Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielka płyta - zagadka -instalacja elektryczna

30 Paź 2013 08:33 8316 20
 • Poziom 15  
  Temat umieszczam w dziale dla początkujących, gdzie wymaga on jedynie drobnego wyjaśnienia, a jego stopień skomplikowania jest żądny jeśli chodzi o instalacje elektryczne - ale nie połączenie elektryczne będziemy rozpatrywać.

  Nie mniej jednak zagwozdka jest:-)


  Do wszystkich Kolegów, którzy mieli styczność z wielka płytą (wieżowiec) kieruje prytanie dotyczący tylko fizycznej lokalizacji połączenia przewodów - nie rozpatrujemy połączeń elektrycznych.

  Są trzy kable dwu żyłowe - pierwszy zasilający z rozdzielnicy Li N ; drugi z wyłącznika i trzeci z żarówki - pytanie gdzie może być ich fizyczne połączenie w wielkiej płycie jeśli go nie ma w rozdzielnicy,żadnej z puszek - ot zagwozdka
  (w zasadzie powinien wystarczyć tylko 2 i 3 przewód jeśli połączenie było by w rozdzielnicy lub puszce) I tak aż w dwóch pokojach i kuchni jest natomiast z łazienki i przedpokoju oraz dzwonka analogiczne połączenie jest w rozdzielnicy (czyli połączenie wyłącznik - żarówka, lub wyłącznik -dzwonek)

  Mam całą instalacje rozrysowana , rozpisane połączenia i pomierzoną - nie ma w puszkach ani rozdzielnicy punktów połączenia wyłącznik - żarówka - to gdzie to połączyli w ścianie i zalali?

  nurtuje mnie to bo to już drugie takie mieszkanie

  pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Przedmówca ma rację.
  Sposób wykonania przy tej, dwużyłowej instalacji polegał na tym, że z tablicy rozdzielczej "wychodził" przewód 2-żyłowy, przy lampie jedna żyła była rozcinana i oba jej końce wyprowadzane do lampy. Mały zapas chowany (zaginany) i przewód poprowadzony dalej, do wyłącznika.
  Można odwrotnie - najpierw do wyłącznika, później do lampy.
  Jeżeli jego żyły są w różnych kolorach, sprawdź, gdzie jest ten sam kolor wystajacych żył - tam przewód ma przeciętą jedną żyłę.
  Taki układ nie ma puszki łączeniowej.
  Inny sposób to przecięta żyła ("w połowie przewodu") pod rozdzielnicą (jedna szła na L, druga na N) i oba końce do lampy i wyłącznika. Tutaj ten sposób był szczególnie przydatny przy przewodach 3-żyłowych, zasilających żyrandole (również przecięta jedna żyła przewodu przy/pod rozdzielnicą).
 • Poziom 15  
  Chodziła mi taka opcja po głowie ale nie wiem czemu wkręciłem sobie , ze ciecie przypada na żarówkę i tam powinienem mieć dwa pojedyncze przewody i jak zobaczyłem , ze nie ma to zwątpiłem:-) A to wystarczyło rozcięcie przyłożyć inaczej.

  W takim razie u mnie jest tak jak na rysunku - ale gdzie ta nadwyżka to już nie wiem:-) Ważne , ze sprawa się rozjaśniła i serdecznie dziękuje zainteresowanym za pomoc.

  Swoją droga to spore nadwyżki u mnie są od 3- 4 m:-) i gdzie oni to upchali - chyba w suficie jak kolega wspomniał.

  Ale zaciekawiła mnie puszka przy kuchni z której w ten sam sposób (jak z rozdzielnicy) idą przewody do oświetlenia kuchni i pokoju. W tej puszce rzecz jasna tylko L i N i 2 wolne miejsca na połączenia obwodów wyłącznik - żarówka - no cóż woleli zawinąć pętelkę :-)
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Kolego, rysunek jest błędny. Nikt nigdy nie robił w ten sposób, jak pokazałeś.
  Poprowadź przewód 2-żyłowy, przetnij jedną żyłę, oddziel od drugiej końce na długości 10 cm (każdy), to zobaczysz, jak to ma wyglądać.
  Troszkę wyobraźni.
 • Poziom 15  
  Teraz lepiej ? :-) - nie chodzi mi na tym rysunku gdzie ta pętelka jest w obwodzie tylko o pokazanie idei, że w wyniku przecięcia jednej żyły powstaje naddatek który jest upchany albo w suficie albo w kanale kablowym,a końce podłączone są do zacisków rozdzielnicy. Rysunek jest poglądowy wykonany w paint wiec nie ma co się bawić w proporcje:-)
 • Moderator Energetycy
  Równie dobrze może być i tak :

