Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy Polsat - Pomiar zasięgu i poszukiwanie nadajnika

dper15 29 Paź 2013 23:38 55386 78
  • #1 29 Paź 2013 23:38
    dper15
    Poziom 17  

Witam,
    Znajoma kupiła internet w CP. Mieszka w miejscowości gdzie jest problem z zasięgiem i komunikacją. Antena zewnętrzna HSPA+/LTE została zamontowana "na oko w kierunku nadajnika" internet chodził, HSPA+ full kresek czyli chyba 5 i nawet LTE całą jedną. Za parę dni tylko CDMA, a do tego zero kresek. Antenę zamontowalem wyżej i chodzi, ale z mniejszą prędkością niż niżej parę dni wcześniej. Powiedzcie są mierniki lub aplikacje za pomocą których sprawdzę moc i z jakim nadajnikiem się łączę? Bo takie latanie po dachu i szukanie zasięgu nie jest niczym dobrym a chciałbym zająć się takimi montazami lecz u mnie w okolicy jest problem z zasięgiem i trzeba szukać.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 30 Paź 2013 00:37
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jaka antena taki zasięg. Ta antena to pewnie AKC 2uni z CP.Do poprawy zasięgu stosuje się anteny kierunkowe na konkretne pasmo. Ten szajs z CP to wielozakresowa antena dookólna. Jej zysk jest właściwie równy 0 a przy długich kablach pracuje jak tłumik Jedyne do czego służy to przenosi miejsce poboru sygnału na zewnątrz. Proponuję zapoznać sie z programem TopNetInfo, za jego pomocą można mierzyć poziom sygnału oraz pokazuje CID i LAC BTSa , z którym się łączysz.

1
  • #4 31 Paź 2013 00:11
    dper15
    Poziom 17  

Tak to antena AKC 2UNI.moze u mnie jest inaczej ale u ciotki tez miejscowość odcięta od świata w domu HSPA+ 1 kreska, a z anteną AKC 2uni 2 kreski LTE Możesz polecić jakąś lepszą antenę? Sprawdzałem na tym programie z jakiego nadajnika korzystam lecz po wpisaniu parametru który mi wyświetlal ekran w dolnym lewym rogu wyskakiwaly nadajniki z okolic Zielonej Góry, a ja z okolic Szczecinka, zach-pom. Baza nadajników była aktualna. Stronka btsearch jest mi znana i korzystam z niej. Tylko gorzej jest określić w praktyce położenie nadajnika.

2
  • #5 31 Paź 2013 07:44
    matek451

Jesli chodzi o BTS-y LTE to w bazie btsearch większość z nich jest niezweryfikowana. Dlatego posługujemy się mapą pozwoleń. Pomocne sa też mapy zasięgu operatorów. AKC2 to dookólnu szmelc, który łapie zasięg ze wszystkiego w okolicy . Dobra antena kierunkowa pozwala wymusić połączenie z określonym BTs-em, niekoniecznie najbliższym ale zapewniającym uzyskać najlepsze parametry połączenia. Tego typu anteny na określone pasmo mają zysk 15-17 dBi. Jest on pomniejszony o straty na kablu( im dłuższy tym większe) oraz konektorze. Przy kablu 10m H-155 ich realny zysk to 10-12 dBi. Twój wynalazek ma wg. CP zysk 2-3dBi co przy stratach na kablu plus konektorze daje 0 lub nawet mniej. Wzrost sygnału u cioci jest spowodowany faktem, że bez anteny modem pobiera go z wewnątrz domu a z AKC2 jest pobierany na zewnątrz. Umieść modem w miejscu anteny i porównaj. Nie sugeruj się siłą sygnału w kreskach z MP. Wiarygodny jest poziom sygnału w dBm. W jakiej lokalizacji chcesz uzyskać to LTE?

