Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyfrowy Polsat - Pomiar zasięgu i poszukiwanie nadajnika

dper15 26 Apr 2015 18:18 66093 78
e-mierniki
    matek451
    Level 43  
    Malczewskiego w Sopocie to długa ulica, na dodatek las dookoła. Poziom sygnału zdecydowanie za niski na prawidłowe działanie LTE1800. Najbliższe BTS-y LTE1800 Mobylandu Sopot, Kujawska 52/54 lub 23 Marca 79b. Jak daleko do nich? Potrzebna antena Dual LTE na 1800MHz. Trudno powiedzieć jak poprawa sygnału przełoży się na prędkości. To Plus/CP i BTS-y mogą być przeciążone.
  • e-mierniki
    janpas6
    Level 18  
    Piszesz bzdury kolego ja mam do bts-a 10 km tak nie pomyliłem odległości
    struktura lasy 1 kreska zasięgu co widać na foto
    antena dual bez reklamowania

Cyfrowy Polsat - Pomiar zasięgu i poszukiwanie nadajnika

poziomRSSI - 83

test poniżej
    Link

jedynie nadajnik może być obciążony to fakt ale nie do przesady
    matek451
    Level 43  
    Co chcesz udowodnić zamieszczając te screeny? One nic nie wnoszą do tematu, to inny operator. Masz słabe parametry sygnału LTE i ciesz się, że ci to jakoś działa. Na dodatek BTS LTE1800 Orange , z którego korzystasz jest prawie dziewiczy. Ale wszystko do czasu, Orange i T-Mobile, które korzystają z sieci LTE1800 T-Mobile na 10MHz zapowiadają ofensywę jeśli chodzi o dostęp do LTE i jak przybędzie użytkowników możesz być niemile zaskoczony.Do prawidłowego i stabilnego działania potrzeba sygnału o dobrym poziomie jakości. Wymagane parametry http://tplink-forum.pl/faq-sieci-komputerowe/parametry-sygnalu-lte/ kolega może osiagnąć dzięki antenie dual LTE 1800MHz. To forum techniczne i tu nikt nie reklamuje anten tylko poleca to co sam sprawdził i jest skuteczne. A bzdur nie piszę i nie zamierzam z toba dyskutować bo twój poziom wiedzy na temat internetu mobilnego to nie moja liga.
    janpas6
    Level 18  
    To powiem inaczej zmieniłem bts w drugim kierunku i również działa bez problemu
    Link
    Ale jak piszesz zależne od ilości użytkowników
    Ja posiadam antenę dualną od cybertecha
    bardzo miły człowiek zadzwonić sam doradzi co najlepsze
    Link
    Taką zakupiłem

Dodam jeszcze jedno Plus testowałem i jest jeszcze szybciej bo i nadajnik bliżej w sumie .
    Mogę przełożyć kartę od plusa i sam się przekonasz jaka jest teoria a praktyka
    Cp też nie było najgorzej