  Wielka płyta - zagadka -instalacja elektryczna

  A kolegi zmieniony rysunek dotyczy mojej wypoowiedzi -
  elpapiotr dzisiaj o 08:51 napisał:
  Inny sposób to przecięta żyła ("w połowie przewodu") pod rozdzielnicą (jedna szła na L, druga na N) i oba końce do lampy i wyłącznika.
 • Poziom 36  
  Bloki to w ogóle ciekawe przykłady. Np. po odłączeniu od skrzynki bezpiecznikowej na jej wejściu (w mieszkaniu) przewodu N, urządzenia podłączone do gniazdek w mieszkaniu nadal działają. To skąd mają N skoro na wejściu (czyli między tablicą na klatce a mieszkaniem) przewód N wisi w powietrzu? Od sąsiada? :) Pytam, bo coś takiego widziałem.
 • Moderator Energetycy
  W jaki sposób stawierdziłeś, kolego Trabi, działanie tych urządzeń ?
  Załączałeś je ?
 • Poziom 36  
  Nie ja, ja nie robię w instalacjach. Widziałem to w mieszkaniu w którym była wymieniana puszka ze starymi bezpiecznikami topikowymi na puszkę z nowymi wyłącznikami nadprądowymi. Elektryk odłączył wszystko (we i wy), podmienił puszkę, wstawił jeden nowy między przewód L idący z tablicy a przewód L który rozprowadza prąd po gniazdkach, włączył wiertarkę i... zaczęła pracować. N z tablicy wisiał w powietrzu. Skoro wiertarka działała to gdzie prąd odpływał? Gość sam się zdziwił i nie mógł tego zrozumieć.
 • Moderator Energetycy
  Poszło po rurach, to wszystko.
  Taki to był elektryk.
 • Specjalista elektryk
  mariansq napisał:
  - to gdzie to połączyli w ścianie i zalali?

  Dokładnie tak, jak kolega się domyśla. Wielokrotnie w starych betonowych blokowiskach takie kwiatki spotkałem. Połączenie aluminiowych żył przewodu bez puszki, owinięte parcianą izolacją i cała ta pecyna schowana w dziurze w betonie i zalana tynkiem.
  Nie ma co się doszukiwać jakiejkolwiek logiki w instalacjach dwużyłowych z lat 70-tych, w czasach deficytu towar szedł do żyda ( człowiek nie wielbłąd - pić musiał ), a im monter więcej zaoszczędził na przewodach i materiale tym był lepszym fachowcem.
  Żarówka się świeciła, prąd w gniazdach był ale jakim sposobem to było osiągane to wielu dzisiejszych elektryków remontowych będzie jeszcze nie raz zaskoczone jak nie zaszokowane.
 • Moderator Energetycy
  Nie masz racji, kolego Jacku.
  Było kilka systemów układania instalacji, np.
  - CPR-ka, przy której nie było żadnych (powtarzam - żadnych) puszek, tak więc nie ma co zwalać na elektryków
  - system puszek sufitowych
  Zresztą przy ścianach konstrukcyjnych i działowych (betonowych, gipsowo-betonowych, gipsowych), gdzie tynki miały 2-3 mm grubości, nie można było umieszczać puszek rozgałęźnych w tych płytach.
  Wierbka coś Ci na ten temat może powiedzieć, kolego.
  Zapoznaj się z pracami Zakładu projektowania Zjednoczonego Budownictwa Warszawa i systemem W-70.
 • Specjalista elektryk
  elpapiotr napisał:
  Było kilka systemów układania instalacji, np.