2
  • #6 01 Lis 2013 00:23
    dper15
    Poziom 17  

Ale nadajnik HSPA+ był sprawdzany wiec te informacje nie są dość poprawnie sprawdzone. To jest stare Dębno woj. zach-pom nie pokaże dokładnie bo z fona pisze, obszar przy lesie. Dałem masz, ustawiłem wyżej i HSPA+ łapie full, jak nie HSPA+ to jak się nie mylę CDMA.
    A co myślicie o tej antenie?
    http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_gsm-dc...sdpa_10_metrow_przewodu_wtyk_sma_A7041_10.htm

Jest I taka ale za taka cenę nikt nie kupi anteny do internetu w mojej okolicy.
    http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_5m...wodu_gniazdo_fme_mimo_800-2170mhz_A7057_5.htm
    Jeśli się nie mylę poniżej 93 dBm internet chodzi. Takiej informacji się dowiedziałem od CP.

2
  • #7 01 Lis 2013 15:46
    matek451

Jesli chodzi o HSPA w twojej okolicy to w Cyfrowym Polsacie( Plusie) zasięg zapewnia BTS UMTS900 Aero2 z Kołacza , odległość ok. 7km. Zasięg podawaj w dBm a nie kreskach z MP. Nie ma granicy sygnału, przy której istnieje gwarancja poprawnego działania internetu. To zależy od wielu czynników. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat to konsultanci CP są w tym tak dobrzy jak anteny, które ci sprzedali. Co do anten to wybrałeś wielozakresowe anteny logarytmiczne, które służą do wszystkiego czyli do niczego.Jeśli kogoś nie stać na zakup porządnej anteny kierunkowej na wybrane pasmo to niech sobie da spokój z internetem mobilnym. Dobór anteny jest uzależniony od pasma , z którego chcesz korzystać. W tej chwili operatorzy w Polsce korzystają z UMTS900, UMTS2100 i LTE1800. Przed zakupem trzeba zlokalizować z jakiego BTS-a będziesz korzystał i na jakim zakresie. Zakup dobrej anteny z konektorem to min.100zł . Dual do LTE 1800 to minimum 200zł.

1
  • #8 01 Lis 2013 16:39
    dper15
    Poziom 17  

No tak bo na tym złapię HSPA+,szkoda że w tychówku jest GSM.No po rozmowie z konsultantem byłem zakręcony bo kazał mi łapać nadajnik z toporzyka ale to jedyne 20 KM.
    Czyli z tego co rozumiem , jeśli w danym miejscu będzie HSPA+ to kupić UMTS 2100 lub 900 , a jeśli LTE to 1800 ?
    Możesz podać przykładowe anteny?

0
  • #9 01 Lis 2013 16:56
    matek451

Ogólnie CP(Plus)3G- HSPA w miastach korzysta z sieci UMTS2100 Plusa, np. u ciebie w Połczynie. Wtedy potrzebujesz anteny na 2100MHz np. http://www.cybertech.com.pl/p76,antena-hspa-3g-umts-hsdpa-17dbi-10m-kabel-fme-z.html Poza miastami jak w dębnie używa UMTS900 Aero2 . Do tego potrzeba anteny na 900MHz np. http://www.cybertech.com.pl/k8,anteny-lte-umts-gsm-anteny-hspa-2g-gsm-900mhz.html W miejscach gdzie jest zasięg LTE jest on realizowany z BTS LTE1800 Mobylandu. Antena na 1800MHz jest dualna. W tej technologii wykorzystuje się dwie polaryzacje stąd do maksymalnego wykorzystania potrzebne dwie anteny lub dual. Przykładowo http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html Kabel mozliwie najkrótszy, max.10m( ze względu na straty). Do anteny oczywiście konektor w zależności od modemu. Daj sobie spokój z konsultantami, to techniczni dyletanci.

1
  • #10 01 Lis 2013 17:13
    dper15
    Poziom 17  

Rozumiem, dzięki wielkie za informację .Właśnie się zastanawiałem czy ten Mobyland LTE1800 chodzi z CP.LTE z tego co wiem wymaga polaryzacji pionowej i poziomej tak ?
    Max 10 m przewodu ma znaczenie przy każdym rodzaju internetu , czy to HSPA+ czy LTE tak ?
    Ja ich nazywam teoretykami bo o praktyce nie mają pojęcia.

