Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pianino cyfrowe Orla CDP 10

30 Paź 2013 03:20 3114 4
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam problem z jednym klawiszem w pianinie Orla. Nie odskakuje tak jak pozostałe, a raczej po prostu podnosi się, poza tym przez to jest trochę wolniejszy. Trudniej też go przycisnąć, trzeba użyć więcej siły. Jest to nieprzyjemne w czasie gry, gdyż muszę pamiętać, że ten klawisz należy mocniej przycisnąć, by wydobyć dźwięk podobny do pozostałych. Jeszcze większy jest problem, gdy muszę kilkukrotnie powtórzyć na nim ten sam dźwięk, czasem jest to praktycznie niemożliwe. Przed grą często staram się go rozruszać, co powoduje, że przez chwilę chodzi płynniej, choć prawidłowego odskoku i tak nie ma, a po chwili znów jest taki "zamulony".

Pianino było tanie - 2.000 zł. Problem jest w tym, że w moim mieście nie ma serwisu, musiałbym wysłać do innego miasta. Wysyłka w jedną stronę to koszt około 200-250 zł (pianino waży 60 kg). W dwie strony to już 500 zł. Trochę duży wydatek w stosunku do ceny pianina.

Zastanawiałem się ostatnio czy nie dałoby rady samodzielnie podmienić ten klawisz z innym, np. z którymś którego praktycznie się nie używa.

Problem w tym, że nie mam żadnego schematu do tego pianina, nie wiem czy można w ogóle wymieniać pojedyncze klawisze, czy one są jakoś połączone np. w oktawy.

Samo rozkręcenie wydaje się być już dość trudne. Wszystkie śruby są tylko od dołu pianina, w takim razie po odkręceniu wszystkich śrub zdejmuje się górę, czy wyjmuje cały mechanizm od dołu ?

Bardzo proszę o pomoc. Klawisz jest czasem tak irytujący, że odechciewa się grać.

Kamil
  • Poziom 23  
    Mam pytanie.Czy sąsiedni klawisz z lewej lub prawej strony nie daje podobnych objawów?
    Prawdopodobnie dostało się jakieś zanieczyszczenie (skrawek papieru, okruch z pączka), które hamuje swobodny ruch. Przy pomocy sztywnej kartki (cienkiego plastiku) wsuniętej pomiędzy klawisze spróbuj delikatnie przesuwając oczyścić.
  • Moderator Akustyka
    Porozglądaj się za pośrednikami, bo takie przesyłki można przesłać za ok 30-40zł w jedną stronę, albo pogadaj z danym serwisem, mogą mieć korzystną umowę.

Wątpię żeby udało Ci się dostać schemat. Jak masz troszkę mechanicznej smykałki, to śrubokręt w dłoń i rozkręcaj.

Tak klawisze najczęściej rozkręca się od spodu, często żeby zjąć górny panel, trzeba w pierwszej kolejności wyciągnąć boki.
  • Poziom 2  
    Klawisze obok działają poprawnie, tylko ten jeden jest felerny. Próbowałem z kartką papieru, dmuchałem tam i niestety nic to nie daje. Wydaje mi się, że problem jest z z mechanizmem, który podtrzymuje klawisz i pozwala nim przyciskać, nie wiem jak to się fachowo nazywa.

Jak się go przyciska to jest takie wrażenie jakby był w smole, wolniej odskakuje, w ogole nie ma tej elastyczności, tylko jest taki wolny i cięższy od pozostałych. Wydaje mi się, że jakby był jakiś brud albo okruch to byłoby to chyba wyczuwalne, że coś pod nim jest i uwiera.
  • Moderator Akustyka
    Tu masz mechanizm pseudo młotkowy, część mechanizmu klawisza może pracować grawitacyjnie, jak w normalnym pianinie. Bez rozebrania tegoż nie jesteś w stanie dostać się do niego.

Najczęściej w takich pianinach rama z mechanizmem jest przykręcona do spodu instrumentu. Odkręć boki i górę, zrób fotki będziemy myśleć dalej.