Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do DVBT - Jak podłączyc antenę do przewodu,czy potrzebny symetryzator?

29 Paź 2013 12:09 4539 7
 • Poziom 20  
  Posiadam Taką antenę: Antena do DVBT - Jak podłączyc antenę do przewodu,czy potrzebny symetryzator? Antena do DVBT - Jak podłączyc antenę do przewodu,czy potrzebny symetryzator? Z tego co wiem to brakuje w niej symetryzatora.Gość w telewizyjnym upiera się że nie potrzeba tegoż symetryzatora gdyż to antena "dipolowa".Mówił że trzeba tylko blaszki ze śrubkami wykombinować i umocować do tych "rogów" na pierwszej fotce żeby przymocować grot antenowy do jednej i ekran do drugiej.Jeżeli ma rację (czy aby na pewno?)to gdzie ekran a gdzie grot?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
   
  Gość ze sklepu na rację - to antena logoperiodyczna i kabel antenowy podłącz się bezpośrednio do belek anteny - czyli tych wypustów na zdjęciu. Oryginalnie antena powinna mieć taką puszkę plastikową nasadzaną właśnie od przodu na belki anteny, łączącą kabel antenowy (albo wzmacniacz) do belek.

  Musisz sobie teraz jakoś poradzić z mocowaniem kabla antenowego sposobem "chałupniczym" - żyła środkowa kabla antenowego do jednej belki, ekran kabla antenowego - do drugiej. Co, do której belki - znaczenia nie ma.
 • Poziom 20  
  Oczywiście antena ma plastikowa puszkę.Tak jak myślałem że to obojętne co gdzie się podłączy.Mam nadzieje ze ta antenka nada się do odbioru naziemnej tv cyfrowej?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
   
  Tak, wygląda na typową antenę zespoloną na pasma VHF i UHF (można nawet odbierać DVB-T i DAB, jeśli nadawane z jednego nadajnika i w oba w polaryzacji H).

  Kabel antenowy ciągnie się wewnątrz jednej z belek - na końcu anteny od strony montażu do masztu, zwykle montowane jest w puszcze plastikowej złącze F do podłączania kabla antenowego.

  Ze zdjęcia wychodzi, że ułamana jest połowa (jeden 'wąs') jednego z dipoli części VHF. Wypadałoby albo oderwać drugi, albo dosztukować brakujący. Choć na odbiór DB-T nie powinno mieć to widocznego wpływu. Albo w ogóle odciąć część VHF (grupa tych długich 'wąsów') - antena byłaby krótsza i poręczniejsza.
 • Pomocny post
  Moderator
  Zgodnie z instrukcja producenta kabel należy włożyć do środka belki, która na pierwszym zdjęciu jest po prawej stronie. Należy połączyć oplot - obejmą z dwoma śrubkami do wystającego kawałka belki. Nie jest to najlepiej zrobione i trzeba się czasami pomęczyć.
  Odizolowany przewód gorący podłączamy do "lewej" belki przy pomocy śruby z dwoma/trzema podkładkami z nakrętką. Ten element także nie jest najlepiej zrobiony, powinno się stosować podkładki CuAl - bimetaliczne, układane w taki sposób by żyła kabla wchodziła pomiędzy dwie podkładki po stronie miedzianej.

  W oryginalnym zestawie raczej takich podkładek nie uświadczysz. Są zwykłe aluminiowe lub aluminiowane, a śruby są stalowe. Ta kompozycja metali jest piętą achillesowa tej konstrukcji.
  Jednak prawidłowo zmontowana jest najlepszą antenę do odbioru DVB-T, gdyż ma idealnie płaskie pasmo przenoszenia, co jest podstawą w skutecznym odbiorze emisji cyfrowych.

  Brakujący "wąs" trzeba jednak uzupełnić, gdyż ten element ma istotne znaczenie dla charakterystyki anteny w zakresie kanałów 21 do około 35. Należy przymocować identycznej długości rurkę lub pręt aluminiowy, jaki jest wkręcony do sąsiedniej belki.
  Jeżeli nie mamy pręta/rurki tej samej średnicy, to należy wymienić obydwa elementy mocowane w tym samym punkcie elektrycznym, by oba miały taka samą długość i średnicę.
  Dopuszczalna tolerancji długości wynosi około 8 mm natomiast grubości max 30%.
 • Poziom 17  
  zawsze wydawało mi się że takie anteny nazywają się logarytmiczne - czy to poprawna nazwa ?
 • Pomocny post
  Moderator
  Prawidłowa nazwa to antena logarytmiczno - periodyczna. Określenie logoperiodyczna to skrót myślowy i techniczny.

  W linku masz antenę LP dla zakresy UHF czyli kanałów 21 do 69, bez pasma VHF.
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm

  Zaletą anten LP jest bardzo duży stosunek promieniowania/skuteczności przód/tył oraz idealnie płaskie pasmo przenoszenia. Anteny takie nie maja wielkiego zysku - najczęściej wynosi około 6 do 9 dB (jak chcesz w dBi to dolicz około 2 dB). W wykonaniach stosowanych w warunkach domowych jest niesymetryczna pod warunkiem wprowadzenia kabla do jednej z belek. W wykonaniach profesjonalnych jest symetryczna, zasilana "od nosa" czyli od kierunku odbioru.

  Na naszym rynku najlepsza jaką można dostać, to coś takiego:
  http://www.damixsat.pl/lp345mf-antena-lp-zysk...b-pasmo-iii-uhf-f-b-22-30db-ze-zlaczem-f.html - bardzo dobre przełożenie ceny do jakości. Sam używam , wiele takich zmontowałem i nie ma żadnych problemów. Antena jest dostępna u wielu dystrybutorów, warto przed zakupem porównać ceny.

  Antena jest dość silnie kierunkowa, czyli nie bardzo nadaje się w warunkach odbioru sygnałów przychodzących z odbić. W warunkach miejskich spisuje się najlepiej w zasadzie tylko w widoczności optycznej.

  W eksploatacji ma jedna wadę: w warunkach silnego zaśnieżenia anteny i oblepienia śniegiem belek nośnych gwałtownie spada skuteczność. Dlatego profesjonalne anteny są zawsze umieszczane w osłonach.
  http://www.dipol.com.pl/antena_trans-data_lte_kyz_7_5-8-10_A741031.htm
 • Poziom 20  
  Zamontowałem antenę bez symetryzatora.Ekran do jednej belki a przewód do drugiej.Śmiga aż miło, wyszukało absolutnie wszystkie muxy i kupę czeskich.Dodam ze mieszkam na pierwszym pietrze i wokoło same wysokie bloki.Dzięki za pomoc.