Przy okazji nie twoja liga może ok jak jakiś harward skąńczyłeś ale takie są fakty
  • e-mierniki
    matek451
    Level 43  
    Ale co mają wspólnego twoje testy z Orange czy Plusa z rezultatami uzyskiwanymi przez kolegę? To internet mobilny i wszystko zależy od konkretnej lokalizacji . Kolega ma niski poziom sygnału i nie satysfakcjonujące go prędkości a ponieważ zależą one też od poziomu sygnału. Powinien zacząć od jego poprawy i zobaczyć jak to przełoży się na prędkości. Ponieważ ma w pobliżu 2-3 BTS-y LTE1800Mobylandu( leżą na innych kierunkach) to za pomocą anteny kierunkowej Dual LTE 1800MHz wymusić połączenie z każdym po kolei. Wybierze ten o najlepszych prędkościach. Często dalsze zapewniają lepsze wyniki.( są mniej obciążone). Bez anteny nic nie zrobi, od czegoś musi zacząć. Plus i CP korzystają z tej samej sieci LTE1800Mobylandu. Mobyland korzysta z 20MHz na paśmie LTE1800 stąd teoretycznie DL 150Mb/s i UL 50Mb/s. Orange korzysta z sieci LTE1800 MHz T-Mobile, które ma 10MHz i teoretycznie DL i UL o połowę mniejszy. Realne prędkości zależą od odległości od BTS-a( poziomu sygnału), dosyłu do konkretnego BTS-a, obciążenia sektora na danym BTS-ie i w końcu od używanego modemu i kategorii LTE, która obsługuje. Anteny Cybertecha używam od 3 lat, polska, poważna firma. Harvardu nie kończyłem, tylko PŁ ale mam duże doświadczenie jeśli chodzi o internet mobilny i sprzęt do niego.
    janpas6
    Level 18  
    No nie wątpię każdy ma jakiś tam kierunek
    Ja na poprzedniej stronie napisałem że zależy w dużej mierze od ilości użytkowników na danym bts-ie .
    Dochodzi do tego jeszcze jak pisałeś wcześniej struktura las itp .
    floyders
    Level 9  
    Właśnie ten las trochę mnie przeraża. Jak mówiłeś zacznę od zakupu anteny kierunkowej na pasmo 1800 i będę szukał najlepszego sygnału. Dziś zamówię i będę pisał o postępach gdy przyjdzie. Wielkie dzięki za pomoc.
    floyders
    Level 9  
    heja.
    zakupiłem antene cybertecha na pasmo 1800. podłączyłem pod modem i tu pierwsze pytanie... czy jest różnica który wtyk gdzie umieścić? Na razie nie poprawił się sygnał, nie wiem jak mam ustawiać, ile czekać po przekręceniu anteny. I ostatnie pytanie, nie potrzebuje coś pozmieniać w ustawieniach rutera podpiętego pod modem? może są jakieś ustawienia pod antenę zewnętrzną?

Pozdrawiam
    matek451
    Level 43  
    Możesz próbować zamieniając wtyki w modemie. Istotne jest samo ustawienie anteny w kierunku BTS-a oraz prawidłowy jej montaż. Strefa przed antena powinna być czysta, brak drzew. Antena możliwie jak najwyżej. Na modemie wymuś tylko połączenie w LTE.
    sq2lxp
    Level 10  
    Matek - prośba o poradę
    czy mając takie wyniki warto kupować zewnętrzną antenę?
    Status funkcji bezprzewodowej
    1 PLMN: 26001
    2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
    3 RSSI: -61
    4 RSRP (dBm): -89
    5 RSRQ (dB): -6

Prędkości są różne do 50Mb/s, ale wiadomo, czasami tylko 5
    mam 1,5km do BTS.
    Zastanawiam się czy coś poprawię, a wiadomo, że zabawa z montażem anteny na domku i walka z kablem i to jak najkrótszym bywa ciekawa :)
    janpas6
    Level 18  
    sq2lxp wrote:
    Matek - prośba o poradę
    czy mając takie wyniki warto kupować zewnętrzną antenę?
    Status funkcji bezprzewodowej
    1 PLMN: 26001
    2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
    3 RSSI: -61
    4 RSRP (dBm): -89
    5 RSRQ (dB): -6

Prędkości są różne do 50Mb/s, ale wiadomo, czasami tylko 5
    mam 1,5km do BTS.
    Zastanawiam się czy coś poprawię, a wiadomo, że zabawa z montażem anteny na domku i walka z kablem i to jak najkrótszym bywa ciekawa :)