0
  • Pomocny post
    #11 01 Lis 2013 18:29
    matek451

Konsultanci ucza sie teorii na szkoleniach CP, na których materiałem są filmiki reklamowe- szczęsliwa rodzina korzystająca z LTE. W realu wygląda to trochę inaczej, wszak to internet mobilny i pojawiają się problemy. Niestety ale ten filmik nie uczy jak je rozwiązać. Wymienione sieci: Plus, Aero2, Mobyland, Sferia, CenterNet i Nordisk tworzą tzw Grupę Solorza. Producenci anten stosują kabel H-155, który w zależności od częstotliwości powoduje straty 0,27-0,47dB/m( rosną wraz ze wzrostem częstotliwości). Stąd im krótszy kabel tym lepiej.

0
  • #12 27 Cze 2014 12:33
    archivi
    Poziom 9  

Witam.

Odświeżę trochę temat.
    Mam internet LTE z CP na modemie ODU IDU. Jestem trochę na pograniczu mapy zasięgu CP. Chciałem przesiąść się na antenę kierunkową + modem/router który wyciągnie coś więcej niż 30Mb/s (bardziej z ciekawości niż potrzeby).
    Niestety posłużę się znienawidzoną przez specjalistów miarą - kreskami zasięgu. Otóż przy wystawionym modemie/antenie na dachu, mam 1 - 2 kreski. Raz udało mi się uzyskać 3 kreski w 5 stopniowej skali. Prędkość w takim wypadku wychodziła ok 25Mb/s. Teraz zasięg jaby się pogorszył (wiadomo - zależy od wielu czynników).

Proszę o pomoc, bo na mapach BTSearch widzę kilka różnych opcji. Matek451 pisał o różnych sieciach dla CP - m.in. Mobyland, Plus, Aero2.
    Moje położenie to Krzemienica, nadajniki Łańcut. Jakby ktoś był tak miły, wyjaśnić mi jaką antenę powinienem kupić (pasmo).
    Wg mapy widzę:
    Aero2 LTE 2600MHz (UKE) - mam wątpliwości co do tego UKE - ale to z tego powinienem korzystać?

EDIT:
    na mapie http://strefawifi.pl/Mapa-BTS Aero2 LTE w tym miejscu jest na paśmie 1800MHz...

1
  • #13 27 Cze 2014 14:33
    matek451

Popełnileś podstawowy błąd biorąc IDU-ODU, sam ograniczyłeś się do tych 25Mb/s. Nic już nie zrobisz.W CP korzystasz z sieci LTE1800 Mobylandu, czynny BTS na Polnej. Przy takiej lokalizacji jak twoja gdy znajdujesz się na krawędzi zasięgu bezsensowne jest branie IDU-ODU( brak mu mocnej anteny kierunkowej, nie działa na 3G). Kto ci go doradził? Raczej nie ma możliwości wymiany na B-593s-22. Zakup nowego sprzętu( router, antena DUAL LTE 15dBi na 1800MHz z Cybertecha to koszt 550-600zł).

0
  • #14 30 Cze 2014 07:15
    archivi
    Poziom 9  

matek451 dzięki za odpowiedź.

Przyznam, że przedstawiciel CP odradzał mi ODU-IDU i proponował Modem ZTE MF821 + Router Edimax LT-6408n (100Mbit)lub Huawei E3276 (150Mbit).
    Mam możliwość zmiany ponieważ wypowiedziałem umowę podczas okresu próbnego i chcę podpisać nową umowę na żonę (weszła ta promocja z drugim produktem za 50% i trzecim -49zł).

matek451 powiedz mi w takim razie, czy modem USB który będzie w domu, ma szanse lapać LTE, czy tylko 3G? na ODU-IDU mam stabilne połączenie, ale zasięg mógłby być lepszy. Mam wrażenie, że dom do prawdziwy bunkier - ściany zewnętrzne to 0,5m cegły pełnej, WiFi na zewnątrz prawie nie wychodzi. Dlatego uparłem się na antenę zewnętrzną, a to jedyna opcja jaką mogłem wybrać.

