Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDWT Tonsil 12/19/150 Kondensator

Matron 29 Paź 2013 18:09 2148 15
  • #1 29 Paź 2013 18:09
    Matron
    Poziom 15  

Witam

Mam problem z głośnikiem wysokotonowym firmy tonsil.
    Otóż zakupiłem jakiś czas temu paczki 2 x 12" + 1". Te 12" głośniki to tonsil gd 30/30 a 1" to tonsil 12/19/150. Grały więc nie robiłem problemu, acz kolwiek dłuższy czas się wsłuchując mam wrażenie, że głośnik wysokotonowy gra troche środkiem, a w obu paczkach są dwa różne kondensatory przy wysokotonowcach.

Znalazłem stary kondensator zastosowany w poprzednich kolumnach przy tym samym GDWT i o to moje pytanie się nasuwa, czy ten kondensator nada się do tych głośników, aby grały one tak jak powinny a nie pełnym pasem.

Jego parametry to

3u3M
    250 V
    07-87
    MIFLEX GDWT Tonsil 12/19/150 Kondensator

Z góry dziękuję, za jaką kolwiek doradę i odpowiedź

Nie musi być to konkretnie ten kondensator. Może być inny tylko jaki?

0 15
  • Pomocny post
    #2 30 Paź 2013 06:57
    jacekko0
    Poziom 31  

Taki kondensator nadaje się, nie nadają się do tych celów elektrolity, tantalowe.

0
  • #3 30 Paź 2013 15:08
    Matron
    Poziom 15  

tylko chodzi mi o to czy parametry się nadają bo nie ukrywam, że wczoraj podłączyłem szeregowo do gdwt i tak dziwnie gra jakoś, tak jakby dźwięk przytłumiony

0
  • Pomocny post
    #4 30 Paź 2013 20:51
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jakie masz teraz kondensatory zastosowane? Skoro masz pojemność szeregową, to głośnik nie gra pełnym pasmem.

0
  • #5 31 Paź 2013 00:16
    Matron
    Poziom 15  

co do kondesatorów to jest tam taki jak na zdjęciu i gra to fatalnie

0
  • Pomocny post
    #6 31 Paź 2013 00:40
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Tu masz cięcie w okolicy 6 kHz, w Zeusach jest to 9 kHz i to w dodatku filtr 2 rzędu.
    Zmniejsz pojemność do 2,2uF, będziesz miał cięcie w okolicy 9 kHz ale z łagodniejszym zboczem, więc powinieneś mieć jeszcze trochę średnicy, ale już nie tak dużo jak tutaj.

0
  • #7 01 Lis 2013 11:49
    Matron
    Poziom 15  

wszystko ok, najdziwniejsze jest to, że mam 3 gdwt i jeden działa tak jak by był przytłumiony, ale podmieniłem i jest ok ( tak mi się wydaje ) :)

0
  • #8 01 Lis 2013 14:41
    wkj
    Poziom 35  

Matron napisał:
    wszystko ok, najdziwniejsze jest to, że mam 3 gdwt i jeden działa tak jak by był przytłumiony, ale podmieniłem i jest ok ( tak mi się wydaje ) :)

Może jest przypalony? Mierzyłeś choć rezystancję?

0
  • #9 01 Lis 2013 21:59
    Matron
    Poziom 15  

Rezystancja to 07,5 na multimetrze ustawionym na 200 OHM

0
  • #10 01 Lis 2013 22:16
    RAFi X
    Poziom 28  

Mi się wydaje, że gra jak powinien. Na pewno jest zdecydowanie mniej średnicy, która potrafi zakłuć w uszy. Stosując kondensator usuwasz znaczną część pasma poniżej jakichś 5 kHz. W okolicach swojego rezonansu ta tuba drze pape niemiłosiernie.
    Po prostu jesteś nie przyuczony do jej poprawnej pracy. Daj im 1.5uF. Tuba będzie odciążona, a cała kolumna, o ile jest jakaś zwrotnica, może jakiś filtr DP przed GD - zagra troszkę konturowo.