To sieć play jak widzę ?
    ale dziwne że RSRP (dBm): -89
    Próbowałeś pomiarów na zewnątrz i wewnątrz budynku ?
    To może ci samemu odpowiedzieć na pytanie w sumie jak na zewnątrz sygnał będzie lepszy masz odpowiedź
    Anteny w sumie teraz nie są aż tak drogie
    sq2lxp
    Level 10  
    Nie Play, a Plus.
    Router stoi przy oknie dachowym wychodzącym w stronię BTSu
    Arfik
    Level 10  
    Witaj matek :).
    Czy mogę trochę odświeżyć temat i poprosić o Twoją pomoc?
    Dobrze, że zajrzałem na dawno nieodwiedzaną przez mnie stronę, bo chyba dałem się zwieść "fachowemu" sprzedawcy CP.
    Podłączyłem otrzymanego D-linka DWR-116, potem oddzielny modem Huawei E3371 i na koniec antenę dookólną AK C2 Uni.
    W chwili obecnej mam lokalnego dostawcę i przesył ściągania na poziomie 6 Mb/s i wysyłania na poziomie 1 Mb/s przy pingu 11 ms. Po zamontowaniu zestawu CP, wysył skoczył na 5-6 Mb/s, ale download szaleje, raz ma wartość 16 Mb, a czasem tylko 2 MB/s. Ping 30-40.
    Po Twoim wykładzie zadzwoniłem do CP i zapytałem, jakim jeszcze sprzętem dysponują, bo mam zamiar zwrócić towar, korzystając z prawa do zwrotu. Mają ODU-IDU 200 oraz B315, a moja lokalizacja jest przy ul. Długiej 32 w Nowym Miszewie.
    Podpowiesz jaki modem i jaką antenę kierunkową wybrać? Wydaje mi się, że bazę mam dobrą i to 1 km dalej.
    Z góry dziękuję :)
    matek451
    Level 43  
    Zacznijmy od zasięgu, masz u siebie zasięg LTE z sieci LTE80o Sferii z BTS-a Miszewo Murowane lub Słupno. Trzeba stwierdzić czy działają . Sferia korzysta z pasma 5MHz teraz ponoć w MIMO i maksymalny teoretyczny DL to 38Mb/s. Skoki DL świadczą o tym, że BTS z którym się łączysz jest przeciążony. Te prędkości 2Mb/s dotyczą pewnie godzin szczytu internetowego( popołudnia i wieczór). W Słupnie jest pozwolenie na LTE1800 Mobylandu ( teraz Aero2) i trzeba sprawdzić czy działa. Na LTE1800 pasmo ma 20MHz z MIMO i DL teoretycznie do 150Mb/s. Trzeba sprawdzić czy BTS działa. Masz teraz kiepski sprzęt a szczególnie antenę ale możesz zrobić test LTE na E3372. W tym celu włóż modem bezpośrednio do komputera. Antena do modemu. Pobierz i zainstaluj na komputerze program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Następnie uruchom go i zaloguj się w nim na E3372. Program pokazuje parametry sygnału LTE oraz Global Cell ID( dla Plusa w systemie szesnastkowym jest zgodne z ID pozwolenia UKE). Pozwala też wymusić na modemie LTE800 i LTE1800. Ustaw po kolei LTE800 i LTE1800 i za każdym razem zmierz parametry sygnału LTE oraz pokaż Global Cell ID. zrób speedtesty. Możliwe, ze LTE1800 Aero2 w Słupcy działa i zapewnia większe prędkości. Jeśli tak jest to do BTS-a masz 5km i warto pokusić się o połączenie z LTE1800 na antenie Dual LTE 1800MHz, oczywiście sprawdzonego producenta. No i rezygnujesz z CP a w zamian bierzesz ofertę z Plusa, poprzez sklep internetowy. Oferta dużo lepsza, sprzęt na własność 3 m-ce za 0 zł. http://www.plus.pl/documents/16/baaa230d-c152-4746-bf8d-b017e5926a1d Ze sprzętu B315 lub E5186 http://www.plus.pl/documents/16/60dfe12a-67e9-4918-8884-1b7b44f12389 Oczywiście w Plusie też obowiązuje SmartDom. Zacznij od zalecanych testów to zadecyduje czy warto w ogóle brać Plusa.
    Arfik
    Level 10  
    Dzięki :) :!:. Biorę się za testy :D.

Dodano po 4 [godziny] 8 [minuty]:

No i mam problem :(. Odpaliłem LTEWatch, ale on mi nie chce zapisać ustawień, każe je zmienić. Ustawienia są standardowo bez hasła, ale może powinno być hasło? Tyle, że nie mam go na modemie?
    Wiesz o co chodzi?
    turek_turek
    Level 14  
    Cześć, mam internet z CP modem Huawei E3276 + EDIMAX LT-6408n i słabą antenę AKC moja lokalizacja to Olszewnica Nowa ul. Nowodworska 106. Podpowiecie jaką antenę powinienem kupić i na który BTS ją skierować? Transfer obecnie waha się około 15mb/s. Bardzo blisko bo około 100m ode mnie jest BTS Orange ID: 98956 LTE2600 LTE1800 LTE800 ale CP chyba nie działa na tym BTS. Następny najbliższy to chyba Aero 2 ID: P11920 LTE1800.
    matek451
    Level 43  
    Na tym zestawie nie licz na wiele, Edimax to słaby , muzealny router mający problemy z obsługa modemów LTE. Przycina tez prędkości jakie uzyskuje sam modem E3276 na LTE. Antena to elektrosmieć.Czemu od lat korzystasz z tego zestawu i nie zmieniłeś sprzętu czy operatora? CP/ Plus od dawna oferował lepszy sprzęt, szczególnie Plus dawał go na własność za mała kasę. Jesli ten BTS LTE1800Aero2 w Janówku działa to zasięg LTE masz z niego. Tam tez pozwolenie na LTE800Aero2. Możesz zrobić testy na karcie CP lub Plusa( za rejestrację startera za 5 zł jest bonus 50GB) u siebie na zewnątrz i pod BTS-em w Janówku. Oprócz speedtestu pokazujesz parametry sygnału LTE i dane BTS-a w programie Network Cell Info. Te 15Mb/s to i tak nieźle jak na CP/Plus. Sieć tego operatora bywa przeciążona. Testy pod BTS-em pokażą ile można uzyskać w CP z niego przy prawidłowych parametrach sygnału LTE i czy antena Dual LTE na 1800MHz jest konieczna i czego można się spodziewać u ciebie przy jej użyciu. BTS u ciebie działa w LTE800 Orange i obsługuje klientów tego operatora. Możesz przetestować Orange na karcie za 5 zł. po rejestracji bonus 100GB + kolejne 100GB za dane adresowe.
    turek_turek
    Level 14  
    Aby przetestować karty Orange czy plusa mogę użyć E3276 z CP nie ma tam sim lock czy jakiejś blokady operatora?
    matek451
    Level 43  
    Nie, E3276 z CP/Plusa nie ma simlocka. Skorzystaj z Orange, 200GB za 5 zł to niezła okazja. Tu masz http://www.telepolis.pl/wiadomosci/orange-prz...za-bonus-za-rejestracje-numeru,2,3,37849.html
    turek_turek
    Level 14  
    A odnośnie przestarzałego sprzętu. To jaki modem + router kupić, czy tylko sam router wymienić a modem jeszcze da rade, albo taki ruter z wbudowanym modemem. Umowa z CP kończy mi sie za 7 miesięcy i chyba lepiej samemu kupić jakiś sprzęt niż dopłacać za niego do abonamentu.
    matek451
    Level 43  
    Ogólnie w CP to sprzęt jest na użyczenie i każą sobie płacić słoną dzierżawę za najnowsze routery, za DWR-966 z LTE-A jakieś kosmiczne 35 zł/m-c. Ogólnie to lepiej brać z Plusa gdzie sprzęt jest na własność a ceny niższe. Popełniłes bład bo od dawna powinieneś przejść do Plusa i brać od nich nowy sprzęt. Jeszcze niedawno oferowali routery za 3 zł ale od 3 m-cy zmienili ofertę i teraz nie jest tak tanio ale i tak lepiej niż w CP. Póki co nie zmieniaj sprzętu, sprawdź jakie prędkości są pod BTS-em w Janówku. Jeśli niewiele więcej niż te 15Mb/s to nie ma sensu inwestować w sprzęt, chyba że w zakup anteny. Za 7 m-cy zadecydujesz co dalej.Jesli masz SmartDom i rabat 50% to w Plusie dostaniesz na dziś za 25 zł 50GB( bez limitu na LTE) =23zł/m-c za router E5186 na własność. Wart jest 500-600 zł. Nie myślałeś o Orange?
    turek_turek
    Level 14  
