Cytat:
    Ciekawe skąd ta zależność.
    [Akrzy]

Odpowiadam. Z I prawa Kirchhoffa.
  • Poziom 1  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    DLUGI321 napisał:
    Posiadam trzy styczniki model CL02A310T, który teoretycznie jest do silnika 7,5 kW lecz taki silnik podczas rozruchu pobiera znacznie większy prąd niż jego znamionowy a w specyfikacji stycznika pisze, że maksymalny prąd roboczy silnika przy AC3 wynosi 18A.

Nie rozróżniamy pojęć prąd rozruchu i prąd roboczy?

Dodano po 1 [minuty]:

z.technik napisał:
    W dużym przybliżeniu bedzie połowa, bardziej prawdopodobne, że jeden będzie 'przepuszczał' 40 a drugi 60% itp.

A ta teoria skąd?

Temat banalny, zamykam.