Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wielka płyta - zagadka -instalacja elektryczna

30 Oct 2013 08:33 9429 20
 • Level 15  
  Temat umieszczam w dziale dla początkujących, gdzie wymaga on jedynie drobnego wyjaśnienia, a jego stopień skomplikowania jest żądny jeśli chodzi o instalacje elektryczne - ale nie połączenie elektryczne będziemy rozpatrywać.

  Nie mniej jednak zagwozdka jest:-)


  Do wszystkich Kolegów, którzy mieli styczność z wielka płytą (wieżowiec) kieruje prytanie dotyczący tylko fizycznej lokalizacji połączenia przewodów - nie rozpatrujemy połączeń elektrycznych.

  Są trzy kable dwu żyłowe - pierwszy zasilający z rozdzielnicy Li N ; drugi z wyłącznika i trzeci z żarówki - pytanie gdzie może być ich fizyczne połączenie w wielkiej płycie jeśli go nie ma w rozdzielnicy,żadnej z puszek - ot zagwozdka
  (w zasadzie powinien wystarczyć tylko 2 i 3 przewód jeśli połączenie było by w rozdzielnicy lub puszce) I tak aż w dwóch pokojach i kuchni jest natomiast z łazienki i przedpokoju oraz dzwonka analogiczne połączenie jest w rozdzielnicy (czyli połączenie wyłącznik - żarówka, lub wyłącznik -dzwonek)

  Mam całą instalacje rozrysowana , rozpisane połączenia i pomierzoną - nie ma w puszkach ani rozdzielnicy punktów połączenia wyłącznik - żarówka - to gdzie to połączyli w ścianie i zalali?

  nurtuje mnie to bo to już drugie takie mieszkanie

  pozdrawiam
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Przedmówca ma rację.
  Sposób wykonania przy tej, dwużyłowej instalacji polegał na tym, że z tablicy rozdzielczej "wychodził" przewód 2-żyłowy, przy lampie jedna żyła była rozcinana i oba jej końce wyprowadzane do lampy. Mały zapas chowany (zaginany) i przewód poprowadzony dalej, do wyłącznika.
  Można odwrotnie - najpierw do wyłącznika, później do lampy.
  Jeżeli jego żyły są w różnych kolorach, sprawdź, gdzie jest ten sam kolor wystajacych żył - tam przewód ma przeciętą jedną żyłę.
  Taki układ nie ma puszki łączeniowej.
  Inny sposób to przecięta żyła ("w połowie przewodu") pod rozdzielnicą (jedna szła na L, druga na N) i oba końce do lampy i wyłącznika. Tutaj ten sposób był szczególnie przydatny przy przewodach 3-żyłowych, zasilających żyrandole (również przecięta jedna żyła przewodu przy/pod rozdzielnicą).
 • Level 15  
  Chodziła mi taka opcja po głowie ale nie wiem czemu wkręciłem sobie , ze ciecie przypada na żarówkę i tam powinienem mieć dwa pojedyncze przewody i jak zobaczyłem , ze nie ma to zwątpiłem:-) A to wystarczyło rozcięcie przyłożyć inaczej.

  W takim razie u mnie jest tak jak na rysunku - ale gdzie ta nadwyżka to już nie wiem:-) Ważne , ze sprawa się rozjaśniła i serdecznie dziękuje zainteresowanym za pomoc.

  Swoją droga to spore nadwyżki u mnie są od 3- 4 m:-) i gdzie oni to upchali - chyba w suficie jak kolega wspomniał.

  Ale zaciekawiła mnie puszka przy kuchni z której w ten sam sposób (jak z rozdzielnicy) idą przewody do oświetlenia kuchni i pokoju. W tej puszce rzecz jasna tylko L i N i 2 wolne miejsca na połączenia obwodów wyłącznik - żarówka - no cóż woleli zawinąć pętelkę :-)
 • Electrician specialist
  Witam.