    Dzięki za informacje. Tak orange też sprawdzę, tak jak pisałeś, mam blisko ten BTS więc pewnie nie będę potrzebował nawet anteny. A czytałem że LTE w orange bardzo się poprawiło. Ale z CP i tak muszę się jeszcze bujać 7 miesięcy. Więc pomyślałem że może kupie jakiś porządny sprzęt żeby był na przyszłość a jak skączy się umowa z CP to wezmę tylko karte bez sprzętu z orange bądź plusa zależy jak testy wyjdą. Bo na tym sprzęcie E3276 + EDIMAX LT-6408n to traci połączenie co jakiś czas.
    turek_turek
    Level 14  
    Zrobiłem pomiary dla CP w domu na poddaszu RSRP-104, RSSNR 1,2, RSRQ-13 DL 2,5MB/S UL 8MB/S BTS 11920.
    Na poddaszu przy oknie wychodzącym na BTS RSRP -100, RSSNR 4,2, RSRQ -10
    Na zewnątrz budynku łapie mi tylko UMTS.
    Stojąc pod BTS 11920 w Janówko RSRP-89, RSSNR 11,4, RSRQ-12 DL2,5MB/S UL 26MB/S
    turek_turek
    Level 14  
    matek451 nabyłem kartę orange i przetestowałem na telefonie RSRP-70 DL23MB/s UL23MB/S Ping 19. Po włożeniu karty do modemu i podpięciu do routera w opcjach routera sygnał 100%. DL już trochę słabiej bo 16MB/s UL17,5MB/s ping30. Router musi stać na parapecie ogna wychodzącego na BTS bo w głębi pokoju sporo się pogarsza sygnał 64% i DL5MB/s.
    Wydaje mi się że aby poprawić odbiór z CP potrzebna by była lepsza antena, ale to chyba gra niewarta świeczki bo ten BTS jest obciążony. Na razie poużywam sobie trochę karty orange i zobaczę czy nie będzie zrywać połączenia jak w CP.
    Damiansz22
    Level 9  
    Cześć.
    Poprosiłbym kolegów o poradę. Szukam najlepszego rozwiązania na internet. Wziąłem ostatnio na próbę internet od Plusa. Kartę sim zamontowałem w Huawei E3272, a ten w routerze TP_Linka. Warunkiem braku limitu w Plusie jest korzystanie z LTE, ale nie wiem jak sprawdzić, czy faktycznie idzie LTE. Sygnał mam z podwójnej anteny zewnętrznej LTE, ale router TP_Link chyba już jest za cienki. Moja lokalizacja to: 50.834146, 17.721824, antenę skierowałem na Brzeg i w najlepszym momencie wyciągam 22MB download i 8MB upload.
    Może polecalibyście dla tej lokalizacji inny zestaw sprzętu? Ten posiadany pozostał mi jeszcze po poprzednim dostawcy.
    Z góry dzięki za poradę,
    Damian
    matek451
    Level 43  
    A czemu akurat Plus? Zasięg z BTS-a LTE800Sferii w Popielowie, brak LTE1800Aero2. Szybko nie będzie nigdy bo Sferia ma tylko 5MHz w MIMO2x2 i DL do 37,5Mb/s. Pozwolenia na LTE800Sferii wygasają za rok.Zrób test na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info i speedtesty. Pokaż zakładkę DANE i DL/UL. Najbliższy BTS LTE1800Aero2 w Chróścicach , Lewinie B. i Łososiowie.
    Damiansz22
    Level 9  
    Nie mam preferencji co do operatora. Plus po prostu mnie przekonywał, że będę miał LTE i bez limitu danych, co najbardziej mnie interesuje. Na razie go testuję. A polecałbyś innego operatora?
    Najlepszy wynik uzyskałem po skierowaniu anteny na Łosiów, ale chyba musiałbym zmienić też router, bo TP_Link cienko nadaje. Poleciłbyś jakiś?
    Wieczorem zrobię testy i podeślę wyniki.
    matek451
    Level 43  
    Konsultant Plusa kłamał, w Plusie nie ma oferty LTE bez limitu. Operator stosuje FUP i obcina prędkość wg. własnych zasad. Przy intensywnym użytkowaniu kończy się nawet na 32Kb/s. Interet bez limitu ma obecnie T-Mobile za 45zł/m-c z DL do 20Mb/s a za 55 zł do 60MB/s. Zasięg z BTS-a LTE800T-Mobile w Popielowie , inne to Stobrawa i Karłowice. W T-Mobile bierze się do tego router B525 za 1 zł. Na testy jest 30 dni.
    matek451
    Level 43  
    Typowy tekst reklamowy Plusa z których słynie Komputer Świat. Nijak mający się do rzeczywistości i tego co naprawdę oferuje Plus. Stek bzdur podobny do tego co opowiadają konsultanci.