0
  • #11 02 Lis 2013 13:10
    Matron
    Poziom 15  

dałem inny gdwt i jest ok. Kondensator kupiłem równiez inny 2,2uF i wpiłąłem szeregowo z prawym stykiem głośnika. No drivery tak jak tu kolega mówi troche faktycznie może za głośno grają ale od czego jest equalizer :)

0
  • #12 02 Lis 2013 13:38
    RAFi X
    Poziom 28  

2.2uF też właściwie jest dobrym rozwiązaniem, ale musisz mieć na uwadze, żeby wzmacniacza nie przesterować bo wtedy nietrudno o spalenie uzwojenia. W takim układzie głośnik już przyjmuje trochę mocy - filtr I rzędu.
    Dobrze by było wrzucić szeregowo z głośnikiem GD cewkę w okolicach 500uH. Zobaczysz, że całość będzie jeszcze lepiej grać.
    Pozdrowienia dla Ostrowa i okolic Wielkopolski :D

0
  • #13 02 Lis 2013 13:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Matron napisał:
    ale od czego jest equalizer
    Od wprowadzania szumów.
    Jeżeli gra za głośno, to ścisz go tłumikiem.

Dodano po 3 [minuty]:

RAFi X napisał:

Dobrze by było wrzucić szeregowo z głośnikiem GD cewkę w okolicach 500uH. Zobaczysz, ze całość będzie jeszcze lepiej grać.
    Wywali tym średnicę. Powstanie dziura w paśmie. Poza tym, skąd Kolega zna impedancję GD?

0
  • #14 02 Lis 2013 13:55
    RAFi X
    Poziom 28  

telecaster1951 napisał:
    Matron napisał:
    ale od czego jest equalizer
    Od wprowadzania szumów.
    Jeżeli gra za głośno, to ścisz go tłumikiem.

Dodano po 3 [minuty]:

RAFi X napisał:

Dobrze by było wrzucić szeregowo z głośnikiem GD cewkę w okolicach 500uH. Zobaczysz, ze całość będzie jeszcze lepiej grać.
    Wywali tym średnicę. Powstanie dziura w paśmie. Poza tym, skąd Kolega zna impedancję GD?

Wg mojej dokumentacji występowała 4 Ohm wersja (w tym przypadku najrozsądniejsze jest szeregowe połączenie GD). Jednak mimo wszystko nie mamy pewności czy powstanie dziura w paśmie czy może odwrotnie - skąd wiadomo, że GD i GDWT przetwarzają w sin fazie ?
    Obcięcie pasma pomoże choćby z punktu widzenia samego wzmacniacza - przebieg impedancji. Sądzę, że taki zabieg na pewno by nie zaszkodził, zważywszy na fakt, że górna częstotliwość graniczna tego GD to ok. 5kHz. No i sam fakt, że to głośnik raczej z przeznaczeniem do odtwarzania gitary elektrycznej.
    Przepraszam, wkradł się mały błąd. Miałem na myśli cewkę indykcyjną o wartości około 200uH ;)

0
  • #15 02 Lis 2013 14:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

RAFi X napisał:

Wg mojej dokumentacji występowała 4 Ohm wersja.
    Były również 8 omowe. Rzadko ale bywały.
    RAFi X napisał:
    No i sam fakt, że to głośnik raczej z przeznaczeniem do odtwarzania gitary elektrycznej.
    Do gitary była specjalna wersja. To był zwykły głośnik estradowy i ja nie widzę powodu aby pozbawiać paczkę średnicy. Cięcie GDWT na 9 kHz powinno wystarczyć.

0
  • #16 05 Lis 2013 18:44
    Matron
    Poziom 15  

ogólnie zastosowałem kondensator 2,2 uF i jest fajnie, troche może za mocno nawet gra ale nic nie szkodzi. Ale mam wrażenie, że przy niektórych tonach oba głośniki troche trzeszczą, tak jakby nie mogły ich wytworzyć ale to tylko tak delikatnie

0