Fakt że ceny antena + router z modemem jest dość wysoka, ale jak nie będzie innej opcji to pewnie i na to się pokuszę...

Dzięki raz jeszcze,
    pozdrawiam

1
  • #15 30 Cze 2014 09:08
    matek451

Kolejny zły wybór.Zestaw z Edimaxem to tylko kłopoty.CP ma duże zapasy LT-6408 i wciska je na siłę .Bierz jedynie router z wbudowanym modemem B_593s-22. Do zdobycia w salonach CP. Jeśli brak to idź do Plusa, to to samo co CP. Bierz Power LTE , zniżka z tytułu posiadania Tv sat czy telefonu taka sama jak w CP.Zakup anteny zew w twoich warunkach konieczny. Router B-593 w Plusie dostaniesz w ofercie za 3 zł. Koszt anteny DualLTE z Cybertecha ok 200 zł.

0
  • #16 30 Cze 2014 11:21
    archivi
    Poziom 9  

matek451 dziękuje za pomoc!
    Oczywiście przedstawiciel CP ani słowa o tym routerze (B593s-22) nie powiedział. A gdzieś w TV (pewnie na polsacie) widziałem jakiś głupi program gdzie jakiejś rodzinie podpięli gratis router - właśnie ten B593...
    Gdybym tylko wiedział że jest taka opcja, nawet nie zastanawiałbym się nad innymi rozwiązaniami. Dodatkowym plusem w tym routerze, jest możliwość wyciągnięcia SIM i użycia w dowolnym modemie USB.

matek451 a orientujesz się może, czy ten router można skonfigurować tak, aby działał tylko w LTE i nie przełączał się na HDSPA? Wydaje się oczywiste, ale fajnie było by to potwierdzić.

Dodano po 16 [minuty]:

I sprawa załatwiona.
    Do zdobycia faktycznie tylko przez salon CP lub przedstawiciela (nie przez infolinię).
    Na początku "nie mamy już takich modemów", ale po dłuższej rozmowie i informacji o braku zasięgu i jedynej sensownej opcji, modemy są dostępne... matek451 powinienem Ci coś postawić :).
    Dzięki!

1
  • #17 30 Cze 2014 13:24
    matek451

Tak jak pisałem na siłę pozbywają się tych Edimaxów. Ludzie już się poznali na nich i kto jest świadomy nie chce ich. Teraz to samo robią z IDU-ODU, tylko ten wynalazek działa wyłącznie na LTE1800 i przycina transfer do 30Mb/s czego sam doświadczyłeś. B-593s-22, do którego można dołączyć antenę zew. jest optymalny dla użytkowników mających problem z sygnałem albo nie mających LTE. Oczywiście mozna na nim ustawć tylko LTE.

0
  • #18 31 Sie 2014 23:09
    robertnik
    Poziom 15  

Panowie jak zlokalizować BTSa do którego jest się podłączonym?
    Jestem 100m od tego BTSa Mobylandu(ID 2258), ale parametry są tak słabe że mam wątpliwości, czy łącze nie akurat z tym.

Cyfrowy Polsat - Pomiar zasięgu i poszukiwanie nadajnika

Cell ID 33282
    LAC 29001

Połaczenie
    RSSI -69dBm
    SNR -145,32

Modem jak by miało to znaczenie Huawei E3272 nie hilink.
    Sytuacji nie zmienia wystawienie modemu za okno.
    Sęk w tym że mam niski upload, a to w sumie na niego liczyłem najbardziej.

1
  • #19 31 Sie 2014 23:19
    janpas6
    Poziom 18  

witam 100 metrów
    ale nadajnik nie nadaje w tak mocnym kącie
    napisz czy mieszkasz w bloku które piętro itp
    jest następny nadajnik na książąt opolskich
    rssi jest dobre

0
  • #20 31 Sie 2014 23:41
    robertnik
    Poziom 15  

Stare kamienice, ale to bez znaczenia. Za oknem jest widoczność bezpośrednia(przy wystawionym modemie) i jest to samo.
    Jak zlokalizować BTS z którym się jest podłączonym?