  Kolego, rysunek jest błędny. Nikt nigdy nie robił w ten sposób, jak pokazałeś.
  Poprowadź przewód 2-żyłowy, przetnij jedną żyłę, oddziel od drugiej końce na długości 10 cm (każdy), to zobaczysz, jak to ma wyglądać.
  Troszkę wyobraźni.
 • Level 15  
  Teraz lepiej ? :-) - nie chodzi mi na tym rysunku gdzie ta pętelka jest w obwodzie tylko o pokazanie idei, że w wyniku przecięcia jednej żyły powstaje naddatek który jest upchany albo w suficie albo w kanale kablowym,a końce podłączone są do zacisków rozdzielnicy. Rysunek jest poglądowy wykonany w paint wiec nie ma co się bawić w proporcje:-)
 • LegrandLegrand
 • Electrician specialist
  Równie dobrze może być i tak :

  Wielka płyta - zagadka -instalacja elektryczna

  A kolegi zmieniony rysunek dotyczy mojej wypoowiedzi -
  elpapiotr dzisiaj o 08:51 wrote:
  Inny sposób to przecięta żyła ("w połowie przewodu") pod rozdzielnicą (jedna szła na L, druga na N) i oba końce do lampy i wyłącznika.
 • Level 36  
  Bloki to w ogóle ciekawe przykłady. Np. po odłączeniu od skrzynki bezpiecznikowej na jej wejściu (w mieszkaniu) przewodu N, urządzenia podłączone do gniazdek w mieszkaniu nadal działają. To skąd mają N skoro na wejściu (czyli między tablicą na klatce a mieszkaniem) przewód N wisi w powietrzu? Od sąsiada? :) Pytam, bo coś takiego widziałem.
 • Electrician specialist
  W jaki sposób stawierdziłeś, kolego Trabi, działanie tych urządzeń ?
  Załączałeś je ?
 • Level 36  
  Nie ja, ja nie robię w instalacjach. Widziałem to w mieszkaniu w którym była wymieniana puszka ze starymi bezpiecznikami topikowymi na puszkę z nowymi wyłącznikami nadprądowymi. Elektryk odłączył wszystko (we i wy), podmienił puszkę, wstawił jeden nowy między przewód L idący z tablicy a przewód L który rozprowadza prąd po gniazdkach, włączył wiertarkę i... zaczęła pracować. N z tablicy wisiał w powietrzu. Skoro wiertarka działała to gdzie prąd odpływał? Gość sam się zdziwił i nie mógł tego zrozumieć.
 • Electrician specialist
  Poszło po rurach, to wszystko.
  Taki to był elektryk.
 • Electrician specialist
  mariansq wrote:
  - to gdzie to połączyli w ścianie i zalali?

  Dokładnie tak, jak kolega się domyśla. Wielokrotnie w starych betonowych blokowiskach takie kwiatki spotkałem. Połączenie aluminiowych żył przewodu bez puszki, owinięte parcianą izolacją i cała ta pecyna schowana w dziurze w betonie i zalana tynkiem.
  Nie ma co się doszukiwać jakiejkolwiek logiki w instalacjach dwużyłowych z lat 70-tych, w czasach deficytu towar szedł do żyda ( człowiek nie wielbłąd - pić musiał ), a im monter więcej zaoszczędził na przewodach i materiale tym był lepszym fachowcem.
  Żarówka się świeciła, prąd w gniazdach był ale jakim sposobem to było osiągane to wielu dzisiejszych elektryków remontowych będzie jeszcze nie raz zaskoczone jak nie zaszokowane.
 • Electrician specialist
  Nie masz racji, kolego Jacku.
  Było kilka systemów układania instalacji, np.
  - CPR-ka, przy której nie było żadnych (powtarzam - żadnych) puszek, tak więc nie ma co zwalać na elektryków
  - system puszek sufitowych
  Zresztą przy ścianach konstrukcyjnych i działowych (betonowych, gipsowo-betonowych, gipsowych), gdzie tynki miały 2-3 mm grubości, nie można było umieszczać puszek rozgałęźnych w tych płytach.
  Wierbka coś Ci na ten temat może powiedzieć, kolego.
  Zapoznaj się z pracami Zakładu projektowania Zjednoczonego Budownictwa Warszawa i systemem W-70.
 • Electrician specialist
  elpapiotr wrote:
  Było kilka systemów układania instalacji, np.

