Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.

FransFrans 29 Oct 2013 21:00 14922 27
 • #1
  FransFrans
  Level 9  
  Spójrzcie na moją instalację CO, czy wydaje się wam OK? Piec będzie instalowany w kotłowni na parterze, domek ok. 95 m² - parter plus poddasze. Na dole podłogówka na 35 m² - 4 obiegi plus jeden na górze w łazience, piec c.o. na węgiel.
  Instalacja c.o. typu otwartego.

  Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Dodam jeszcze, że na dole będą grzejniki jako alternatywa, ale główne ogrzewanie będzie podłogowe, na górze w 3 pokojach same grzejniki, tylko w łazience na górze ogrzewanie podłogowe plus drabinka.
  Rozdzielacz do podłogówki będzie zamontowany w kotłowni, tuż koło pieca c.o., i stąd pytanie czy do takiego zestawu potrzebna będzie dodatkowa pompa (pierwsza będzie zamontowana na wyjściu z kotła), czy może ta pompa przy piecu, da rady zmieszać wodę w podłogówce? Skłaniam się raczej do zakupu gotowego zestawu do podłogówki na pięć obiegów z pompą.
  Instalacja do CO wykonana z rur PP, podłogówka AluPex.
  Aha i potrzebne jest naczynie przeponowe do utrzymania ciśnienia?
 • #2
  gersik
  Level 33  
  Nie da się tego zrobić na jednej pompie. Podłogówka powinna chodzić w układzie zamkniętym ale w otwartym też dobrze funkcjonuje. Jak układ otwarty to nie naczynie przeponowe. Powinna być jedna pompa na bojler, druga na grzejniki a trzecia z zaworem mieszającym na podłogówkę. Nie pchaj się w gotowe zestawy do podłogówki ( poczytaj wypowiedzi użytkowników same kłopoty). Dodam jeszcze że w bok (nad kotłem) nie na czynie a pompa z obejściem.
 • #3
  mauri_b
  Heating systems specialist
  gersik, przecież na schemacie są dwie pompy. Co do idei - może być, będzie działało, naczynie przeponowe zbędne.
 • #4
  gersik
  Level 33  
  Opisana jest ale nie narysowana. A gdzie powrót do zaworu mieszającego termostatycznego? Działać będzie ale jak? Po wyłączeniu pompy grawitacja wyciągnie ciepełko z bojlera.
 • #5
  FransFrans
  Level 9  
  Powrotu do termostatycznego zaworu mieszającego zapomniałem narysować, ale oczywiście ma tam być.
  ...czyli bez naczynia przeponowego i druga pompa do zestawu podłogowego. Rozdzielacz do podłogówki jest już zamontowany - prosty, dwulistwowy, z podłączonymi AluPexami, z prostymi mechanicznymi zaworami zamykającymi. Do zamontowania jeszcze zawór mieszający, pompka, odpowietrzniki.
  Narysowałem mniej więcej układ rur (kolanka itd. ) mniej wiecej tak jak to będzie wyglądało w realu - kotłownia mała, z sufitu i podłogi wystają końcówki rur.
 • #6
  FransFrans
  Level 9  
  Wiem że odgrzewam jeszcze problem...ale co tam. Oceńcie jeszcze poniższe modyfikacje wyżej zamieszczonego schematu. Rury do wody i podłogówki mam już rozłożone, wylewki zrobione. Próby wyszły OK.

  Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.

  Na tym schemacie zasilanie do podłogówki biegnie od kotła, przed zestawem różnicowym. Myślę sobie tak - po co pompa w zestawie różnicowym ma na dodatkowym rozgałęzieniu mieszać wodę do zestawu podłogowego, skoro tam będzie i tak dodatkowa pompa. Woda ciepła i tak podejdzie do zestawu podłogowego, który będzie umieszczony tuż nad kotłem, nie więcej niż 1 m od pieca. Chcę w ten sposób odciążyć pompę w zestawie różnicowym, a ta pompa i "tak się orobi" bo ma za zadanie przede wszystkim mieszać wodę na parterze (piec także jest na parterze) i poddaszu (ale tu już trochę grawitacji jest)

  Dodano po 11 [minuty]:

  Idąc dalej tym tropem, można również zasilanie do CWU podpiąć przed zestawem różnicowym - na rozgałęzieniu do podłogówki. Zbiornik CWU będzie umieszczony nad piecem (100 albo 120 l). Ciepła woda z pieca powinna sama tam dotrzeć bez pomocy pompy. W ten sposób pompa w zestawie różnicowym będzie tylko mieszała instalacje CO na parterze i poddaszu.
  Jak myślicie, który z tych 3 wariantów będzie najbardziej efektywny i ... bezpieczny?
  W sezonie letnim oczywiście na zaworach zamknę podłogówkę, instalację CO górę i dół i tylko trochę palenia na wodę ciepłą - ale bojler będzie miał też grzałkę elektryczną.

  Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.
 • #7
  gersik
  Level 33  
  Jeśli bojler wepniesz przed pompę obiegową to będziesz musiał dołożyć jeszcze jedną pompę. Zepnij tak jak na pierwszym schemacie tzn. wszystko po pompie obiegowej.
 • #8
  FransFrans
  Level 9  
  Ok. Dzięki za cenne uwagi.
 • #9
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  To jeszcze jedna uwaga ....

  Rysunek instalacji jest niezgodny z przepisami i tak wykonana instalacja nie będzie prawidłowo funkcjonowała.

  PS
  Dotyczy wszystkich trzech :D
 • #10
  FransFrans
  Level 9  
  mmh...to też "cenna" uwaga, ale bliżej niczego nie wyjaśnia, chyba że na zasadzie nie bo nie
 • #12
  FransFrans
  Level 9  
  kotłownie i tak zmontuje wg schematu 1, lubię majsterkować a zwłaszcza gdy majsterkowanie jest wyzwaniem..., wierze ze wszystko będzie działało, a jak nie to przerobie i hej.
  a co do przepisów...plis - budową rządzą zasady fizyki a nie prawa.
 • #13
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  FransFrans wrote:
  a co do przepisów...plis - budową rządzą zasady fizyki a nie prawa.

  Dokładnie o tym napisałem. :D

  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  ... tak wykonana instalacja nie będzie prawidłowo funkcjonowała.

  Akurat "przepis", który do tego się odnosi nie pisali "humaniści"-matoły :D

  Zacytuję pewną myśl dla wyjaśnienia :

  "człowiek, który nie potrafi opanować matematyki i fizyki na poziomie szkolnym, to nie humanista, tylko matoł".
 • #14
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam
  No nie jest żaden schemat dobry, na początek musisz pamiętać, by rura wzbiorcza szła jak najłatwiejszą drogą do naczynia, poczytaj na forum jak się takie naczynie podpina. Zbiornik kompensacyjny Ci jest zbędny na c.o. bo to otwarty układ jest, pompę i by pass dał bym na powrocie kotła, musisz odpowiednio dobrać przekroje rur, naczynie wzbiorcze, zamontować zawory odcinające i odpowietrzenia na pionach, dla podłogówki zastosować zawór mieszający, ale to pewnie wiesz, a i dobrze by było zastosować go dla samego kotła.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Pamiętaj też, że bezpośrednio do kotła PP wpiąć nie możesz, a co do rury wzbiorczej, to musi być ona stalowa bądź miedziana, i nie z mniejszym przekrojem jak DN 25.
 • #15
  FransFrans
  Level 9  
  Dzięki za wszystkie konstruktywne wpisy, za każdym jestem bliżej sukcesu.
  Poniżej schemat taki jaki zaproponował Wojtek - przynajmniej tak mi się wydaje

  Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.

  jaką przewagę ma takie zastosowanie?
  Czy bez zaworu trójdrożnego za piecem na zasilaniu też będzie hulało?
  No i kurcze rura przelewowa do naczynia przelewowego jest zrobiona z PP, jej przekrój to 16 mm.
  Oczywiście rury wokół pieca będą miedziane.
 • #16
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Czy naprawdę nie możesz pójść do biblioteki lub kupić odpowiednie publikacje a potem to przeczytać ze zrozumieniem ?
 • #17
  saskia
  Level 39  
  Nawet rysunek przerobiony przez wOjtek92 jest niescisly i mylacy, choc opisy poziomow opisuja to.
  Nie mam teraz czasu na nowy rysunek, ale wlasnie calkowicie nowy i poprawny rysunek wyjasni wszystko, bo przerobki czesto powoduja dodatkowe zamieszanie.
 • #18
  dlugi833
  Level 2  
  Witam
  Zakładają mi piec i coś mi się widzi, że to jest źle. Pompa i zawór trójdrożny jest zamontowany na powrocie. Pompa owszem, może być, ale zawór wydaje mi się że powinien być na zasilaniu, bo on ma zadanie mieszać na grzejniki a nie na piec, sami zobaczcie.

  Na pierwszym zdjęciu to powrót, drugie to zasilanie

  Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.
  Schemat, instalacje c.o., piec c.o., kotłownia, instalacja pieca c.o.