  Wiem kolego, wiem i o CPR i o innych wymyślanych w tych czasach metodach instalacyjnych.
  Kolega będzie bronił tych starych instalacji i sposobów montażu z racji swojego wieku i uczestnictwa w takich pracach.
  Ja jestem trochę młodszy ale też układałem i instalacje bergmanowskie, i osprzęt nt/wt z Wierbki typu nożowego, przyklejany do płyt specjalnym klejem.
  Tak w ogóle to instalacja aluminiowa była stosowana najpierw w zakładach przemysłowych a później w latach 60-tych trafiła do mieszkaniówki.
  Co się w tych latach działo, to tylko tacy starsi elektrycy jak my możemy wiedzieć. Aby zaoszczędzić co rusz wymyślane były coraz to inne metody montażu i sposobów prowadzenia instalacji elektrycznej. Planowane były też próby stosowania na żyły przewodów ze stali, tak, tak ze stali. Albo wymysł dwużyłowego przewodu do samego odbiornika przenośnego.
  A pamięta kolega łączenie przewodów bezpuszkowe - zaciskana mosiężna rurka i owijana izolacją. A cała pecyna zatynkowana.
  Dawniej tak jak i teraz oczywiście byli i elektrycy i rzemieślnicy ( czyt: Cepelia ), których jakość wykonania instalacji różniła się znacznie. W mieszkaniówkach to raczej robili Ci drudzy. A efekty ich pracy odkrywa się jeszcze i dziś. A czasy E.Gierka to już totalna klapa i im bliżej Olimpiady w Moskwie to tym większy kryzys i bałagan.
  Także ja się niczemu nie dziwię, gdy autor tematu bezskutecznie szuka puszek połączeniowych i dziwią go zatynkowane pecyny przewodów. To trzeba było niestety ale przeżyć, płakać i żyć dalej, mając nadzieję że coś się na lepsze zmieni.
 • Moderator Energetycy
  Przepraszam - NIGDY nie uczestniczyłem przy montażu tych instalacji elektrycznych.
  Pracowałem w przemyśle ciężkim.
  Natomiast broniłem pracę dyplomową, w której był m. inn. temat "Nowe kierunki w montażu instalacji elektrycznych"
  .Jack napisał:
  Także ja się niczemu nie dziwię, gdy autor tematu bezskutecznie szuka puszek połączeniowych.
  Wytłumaczenie otrzymał kilka postów wcześniej.
 • Moderator Elektrotechnika
  Kolego Piotrze poprę tu kolegę Jacka taki sam babol miałem w przedpokoju w moim byłym mieszkaniu w bloku .Było tam 5m przewodu rozciętego ,wykonana była kula i zamurowana w ścianie . A mnie tylko dzwonek nie działał możecie sobie wyobrazić ile kucia mnie czekało bo zrobiłem to fachowo.
 • Moderator Energetycy
  No i dobrze, kolego Krzysztof Reszka
  Teraz jest inaczej ?
  Wystarczy zajrzeć do konkursu (na elektrodzie) firmy Brother, czy do cyklu artykułów "Elektryczne niechlujstwo" w elektroinfo pana J. Wiatra.
  Nie na darmo najważniejszym moim śrubokrętem w ostatnich latach jest aparat fotograficzny.
  Babole były, są i będą, a nasza walka z nimi czasami jest beznadziejna.
 • Admin Elektroenergetyka
  Krzysztof Reszka napisał:
  Kolego Piotrze poprę tu kolegę Jacka taki sam babol miałem w przedpokoju w moim byłym mieszkaniu w bloku .Było tam 5m przewodu rozciętego ,wykonana była kula i zamurowana w ścianie . A mnie tylko dzwonek nie działał możecie sobie wyobrazić ile kucia mnie czekało bo zrobiłem to fachowo.


  Proponuję wrócić do postu #7.
 • Spec od sprzętu Unitra
  elpapiotr napisał:
  Zapoznaj się z pracami Zakładu projektowania Zjednoczonego Budownictwa Warszawa i systemem W-70.
  Gdzie można znaleźć jakieś informacje na temat instalacji elektrycznych tego systemu oraz tych zakładów? Szukałem trochę w sieci ale o instalacjach nic nie znalazłem.