Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec dwufunkcyjny- jaki wybrać?

29 Paź 2013 23:53 2871 13
  • Poziom 16  
    Witam, właśnie trafiło mi się mieszkanko po mojej babci, w którym jest już dość stara instalacja CO. Zamierzam wymienić rury, grzejniki i piec (otwarta komora). Piec to jakiś stary Torus wielkości pralki :). Powierzchnia mieszkania to jakieś 35m2, stare budownictwo, okna plastiki, ściany z 10cm styropianu. Wg programu SDG wyszło, że na całe mieszkanie potrzeba około 2600W. Nie wiem czy to nie za mało (proszę o opinie). O ile z instalacjami sobie poradzę, to już z doborem pieca może być problem. Mam na oku coś z Termeta w granicach 2000-2400 ale znalazłem też Berettę Junior. Nie ukrywam, że znacznie tańszą. Czy kupować zamkniętą komorę? Nie wiem jak będzie wyglądać sprawa wyciągnięcia rury na zewnątrz mieszkania (opinia spółdzielni). Co moglibyście polecić? Perspektywa na to mieszkanie jest taka, że pomieszkamy tam może 1-2 lata i pójdzie pod wynajem.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    paluch_gda napisał:
    Berettę Junior

Dobry wybór. Pozostaje kwestia wymogów komina. Ile metrów do góry?
  • Poziom 16  
    mieszkanie na parterze. Budynek 4 piętra
  • Poziom 16  
    -west napisał:
    paluch_gda napisał:
    Berettę Junior

Dobry wybór. Pozostaje kwestia wymogów komina. Ile metrów do góry?

ale czy komin od ZK będzie musiał iść aż po dach? W jakiejś normie wyczytałem że może wychodzić ze ściany i być w odległości min 0,5m od okien itp.

maksymalna moc urządzenia dla wolno stojących budynków jednorodzinnych [kW] 21
    maksymalna moc urządzenia dla budynków pozostałych [kW] 5
    min. wysokość wylotu przewodu nad poziomem terenu [m] 2,0
    min. odległość między wylotami przewodów [m] 3,0
    min. odległość od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających [m] 0,5

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz: "maksymalna moc urządzenia dla budynków pozostałych [kW] 5" - to znaczy że w mieszkaniu mogę mieć max 5kW?
  • Poziom 25  
    Wymienniki bitermiczne są w junkersach, berettach i termetach i wcale to nie jest wymysł termetu gdyż przed nim takie wymienniki montował junkers. Dokładnie nie pamiętam ale te wymienniki weszły do termetu w ok. 2000 roku i jak do tej pory nie miałem ani jednego problemu z tym wymiennikiem. Zdecydowana większość kotłów przepływowych które sprzedaję i montuje to bitermik termetu miniterm i szczerze go polecam. Jedynym minusem jest to że zawory na centralne cały czas mają być otwarte aby kocioł mógł się studzić.

Dodano po 5 [minuty]:

Ale najlepszym rozwiązaniem dla ciepłej wody jest kocioł z zasobnikiem.
  • Poziom 16  
    serwo66 napisał:
    Ale najlepszym rozwiązaniem dla ciepłej wody jest kocioł z zasobnikiem.

Ale na to nie będę miał miejsca :(

Najlepiej dla mnie byłoby kupić piec z ZK, podłączyć do rury koncentrycznej przez ścianę np. w kuchni i mieć spokój :)
  • Poziom 25  
    Poziomy komin za ścianę odpada bo blok, pozostaje nowy pionowy wkład włożony w stary komin ale czy można albo czy zarządca budynku pozwoli na to to jest do sprawdzenia. Jeśli nie to atmosferyk, a kocioł wybierz po opiniach znajomych i wyborze sprawdzonego serwisanta. Marka kotła to drugorzędna sprawa ważny szybki i sprawny serwis.
  • Poziom 16  
    No dobra, a ile taki wkład kosztuje? Z parteru ciągnąć na samą górę żeby mnie nie wyszło tyle co piec :)
  • Poziom 25  
    Może tak być i wtedy zostanie tylko atmosferyk, który wyziębia pomieszczenie gdyż zabiera ciepłe powietrze do spalania a w miejsce ciepłego nawiewa zimne powietrz zetką a przy jej braku wszelkimi nieszczelnościami .
  • Poziom 36  
    Czy jest tam II-ga taryfa ?
    Jeśli tak to zanim zainwestował bym w kocioł gazowy policzył bym ile kosztuje eksploatacja pieca dynamicznego + ewentualnie klimatyzator z pompą ciepła (choć to drugie nie obligatoryjnie). Będzie wtedy potrzebny podgrzewacz pojemnościowy cwu ale jego zawsze da się gdzieś upchnąć.
  • Poziom 16  
    Podejrzewam że zostanę przy Beretce Junior z otwartą komorą. Rura już tam jest, instalację zrobię od nowa i wsio. Dzięki za porady.
  • Poziom 36  
    Beretta junior bądź beretta optima, ta druga jest lepsza ale troszkę więcej kosztuje. Tak czy owak Beretta to świetne kotły grzewcze.
  • Poziom 10  
    Mam podobny problem z doborem kotła CO.Zastanawiam się nad Defro Econo 12kW.Domek jednorodzinny,dwupoziomowy z pustaka Porotherm P+W-grubość pustaka około 25cm+ocieplenie styropian 12cm.Powierzchnia użytkowa to około 70m2,wysokość pomieszczeń 270cm.Aha i bojler 140l.Ogólne zapotrzebowanie ciepła wg.planów budowy:7,5kW.Zastanawiam się jeszcze nad Sas-em tylko niewiem czy 12kW to nie za dużo,a może lepiej jest nabyć troszkę większy?Z góry dziękuję za odp.

Dodano po 6 [minuty]:

P.S.wysokość komina 6m.Średnica otworu komina:20cm