0
  • #21 31 Sie 2014 23:51
    janpas6
    Poziom 18  

zacytuję opis jednego kolegi z testów LTE

"A przecież nadajnik LTE w zasięgu wzroku w linii prostej od modemu. Po chwili dociera do mnie, że wiązka fal promieniuje pod kątem np. 30-40 stopni, a ja będąc w bliskości masztu znajduję się niejako pod nią, niczym pod elektromagnetycznym parasolem. Wniosek jest jeden: oddalić się! "

Link

poniżej link do odczytania BTS
    Link

0
  • #22 31 Sie 2014 23:58
    robertnik
    Poziom 15  

No ale ta wyszukiwarka nie działa, albo ja z niej nie umiem korzystać.
    Proszę o jasne instrukcje jak na podstawie informacji serwowanych przez jakiś netmonitor można stwierdzić do którego BTSa aktualnie jest się zalogowanym.
    W arkuszach xls z UKE też nie potrafię wyszukać ID stacji w arkuszu nie odpowiada temu z netmonitora.

0
  • #24 01 Wrz 2014 17:29
    robertnik
    Poziom 15  

Nie rozumiem. Szesnastkową z czego, z której wartości. Twój przykład nie działa, parametry przepisałem z printscreena....
    Bardzo proszę o jasne instrukcje, łopatologię.

0
  • #25 12 Lis 2014 15:51
    lmalinowski
    Poziom 1  

Witam

Mam podobny problem co panowie wyżej.
    Ostatnio nabyłem usługę PowerLte z Cyfrowego Polsatu wraz z Routerem Huawei B593s. Router pokazuje jedną kreskę w zasięgu UMTS(tak przynajmniej mi się wydaje, zgodnie z tym co jest w instrukcji obsługi: Migające światło zielone: Urządzenie CPE jest podłączone do sieci UMTS). Sygnał jest niestabilny, czasami jest połączenie, czasmi nie mogę się połączyć(download jest rzędu 2 Mb, czasami 5 - 10). Mieszkam(Stanowice, koło Bogdaniec) w odległości około 7 km o BTSów - zgodnie z mapą jest tam Aero2(UMTS900), Plus(UMTS2100) oraz Mobyland(LTE1800). Wszystekie BTSy są w lokalizacji Gorzów Wielkopolski Szczecińska 25. Chciałbym się zapytać jaką, lub jakie anteny mógłbym dokupić do swojego zestawu, żeby sygnał był stabilny. Czy może w mojej lokalizacji nie da się tego osiągnąć?

Parametry, które odczytałem z routera:
    RSRP: -110
    RSRQ: -10
    RSSI: -81

Z góry dziękuję za pomoc.

-1
  • #26 25 Kwi 2015 11:35
    floyders
    Poziom 7  

Witam,
    Zakupiłem internet z plusa. Podobno powinienem mieć bez problemu zasięg a po podłączeniu modemu do routera d-linka dwr-116 szybkość internetu na net test speed jest 1 mb. lokalizacja Sopot. ul. Malczewskiego. Jaką antenę powinienem kupić? W ustawieniach nic nie zmieniałem bo się na tym nie znam :)

0
  • #28 26 Kwi 2015 12:54
    floyders
    Poziom 7  

hej. dzieki za odpowiedz. Po podłączeniu modemu do komputera predkość wzrosła do 6mb (nie zadawalająca) podobnie bylo po podłączeniu laptopa przez kabel do routera. moc sygnału 85 dbm. na routerze. na kompie nie widzialem opcji mocy sygnału... (malo czasu na szukanie) dioda na modemie wskazywala podlaczenie do sieci lte.

0
  • #29 26 Kwi 2015 13:00
    janpas6
    Poziom 18  

To kicha jak na LTE
    Jaki masz modem ? coś jest nie tak
    Wiadomo też że prędkość zależy od ilości użytkowników w na danym BTS-e

0
  Szukaj w 5mln produktów