  Wiem kolego, wiem i o CPR i o innych wymyślanych w tych czasach metodach instalacyjnych.
  Kolega będzie bronił tych starych instalacji i sposobów montażu z racji swojego wieku i uczestnictwa w takich pracach.
  Ja jestem trochę młodszy ale też układałem i instalacje bergmanowskie, i osprzęt nt/wt z Wierbki typu nożowego, przyklejany do płyt specjalnym klejem.
  Tak w ogóle to instalacja aluminiowa była stosowana najpierw w zakładach przemysłowych a później w latach 60-tych trafiła do mieszkaniówki.
  Co się w tych latach działo, to tylko tacy starsi elektrycy jak my możemy wiedzieć. Aby zaoszczędzić co rusz wymyślane były coraz to inne metody montażu i sposobów prowadzenia instalacji elektrycznej. Planowane były też próby stosowania na żyły przewodów ze stali, tak, tak ze stali. Albo wymysł dwużyłowego przewodu do samego odbiornika przenośnego.
  A pamięta kolega łączenie przewodów bezpuszkowe - zaciskana mosiężna rurka i owijana izolacją. A cała pecyna zatynkowana.
  Dawniej tak jak i teraz oczywiście byli i elektrycy i rzemieślnicy ( czyt: Cepelia ), których jakość wykonania instalacji różniła się znacznie. W mieszkaniówkach to raczej robili Ci drudzy. A efekty ich pracy odkrywa się jeszcze i dziś. A czasy E.Gierka to już totalna klapa i im bliżej Olimpiady w Moskwie to tym większy kryzys i bałagan.
  Także ja się niczemu nie dziwię, gdy autor tematu bezskutecznie szuka puszek połączeniowych i dziwią go zatynkowane pecyny przewodów. To trzeba było niestety ale przeżyć, płakać i żyć dalej, mając nadzieję że coś się na lepsze zmieni.
 • Electrician specialist
  Przepraszam - NIGDY nie uczestniczyłem przy montażu tych instalacji elektrycznych.
  Pracowałem w przemyśle ciężkim.
  Natomiast broniłem pracę dyplomową, w której był m. inn. temat "Nowe kierunki w montażu instalacji elektrycznych"
  .Jack wrote:
  Także ja się niczemu nie dziwię, gdy autor tematu bezskutecznie szuka puszek połączeniowych.
  Wytłumaczenie otrzymał kilka postów wcześniej.
 • Moderator of Electrical engineering
  Kolego Piotrze poprę tu kolegę Jacka taki sam babol miałem w przedpokoju w moim byłym mieszkaniu w bloku .Było tam 5m przewodu rozciętego ,wykonana była kula i zamurowana w ścianie . A mnie tylko dzwonek nie działał możecie sobie wyobrazić ile kucia mnie czekało bo zrobiłem to fachowo.
 • Electrician specialist
  No i dobrze, kolego Krzysztof Reszka
  Teraz jest inaczej ?
  Wystarczy zajrzeć do konkursu (na elektrodzie) firmy Brother, czy do cyklu artykułów "Elektryczne niechlujstwo" w elektroinfo pana J. Wiatra.
  Nie na darmo najważniejszym moim śrubokrętem w ostatnich latach jest aparat fotograficzny.
  Babole były, są i będą, a nasza walka z nimi czasami jest beznadziejna.
 • Admin of electroenergetics
  Krzysztof Reszka wrote:
  Kolego Piotrze poprę tu kolegę Jacka taki sam babol miałem w przedpokoju w moim byłym mieszkaniu w bloku .Było tam 5m przewodu rozciętego ,wykonana była kula i zamurowana w ścianie . A mnie tylko dzwonek nie działał możecie sobie wyobrazić ile kucia mnie czekało bo zrobiłem to fachowo.


  Proponuję wrócić do postu #7.
 • Unitra equipment specialist
  elpapiotr wrote:
  Zapoznaj się z pracami Zakładu projektowania Zjednoczonego Budownictwa Warszawa i systemem W-70.
  Gdzie można znaleźć jakieś informacje na temat instalacji elektrycznych tego systemu oraz tych zakładów? Szukałem trochę w sieci ale o instalacjach nic nie znalazłem.