  Proszę o pomoc
 • #20
  dlugi833
  Level 2  
  Terz tak mysle właśnie a moze podpowierz co tam jest żle
 • #21
  gersik
  Level 33  
  W tej sytuacji zawór 3d obniża temperaturę na powrót kotła. Zawór 3d i pompę przenieś na zasilanie nad kocioł.
 • #22
  jas67
  Level 22  
  Kolego gersik, jak niby zawór 3d miałby obniżać temp. powrotu. musiałby chyba brać zimną wodę z sieci :-). W tym układzie ten zawór podnosi temp. wody na powrocie co chroni kocioł przed z zbyt zimnym powrotem co jest dla niego szkodliwe. Kolego dluugi833 po co zawór miałby mieszać wodę na grzejniki, by obniżyć temp zasilania?
 • #23
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  dlugi833 wrote:

  Prosze o pomoc


  Jeśli prosisz o pomoc to pomogę.
  Ponieważ pewnie zapłaciłeś za ten projekt i jego realizację. To niech to odbierze uprawniona osoba z nadzoru budowlanego.
  Jeśli odbierze zapłacisz pewnie parę złotych i będziesz miał pewność, że jest prawidłowo. Jeśli nie to będziesz miał podstawę niepodważalną aby nie płacić projektantowi i wykonawcy pieniędzy, obciążenia go kosztami ekspertyzy i doprowadzenia do stanu używalności zgodnej z obowiązującymi przepisami. Wygrasz ewentualnie w każdym sądzie.
 • #24
  gersik
  Level 33  
  Kol. jas67. Przyjrzyj się uważnie zdjęciom i nie pisz czegoś o czym nie masz zielonego pojęcia. Pompa zasysa wodę z rury zasilającej i powrotniej poprzez zawór 3d w którym następuje mieszanie się czynnika grzewczego i schłodzony wraca do kotła. Chyba że Gość stoi za kotłem i przełącza go ręką jak uzna że powrót jest wystarczająco ciepły.
  Kol. długi833. Jak chcesz mieć ochronę powrotu to wywal zawór różnicowy (rury nie mogą się łączyć w tym miejscu), a trójdrożny regulowany zastąp trójdrożnym temperaturowym np. takim;
  http://instalacjebudowlane.pl/obrazki/200611esbe6.jpg
  Jak chcesz mieszać wodę na instalację to wstaw ten zawór i pompy na zasilanie aby mieszał na instalację, ale wówczas musiałbyś przerobić podłączenie naczynia wyrównawczego aby było zgodnie ze sztuką budowlaną.
  Moim zdaniem byłaby najlepsza wersja pierwsza + termostaty na grzejnikach.
 • #25
  jas67
  Level 22  
  Kol. gersik, widzę że to Ty nie masz pojęcia ale nie będę się wdawał w dyskusję. Postudiuj sobie o zaworze 3d i podnoszeniu temp. powrotu. Tyle w temacie .
 • #26
  wsjoanna222
  Level 11  
  kto montuje zawory termostatyczne do kotłów na paliwo stałe wiesz co się stanie jak się wszystkie zamkną? 2 te zawory tworzą opor w instalacji
  najlepiej zastosować zawór 4D na zasilaniu zrobić krótki obieg cwu i drugą pompę na układ grzewczy takie rozwiązanie daje ci priorytet cwu oraz funkcje lato kociołek ma ciepło a na instalacje puścisz sobie mniej
 • #27
  wsjoanna222
  Level 11  
  FransFrans wrote:
  Dzięki za wszystkie konstruktywne wpisy, za każdym jestem bliżej sukcesu.
  Poniżej schemat taki jaki zaproponował Wojtek - przynajmniej tak mi się wydaje


  jaką przewagę ma takie zastosowanie?
  Czy bez zaworu trójdrożnego za piecem na zasilaniu też będzie hulało?
  No i kurcze rura przelewowa do naczynia przelewowego jest zrobiona z PP, jej przekrój to 16 mm.
  Oczywiście rury wokół pieca będą miedziane.

  zamontuj zawór zwrotny na Zasilanie zasobnika bo możesz rano nie mieć cieplej wody albo większe rachunki za prąd o ile masz grzałkę
 • #28
  Goki70
  Level 8  
  Witam sory ze się tu wcinam ale nie będę zaśmiecał nowym postem mam pytanie odnośnie mojej instalacji CO mam ja od 2 lat i wszytko super grzeje tylko ze mam cwu grawitacyjnie rury 1" i niby coś tam grzeje ale słabo chciał bym dołożyć drugą pompkę do cwu i teraz moje pytanie czy można dać ta pompkę na powrocie cwu czy musi być na zasilaniu ale na zasilaniu nie bardzo mam ja gdzie wcisnąć brak miejsca a 2 pytanie jeśli by mi się udało wcisnąć pompkę na zasilaniu czy może być rura 22 do zasilania bojlera tylko , pompka by pracowała na pierwszym biegu , układ otwarty zasobnik cwu 140l dwu płaszczowy ,system 2 rurowy, pompka CO na zasilaniu